سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه یکی از راه‌های نسبتاً آسان مهاجرت به این کشور برای ایرانیان است که امکان دریافت اقامت دائم را هم فراهم می‌کند. با وجود اقتصاد پویا، قیمت ارزان‌تر لیر نسبت به دلار، موقعیت مکانی مناسب ترکیه و دسترسی به بانک‌ها و بازار جهانی، این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت از راه سرمایه‌گذاری باشد.

در این مقاله، با روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه آشنا می‌شویم و توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید از این راه به ترکیه مهاجرت کنید. اگر به دنبال یک فرصت جذاب برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی هستید، با ما همراه باشید تا روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه را بررسی کنیم.

روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه از موقعیت جغرافیایی مناسبی برخوردار است و به خاطر امکان برقراری مراودات بین‌المللی، فرصت بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده است. در ادامه، به معرفی 6 روش مهم سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌پردازیم که برای شهروندان ایرانی امکان‌پذیر هستند.

روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه از جمله روش‌های رایج سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شود که برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله ایرانیان امکان‌پذیر است. قوانین سرمایه‌گذاری در ترکیه این امکان را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است تا حقوق و تعهدات یکسانی با سرمایه‌گذاران تُرک داشته باشند. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند 5 نوع شرکت را در ترکیه ثبت کنند:

 • شرکت سهامی (JSC)
 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
 • شرکت جمعی
 • شرکت فرماندهی (Commandite)
 • شرکت تعاونی

معمولاً سرمایه‌گذاران بین‌المللی در ترکیه، دو نوع شرکت سهامی یا مسئولیت محدود را ثبت می‌کنند. روند ثبت و تأسیس این دو نوع شرکت تقریباً یکسان است و فقط تفاوت‌هایی در حداقل سرمایۀ مورد نیاز و شیوۀ چینش ارگان‌ها دارند. خوشبختانه کشور ترکیه قوانینی را برای بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری و تسهیل امور ثبت شرکت وضع کرده است.

در حال حاضر، ثبت شرکت در ترکیه فقط طی یک روز انجام می‌شود و دیگر نیازی به کاغذبازی و کارهای اداری بیش از حد ندارد. همچنین هزینه‌ها و مالیات‌ها برای شخص سرمایه‌گذار کاهش یافته است. سرمایه‌گذار با ثبت شرکت در ترکیه، ابتدا موفق به دریافت اقامت موقت می‌شود و پس از 5 سال، اقامت دائم دریافت می‌کند.

سرمایه‌ گذاری در ترکیه از راه خرید ملک

دریافت تابعیت ترکیه از راه خرید ملک در این کشور و نگهداری آن به مدت حداقل سه سال امکان‌پذیر است. برای تحقق این امر، سرمایه‌گذار باید ملکی به ارزش 400 هزار دلار در ترکیه بخرد و سپس برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال، تابعیت ترکیه را دریافت کند. ضمناً سرمایه‌گذاران می‌توانند با حفظ تابعیت اصلی خود، تابعیت ترکیه را هم داشته باشند.

سرمایه‌ گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه، خرید سهام حداقل به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به لیر ترکیه است. این روش هم منجر به دریافت تابعیت ترکیه می‌شود و البته باید توسط وزارت صنعت و فناوری این کشور تأیید شود. شخص سرمایه‌گذار باید سهام خود را حداقل 3 سال نگه دارد، نفروشد و به شخص دیگری انتقال ندهد.

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

سرمایه‌گذاران خارجی که حداقل 500 هزار دلار آمریکا را در یک بانک مستقر در ترکیه سپرده‌گذاری کنند، می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. البته به این شرط که حداقل تا 3 سال، این مبلغ را برداشت نکنند. طبق قانون تابعیت ترکیه، افرادی که این کار را انجام می‌دهند، از نظر اقتصادی به این کشور کمک می‌کنند. بنابراین می‌توانند تابعیت ترکیه را داشته باشند.

سرمایه‌ گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

سرمایه‌گذاری که بتواند برای شهروندان ترکیه شغل ایجاد کند، موفق به دریافت تابعیت این کشور خواهد شد. برای انجام این کار، ابتدا باید طرح تجاری خود را به وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه تحویل دهد. پس از اینکه طرح وی تأیید و اجرا شد، می‌تواند برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه اقدام کند.

