مهاجرت چیست؟ 

انسان همواره به دنبال پیشرفت است. به نوعی این خصلت ذاتی اوست. این پیشرفت میتواند انواع مختلفی داشته باشد؛ پیشرفت شغلی، تحصیلی و آکادمیک یا در کل، پیشرفت کیفیت زندگی. برای این مقصود، بشر همواره در طول تاریخ، از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر حرکت کرده تا شرایط بهتری را برای خود رقم بزند. این حرکت از قدیم تا امروز همچنان جاریست و مهاجرت نام دارد. مهاجرت میتواند دلایل مختلفی داشته باشد مثل تحصیل، کار، موقعیت های تجاری یا حتی دلایل منفی مثل جنگ، فقر و شرایط نامناسب زندگی. در هر حال، شخص مهاجر معمولا به دنبال جایی است که بتواند کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.طبق آمار سازمان ملل، جهان در سال 2020، شاهد 281 میلیون مهاجرت بوده که معادل 3.6 درصد جمعیت جهان است.

 
 

برای مشاوره ی تخصصی مهاجرتی، جلسه ی خود را رزرو کنید

چگونه مهاجرت کنیم؟

مهاجرت کردن از طریق اخذ تابعیت یا اقامت دائم یا اقامت موقت انجام میشود. کشورهای محدودی قوانین اعطای شهروندی یا تابعیت به صورت مستقیم را  به اشخاص اعطا میکنند.  اخذ تابعیت و شهروندی اکثر کشورها بعد از اخذ اقامت دائم آنها و سکونت در یک بازه زمانی مشخص در آنجا امکان پذیر است. کشور های  آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند   به   دلیل کمبود جمعیت، قوانین اعطای اقامت دائم به صورت مستقیم را وضع کرده اند. اخذ شهروندی سایر کشورها نیز بعد از دریافت اقامت دائم و سکونت در یک بازه زمانی مشخص در آنجا امکان پذیر است. اخذ اقامت موقت کشورها نیز به شکل تحصیلی، کاری و توریستی انجام می شود. دارندگان اقامت موقت نیز می توانند با استفاده از روش های قانونی اقامت دائم و سپس شهروندی کشوری که در آن جا ساکن هستند را به دست آورند. اینکه افراد چگونه می توانند مهاجرت کنند به شرایط تحصیلی و کاری و مالی شان بستگی دارد.


تابعیت (شهروندی)

تابعیت یا شهروندی (Citizenship) رابطه ی حقوقی، سیاسی و معنوی ای است که یک شخص را به یک دولت معین مرتبط میسازد. شخص دارای تابعیت از تمام حقوق شهروندی (مانند حق تحصیل، حق کار، بیمه درمانی، حق رای و تصاحب مشاغل دولتی و غیره)  برخوردار میشود. شناسنامه و پاسپورت مدارک اثبات کننده ی شهروندی است. کشورها برای اعطای تابعیت، یا از سیستم خاک استفاده میکنند یا از سیستم خون ویا ترکیبی از این دو. منظور از سیستم خون، اعطای تابعیت به صورت وراثتی است، و منظور از سیستم خاک، اعطای تابعیت به واسطه محل تولد است. در کشورهای مهاجرپذیر نیز معمولا اشخاصی که اقامت دائم یک کشور را کسب می کنند پس از سکونت درآن کشور در بازه ی زمانی مقرر می توانند شهروندی آن کشور را نیز اخذ کنند. البته اخذ شهروندی کشورهای خارجی پس از اقامت دائم غالبا  به قبول شدن در آزمون شهروندی آن کشور و تسلط بر زبان کشور مقصد و اتیان سوگند نیز نیاز دارد. به اشخاصی که به کشور دیگری مهاجرت کرده و با حفظ تابعیت قبلی تابعیت آن کشور را اخذ می کنند دوتابعیته گفته می شود.


اقامت دائم

اقامت دائم به وضعیتی گفته میشود که فرد مهاجر، توسط دولت هنوز به شهروندی شناخته نشده است، اما حق این را دارد که در خاک آن کشور به طور دائم زندگی کند و از تمام حقوق شهروندی به غیر از حقوق سیاسی برخوردار شود. به اقامت دائم در آمریکا گرین کارت (Green Card) و در اکثر کشورها، به آن پی آر سی (PR ) گفته میشود. در اکثر کشورهای مهاجرپذیر شخصی که اقامت دائم دارد، دارای حق تحصیل، کار، بیمه درمانی رایگان و غیره میباشد. در صورتی که فرد دارنده ی اقامت دائم، مدت زمان قانونی سکونت در آن کشور را رعایت کرده باشد و مرتکب جرم علیه امنیت ملی آن کشور نشده باشد، کارت اقامت دائم او در هر دوره تمدید می شود؛ همچنین در صورت رعایت شرط سکونت و دیگر پیش نیاز های قانونی، می تواند اعطای تابعیت یا شهروندی را درخواست نماید. کشورهای آمریکا کانادا استرالیا و نیوزلند در راس کشورهایی هستند که اقامت دائم خود را به صورت مستقیم برای متقاضیان صادر می کنند. برنامه های عمده این کشورها برای متقاضیان اقامت دائم شامل نیروی متخصص (Skilled Worker) کارآفرینی (Entrepreuner) خوداشتغالی (Self Employed) استارتاپ (Startup) و غیره می باشد. ازدواج با اتباع کشورهای فوق الذکر نیز منجر به اقامت دائم آن کشور برای تبعه خارجی می شود. اخذ اقامت دائم سایر کشورها غالبا غیرمستقیم بوده و پس از اخذ اقامت موقت و سکونت و کار و در بازه زمانی مقرر در آن کشور امکان پذیر است. لازم به ذکر است که برخی از کشورها نیز تحت هیچ عنوان اقامت دائم خود را به متقاضیان اعطاء نمی کنند و صرفا اقامت موقت را در هر دوره تمدید می کنند.


