لاتاری آمریکا
لاتاری آمریکا چیست؟

ویزای تنوع نژادی امریکا (The US Diversity Immigrant Visa program) یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا است. ایالات متحده از سال ۱۹۹۰، به دستور کنگره آمریکا، توسط وزارت امور خارجه آمریکا و به صورت قرعه‌کشی، تعدادی از متقاضیان را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می‌کند که نهایتاً منجر به دریافت کارت اقامت دائم آمریکا (Green Card) می‌شود.

کلمه لاتاری (Lottery) به معنی قرعه­‌کشی است و این برنامه به دلیل قرعه­‌کشی و شانسی بودن با نام لاتاری آمریکا شناخته می­‌شود.

هدف این ویزا حفظ تنوع و گوناگونی نژادی در بین مهاجران و جمعیت کشور آمریکا است؛ بنابراین این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به‌طور معمول از روش‌های دیگر به آمریکا مهاجرت می‌کنند، صادر نمی‌شود.

برندگان قرعه­‌کشی لاتاری امریکا امکان ادامه مسیر برای دریافت گرین کارت آمریکا را همراه همسر و فرزندان زیر 21 سال خود خواهند داشت.

مزایای لاتاری آمریکا

مراحل لاتاری آمریکا


مرحله اول – ثبت درخواست لاتاری آمریکا

متقاضیان در هر سال از اوایل اکتبر (اواسط مهرماه) تا اوایل نوامبر (اواسط آبان) مهلت ثبت‌نام در لاتاری آمریکا برای اخذ اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. ثبت‌نام در لاتاری آمریکا منحصرا از طریق پر کردن اپلیکیشن در وب‌سایت رسمی این کشور انجام می‌شود. پس از ثبت‌نام درست و صحیح، یک تاییدیه همراه با یک شماره انحصاری و اختصاصی به متقاضی داده خواهد شد تا بعدا بتواند از طریق آن شماره، نتیجه قرعه‌کشی، قبولی و مراحل بعدی را پیگیری نماید. توصیه می‌شود تاییدیه ثبت‌نام را چاپ کنید و در جای امنی نگهداری کنید.

هر سال فهرست کشورهای مجاز به شرکت در قرعه‌کشی توسط وزارت امور خارجه این کشور مشخص می‌‌شود. کشور ایران نیز در لیست کشورهای مجاز برای ثبت‌نام در این ویزا است. مطابق آمار در سال 2018، تعداد ثبت‌نام lottery از ایران، 849869 درخواست و تعداد برندگان 4500 نفر بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا از فناوری پیشرفته برای شناسایی چندین ورودی استفاده می‌کند، به این معنی که اگر بیش از یک بار ثبت‌نام کنید، رد صلاحیت خواهید شد. همچنین از آن‌جایی که ثبت‌نام­‌های اشتباه به طور خودکار و بدون اطلاع از گردانه قرعه­‌کشی حذف می‌شوند، توصیه می‌­شود این کار از طریق یکی از متخصصین در حوزه مهاجرت انجام شود. خدمات بین المللی فیدس با ثبت‌نام صحیح، این اطمینان را به متقاضیان می‌دهد تا با استفاده از تجربه و تخصص خود، از بروز خطا جلوگیری به عمل آورد.


مهاجرت با لاتاری

مهلت ثبت نام لاتاری آمریکا

ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا هر ساله از اوایل اکتبر تا اوایل نوامبر (اواسط مهر تا اواسط آبان) انجام می‌گیرد. در نتیجه مهلت ثبت‌نام تقریبا یک ماه است و پس از گذشت زمان اعلام شده، تمدیدی وجود نخواهد داشت. بعد از اتمام فرصت به هیچ عنوان نمی‌توان در لاتاری ثبت‌نام کرد. در ماه مِی سال بعد نتایج قرعه کشی اعلام خواهد شد و حداکثر تا سپتامبر سال بعد از اعلام قبولی فرصت خواهید داشت تا ویزای خود را دریافت کنید.


