ویزای توریستی


یکی از انواع اقامت های موقت، اقامت توریستی یا (Visitor Visa) است. این مجوز به افراد اجازه می دهد برای گردشگری، شرکت در رویدادهای کاری یا تجاری، ورزشی یا سایر اهداف کوتاه مدت، وارد یک کشور خارجی شوند و پس از اتمام، آن کشور را ترک کنند و یا اقامت خود را تمدید یا تبدیل کنند. برای اطلاع بیشتر درخصوص انواع اقامت می توانید صفحه مهاجرت را مطالعه کنید. اشخاص دارنده ی ویزای توریستی حق تحصیل یا کار در کشور مقصد را ندارند و فقط اجازه ی ورود، اقامت و خروج دارند. ویزاهای توریستی در هر کشور نام و انواع متفاوتی دارند بنابراین ممکن است مدارک متفاوتی را از متقاضی درخواست کنند. مدت زمان ویزاهای توریستی نیز متفاوت است و از چند روز تا چند سال می تواند متفاوت باشد. ویزای توریستی بعضی از کشورها به سادگی و بعضی کشورها ممکن است به سختی صادر شود. همچنین ویزاهای توریستی می توانند به صورت یک بار ورود یا به صورت چندبار ورود صادر شوند. بعضی از کشورها برای صدور ویزای توریستی سیاست های سخت گیرانه تری دارند. کشورهای حوزه شنگن، انگلستان، ایالات متحده، کانادا، استرالیا، ژاپن در زمره این کشورها هستند. اما سایر کشورها مانند هند، برزیل، امارات، چین و... سیاست های ساده تری برای صدور ویزای توریستی دارند. گفتنی است که بعضی کشورها نیز به دلیل داشتن قراردادهای لغو روادید، نیازی به اخذ ویزا قبل از ورود به کشور مقصد وجود ندارد و ویزای در بدو ورود برای مسافرین صادر می شود.

 
 

انواع ویزاهای توریستی


ویزاهای توریستی یا ویزیتور ویزا بنا به دلیل سفری که متقاضی دارد به چند دسته تقسیم می شوند. لازم به ذکر است که شرایط و انواع ویزاهای توریستی در هر کشور متفاوت است و می بایست از مراجع رسمی در کشور مقصد از انواع آن اطلاع پیدا کرد.

 
 


ویزای توریستی سینگل، دابل و مالتیپل


یکی دیگر از تقسیم بندی های ویزاهای توریستی سینگل یا مالتیپل بودن آن است. منظور از ویزای سینگل ویزایی است که دارنده ی آن فقط یک بار حق ورود به کشور مقصد را دارد و پس از یک بار سفر آن ویزا اعتبارش را از دست می دهد که اصطلاحا به آن ویزای یک بار ورود هم گفته می شود. در مقابل ویزای مالتیپل یا آن چه در جامعه گاها بیان می شود ویزای مولتی، ویزای چندبار ورود است و دارنده، در بازه ی زمانی اعتبار ویزا، می تواند چندین بار وارد کشور مقصد شود تا نهایتا مدت زمان ویزا خاتمه یابد. ویزاهای دابل هم ویزاهایی هستند که دارنده می تواند دو بار وارد کشور مقصد شود. اصولا تعیین نوع ویزا براساس تشخیص سفارت صادر می شود.

شرایط و مدارک ویزای توریستی


درخواست ویزای توریستی نیز مانند سایر درخواست (َApplication) های مهاجرتی یا مسافرتی، مستلزم داشتن شرایط و ارائه ی مدارکی است که بنا به اقتضائات و سیاست های هر کشور می تواند متفاوت باشد. همانطور که گفته شد کشورهایی که سیاست های سخت گیرانه برای صدور ویزا دارند مدارک و شرایط سخت تری پیش بینی کرده اند و در مقابل کشورهایی که سخت گیری کمتری در این رابطه دارند شرایط و مدارک حداقلی را برای صدور ویزا تعیین کرده اند. بنابراین برای اطلاع دقیق از چک لیست مدارک درخواست ویزای توریستی حتما می بایست به سایت سفارت یا دفاتر پیشخوان سفارت مانند VFS و یا سایت های دولتی کشور مقصد مراجعه کرد. اما به طور کلی شرایط و مدارک ذیل مواردی است که متقاضیان ویزای توریستی می بایست تاحدودی از آنان برخوردار باشند. 
 