اقامت موقت

منظور از اقامت موقت، وضعیتی است که فرد برای انجام کاری مشخص (مانند گردش، تحصیل، کار، زیارت، درمان، تجارت، امور دیپلماتیک، شرکت در مسابقات یا موارد دیگر) وارد کشور خارجی شده و بعد از انجام آن کار می بایست از آن جا خارج شود. برای اخذ اقامت موقت و ورود به کشور خارجی به مجوزی برای ورود نیاز است که به آن روادید یا ویزا گفته می شود. بنابراین، اقامت موقت به ویزای تحصیلی، ویزای توریستی، ویزای کاری و غیره تقسیم میشود. دارنده ی ویزا در آن کشور، خارجی محسوب شده و صرفا از حقوقی که برای آن نوع ویزا پیش بینی شده است می تواند بهره مند شود. به عنوان مثال، دارنده ی ویزای توریستی، حق کار و تحصیل در آن کشور را ندارد. برای اخذ ویزای توریستی علاوه بر پاسپورت معتبر و سایر مدارک هویتی به مدارک شغلی و مالی و غیره نیاز است.  کشورهای معتبر مانند کشورهای حوزه شنگن سخت گیری بیشتری برای صدور ویزای توریستی اعمال می کنند. داشتن سابقه سفر خوب و یا دعوت نامه از آن کشور می تواند احتمال اخذ ویزا را افزایش دهد. برای اخذ ویزای تحصیلی متقاضی می بایست از یک موسسه آموزشی مانند مدرسه یا دانشگاه نامه پذیرش داشته باشد و علاوه بر آن مدارک هویتی و تحصیلی و شغلی و مالی نیز ضروری است. برای اخذ ویزای کاری نیز متقاضی می بایست یک پیشنهاد شغلی یا حداقل مکاتبات اولیه با کارفرماها در کشور خارجی داشته باشد و علاوه بر آن نیز مدارک هویتی و تحصیلی و شغلی و مالی نیز ضروری است. در اغلب کشورهای مهاجرپذیر امکان اخذ اقامت دائم بعد از اقامت موقت مخصوصا اقامت کاری وجود دارد. معمولا اقامت موقت برای متقاضی صادر می شود و رویه کشورها برای اعطای ویزای موقت (همراه) برای اعضای خانواده متفاوت است.


بهترین روش مهاجرت 

اگر بخواهیم به این سوال جواب بدهیم، پاسخ مهاجرت قانونی است؛ زیرا شرایط افراد با یکدیگر متفاوت بوده و همچنین روش های مهاجرتی نیز همواره در حال تغییر است. معمولا مهاجرت تحصیلی برای افراد دارای سن پائین، مهاجرت کاری برای افراد فارغ التحصیل و نیروهای متخصص و دارای سابقه کار، مدیران و کارآفرینان و مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و سرمایه محور برای افراد دارای تمکن مالی توصیه می شود که واضح است نمی توان این فرمول را برای همه در نظر گرفت. متقاضیان مهاجرت می بایست با مراجعه به پایگاه های اطلاعاتی دولتی کشورهای مقصد آخرین قوانین و دستورالعمل های مهاجرتی را مطالعه کرده و برنامه هایی که با شرایطشان متناسب است را پیدا کرده و سپس مدارک پیش نیازهای آن را تامین کرده و در نهایت اقدام کنند. در این خصوص می توانند از مشاوره ی افراد دارای مجوز و متخصص و با تجربه نیز استفاده کنند تا در زمان و هزینه صرفه جویی شود. لازم به ذکر است که برای انتخاب بهترین روش مهاجرتی می بایست به سیاست های مهاجرپذیری کشورها در هر سال و قوانینی که برای جذب مهاجر تصویب می کنند توجه کرد. کشورهای معتبر همواره در حال بروز کردن قوانین برنامه های مهاجرتی خود هستند.

 
 

مزایای مهاجرت

مهاجرت مانند تمام اقدامات و رفتارهای انسانی مزایا و معایب خاص خود را دارد. از معایب آن می توان به دوری از میهن و خانواده و دوستان و از مزایای آن می توان به تجربه زندگی در یک کشور خارجی، شناخت فرهنگ های متفاوت، پیدا کردن موقعیت های شغلی با درآمد بیشتر، تحصیل در مدارس و دانشگاه های معتبر، بهره مندی از رفاه عمومی بیشتر، دسترسی بیشتر به امکانات روز دنیا، دسترسی به مبادلات بانکی جهانی و غیره اشاره کرد.  

مدارک لازم برای مهاجرت

یکی از مسائل اساسی برای مهاجرت ارائه مدارک و مستندات است. مدارک هویتی از اساسی ترین مدارک می باشد زیرا مشخص کننده هویت و تابعیت و اقامت و احوال شخصی متقاضی است. پس از آن نوبت به مدارک تحصیلی می رسد. مدارک تحصیلی نشان دهنده ی سابقه ی تحصیل و سطح دانش متقاضی است و در مهاجرت تحصیلی یا کاری بسیار حائز اهمیت است. در بعضی از کشورها لازم است تا مدارک تحصیلی توسط مراجع رسمی در کشور خارجی ارزیابی شده و به رسمیت شناخته شود. دسته ی مهم دیگر مدارک مدارک شغلی است. مدارک شغلی برای اشخاص مختلف متفاوت است. کارگران و کارمندان بخش خصوصی، کارمندان بخش دولتی،  مدیران شرکت ها و اشخاص حقوقی، مالکان واحدهای صنفی، خویش فرمایان هریک مدارک و اسناد شغلی متفاوتی دارند. اگرچه گواهی بیمه شغلی از مدارک مشترک و مهم اثبات کننده سابقه شغلی متقاضی است. درنهایت مدارک مالی دسته ی مهم دیگری از مدارک است که نشان دهنده ی میزان تمکن مالی متقاضی و ممنوع المعامله نبودن ایشان است. در مواردی که مستلزم پرداخت هزینه است تمکن مالی بسیار حائز اهمیت است. منبع معتبر مدارک مورد نیاز برای مهاجرت در هر روش توسط مراجع رسمی مانند اداره مهاجرت، سفارت، دانشگاه ها می باشد. این موارد، عمده ی مدارکی است که اکثرا برای مهاجرت ضروری هستند اما بسته به نوع روش مهاجرتی و کشور مقصد چک لیست مدارک متفاوت است.  

کشورهای مهاجرپذیر 

کشورها به دو نوع مهاجرپذیر و مهاجرفرست تقسیم می شوند. معمولا کشورهای دارای جمعیت زیاد و یا کشورهای دارای حساسیت های قومی و نژادی مهاجر فرست هستند و در مقابل کشورهای کم جمعیت و یا تازه تاسیس و اصطلاحا مالتی کالچر که تنوع نژادی و قومی زیاد است مهاجرپذیر می باشند. به طور کلی مهاجرپذیری کشورها دو دلیل عمده دارد:

 1- کمبود جمعیت 

 2- کمبود نیروی متخصص

 بر اساس این دو نیاز کشورها، قوانین مربوط به جذب مهاجر را وضع کرده و دائما آن را بروز می کنند. البته روند مهاجرپذیری کشورهای کم جمعیت نیز به سمت جذب نیروهای متخصص و دارای مهارت رفته است. مثلا کشور کانادا برنامه های جذب مهاجر خود را طبق مشاغلی که  نیاز دارد دائما تغییر می دهد. حتی ویزای تنوع نژادی آمریکا موسوم به لاتاری نیز نیاز به حداقل دیپلم و یا سابقه کار دارد. طبق شاخص مهاجرپذیری گالوپ، لیستی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا ارائه شده است. براساس این لیست آمریکا، کانادا، آلمان، استرالیا، انگلستان، ایتالیا و نیوزلند نسبت به سایر کشورها شرایط بهتری را برای مهاجرین (مخصوصا مهاجرین ایرانی) ارائه میدهند و در طول این سال ها، مهاجرین زیادی را پذیرفتند. 