برنامه لاتاری آمریکا موعد ثبت‌نام موعد اعلام نتیجه موعد اتمام بررسی
lottery 2023 2021 2022 2023
lottery 2024 2022 2023 2024


هزینه ثبت نام لاتاری

 

برای ثبت‌نام لاتاری نیازی به پرداخت هزینه نیست و تمام مراحل آن به صورت کاملا رایگان صورت می‌گیرد، اما در سراسر دنیا به دلیل لزوم دقت بالا در آپلود مشخصات و مدارک، این کار توسط موسسات مهاجرتی انجام می‌گیرد. خدمات مهاجرتی فیدس با سال‌ها سابقه در اخذ گرین کارت لاتاری آمریکا، روند ثبت‌نام شما را بدون هیچ مشکلی و با کمترین هزینه ممکن انجام خواهد داد. توجه داشته باشید، معمولا در صورتی که مشخصات شما اشتباه و ناقص وارد شود، خطا رخ می‌دهد تا آن را اصلاح کنید، اما در بعضی مواقع مانند اشتباه بودن فاکتورهای عکس لاتاری، هیچ اخطاری داده نخواهد شد و شما یا از قرعه‌کشی حذف می‌شوید یا در صورت برنده شدن نمی‌توانید گرین کارت و اقامت آمریکا را دریافت کنید.


هزینه ثبت نام لاتاری

روش های افزایش شانس در برنده شدن لاتاری

همانطور که گفتیم برنده شدن در لاتاری کاملا به شانس وابسته است و داشتن مدارک اضافی و شرایط بهتر نسبت به دیگران شانس شما را افزایش نخواهد داد؛ اما در صورتی که هر یک از اعضای خانواده در lottery به عنوان متقاضی اصلی ثبت‌نام کند و سایر اعضای خانواده در هر بار ثبت‌نام به عنوان همراه باشند، شانس شما بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال یک زوج می‌توانند دو شانس برای برنده شدن لاتاری داشته باشند. یک بار زن به عنوان متقاضی اصلی و مرد به عنوان همراه و یک بار مرد به عنوان متقاضی اصلی و زن به عنوان همراه ثبت‌نام می‌کنند.

شرایط لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا

 

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم 12 ساله (گواهی­‌های معادل یا دیپلم­‌های 11 ساله مورد قبول نیست)

یا

 • داشتن حداقل 2 سال سابقه کار در ۵ سال گذشته در شغلی که نیاز به ۲ سال آموزش یا تجربه‌ی کاری دارد. برای آگاهی از رشته‌­های مورد تایید اینجا کلیک کنید.
شرایط ثبت نام لاتاری
مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا


برای ثبت‌نام در لاتاری تنها دو مدرک نیاز است:

 • عکس (برای اطلاع از ویژگی­‌های عکس  اینجا را کلیک کنید)
 • پاسپورت (این مورد صرفا برای نگارش صحیح نام و نام خانوادگی نیاز است)

ویژگی های عکس لاتاری

در صورتی که مشخصات شما اشتباه و ناقص وارد شود، خطا رخ می‌دهد تا آن را اصلاح کنید، اما در بعضی مواقع مانند اشتباه بودن فاکتورهای عکس لاتاری، هیچ اخطاری داده نخواهد شد و شما یا از قرعه‌کشی حذف می‌شوید یا در صورت برنده شدن نمی‌توانید گرین کارت و اقامت آمریکا را دریافت کنید. پس بهتر است ویژگی‌های عکس لاتاری را بدانید. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • عکس باید جدید و حداقل مربوط به شش ماه گذشته باشد. عکس سال پیش ثبت‌نام لاتاری مورد قبول نیست.
 • فاقد سایه باشد. پس زمینه عکس سفید یا مایل به سفید و ساده باشد. پس زمینه‌های طرحدار مانند منظره مورد قبول نیست.
 • رنگی باشد و سیاه و سفید نباشد.
 • نور کافی و کیفیت بالا داشته باشد. عکس شما نباید تار باشد و پیکسل‌های عکس نباید مشخص باشند.


                                                          
ویژگی عکس لاتاری


 • مربع باشد. اندازه عکس باید بین 600*600 و 1200*1200 باشد.
 • حجم عکس نباید بیشتر از 240 کیلوبایت باشد.
 • فرمت عکس باید JPEG باشد.
 • زاویه صورت باید مستقیم و رو به دوربین باشد. سر به بالا، پایین و اطراف نچرخد. لبخند و اخم غیر طبیعی نباید بر چهره شما نمایان باشد و چشم‌ها باید باز باشند.