1- مدارک هویتی

شناسنامه،کارت ملی،سند ازدواج یا طلاق و گذرنامه از مهم ترین مدارک هویتی می باشد.

2- مدارک شغلی

به دلیل تفاوت در نوع شغل اشخاص مدارک شغلی می تواند متفاوت باشد. مدارک شغلی یک کارمند با یک کارفرما و یا خویش فرما بسیار متفاوت استلیکن به طور کلی  حکم کارگزینی، حکم بازنشستگی، قرارداد شغلی، مدارک شرکت ازقبیل آگهی ثبتی و تغییرات، مجوزهای شغلی مانند جواز کسب یا پروانه شغلی، مدارک عضویت، سابقه بیمه تامین اجتماعی، لیست بیمه پرسنل، مدارک پرداخت مالیات از مهم ترین مدارک شغلی است.

3- درآمد و دارایی

نامه های بانکی از قبیل نامه گردش حساب و تمکن مالی (سپرده و مانده حساب) و اسناد مالکیت اموال منقول و غیرمنقول از مهم ترین موارد اثبات درآمد و تمکن مالی متقاضی است.

4- فرم های سفارت

یکی ازاصلی ترین مدارک برای درخواست ویزای توریستی فرم های تعیین شده توسط سفارت یا اداره مهاجرت کشور مقصد است. این فرم ها به طور رایگان در سایت سفارت یا اداره مهاجرت یا دفاتر پیشخوان مانند VFS قابل دسترس می باشد.

5- نامه برنامه سفر

هدف از سفر یا برنامه سفر (Purpose of Travel) نامه ای است که در آن به سوالات اصلی درخصوص علت سفر، مدت سفر، نحوه تامین هزینه های سفر و دلایل بازگشت بعد از سفر را پاسخ می دهد.

6- دعوتنامه

اشخاصی که اعضای خانواده یا دوست در کشور مقصد دارند می توانند دعوت نامه ای که از ایشان دریافت کرده اند را ضمیمه درخواست خود کرده تا علت سفر خود را شفاف نموده و شانس اخذ ویزا را نیز تقویت کنند.

7- سایر مدارک

عکس، نامه عدم سوء پیشینه، کارت پایان خدمت، بیمه مسافرتی، رزرو پرواز و هتل و ... از جمله مواردی است که برای اخذ ویزای توریستی ضروری است.

مزایای ویزای توریستی


اخذ ویزای توریستی می تواند مزیت های زیادی به همراه داشته باشد. در اینجا به مهم ترین مزیت های ویزای توریستی می پردازیم:  

سفر و تفریح

بزرگترین مزیت ویزاهای توریستی امکان سفر و تفریح برای دارندگان آن است. با داشتن ویزای توریستی کشور مقصد می توان به آن جا سفر کرد و از دیدنی های آن کشور بازدید به عمل آورد.

بازدید از خانواده و دوستان

در صورتی که خویشاوند یا دوستانی در کشور مقصد داشته باشیم، با داشتن ویزای توریستی می توان به آن کشور سفر کرد و به دیدار نزدیکان رفت. به ویژه اینکه داشتن خانواده و دوست در کشور مقصد می تواند هدف خوبی برای سفر بوده و به به فرآیند اخذ ویزا نیز کمک کند.

آشنایی با کشورهای دیگر

سفر و بازدید از کشورهای خارجی باعث آشنایی با جامعه و فرهنگ و اقتصاد و تجارت کشورهای دیگر می شود.

شرکت در رویدادها

با داشتن ویزای توریستی می توان به کشورهای مختلف سفر کرد و در رویدادهای علمی، نمایشگاهی، تجاری، کاری و ... شرکت کرد.

درمان

درصورت داشتن ویزای توریستی و تاییدیه از دکتر یا بیمارستان در کشور مقصد می توان برای بهره بردن از امکانات درمانی بهتر به کشورهای دارای امکانات و تکنولوژی جدیدتر سفر کرد.

مصاحبه با کارفرمایان

یکی دیگر از مزیت های داشتن ویزای توریستی و سفر به کشور مقصد، امکان بررسی وضعیت کار در ان جا است. مراجعه به شرکت های کاریابی، انجام مصاحبه با کارفرمایان و بررسی سایر شرایط مرتبط با اخذ جاب آفر از مزیت هایی است که شخص به صورت حضوری می تواند در کشور مقصد آن را پیگیری کند. ویزاهای کاری جستجوی شغلی یکی از انواع اقامت های کاری است که همین فرصت را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. برای آشنایی بیشتر صفحه مهاجرت کاری را مطالعه فرمایید.