 
 

مهاجرت به آمریکا

آمریکا همواره به عنوان مقصد اول مهاجرت در دنیا شناخته میشود. طبق سایت پاسپورت ایندکس در سال 2022، پاسپورت آمریکا از بین 88 سطح رنکینگ در سطح سوم پاسپورت های دنیاست. از سال 2015، آمریکا میزبان 47 میلیون مهاجربوده که این رقم 19.1 درصد مهاجران جهان را شامل می شود. ایالات متحده آمریکا دارای برنامه های مهاجرتی متنوعی است که مستقیما منجر به اقامت دائم آن کشور می شود. تولد، ازدواج، استخدام، سرمایه گذاری، برنامه نخبگان و لاتاری از جمله روش های اخذ اقامت دائم آمریکا است. آمریکا کشوری است که بیش از 50 دانشگاه آن در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. موقعیت های اخذ فاند و کمک هزینه های زیادی در دانشگاه های آمریکا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد که این کشور را به مقصد جذابی برای تحصیل تبدیل کرده است. همچنین به دلیل وجود اقتصاد قوی و شرکت های بزرگ، فرصت های شغلی (جاب آفر) بسیار زیادی برای نیروهای کار خارجی در کشور آمریکا وجود دارد. امکان اخذ اقامت دائم آمریکا بعد از تحصیل یا کار در آن کشور نیز وجود دارد.

مهاجرت به کانادا

هرجا صحبت از مهاجرت باشد، نام کانادا نیز قطعا برده خواهد شد. کم بودن جمعیت، منابع طبیعی بسیارزیاد، اقتصاد قوی، همسایگی با امریکا و همچنین پیشرو بودن در حوزه های مختلف از یک طرف و سیاست های کلی این کشور مبنی بر جذب میلیون ها مهاجر از طریق برنامه های متنوع از طرف دیگر کانادا را به مقصد محبوبی برای مهاجرت تبدیل کرده است.  پاسپورت کشور کانادا در میان 88 سطح رنکینگ پاسپورت های جهان، در رده پنجم قرار دارد. طبق آمار منتشر شده در سال 2021، کشور کانادا میزبان بیشترین جمعیت ایرانیان مقیم خارج بعد از آمریکا بوده است. کانادا دارای برنامه های مهاجرتی متنوعی است که مستقیما منجر به اقامت دائم آن کشور می شود. اکسپرس انتری، کارآفرینی، سرمایه گذاری، خوداشتغالی، استارتاپ و همچنین برنامه های استانی از جمله روش های اخذ اقامت دائم کانادا است. کانادا دارای تعدادی از بهترین دانشگاه های دنیا مانند مک‌گیل، بریتیش کلمبیا و تورنتو است که هر سه دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و در لیست 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. اقتصاد قوی و جمعیت کم باعث شده است تا فرصت های شغلی (جاب آفر) بسیار زیادی برای کارجویان خارجی صادر شود. یکی از پرطرفدارترین روش های اخذ اقامت دائم کانادا اکسپرس انتری است و این برنامه برای اشخاصی که اقامت موقت کاری یا تحصیلی کانادا را دارند امتیاز بالایی درنظر گرفته شده است، بنابراین امکان اخذ اقامت دائم کانادا بعد از اقامت موقت نیز وجود دارد.

مهاجرت به آلمان 

قدرتمند ترین اقتصاد در اروپا متعلق به کشور آلمان است. همچنین آلمان پاسپورت بسیارارزشمندی دارد؛ به طوریکه در شاخص برترین پاسپورت های دنیا، در رده دوم قرار دارد. آلمان اقتصاد پویا و صنایع فعالی دارد و در حوزه تکنولوژی در لیست برترین کشورها است نرخ بیکاری در کشور آلمان در سال 2021 حدودا 3.5 درصد بود که نسبت به سال 2020، 0.28 درصد کاهش داشته است. از سال 2016 تا به الان بیش از 10 میلیون فرد خارجی در آلمان مشغول به کار و زندگی شدند؛ که این رقم 12 درصد جمعیت کل آلمان را تشکیل میدهد . بنابراین، این کشور همواره از نیروهای کار متخصص استقبال میکند. سالانه تعداد زیادی موقعیت های شغلی (جاب آفر)  برای اشتغال در آلمان به ویژه برای کادر درمان و مهندسان و فعالان حوزه آی تی صادر می شود. دوره های کارآموزی (آوسبیلدونگ) نیز فرصت های بسیار جذابی هستند که متقاضیان در کنار دوره های آموزشی مشغول به کار نیز می شوند و درآمد کسب می کنند. آلمان بستر مناسبی را برای کارآفرینان نیز فراهم کرده است و با ثبت شرکت می توان اقامت این کشور را برای موسسین اخذ نمود. تحصیل در آلمان نیز با توجه به دولتی بودن بودجه آموزش در این کشور همواره مورد توجه دانشجویان خارجی بوده است . اکثر دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان هستند و سایر دانشگاه های دولتی فقط مبلغ کمی را هر ترم بابت هزینه های دانشگاه از دانشجو اخذ می کنند. همچنین آلمان امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است .  اخذ اقامت دائم آلمان به صورت مستقیم امکان پذیر نیست و اشخاص می توانند بعد از اخذ اقامت موقت و سکونت در بازه ی زمانی مقرر   ( که این زمان برای انواع اقامت های موقت متفاوت است ) و انجام سایر پیش نیازهای قانونی نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان درخواست دهند.


مهاجرت به استرالیا

یکی از کشورهایی که همواره مهاجرین بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب میکند، استرالیا است. استرالیا یکی از قدرتمندترین اقتصاد های دنیا را دارد و پاسپورت آن در رده بندی جهانی، رتبه 4 را دارد و با آن میشود به 109 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد. اکثر کسانی که متخصص هستند و به دنبال آینده شغلی بهتر هستند، از استرالیا به عنوان یکی از سه مقصد برتر مهاجرتی خود یاد می کنند. استرالیا به دلیل کمبود جمعیت، همواره تمایل خود را به پذیرش نیروهای متخصص در رشته های مختلف صنعتی و خدماتی نشان داده و چشم انداز خوبی برای افراد جویای کار رسم میکند. امکان اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق برنامه های مهاجرتی این کشور وجود دارد. سه دسته کلی برنامه های اقامت دائم استرالیا شامل خانواده محور، کارمحور و سرمایه محور می باشد. همچنین دانشگاه های استرالیا در 6 ماه نخست سال 2022، نزدیک به نیم میلیون دانشجوی خارجی پذیرش کردند.