                                                          
عکس لاتاری


 • سر باید در وسط عکس قرار گیرد و نسبت سر و بدن در عکس رعایت شود. قاب تصویر باید با نمای مدیوم کلوز آپ باشد.
 • در عکس لاتاری نباید از روبند و کلاه استفاده کنید. گردی صورت باید کاملا مشخص باشد. موها نباید به صورت چتری روی صورت باشند. داشتن حجاب و زیورآلات مشکلی ندارد. پیدا بودن گوش‌ها در عکس لاتاری الزامی نیست. از لنز رنگی، عینک، سمعک و پیرسینگ استفاده نکنید.


                                                            
شرایط عکس لاتاری


 • رتوش و آرایش در عکس شما نباید به اندازه‌ای باشد که در چهره شما تغییر ایجاد کند. داشتن آرایش غلیظ و روتوش غیر حرفه‌ای مورد قبول نخواهد بود.
 • برای عکس لاتاری نوزادان تمام این شرایط الزامی است. توجه کنید که در عکس، نوزاد نباید در آغوش شخصی باشد. نوزاد را روی ملحفه سفید بخوابانید و بدون ایجاد سایه از او عکس بگیرید. چشمان نوزاد باید باز باشند. چرخش کم سر به اطراف مانعی ندارد. در عکس نوزاد دقت کنید که صورت او کاملا مشخص باشد و وسایلی مانند پستانک در دهان نوزاد نباشد.


                                                           
عکس برای لاتاری


 • عکس لاتاری را نمی‌توان از روی کارت ملی یا پاسپورت یا هر چیز دیگری اسکن کرد.
 • گرفتن عکس لاتاری با موبایل در صورتی که نور خوبی دارید، کیفیت عکس بالاست و عکس شما فاقد سایه است بلامانع است. در عکاسی لاتاری با موبایل توجه داشته باشید که تمام نکات بالا را در عکس خود رعایت کنید.

 عکس خوب برای لاتاری


مرحله دوم – انجام قرعه کشی لاتاری آمریکا

هر ساله اوایل ماه مِی (اواسط اردیبهشت) برندگان قرعه‌کشی به صورت تصادفی توسط رایانه و از بین تمامی متقاضیان تأیید صلاحیت شده تحت راهبری مرکز کنسولگری کنتاکی انتخاب خواهند شد. مرکز کنسولگری کنتاکی (Kentucky Consular Center) که به طور مخفف KCC نامیده می‌شود، یک مجموعه وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا است که برنامه ویزای تنوع نژادی امریکا را اجرا می‌کند.

اگر چه برندگان قرعه‌کشی به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند، اما توزیع جغرافیایی خاصی (شامل آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه، آمریکای مرکزی و جنوبی و حوزه کارائیب) در این قرعه‌کشی لحاظ می‌شود. هیچ کشوری مجاز نیست بیش از ۷ درصد از برنده‌ها را به خود اختصاص بدهد.

لازم به ذکر است که تا آخر سپتامبر (اوایل مهر) امکان مشاهده نتایج بر روی وب‌سایت وجود دارد.

عوامل موثر در برنده شدن لاتاری


همانطور که گفتیم لاتاری تنها بر اساس شانس افراد انجام می‌شود و هیچکدام از شرایط شما در برنده شدن لاتاری تاثیری ندارد. تنها چیزی که باید برای این کار انجام دهید، ارائه اطلاعات درست و مطابق با درخواست آمریکا مانند عکس لاتاری است.

مرحله سوم – قبولی در قرعه کشی لاتاری آمریکا


همانطور که گفته شد، نتایج قرعه‌کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا (US DV Lottery) در ماه مِی اعلام می‌گردد و برنده در صورت موفقیت در مراحل بعدی حداکثر تا ماه سپتامبر سال بعد می‌­تواند واجد شرایط اخذ گرین کارت آمریکا و ورود به این کشور شود.

توجه داشته باشید که وزارت امور خارجه یا دفاتر کنسولگری، نتیجه قرعه‌کشی را به صورت موردی یا جمعی از طریق ارسال نامه یا ایمیل اطلاع‌رسانی نمی‌­کنند و پیگیری این مساله صرفا از طریق شماره اختصاصی ثبت‌نام‌کننده در پرتال رسمی وزارت امور خارجه آمریکا امکان‌پذیر است.

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025


زمان اعلام نتایج لاتاری  آمریکا شش ماه بعد از اتمام مهلت ثبت نام در لاتاری در تاریخ چهارم ماه می، ساعت 20:30 به وقت آمریکاست. بنابراین زمان اعلام نتایج لاتاری به وقت ایران در 15 اردیبهشت 1403 خواهد بود .