سرمایه‌ گذاری در ترکیه از راه خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه از دیگر راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه است که منجر به دریافت تابعیت این کشور می‌شود. شخص سرمایه‌گذار باید اوراق قرضه دولتی را به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا خریداری کند و تا 3 سال نمی‌تواند اوراق را بفروشد. فراموش نکنید که در این روش، تأیید وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه لازم است.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

 • دریافت اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه
 • امکان برقراری روابط تجاری با کشورهای آسیایی و اروپایی
 • امکان حفظ تابعیت اصلی و استفاده از تابعیت دوگانه
 • استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی ترکیه
 • دریافت تابعیت ترکیه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • برخورداری از بیمۀ بهداشتی و خدمات درمانی رایگان ترکیه
 • اجباری نبودن تسلط به زبان ترکی
 • سرمایه‌گذار برای درخواست تابعیت ترکیه نیازی به اقامت در این کشور باشد. یعنی حتی اگر در خارج از ترکیه حضور دارد، می‌تواند با کمک وکیل مهاجرتی خود برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کند.

مشاوره سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

در بخش قبلی گفتیم که 6 روش برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید. در صورتی که روند سرمایه‌گذاری را با موفقیت طی کرده و تأیید ارگان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه را دریافت کنید، موفق به دریافت پاسپورت ترکیه خواهید شد.

بهترین راه سرمایه گذاری در ترکیه

از بین روش‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در ترکیه، خرید ملک سریع‌ترین، آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه است. شما می‌توانید با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار، شهروندی ترکیه را دریافت کنید. ملک شما می‌تواند مسکونی، تجاری یا اداری باشد و البته حق فروش یا انتقال ملک را به مدت 3 سال نخواهید داشت.

خرید ملک در ترکیه می‌تواند مسیر رسیدن به شهروندی این کشور را برای شما تسهیل کند تا سریع‌تر به هدف خود برسید. این نوع سرمایه‌گذاری مزایای دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • دریافت شهروندی ترکیه
 • انجام سرمایه‌گذاری زود بازده و پرسود
 • امکان اجاره دادن ملک و کسب درآمد از این راه
 • نداشتن محدودیت در نوع و تعداد ملک (صرفاً ارزش مالی ملک مهم است)
 • امکان دریافت پاسپورت و شهروندی برای اعضای خانواده
 • اجباری نبودن حضور دائمی در ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه با خرید ملک از سایر روش‌ها آسان‌تر است، اما شرایط مخصوص به خود را هم دارد. امکان اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک اشتراکی ممکن نیست. با سند یک ملک فقط یک خانواده می‌تواند تابعیت ترکیه را دریافت کند؛ حتی اگر هرکدام 400 هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده باشند.

شرط بعدی این است که سرمایه‌گذار نمی‌تواند ملک را از یک فرد خارجی خریداری کند. فروشندۀ ملک فقط باید ترک باشد، وگرنه امکان دریافت پاسپورت ترکیه وجود نخواهد داشت. قانون بعدی این است که اگر قبلاً شخص دیگری روی سند ملک شما تابعیت گرفته باشد، شما دیگر نمی‌توانید با سند آن ملک برای دریافت شهروندی اقدام کنید.

با توجه به نکاتی که گفتیم، خرید ملک در ترکیه یک روش سرمایه‌گذاری آسان ولی حساس است و نیاز به کمک متخصصان دارد. اگر برای طی کردن این فرایند نیاز به کمک داشتید، با کارشناسان مجرب ما در فیدس در ارتباط باشید.

هزینه سرمایه گذاری در ترکیه در یک نگاه

در بخش‌های قبلی که با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه آشنا شدیم، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در هر روش را شرح دادیم. برای اینکه بتوانید این اطلاعات را راحت‌تر پیدا کنید، هزینه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه را برایتان در این جدول گرد هم آورده‌ایم.

هزینه سرمایه گذاری در ترکیه


سخن پایانی

در این مقاله با 6 روش سرمایه‌گذاری در ترکیه آشنا شدیم و مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه را شرح دادیم. همچنین بهترین روش مهاجرت سرمایه‌گذاری به ترکیه را معرفی کردیم و به بررسی هزینۀ سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق هرکدام از روش‌ها پرداختیم.

سرمایه‌گذاری در ترکیه یکی از روش‌های آسان، سریع و امن مهاجرت به این کشور و دریافت تابعیت آن است. البته این روش ممکن است حساسیت‌ها و چالش‌های مخصوص به خود را نیز داشته باشد. چنانچه در طی این فرایند نیاز به راهنمایی داشتید، روی کمک کارشناسان باتجربه و حرفه‌ای ما در فیدس حساب کنید.

سؤالات متداول

بیشترین سود بانکی در کدام کشور است؟

آرژانتین، ونزوئلا، زیمباوه، ایران و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که بیشترین درصد سود بانکی را به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند.

امکان دریافت تابعیت و پاسپورت ترکیه، تنوع روش‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی کامل از امکانات رفاهی از مهم‌ترین دلایل سرمایه‌گذاری در ترکیه هستند.

بله. سرمایه‌گذار می‌تواند با سرمایه‌گذاری در ترکیه برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 سال، تابعیت دریافت کند.