مهاجرت به انگلستان

انگلستان یکی از جذاب ترین مقصد های مهاجرتی برای مردم دنیاست. با تاریخ کهن و قدرتمندی از پادشاهان و ادبیات غنی و تولید ناخالص داخلی 2 تریلیون دلار، کشور انگلستان جزو شش اقتصاد برتر دنیا به شمار می رود. پاسپورت انگلستان در میان معتبرترین پاسپورت های جهان رتبه 4 را دارد. دانشگاه آکسفورد و کمبریج که جزو برترین و نمادین ترین دانشگاه های دنیا محسوب میشوند، در این کشور قرار دارند ، و به غیر از آنها، 15 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا متعلق به انگلستان میباشد. با نرخ تورم پایینی که دارد، انگلستان بستر مناسب و سودمندی را برای صاحبان کسب و کار فراهم میکند. دانشگاه های انگلستان اکثرا برای دانشجویان بین المللی شهریه درنظر دارند لیکن برای تحصیلات تکمیلی فاندهای زیادی ارائه می دهد.برای مشاوره و اطلاع از برنامه های مهاجرتی کشورهای معتبر دنیا با ما تماس بگیرید

سفارت و کنسولگری

از زمان های قدیم، کشورها برای حفظ روابط دیپلماتیک خود، دفاتر دائمی را به عنوان نماینده و حافظ منافع خود در کشورهای مختلف تاسیس کردند. کسانی که در پی مهاجرت به کشور مدنظر خود هستند، باید از بخش کنسولگری سفارت برای اخذ ویزا اقدام کنند و مدارک مورد نیاز را تحویل دهند و امور حقوقی لازم را انجام دهند و بعد از سفر باید با اداره مهاجرت کشور مدنظر  در ارتباط باشند. برای تسریع و تسهیل درخواست ها، دفاتر پیشخوان سفارت مانند VFS Global، ویزامتریک، BLS، VAC و غیره ایجاد شده اند تا رابطی بین متقاضیان و بخش کنسولگری سفارت ها باشند. این دفاتر مسئولیت احراز هویت، تایید مدارک، بررسی مدارک، بایومتریک و غیره را به عهده دارند.

 
 

مهاجرت تحصیلی

یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای مهاجرت به کشور های خارجی، مهاجرت تحصیلی است. دانشگاه ها و کالج های مختلف در سراسر دنیا برنامه (Program ) هایی را در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و همچنین دوره های تحصیلی کوتاه مدت مانند Diploma، Advanced diploma، Certificate، و پست داک ارائه میدهند که متقاضی با اپلای کردن و متعاقبا پذیرش گرفتن از آنها، میتواند برای ویزای تحصیلی اقدام کند. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی این است که متقاضی در حین تحصیل، اجازه کار پاره وقت را دارد که هم تجربه بازار کار آن کشور را به دست میاورد و در کنار آن کسب درآمد میکند که میتواند کمک هزینه ای برای گذران زندگی در آن کشور باشد، زیرا تحصیل در برخی از دانشگاه ها مستلزم پرداخت شهریه است. شرایط اقدام برای مهاجرت تحصیلی، شامل این موارد است: داشتن سن مناسب، داشتن معدل بالا، داشتن مدرک زبان، داشتن سابقه علمی و پژوهشی، نداشتن فاصله طولانی مبهم بعد ازفارغ التحصیلی   . از امتیازهای مهاجرت تحصیلی، اخذ جاب افر و ویزای کار بعد از اتمام تحصیل است که این امر میتواند مقدمات اخذ اقامت دائم را فراهم کند. به عبارتی دیگر، مهاجرت تحصیلی ساده ترین روش برای ورود به کشوری است که متقاضی قصد اخذ اقامت دائم آن را دارد   .

بیشتر بدانید

مهاجرت کاری

یکی از موثرترین و کارآمدترین روش های مهاجرتی، مهاجرت از طریق کار و کاریابی است. کشورهایی که اقتصاد و صنعت پویایی دارند و دارای نرخ بیکاری پایینی هستند، فرصت های شغلی زیادی را فراهم میکنند که توجه افراد زیادی را میتواند از سراسر دنیا به خود جلب کند. اگر متقاضی دارای تخصص و مهارت مورد نیاز کشور مقصد باشد، و در آن زمینه سابقه کار داشته باشد، و همچنین به زبان آن کشور تسلط داشته باشد، میتواند برای مهاجرت کاری اقدام کند. از مزیت های مهاجرت کاری، داشتن امنیت مالی و درآمد است. برنامه های مهاجرت کاری شامل روش های اخذ جاب افر و ویزای کاری، ثبت شرکت و اخذ ویزای کاری، ویزای کاری به دلیل تحصیل همسر در کشور خارجی، ویزای جستجوی شغلی (جاب سیکر)، ویزای کاری برای کارآفرینی، ویزای کاری برای استارت آپ ، اقامت دائم از طریق برنامه ی نیروهای متخصص می شود.

بیشتر بدانید

مهاجرت کادر درمان

به دلیل کمبود کادر درمان از جمله پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی، پرستاری و یا سایر مشاغل مرتبط با کادر درمان و افزایش جمعیت سالمندان، اکثر کشور ها به ویژه کشورهای پییشرفته، از جذب کادر درمان استقبال می کنند. مشاغل حوزه درمان و سلامت نظام مند و سازمان یافته هستند؛ اولین گام برای مهاجرت کادر درمان، معادل سازی و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی و سابقه شغلی ایشان برای عضویت در سازمان های ذی صلاح در کشور مقصد است. خوشبختانه، اکثر کشورهای خارجی مدارک تحصیلی ایرانیان در رشته های پزشکی و پیراپزشکی را به رسمیت میشناسند. کشورهای سوئد، دانمارک و آلمان و حتی کشورهای عربی، از جمله کشورهای مناسب برای مهاجرت کادر درمان است. عمدتا مهاجرت کادر درمان از طریق اخذ اقامت موقت تحصیلی یا کاری امکان پذیر است اما برای کشورهایی مانند کانادا می تواند به صورت اخذ اقامت دائم به صورت مستقیم نیز باشد.ویزای توریستی