مراجعه به مراکز تحصیلی و آموزشی

با وجود اینکه اکثر کالج ها و دانشگاه ها به صورت آنلاین و از طریق پورتال های اینترنتی به متقاضیان پذیرش می دهند اما حضور در کشور مقصد و مراجعه به این مراکز و بازدید از اساتید و کارمندان در آن جا می تواند این فرآیند را روشن تر و حتی شانس اخذ پذیرش را بالاتر ببرد. برای آشنایی بیشتر صفحه مهاجرت تحصیلی را مطالعه فرمایید.

ایجاد سابقه سفر

یکی دیگر از مزیت های ویزای توریستی و سفر به کشور مقصد ایجاد سابقه سفر (Travel History ) می باشد. هرچقدر اشخاص، سابقه سفرهای بیشتری داشته باشند، کثیرالسفر محسوب شده و امکان اخذ ویزای کشورهای دیگر برای آن ها راحت تر می شود.

امکان اخذ اقامت و شهروندی

بازدید از کشور مقصد در برخی از کشورها برای اخذ اقامت یا شهروندی امتیاز محسوب شده و راه اخذ اقامت دائم و سپس شهروندی را می تواند تا حدودی هموار کند.

برای مشاوره جهت اخذ ویزای توریستی با ما در ارتباط باشید.


ویزای توریستی محبوب ترین کشورها


بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، 10 کشور پربازدید گردشگران بین المللی در سال 2019 به شرح زیر است:

فرانسه فرانسه
89 میلیون بازدیدکننده
اسپانیا اسپانیا
83/7 میلیون بازدیدکننده
امریکا ایالات متحده
79/3 میلیون بازدیدکننده
چین چین
45/7 میلیون بازدیدکننده
ایتالیا ایتالیا
62/1 میلیون بازدیدکننده
ترکیه ترکیه
45/7 میلیون بازدیدکننده
آلمان آلمان
39/6 میلیون بازدیدکننده
تایلند تایلند
39 میلیون بازدیدکننده
بریتانیا بریتانیا
36/3 میلیون بازدیدکننده

این کشورها به دلایل مختلفی مانند جاذبه های فرهنگی، مناظر طبیعی و فعالیت های تفریحی، مقاصد محبوبی هستند. بازدیدکنندگان می توانند از بناهای دیدنی مانند برج ایفل در فرانسه، دیوار بزرگ چین یا سواحل تایلند لذت ببرند. آنها همچنین می توانند غذاهای متنوع، خرید و زندگی شبانه در این کشورها را کشف کنند.شایان ذکر است که به دلیل همه‌گیری COVID- 19، سفرهای بین‌المللی به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار گرفته است و تعداد بازدیدکنندگان برای سال‌های 2020 و 2021 بسیار کمتر بوده است. با این حال، با بازگشایی مرزها، این کشورها احتمالاً مقاصد محبوب گردشگران باقی خواهند ماند.

ویزای توریستی ایالات متحده آمریکا


ایالات متحده یکی از محبوب ترین مقاصد برای سفر و گشت و گذار است. این کشور پهناور دارای اماکن طبیعی و توریستی بسیار زیادی است که کشور آمریکا برای گردشگران تجاری ویزای b1 و برای گردشگران توریستی ویزای b2 را پیش بینی کرده است.  

ویزای توریستی کانادا


کشور کانادا در صدر محبوب ترین کشورها برای سفر و مهاجرت بین ایرانیان است. یکی از راه های ورود به این کشور پهناور مهاجرپذیر اخذ ویزای توریستی کانادا است. ویزای توریستی کانادا تحت عنوان Visitor Visa صادر می شود.

ویزای توریستی استرالیا


کشور استرالیا نیز مانند کانادا و آمریکا جزو محبوب ترین مقاصد مسافرت و مهاجرت برای ایرانیان می باشد. این کشور برای ویزای توریستی و بازدید از خانواده visitor visa subclass 600 را پیش بینی کرده است. 

ویزای توریستی انگلستان


کشور انگلستان با داشتن شهرهای تاریخی و اماکن طبیعی زیبا یکی از مقاصد محبوب ایرانیان می باشد. این کشور با تعریف Standard Visitor Visa امکان ورود به این کشور را برای توریست ها فراهم کرده است.