سایت رسمی اعلام نتایج لاتاری آمریکا


برای دریافت جواب قرعه کشی لاتاری باید اطلاعاتی چون کد پیگیری ثبت‌نام، نام‌خانوادگی و سال تولد را در سایت dvprogram.state.gov وارد کنند.


نمونه جواب قبولی لاتاری


نامه قبولی لاتاری

مرحله چهارم – تایید صلاحیت


یکی از نکات مهم در لاتاری آمریکا این است که قبولی در قرعه‌کشی اولیه به منزله پذیرش قطعی و نهایی نیست. در واقع شخص منتخب باید مراحل بعدی را نیز به درستی طی کرده تا به نتیجه نهایی و مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری دست یابد.

بعد از دریافت تاییدیه قبولی در وب سایت رسمی وزارت امور خارجه آمریکا، به اشخاص انتخاب شده (برندگان لاتاری) توصیه می­‌شود فورا فرم DS-260 را تکمیل کرده تا برای تعیین وقت مصاحبه در سفارت آماده شوند.

متقاضیان اصلی ویزای DV آمریکا (لاتاری) باید شرایط ذیل را برای تایید صلاحیت داشته باشند. لازم نیست که همراهان این شرایط را دارا باشند و اگر فقط متقاضی اصلی واجد شرایط باشد، کافی است. در صورتی که شما شرایط لازم را ندارید، ولی همسرتان این شرایط را دارد، ایشان را متقاضی اصلی قرار داده و خودتان به عنوان همراه در پرونده حضور داشته باشید.


مدت اعتبار لاتاری آمریکا


ویزا لاتاری معمولاً تا شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد، مگر اینکه معاینه پزشکی شما زودتر به پایان برسد، که ممکن است اعتبار ویزای شما را کمتر از شش ماه کند.


مهاجرت به آمریکا با لاتاری


مرحله پنجم – ثبت نام ویزای مهاجرتی لاتاری آمریکا

متقاضی اصلی و همه اعضای خانواده متقاضی برنامه ویزای تنوع نژادی آمریکا پس از قبولی در قرعه‌کشی و دریافت کیس نامبر، باید فرم DS-260 را تکمیل کنند. متقاضی باید کلیه اطلاعاتش را به همراه کیس نامبر خود در فرم DS-260 وارد کرده و در صورت نیاز آن را به روز کند. اگر شرایط خانوادگی شما پس از ثبت‌نام و قبولی در برنامه‌ی ویزای تنوع نژادی آمریکا تغییر کند، مثلا اگر ازدواج کرده‌­اید یا صاحب فرزند شده‌­اید، باید اعضای جدید خانواده خود را به پرونده خود اضافه کنید. ("عضو خانواده" به همسر و/یا فرزندان مجردی اطلاق می‌شود که قبل از ورود شما به برنامه DV به سن 21 سالگی نرسیده بوده‌اند.)

ممکن است هنگام ثبت‌نام اولیه خود، همسر یا فرزندانی داشته‌اید، اما آن‌ها را در پرونده خود وارد نکرده باشید، و یا نام همسر یا فرزندانی که در لحظه ثبت‌نام همسر و فرزند شما نبوده باشند را در پرونده خود ثبت کرده باشید. چنین اشتباهاتی ممکن است شما و اعضای خانواده خود را از صلاحیت در برنامه ویزای تنوع نژادی آمریکا (Lottery) خارج کند.


لازم به ذکر است که پس از ارسال آنلاین فرم DS-260، حتما صفحه تاییدیه را پرینت کنید. پرینت این تاییدیه را در زمان مصاحبه ارائه دهید. پس از تکمیل و ارسال فرم مذکور، این فرم جهت پردازش و بررسی به KCC ارسال می‌شود و در صورت تایید می­‌توانید برای مصاحبه اقدام کنید. لطفاً توجه داشته باشید که KCC فقط می­‌تواند به شما بگوید که فرم شما بررسی شده است. در واقع KCC نمی‌تواند به شما بگوید که آیا شما یا اعضای خانواده­‌تان واجد شرایط ویزای تنوع نژادی هستید یا خیر. فقط افسر کنسولی که با شما مصاحبه می‌­کند می‌تواند در این مورد تصمیم گیرد.