مسافرت و گردش همواره از نیازهای اساسی انسان است و امروزه صنعت گردشگری در تمامی کشورها از صنایع اصلی و مهم قلمداد می شود. همان طور که در بالاتر گفته شد ویزای توریستی یکی از انواع اقامت موقت است که شخص دارنده، مجوز ورود و اقامت و  و سپس خروج از آن کشور را خواهد داشت. دارنده ی ویزای توریستی اصولا از حقوق مقرر برای شهروندان یا دارندگان اقامت دائم به خصوص حق تحصیل یا کار برخوردار نیست و در کشور مقصد به عنوان یک شخص خارجی محسوب می شود. در صورتی که بین دو کشور معاهده ی لغو روادید منعقد شده باشد اتباع آن کشورها برای سفر به کشور دیگر نیازی به اخذ ویزای توریستی قبل از سفر ندارند. این اشخاص در هنگام ورود به کشور دیگر ویزای در بدو ورود (Entry Visa) اخذ می کنند مانند اتباع ایران و ترکیه. کشورهای معتبر دنیا مانند کشورهای حوزه شنگن، کانادا، آمریکا و امثالهم سخت گیری های بیشتری برای صدور ویزا اعمال می کنند. داشتن دعوت نامه یا سابقه سفر خوب می تواند کمک زیادی به صدور ویزای توریستی این کشورها نماید. برای اخذ ویزای توریستی متقاضی می بایست علاوه بر مدارک هویتی، مدارک شغلی، مدارک مالی، فرم های سفارت را نیز تکمیل کند  وهزینه های قانونی صدور ویزا را نیز بپردازد. داشتن برنامه ی سفر یکی از مهم ترین مواردی است که متقاضی ویزای توریستی می بایست به سفارت ارائه نماید. از مزیت های ویزای توریستی علاوه بر تفریح و گشت و گذار، بالاتر رفتن شانس گرفتن ویزای تحصیلی و کاری می باشد.مهاجرت سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از جذاب ترین و تقریبا راحت ترین روش های مهاجرتی است. اکثر کشورها از ورود اشخاص سرمایه دار و کارآفرین استقبال می کنند. معمولا اشخاصی که دارای سن بالاتری هستند و امکان یا علاقه ای به مهاجرت تحصیلی یا کاری و یا سایر روش های اقامت دائم ندارند می توانند از طریق سرمایه گذاری به کشور مورد علاقه ی خود مهاجرت کنند. کشورهای سرمایه پذیر قوانینی را برای اعطای شهروندی یا اقامت دائم و یا اقامت موقت برای جذب سرمایه گذار خارجی تصویب می کنند تا راه ورود اشخاص حائز شرایط هموار شود. خرید ملک، راه اندازی کسب و کار، خرید کسب و کارهای فعال، مشارکت در پروژه های اقتصادی، پرداخت مستقیم وجه به دولت میزبان و حتی اثبات تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی (خودحمایتی) از مرسوم ترین روش های مهاجرتی سرمایه محور است. نداشتن محدودیت سنی و عدم نیاز به مدرک تحصیلی بالا و مدرک زبان قوی دلیل جذابیت این نوع مهاجرت است.مهاجرت از طریق خرید ملک 

یکی از روش های مهاجرت سرمایه گذاری خرید ملک در کشور مقصد است. شاید بتوان گفت ساده ترین روش مهاجرتی دنیا خرید ملک باشد زیرا تنها شرط انجام آن پرداخت پول و خرید یک واحد مسکونی یا تجاری است. بنابراین شخص با حفظ سرمایه ی خود و تبدیل آن به ملک اقامت یا شهروندی کشور مورد علاقه ی خود را نیز کسب می کند. خرید ملک و یا پیش خرید واحدهای ساختمانی از نظر اقتصادی نیز توجیه داشته و می تواند برای خریدار سود خوبی داشته باشد. در صدر کشورها برای خرید ملک کشور ترکیه است که پس از خرید ملک به خریدار و خانواده ی ایشان شهروندی و تابعیت خود را اعطا می کند. پس از آن کشورهای امارات، قبرس شمالی و جنوبی، اسپانیا و پرتغال در لیست کشورهای مناسب برای مهاجرت از طریق خرید ملک می باشد.مهاجرت از طریق ازدواج

همان طور که گفتیم یکی از روش های اخذ اقامت دائم یا موقت کشورها ازدواج با یکی از اتباع یا دارندگان اقامت دائم کشورهای خارجی است. با تسامح می توان گفت که مهاجرت از طریق ازدواج ساده ترین روش مهاجرت است زیرا اصولا نیاز به مدرک تحصیلی یا سرمایه گذاری و سایر شرایط برنامه های مهاجرتی را ندارد. مهم ترین مدرک برای اخذ اقامت از طریق ازدواج اثبات وقوع ازدواج از طریق اسناد رسمی و سایر مدارک است. کشورها برای اعطای اقامت یا شهروندی به خارجی ها برای ازدواج قوانین مختص به خود را دارند. در بعضی از کشورها مدارکی از قبیل اجاره نامه مشترک، حساب بانکی مشترک، اسناد و تصاویز سفرهای مشترک، عکس های مراسم ازدواج و غیره را درخواست می کنند. همچنین ممکن است هزینه ها م مسئولیت شخص خارجی به عهده ی تبعه ی آن کشور باشد. مثلا در کانادا متقاضی می تواند با ازدواج با یکی از شهروندان یا دارندگان اقامت دائم کانادا ازدواج نماید و همسر کانادایی از طریق برنامه اسپانسرشیپ درخواست اقامت دائم همسر خارجی خود را بدهد و ایشان مسئول تمام هزینه های همسر خود خواهد بود. به طور کلی اکثر کشورها ویزای مخصوص تحت عنوان ویزای خانوادگی یا ازدواج پیش بینی کرده اند.مهاجرت از طریق تولد

همانطور که پیش تر گفته شد سیستم اعطای تابعیت (شهروندی) کشورها براساس خاک یا خون و یا ترکیبی از هردوی این ها است. منظور از سیستم خاک آن است که محل تولد شخص معیار اعطای تابعیت است. کشورهایی از قبیل آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، السالوادور، دومینیکا، پاراگوئه، اکوادور، پرو،  پاناما و گرانادا و … از جمله کشورهایی هستند که بدون قیدوشرط به اشخاصی که در آن جا متولد می شوند تابعیت خود را اعطا می کنند. کشورهای اروپایی صورت مشروط به اشخاصی که در آن جا متولد می شوند تابعیت خود را می دهند. مثلا کشور فرانسه در صورتی که طفل در فرانسه متولد شود و همچنین یکی از والدین طفل نیز در فرانسه متولد شده باشد تابعیت خود را اعطا می کند. لازم به توضیح است که تولد یک فرزند در کشورهای دیگر هیچ حقی برای اقامت یا تابعیت والدین ایجاد نمی کند و این امتیاز فقط برای طفل متولد شده است. اطفالی که دارای پدر ایرانی هستند در صورتی که در کشورهای دارای سیستم خاک به دنیا بیایند از ابتدا دارای تابعیت مضاعف خواهند بود.مهاجرت از طریق پناهندگی