ویزای توریستی کشورهای حوزه شنگن


26 کشور اروپایی حوزه شنگن شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس همواره مقاصد محبوبی برای سفر و گردش میان ایرانیان بوده است. مزیت این کشورها اخذ ویزای یکی از آن ها و تردد میان تمامی آن ها است.  

 
 مراحل اخذ ویزای توریستی

 

اخذ ویزای توریستی هر کشور مراحل خاص خود را دارد و برای اطلاع دقیق از مراحل ویزای توریستی کشور دلخواه می بایست به منابع رسمی از جمله وب سایت های رسمی کشور مقصد یا در صورت وجود سفارت در کشور، به وب سایت آن سفارت مراجعه کرد. اما به طور کلی مراحلی که برای ثبت درخواست ویزای توریستی و اخذ آن وجود دارد به این ترتیب است که انجام این مراحل می تواند برای هر کشور جابجا شود:


مرحله اول

دریافت چک لیست مدارک و اطلاع از مدارک مورد نیاز

مرحله دوم

جمع آوری مدارک مورد نیاز طبق چک لیست

مرحله سوم

ترجمه مدارک مورد نیازمرحله چهارم

پرکردن فرم های سفارت

مرحله پنجم

ثبت پرونده در سفارت یا دفاتر پیشخوان سفارت و انجام بایومتریک و پرداخت اپلیکیشن فی

مرحله ششم

دریافت نتیجه

بایومتریک

بایومتریک چیست؟

به عملیات انگشت نگاری و عکسبرداری از مردمک چشم برای احراز هویت بایومتریک گفته می شود. بایومتریک عموما توسط دفاتر پیشخوان سفارت ها مانند VFS، VAC، و غیره انجام و نتیجه ی آن برای سفارت یا اداره مهاجرت انجام می شود.

اپلیکیشن فی سفارت

اپلیکیشن فی سفارت

اپلیکیشن فی یا هزینه بررسی پرونده، مبلغی است که سفارت یا اداره مهاجرت بابت ثبت درخواست و بررسی آن دریافت می کند که در صورت وجود سفارت کشور مقصد یا دفاتر پیشخوان سفارت در ایران به صورت نقدی و برای سایر کشورها به صورت آنلاین پرداخت می شود. این هزینه غیرقابل استرداد است.

پیشخوان سفارت

دفتر خدمات ویزا (پیشخوان سفارت)

در سال های اخیربرای تسهیل و تسریع روند انجام درخواست ها دفاتر پیشخوان سفارت کارهای مقدماتی و اولیه درخواست ها را زیر نظر سفارت مربوطه انجام می دهند تا پرونده به طور کامل و صحیح صرفا جهت تصمیم گیری به سفارت و کنسولگری ارجاع داده شود.

بعضی از این دفاتر خدمات ویزا به شرح ذیل می باشند:

 

وی اف اس گلوبال

وی اف اس گلوبال

 (VFS Global)

 (سرویس جهانی تسهیل کننده ویزا)

استرالیا – اتریش – آذربایجان - بلژیک – کرواسی -  چک – دانمارک – استونی – فنلاند – فرانسه – یونان – مجارستان – نیوزلند – نروژ – پرتغال – آفریقای جنوبی – سورینام – سوییس – هلند – اکراین – بریتانیا

https://visa.vfsglobal.com/irn/en/cze/attend-centre/tehran

ویزامتریک آلمان
ویزامتریک (Visametric) 

آلمان


https://www.visametric.com/iran/Germany/fa

ckgsir Italy

سی کی جی اس آی آر ایتالیا

https://ckgsir.com/track-visa-status

بی ال اس اسپانیابی ال اس اسپانیا

https://spainvisa-iran.com

هزینه‌های ویزای توریستی

هزینه های قانونی و دولتی مانند اپلیکیشن فی و بایومتریک فی و هزینه دفاتر پیشخوان
هزینه ترجمه مدارک
هزینه های جانبی مانند رزرو پرواز، رزرو هتل، بیمه مسافرتی
هزینه جمع آوری مدارک و پرکردن فرم های سفارت

ویزای در بدو ورود (Entry Visa)

یکی از بهترین حالت های مسافرت به کشورهای خارجی عدم نیاز به اخذ ویزا قبل از ورود به کشور مقصد است. کشورها از طریق انعقاد موافقت نامه های لغو روادید برای اتباع یکدیگر، این امکان را برای شهروندان خود فراهم می کنند تا بدون نیاز به اخذ ویزا و از طریق ویزای فرودگاهی یا ویزای در بدو ورود امکان ورود و اقامت موقت به کشور مقصد را داشته باشند.