هزینه های بعد از برنده شدن لاتاری


هزینه‌های بعد از برنده شدن در لاتاری 4 مورد اصلی دارد:

هزینه مدیکال بستگی به کشور و شرایط هر شخص دارد که میتواند بین 200 الی 300 دلار متفاوت باشد

هزینه سفارت 330 دلار برای هر شخص می‌باشد.

ترجمه مدارک بستگی به مدارک شما دارد به طور متوسط برای هر شخص یک میلیون تومان می‌باشد.

هزینه سفر از جمله بلیت و هتل به کشورهای مجاور برای مصاحبه سفارت که می‌تواند متغیر باشد.

مرحله ششم – ثبت مدارک

توجه : متقاضیان ویزای تنوع نژادی دیگر لازم نیست مدارک خود را برای KCC ارسال کنند. تکمیل فرم DS-260 برای این نهاد کافی است.

مدارک (Supporting Documents) که باید برای ارائه به دفاتر کنسولگری آماده­‌سازی کنید، شامل موارد ذیل است:

 • شناسنامه
 • سوابق کیفری (در صورت وجود محکومیت)
 • گواهی عدم سوء پیشینه (اشخاص بالای 16 سال)
 • کارت معافیت یا پایان خدمت
 • گذرنامه معتبر
اسناد و مدارک بر اساس هر یک از دفاتر کنسولگری می­‌تواند متغیر باشد. برای اطلاع دقیق از چک لیست مدارک ویزای DV آمریکا می­‌توانید با دفاتر مربوطه تماس حاصل فرمایید. برای اطلاع از دفاتر کنسولگری آمریکا اینجا را کلیک کنید.

مرحله هفتم – نامه دعوت به مصاحبه

پس از اینکه مرکز کنسولی کنتاکی فرم DS-260 تکمیل شده شما را بررسی کرد، ممکن است یک ایمیل از KCC دریافت کنید تا به شما اطلاع دهد که مصاحبه‌­ای که در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده و در فرم DS-260 خود انتخاب کرده‌­اید، برنامه‌ریزی شده است. این ایمیل به شما نشان می­‌دهد که با استفاده از شماره اختصاصی تاییدیه ثبت‌نام خود، وارد بخش بررسی وضعیت شرکت‌کنندگان در وب سایت (E-DV) شوید تا تاریخ، زمان و مکان مصاحبه خود را مشاهده کنید. این اطلاعات را چاپ کرده و در مصاحبه ارائه کنید. پس از دریافت نامه دعوت به مصاحبه، متقاضی و همسر و فرزندان زیر 21 سال باید در مصاحبه حضور پیدا کنند.

اطلاعیه مهم: بر اساس قوانین ایالات متحده، همه کسانی که برای ویزا درخواست می­‌کنند، واجد شرایط ورود به ایالات متحده نیستند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است فردی واجد شرایط ویزا نباشد؛ اما شرایط هر مورد متفاوت است. مهم این است که تا زمانی که ویزای مهاجرتی خود را دریافت نکرده‌­اید، ترتیباتی مانند فروش خانه، ماشین، استعفا از شغل یا سایر ترتیبات سفر را انجام ندهید.

مرحله هشتم – آمادگی برای مصاحبه


پس از دعوت به مصاحبه متقاضی باید برای مصاحبه به طور کامل آماده شود. سوالی که پیش می‌آید این است که چه کسانی در مصاحبه لاتاری رد می‌شوند؟ عدم آمادگی کامل برای مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده می­‌تواند منجر به تاخیر یا رد درخواست ویزای متقاضی شود.

توجه: برای انجام مصاحبه مدارک ذیل حتما باید ارائه شود. در صورت عدم ارائه ممکن است روند صدور ویزا با تاخیر رو به‌ رو شده یا به طور کلی رد شود.

بنابراین پس از اینکه ایمیل تاییدیه مصاحبه را دریافت کردید، باید اقدامات مهم زیر را قبل از تاریخ مصاحبه انجام دهید:

بررسی اطلاعات جلسه:

اطلاعات جلسه مصاحبه  خود را در وب سایت E-DV با دقت بررسی کنید و تاریخ، زمان و محل مصاحبه ویزای مهاجرت خود را چک کنید.

مطالعه دستورالعمل‌های مصاحبه:

دستورالعمل­‌های مصاحبه  با سفارت یا کنسولگری را مطالعه کنید. همان طور که گفته شد، کنسولگری‌ها ممکن است دستورالعمل­‌های متفاوتی در ویزاهای مختلف داشته باشند.