مطابق کنوانسیون های بین المللی پناهنده کسی است که در کشوری که زندگی می کند تحت آزار و اذیت یا خطر باشد. کشورهایی که در حال جنگ یا بحران های اساسی هستند به عنوان مناطق ناامن شناخته می شوند و اتباع آن ها تحت شرایطی امکان پناه بردن به سایر کشورها را خواهند داشت. کمیساریای عالی پناهندگان متعلق به سازمان ملل متولی سامان دادن پناهندگان در سراسر دنیاست. کشورها نیز قوانین داخلی برای این دسته از افراد پیش بینی کرده اند. طبق آخرین آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ تعداد اشخاص آواره در جهان را بیش از ۸۹ میلیون نفر عنوان کرده اند که رکوردی تاریخی محسوب می شود. براساس گزارش همین سازمان حدود ۸۰۰ هزار پناهنده در ایران زندگی می کنند که ۷۸۰ هزار نفر آن ها از افغانستان و ۲۰ هزار نفر از عراق می باشند. بیشترین پناهنده در جهان از کشورهای سوریه، ونزوئلا، افغانستان، سودان و میانمار هستند و بیشترین کشورهای پذیرنده ی پناهندگان، کشورهای لبنان اردن، نائورو، ترکیه، اوگاندا، سوئد، مالتا، موریتانی، یونان، آلمان و اتیوپی می باشند. لازم به ذکر است که تظاهر به پناهندگی جرم است و افراد عادی که خود را به عنوان پناهنده نشان می دهند مجرم هستند. خدمات بین المللی فیدس هیچگونه مشاوره یا خدماتی در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی ارائه نمی کند.


مهاجرت غیر قانونی

منظور از مهاجرت غیرقانونی ورود اشخاص خارجی از مرزهای خاکی یا آبی به یک کشور بدون داشتن روادید معتبر است. سالانه تعداد زیادی از مهاجران از مسیرهای آبی یا زمینی خود را به کشورهای دیگر می رسانند که البته در این مسیر تعداد زیادی نیز مفقود یا کشته می شوند. طبق آخرین آمار، از سال ۱۹۹۶ تاکنون بیش از ۷۵ هزار مهاجر غیرقانونی در مسیر رسیدن به کشورهای دیگر جان خود را ازدست داده اند. لازم به ذکر است که حتی بعد از ورود به مرزهای یک کشور به صورت غیرقانونی، رسیدن به اقامت قانونی ممکن است سال ها به طول انجامد و حتی این فرآیند به نتیجه نرسیده و شخص از آن کشور اخراج (دیپورت) شود. متقاضیان مهاجرت می توانند با مشاوره ی وکلای رسمی و از روش های قانونی اقدام کنند و به هدف خود برسند. توصیه می شود به جای به خطرانداختن جان و مال، و تلف شدن عمر افراد برای گرفتن اقامت بعد از ورود غیرقانونی به یک کشور دیگر و برهم زدن نظم و امنیت آنجا، با آموختن مهارت های مورد نیاز و زبان کشور مقصد محترمانه و قانونی اقامت کشور مورد نظر را اخذ کنند. روش های قانونی هم هزینه ی کم تر و هم ریسک کمتری دارند. خدمات بین المللی فیدس هیچگونه مشاوره یا خدماتی در زمینه مهاجرت غیرقانونی ارائه نمی کند .


مهاجرت از طریق ویزای همراه 

منظور از همراه همسر یا فرزندان وابسته به متقاضی اصلی است. سن قانونی برای فرزندان معمولا ۱۸ سال تمام درنظر گرفته شده است اما این عدد ممکن است در بعضی از کشورها متفاوت باشد مثلا کشور کانادا سن فرزندان را تا ۲۲ سال تمام تعیین کرده است. ویزای همراه یکی از بهترین روش های مهاجرت است زیرا اصولا نیاز به مدرک تحصیلی یا مدرک زبان ندارد و منحصرا کشور آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را برای همراه متقاضی اصلی درنظر گرفته است که البته بعضی از اشخاص مانند همسر دارندگان بلوکارت (EU Blue Card) از این شرط معاف هستند. سایر کشورها صرفا مدارک تحصیلی و شغلی و مالی را بررسی می کنند و پروسه ی این نوع ویزای شباهت بسیار زیادی به ویزای توریستی دارد. اخذ ویزای همراه همزمان با متقاضی بستگی به روش مهاجرتی متقاضی اصلی و همچنین کشورمقصد و ایضا شرایط ایشان در آن کشور دارد. در بعضی از روش ها اخذ ویزای همراه بعد از ورود متقاضی اصلی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که ازدواج باید قبل از ویزای متقاضی اصلی اتفاق افتاده باشد و اخذ ویزای همراه پس از ازدواج، پروسه صدور ویزای همراه را ممکن است طولانی تر کن


لاتاری

ویزای تنوع نژادی (Diversity Visa) ایالات متحده آمریکا یکی از جذاب ترین روش های اخذ اقامت دائم آمریکا و مهاجرت به این کشور است. به این دلیل که اقامت آمریکا از طریق طریق قرعه کشی به متقاضیان این نوع ویزا اعطا می شود به آن لاتاری گفته می شود. این برنامه هر ساله برگزار می شود و به ۵۰ هزار متقاضی که ثبت نام کرده باشند اقامت دائم آمریکا (US Green Card) اعطا می شود که می توانند از کلیه حقوق آن مانند تحصیل و کار و زندگی بهره مند شوند و بعد از سکونت در مدت زمان مقرر قانونی برای اخذ شهروندی اقدام کنند. برای شرکت در لاتاری نیازی فقط به پاسپورت و عکس با اندازه استاندارد نیاز است و متقاضی باید حتما حداقل دیپلم داشته باشد. بعد از قبولی اولیه و پرکردن فرم مربوطه از متقاضی مصاحبه به عمل می آید و درصورت قبولی در مصاحبه اقامت دائم آمریکا برای متقاضی صادر می شود. این امتیاز به همسر و فرزندان متقاضی نیز درصورتی که مشخصاتشان در ابتدا ثبت شده باشد تسری پیدا می کند.