کشورهای لغو روادید با ایران:

ترکیه

ارمنستان

گرجستان

مالزی

عمان

قطر

اکوادور

ونزوئلا

دومینیکا

اجازه کار یا تحصیل با ویزای توریستی


در پاسخ به این پرسش که آیا امکان تحصیل با ویزای توریستی وجود دارد باید گفت اصولا با داشتن ویزای توریستی، امکان و اجازه تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی و کالج وجود ندارد. اما استثنائا می توان در بعضی از کشورها مانند کانادا در دوره های آموزشی کمتر از 6 ماه شرکت کرد. باید توجه داشت که داشتن ویزای توریستی به طور کلی حقی برای تحصیل یا کار در کشور مقصد ایجاد نمی کند و برای هر کدام از این ها علاوه بر داشتن پذیرش تحصیلی یا قرارداد شغلی می بایست مجوز تحصیل یا کار را از دولت مقیم دریافت کرد.


مهاجرت از طریق ویزای توریستی

روش‌هایی وجود دارد که شما بعد از مهاجرت به کانادا با ویزای توریستی می‌توانید آن را به ویزای کاری تبدیل کنید. این قابلیت برای ویزای توریستی استرالیا، آمریکا و کشورهای اروپایی وجود ندارد. اما در کانادا می‎توانید از این قابلیت استفاده کنید. البته قابل ذکر است که ایرانیانی که با ویزای توریستی در کانادا هستند می‌توانند تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴، به صورت رایگان، درخواست اپن ورک پرمیت دهند. اپن ورک پرمیت مجوز کاری است که به شما اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کنید.

فاکتورهای مهم برای افزایش احتمال اخذ ویزای توریستی


برای درخواست ویزای توریستی اکثر کشورها سه سوال و فاکتور اساسی وجود دارد که در صورت حائز شرایط بودن و پاسخ دادن به این سه سوال احتمال اخذ ویزای توریستی افزایش پیدا می کند و در صورت نداشتن میتواند این احتمال را کاهش دهد.

 
 


دلیل و برنامه سفر

دلیل و برنامه سفر

اولین و مهم ترین مساله دلیل سفر متقاضی و همراهان ایشان است. داشتن سابقه سفر به عنوان توریست، داشتن دعوتنامه های خانوادگی و یا کاری تجاری، شرکت در رویدادهای علمی و نمایشگاهی و غیره از مهمترین دلایل سفر می باشد. متقاضی می بایست برنامه سفر خود و اماکنی که در آن جا قصد اقامت یا بازدید از آن جا را دارد را در نامه ی هدف از سفر خود ذکر کند.

هزینه سفر

هزینه های سفر

ارائه اسناد مالی و بانکی کافی از جمله نامه گردش و سپرده بانکی و پیرو آن اسناد شغلی می تواند اثبات کننده ی تمکن و توانایی مالی کافی برای سفر و اقامت متقاضی باشد.

دلیل بازگشت

دلیل بازگشت

آخرین مساله موضوع وابستگی جهت بازگشت و ترک کشور مقصد در پایان سفر است. متقاضی می بایست وابستگی های خانوادگی و مالی و شغلی کافی برای اثبات اینکه به کشور خود بازمی گردد ارائه کند.

جهت دریافت مشاوره و اخذ ویزای توریستی از طریق لینک روبه‌رو اقدام کنید.


ویزای توریستی با فیدس

خدمات بین المللی فیدس با تکیه بر تیم متخصصین خود در زمینه های حقوقی بین المللی و همچنین داشتن پرونده های موفق در این زمینه های می تواند مشاوری مطمئن برای ارائه اطلاعات دقیق و به روز و همچنین انجام امور مربوط به ثبت درخواست ویزاهای ویزیتوری و توریستی کشورهای کانادا ، امریکا، استرالیا، انگلستان و کشورهای حوزه شنگن باشد. ارائه چک لیست مدارک مورد نیاز، نگارش نامه هدف از سفر، گرفتن وقت سفارت، پرکردن فرم های سفارت و سایر امور مربوط به دریافت این نوع ویزاها از جمله فعالیت های این مجموعه می باشد.