معاینه پزشکی :

معاینه پزشکی  را انجام دهید. شما (و هر یک از اعضای خانواده که برای ویزا با شما درخواست می­‌کنند) باید یک قرار ملاقات پزشکی با یک پزشک مجاز در کشوری که در آنجا مصاحبه خواهید کرد، تعیین کنید. شما باید معاینات پزشکی خود را به همراه هرگونه واکسیناسیون مورد نیاز، قبل از تاریخ مصاحبه خود تکمیل کنید. برای این کار باید با یک پزشک مجاز تماس بگیرید و قرار ملاقات پزشکی خود را تعیین کنید. سفارت یا کنسولگری این کار را برای شما انجام نخواهد داد. شما بایستی به پزشک توضیح دهید که معاینه برای درخواست ویزای مهاجرت است و تاریخ وقت مصاحبه را نیز به پزشک اطلاع دهید. هزینه پزشک و آزمایشات توسط پزشک اعلام می‌شود. پس از انجام معاینه پزشکی، اگر پاکت معاینه پزشکی به شما داده شد، باید آن را مهر و موم شده (باز نشده) در مصاحبه ویزای خود ارائه کنید. برخی از پزشکان نتایج معاینه پزشکی را مستقیماً به سفارت یا کنسولگری ارسال می‌کنند.

عکس و سایر مدارک:

این مدارک شامل:

 • عکس: هر متقاضی ویزای تنوع نژادی آمریکا باید 2 قطعه عکس جدید برای مصاحبه همراه خود داشته باشد. (برای اطلاع از ویژگی­‌های عکس اینجا را کلیک کنید)
 • پرینت اطلاعات جلسه مصاحبه (تاریخ، زمان، و محل مصاحبه) که از وب سایت E-DV دریافت کرده‌اید.
 • پرینت تاییدیه فرم DS-260
 • گذرنامه معتبر (دارای حداقل 6 ماه اعتبار)
 • اصل یا کپی برابر اصل اسناد ذیل:
 1. دانشنامه دیپلم 12 ساله یا اسناد مربوط به سابقه کار مرتبط (توضیحات در مرحله چهارم گفته شده است)
 2. سند ازدواج (درصورت متاهل بودن)
 3. سند متارکه (در صورت وجود)
 4. اسناد مرتبط با قیمومت و حضانت فرزندان
 • پرداخت هزینه: قبل از انجام مصاحبه، متقاضیان ویزای تنوع نژادی (DV) به ازای هر نفر می‌بایست مبلغ 330 دلار آمریکا پرداخت کنند. نحوه پرداخت توسط سفارت یا کنسولگری تعیین می‌­شود.

لازم به ذکر است که کلیه مدارک می­‌بایست حتما همراه با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی باشند.

سوالات مصاحبه لاتاری آمریکا


به طور کلی می‌توان سوالات لاتاری را به چند دسته تقسیم کرد:

 • می‌خواهید مصاحبه شما به زبان فارسی برگزار شود یا انگلیسی؟
 • آخرین مقطع تحصیلی شما چیست؟
 • اگر رشته تحصیلی شما جزو رشته های حساس باشد، آفیسر درمورد موضوع تحقیق و پایان‌نامه شما سوال می‌پرسد.
 • وقتی وارد آمریکا شدید قصد اقامت در کجا را دارید؟
 • وقتی وارد آمریکا شدید قصد انجام چه کاری را دارید؟
 • شغل و فعالیت خود را در ایران توضیح دهید.
 • داخل کدام ارگان خدمت خود را گذرانده اید؟ (مخصوص آقایان)

مرحله نهم – انجام مصاحبه

قبل از مصاحبه مطمئن شوید که دستورالعمل‌های مصاحبه سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را مطالعه کرده‌اید. در تاریخ و زمان تعیین شده به سفارت یا کنسولگری مشخص شده جهت مصاحبه حاضر شوید. یک آفیسر کنسولی با شما (و اعضای خانواده همراه) مصاحبه و تعیین می‌کند که آیا می‌توانید ویزای مهاجرت دریافت کنید یا خیر. همچنین در فرآیند مصاحبه از شما و اعضای خانواده اسکن اثر انگشت دیجیتال گرفته خواهد شد.