ویزای شنگن

منظور از ویزای شنگن ( Schengen) ویزایی است که از یکی از کشورهای عضو معاهده شنگن صادر شده باشد. منطقه شنگن به بیست و شش کشور اروپایی گفته می شود که برای شهروندان خود قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را حذف کرده اند و اتباع این کشور ها می توانند بدون محدودیت در این کشورها تردد کنند و حتی دست به تجارت و مبادله کالا بزنند. برای اشخاص خارجی نیز در صورتی که  از هر یک از این بیست و شش کشور ویزا گرفته باشند می توانند بدون نیاز به ویزای جدید به تمام این کشورها در طی مدت اعتبار ویزای خود تردد کنند. منطقه شنگن به عنوان بزرگترین منطقه بدون نیاز به ویزای جهان شناخته شده است . این منطقه شامل 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور عضو EFTA میشود که از آنها به عنوان مجموعه ای واحد تحت عنوان کشورهای حوزه شنگن یاد میشود. به ویزای هر یک از این ۲۶ کشور ویزای شنگن هم گفته می شود و اخذ این ویزا تاثیر بسیار زیادی در سابقه سفر اشخاص خواهد داشت زیرا این کشورها برای صدور ویزا سخت گیری بیشتری نسبت به سایر کشورها دارند . برای اطلاعات بیشتر راجع به اخذ ویزای شنگن به قسمت ویزای توریستی در همین صفحه مراجعه کنید.


مهاجرت تضمینی

تصمیم و اقدام برای مهاجرت می تواند هم از طریق خود شخص و هم از طریق وکیل مهاجرتی انجام شود. متقاضی می تواند پروسه ی انجام کارهایی که برای اخذ اقامت موقت یا دائم یا شهروندی اش لازم است را یا خود شخصا انجام دهد که در این حالت نیاز است زمان خود را به تحقیق و مطالعه و جستجو و مصاحبه با اشخاص دیگر و یا حتی مشاوره گرفتن از مشاورین اختصاص دهد و خود شخصا اقدام کند و یا در صورت مشغله ی کاری و یا نداشتن توانایی لازم این کار را به یک مشاور یا وکیل مهاجرتی مورد اعتماد بسپارد و در زمان و هزینه های اضافی و آزمون و خطا کردن جلوگیری کند و هزینه ای که به وکیل پرداخت می شود بابت زمان و تخصصی است که ایشان برای موکل خود اختصاص می دهد و ارتباطی به نتیجه ندارد. بدیهی است که استفاده از وکیل یا  مشاوری که سال ها در زمینه ی مهاجرت تحصیل کرده باشد و به قوانین مسلط باشد و مهم تر از همه تجربه ی کافی برای انجام امور مربوطه را داشته باشد قطعا نتیجه ی بهتری خواهد داشت. اما مهم ترین مساله در این خصوص آن است که چه خود شخص راسا کارهای لازم را انجام دهد و چه به وکیل یا مشاور بسپارد در هیچ حالتی امکان تضمین نتیجه وجود ندارد زیرا تصمیم گیری نهایی خارج از اراده ی متقاضی و وکیل ایشان است. در مورد اخذ پذیرش تحصیلی یا استاد راهنما و یا کمیته ثبت نام، برای اخذ جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یا کارآموزی کارفرما، برای انواع ویزاها و یا اقامت های دائم و شهروندی نیز آفیسرهای سفارت یا اداره مهاجرت کشور مقصد تصمیم گیری خواهند کرد. بنابراین تمامی اقدامات متقاضی و وکیل ایشان در راستای انجام کارهای مربوطه قبل از تصمیم گیری مرجع خارجی است. بنابراین بهترین تضمین برای مهاجرت، اطلاع از شرایط و قوانین و نزدیک تر شدن شرایط متقاضی به پیش نیاز های هر برنامه مهاجرتی است. ​

مهاجرت آسان

پاسخ به این سوال که آسان ترین روش مهاجرتی چه روشی است قطعا بستگی به شرایط متقاضی دارد. تابعیت، محل سکونت و اقامت ، سابقه تحصیل و کار و مهارت ها، دانش زبان وهمچنین تمکن مالی فاکتورهایی است که برای ارزیابی آسان ترین روش مهاجرت موثر است. ارزیابی دقیق شرایط متقاضی و پیدا کردن نزدیک ترین برنامه مهاجرتی برای ایشان می تواند بهترین راه برای پیدا کردن آسان ترین روش مهاجرتی باشد. لازم به ذکر است که هیچ روش مطلقا آسانی برای مهاجرت وجود ندارد و این پروسه نیاز به تلاش و صبر دارد.برای اشخاصی که سن کم دارند و سابقه تحصیل مناسب دارند و همچنین به زبان های خارجی تسلط دارند   مهاجرت تحصیلیبرای اشخاصی که دارای تخصص و مهارت مورد نیاز کشور مقصد را دارند و به زبان آن کشور تسلط دارند مهاجرت کاری و برای اشخاصی که تمکن مالی مناسب برای خرید ملک دارند مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می تواند آسان ترین روش باشد. یکی دیگر از نکات مهم برای مهاجرت آسان توجه به سیاست های مهاجرپذیری هر کشور است. کشورها به فراخور نیازهای خود در بازه های زمانی در بعضی از روش ها تعداد بیشتر با شرایط ساده تری جذب می کنند. برای اطلاع از آخرین روش های مهاجرتی توصیه می شود منابع رسمی و دولتی هر کشور پیگیری شود.

مهاجرت ارزان

یکی از مسائل مهم برای مهاجرت، هزینه های آن است. این هزینه ها هم شامل هزینه های پروسه ی مهاجرت و هم شامل هزینه های زندگی یا تحصیل در کشور مقصد می شود. درخصوص هزینه های مهاجرت روش های تحصیلی و کاری از روش های ارزان و کم هزینه محسوب می شوند. در خصوص هزینه های زندگی نیز انتخاب کشور مقصد باید با تمکن مالی متقاضی متناسب باشد. کشورهای ترکیه مجارستان ایتالیا و آلمان کشورهای کم هزینه تری محسوب می شوند. درکنار انتخاب کشور مناسب، روش مهاجرتی نیز حائز اهمیت است. مزیت مهاجرت کاری داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر) است که دارنده ی آن با اطمینان خاطر بیشتری مهاجرت می کند. برای مهاجرت تحصیلی نیز هم امکان گرفتن فاند یا یورسیه تحصیلی و هم امکان کار همزمان با تحصیل وجود دارد که می تواند از نگرانی های دانشجو کم کند. همچنین همسر دانشجو می تواند با گرفتن مجوز کار درآمد کسب کند.