نکات مهم برای انجام مصاحبه لاتاری آمریکا


چه کسانی باید در مصاحبه لاتاری شرکت کنند؟

متقاضی، همسر و هر فرزند مجرد واجد شرایطی که قصد مهاجرت با متقاضی را دارد، باید در مصاحبه شرکت کند.

آیا امکان دارد با اعضای خانواده بعدا مصاحبه شود؟

بله. در بعضی شرایط امکان مصاحبه جداگانه برای همسر یا فرزندانی که بعدتر می­‌خواهند به آمریکا مهاجرت کنند نیز وجود دارد. برای اطلاع از این مساله می‌­بایست با کنسولگری مربوطه تماس گرفته شود. البته محدودیت زمانی تا 30 سپتامبر برای اعضای خانواده نیز وجود دارد.

آیا به همسر و فرزندان من که در هنگام ثبت نام، مشخصات آن­ها را در پرونده ذکر نکرده­ام نیز ویزا داده خواهد شد؟

درصورتی که این تغییر بعد از ثبت‌نام صورت گرفته باشد، همسر و فرزندان شما نیز به همراه شما ویزا دریافت خواهند کرد، اما اگر هنگام ثبت‌نام شما متاهل بوده باشید یا دارای فرزند باشید و مشخصات آن­‌ها را قید نکرده باشید، نه به آن‌­ها و نه به شما ویزا داده نخواهد شد.

سن فرزند در چه زمانی ملاک خواهد بود؟

فرزندان مجرد زیر 21 سال هم‌زمان با صدور ویزا نباید از این سن عبور کرده باشند. اگر در مرز 21 سالگی باشند، می‌توانید با کنسولگری تماس گرفته و مصاحبه زودتر درخواست دهید.

چه کسانی در مصاحبه لاتاری رد می شوند؟

چنانچه  نتوانید آفیسر را قانع کنید که شما هدف کار و تحصیل در آمریکا را دارید، از پس هزینه‌های زندگی در آمریکا برمی‌آیید و برای دولت این کشور هزینه‌ای دربر نخواهید داشت، آفیسر شما را ریجکت خواهد کرد. البته برای کسانی که خدمت سربازی را در ارگان‌های تحریمی از طرف دولت آمریکا گذارنده باشند نیز امکان ریجکت شدن لاتاری وجود دارد.

مرحله دهم – ورود به آمریکا

پس از انجام مصاحبه آفیسر به شما اطلاع خواهد داد که شما واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرتی به امریکا هستید یا خیر. در صورتی که تایید شوید، نحوه بازگرداندن و زمان آن به اطلاع شما خواهد رسید. همچنین در صورت رد شدن، دلایل آن به شما گفته خواهد شد. بعضی از ویزاهای رد شده ممکن است متعاقبا نیاز به (administrative processing) داشته باشند.


بهترین شهر برای برندگان لاتاری


بهترین شهر برای برندگان لاتاری انتخاب ارزان‌ترین شهرهاست تا بتوانید آفیسر را قانع کنید که قادر به پرداخت هزینه‌های زندگی خود هستید. ده شهر زیر به نسبت سایر شهرها هزینه زندگی پایین‌تر از میانگین ملی دارند و شرایط زندگی برندگان لاتاری در آنها راحت‌تر است. همچنین نرخ بیکاری در این شهرها کمتر از 5٪ است که مقصد مناسبی برای زندگی تازه واردان محسوب می‌شود:

 • Grand Rapids, Michigan
 • Pittsburg, Pennsylvania
 • Fayetteville, Arkansas
 • Knoxville, Tennessee
 • Springfield, Missouri
 • Huntsville, Alabama
 • Fort Wayne, Indiana
 • Tulsa, Oklahoma
 • Green Bay, Wisconsin
 • Hickory, North Carolina


معایب برنده شدن در لاتاری


لاتاری امریکا با اینکه ممکن است فرصتی بی‌نظیر برای مهاجرت به آمریکا باشد، اما معایبی نیز به همراه دارد. به عنوان مثال ویزای لاتاری تنها 6 ماه اعتبار دارد و شما باید قبل از پایان اعتبار آن وارد خاک امریکا شوید. همچنین به دلیل نداشتن شغل تا قبل از ورود به آمریکا، مجبور هستید هزینه‌های خود را از پس‌اندازتان بپردازید تا در شغل مورد نظر خود استخدام شوید .

 نکات مهم درصورت قبولی در مصاحبه لاتاری آمریکا:


پاسپورت با ویزا:  ویزای مهاجرتی آمریکا بر روی یکی از صفحات پاسپورت شما الصاق خواهد شد. اطلاعات چاپ شده را حتما چک کنید تا در صورت وجود خطا سفارت را مطلع کنید.

بسته مهر و موم شده مهاجرتی:  به شما یک بسته به صورت مهر و موم شده حاوی اسنادی داده می­‌شود که در بدو ورود به گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) تحویل می­‌دهید.

ورود به آمریکا:  شما می‌­بایست حداکثر تا تاریخ انقضای ویزا که بر روی آن درج شده است، وارد آمریکا شوید. ویزای DV آمریکا معمولاً تا شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد، مگر اینکه معاینه پزشکی شما زودتر به پایان برسد، که ممکن است اعتبار ویزای شما را کمتر از شش ماه کند.

هزینه مهاجرت USCIS:  شما باید پس از دریافت ویزای مهاجرتی خود و قبل از سفر به ایالات متحده، هزینه مهاجرت USCIS را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) بپردازید. در صورت عدم پرداخت کارت اقامت دائم (Green Card) صادر نمی‌شود.

سوابق واکسیناسیون:  کودکان برای ورود به مدرسه باید واکسن­‌های تعیین شده را دریافت کرده باشند؛ بنابراین توصیه می‌­شود سابقه واکسیناسیون را آماده داشته باشید.

آزمایشات ایکس-ری:  شما باید آزمایشات ایکس-ری خود را در ساک دستی خود آماده داشته باشید و آن را در چمدان نگذارید و در قسمت بار قرار ندهید.

توجه داشته باشید که در مرحله آخر مقامات وزارت امنیت داخلی، گمرکات و حفاظت مرزی ایالات متحده (CBP) آمریکا این اختیار را دارند که از ورود شما به خاک این کشور جلوگیری به عمل آورند.

در صورت ورود به این کشور با ویزای مهاجرتی تنوع نژادی شما دارای وضعیت اقامت دائم خواهید بود و از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد.

سوالات متداول

بله. شما با داشتن حداقل دو سال سابقه کار در مشاغل تعیین شده می‌توانید در لاتاری ثبت‌نام کنید.

آیا لاتاری فقط برای آمریکاست؟

بله. هیچ کشور دیگری برنامه مشابهی مانند لاتاری آمریکا را ندارد.

نتایج lottery آمریکا در ماه می اعلام می‌گردد و برنده در ماه سپتامبر سال بعد ویزای ورود به آمریکا را دریافت می­‌کند. مدت این ویزا معمولا 6 ماه است.

اعضای خانواده شما که مشخصات آن‌ها به عنوان همراه در ثبت‌نام درج شده‌اند، می‌توانند با شما به آمریکا بروند و گرین کارت این کشور را دریافت کنند.

خیر. شرکت در لاتاری هیچ مشکلی در هیچ کدام از پرونده‌های مهاجرتی ایجاد نمی‌کند.

در صورت نداشتن کارت پایان خدمت سربازی می‌توان در لاتاری ثبت نام کرد؟

بله. برای ثبت‌نام لاتاری داشتن کارت پایان خدمت اجباری نیست.

یک شخص به عنوان متقاضی اصلی نمی‌تواند دو بار در سایت لاتاری ثبت‌نام کند. اما می‌تواند به عنوان همراه در پرونده لاتاری همسر یا فرزندان باشد.

بله. برای ثبت‌نام لاتاری به پاسپورت نیازی ندارید، اما برای نگارش صحیح نام و نام خانوادگی ارائه پاسپورت ضروری است.

در صورت نداشتن شرایط لاتاری چه کار کنیم؟

اگر شرایط شرکت در لاتاری را ندارید، می‌توانید از طریق یکی دیگر از اعضای خانواده خود اقدام به ثبت‌نام کنید. در واقع شما به عنوان متقاضیِ همراه باشید.

55,000 نفر تعداد برندگان لاتاری2025 ااعلام شده است.

55,000 نفر تعداد برندگان لاتاری 2025 ااعلام شده است. هر کشور حداکثر 7 درصد برندگان را تشکیل می‌دهد. بنابراین سهم ایرانیان در لاتاری آمریکا حدودا 4500 تا 5000 نفر خواهد بود.

اسامی برندگان لاتاری را کجا می‌نویسند؟

برای مشاهده نتیجه لاتاری باید به وبسایت dvprogram.state.gov  مراجعه کنید.