مهاجرت بدون مدرک زبان

مدرک معتبر زبان یکی از فاکتورهای اصلی و اساسی برای مهاجرت است. در اکثر روش های مهاجرتی داشتن مدرک زبان از الزامات است و متقاضی می بایست زبان کشور مقصد را بیاموزد و از طریق یکی از مراکز رسمی امتحان داده و نمره قبولی و مورد نیاز را اخذ کند. برای کشورهای انگلیسی زبان مدرک IELTS یا TOEFL و برای کشورهای اروپایی مانند آلمان یا فرانسه مدرک CEFR معتبر محسوب می شود. خوشبختانه آزمون های آنلاین این مدارک نیز تاحدودی به رسمیت شناخته شده است.  لازم به ذکر است که بعضی از روش های مهاجرتی مانند پذیرش زبان آموزی، پذیرش تحصیلی مشروط، ثبت شرکت و خوداشتغالی، بعضی از جاب آفرها، روش های سرمایه محور مانند خرید ملک یا تمکن مالی از جمله روش هایی است که طبق قانون نیازی به ارائه مدرک زبان به سفارت یا اداره مهاجرت ندارند لیکن ارائه ی مدرک زبان می تواند شانس قبولی درخواست را افزایش دهد و همچنین  تسلط یا آشنایی به زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد برای زندگی و تحصیل و کار امری ضروری است.  


مهاجرت با معدل پایین

برای مهاجرت تحصیلی داشتن معدل بالا یکی از فاکتورهای اساسی است. استادراهنما یا مسئولین ثبت نام در کالج یا دانشگاه به معدل متقاضی و نمرات درس های اصلی ایشان توجه می کنند. بنابراین دانش آموزان و دانشجویانی که درحال تحصیل هستند و علاقمند به ادامه ی تحصیل در خارج از کشور می باشند باید نمرات بالا کسب کنند زیرا یکی از معیارهای قبولی متقاضیان داشتن معدل خوب است. اما چنانچه متقاضی معدل پایینی داشته باشد می تواند یا به سراغ دانشگاه های با رنکینگ پایین تر برود و یا این موضوع را با فاکتورهای دیگر تاحدودی جبران کند. نمره آزمون زبان بالاتر از پیش نیاز، سابقه ی کاری مرتبط و معتبر، سابقه پژوهشی و علمی خوب، ارائه مقاله در ژورنال های معتبر از جمله این کارها است.قوانین مهاجرت 

مهاجرت یک امر حقوقی است زیرا منجر به تغییر وضعیت شخص می شود. روش های اخذ اقامت موقت کاری، تحصیلی یا توریستی، روش های اخذ اقامت دائم، و همچنین روش های اخذ تابعیت کشورها در قوانین کشورها پیش بینی می شود. این قواعد در قوانین مدنی یا مهاجرتی هر کشور منعکس شده است. به مجموعه ی این قوانین در هر کشور حقوق بین الملل خصوصی آن کشور گفته می شود. این قوانین به قوه مجریه یا اداره مهاجرت هر کشور ابلاغ می شود تا فرآیند اجرایی آن تعریف شود و اصولا آفیسرهای هر کشور درخواست متقاضی را براساس قوانین و مقررات و دستورالعمل های مربوط به آن تطبیق می دهند. بنابراین برای هر اقدامی در این زمینه می بایست ابتدا قوانین مربوطه را بررسی کرد و یا از مشاورین متخصص حقوقی که به اصول کلی حقوقی اشراف دارند و به قوانین مربوطه تسلط دارند کمک گرفت. قوانین مهاجرتی در کشورهای مهاجرپذیر مستمرا به روز می شوند و می بایست به تغییرات این قوانین نیز توجه داشت. استناد به قوانین هر کشور در هر اپلیکیشن مهاجرتی درصد احتمال موفقیت آن را افزایش می دهد.

وکیل مهاجرتی

همان طور که گفته شد برای امور مهاجرتی اشخاص می توانند هم شخصا اقدام کنند و هم از وکلای مهاجرتی استفاده کنند. منظور از وکیل مهاجرتی شخصی است که دارای تخصص و تجربه کافی برای این کار را دارد. اصولا به دلیل حقوقی بودن درخواست های مهاجرتی بهتر است تا در این زمینه از حقوقدانان به خصوص در زمینه حقوق بین الملل خصوصی استفاده شود به همین دلیل است که در اکثر کشورها این موضوع توسط وکلای دادگستری یا کارشناسان حقوقی انجام می شود. بعضا در بعضی از کشورها مانند کانادا این وکلا دارای انجمن خاص خود هستند. در ایران برخی از روش های مهاجرتی مانند اعزام دانشجو یا کاریابی خارجی و همچنین اخذ ویزای توریستی کشورهای دیگر نظام مند بوده و دارای مقررات خاص خود است و متولی این حوزه ها وزارتخانه های مربوطه هستند. وکلای مهاجرتی باید اولا قابل اعتماد باشند و منافع شخصی را در هنگام مشاوره درنظر نگیرند.  مجوزهای رسمی مربوط به کار خود را داشته باشند. ترجیحا حقوقدان باشند و به قوانین مسلط باشند. دفاتر فعال داشته باشند و پاسخگوی مراجعه کننده های خود باشند.

مشاوره مهاجرتی

برای اقدام به مهاجرت اولین گام پیدا کردن متناسب ترین روش مهاجرتی است. مشورت گرفتن از مشاور مهاجرتی می تواند متقاضی را در این مسیر کمک کند. ارزیابی مشاور متخصص مهاجرتی اولا روش هایی که متقاضی در آن ها حائز شرایط است یا می تواند باشد را تعیین می کند. ثانیا مسیر اقدام و انجام را شفاف می کند و ثالثا تجربیات سایر پرونده های مشابه را به متقاضی منتقل می کند. اشخاصی که خودشان قصد انجام کارهای مهاجرتی شان را دارند می توانند در هر مرحله از مشاور کمک بگیرند و مشاور می تواند به عنوان یک منتور در کنار متقاضی باشد.

مهاجرت با فیدس 

خدمات بین المللی فیدس (نام تجاری ثبت شده) قدرت گرفته از موسسه حقوقی بین المللی ثبت شده و همچنین مجوزرسمی مشاوره و کاریابی خارجی ازوزارت کار، از سال ۱۳۹۵ در ایران شروع به فعالیت نموده است و امور حقوقی بین الملل خصوصی را در زمینه های مختلف به متقاضیان از مشاوره تا پشتیبانی کلیه کارها ارائه می نماید. این مجموعه تحت مدیریت آقای سروش معزی مدرس دانشگاه در زمینه حقوق بین الملل خصوصی (تابعیت، اقامت) فعالیت می نماید. تیم کارشناسان خدمات بین المللی فیدس در ایران و سایر کشورهای خارجی از متخصص ترین اشخاص در حوزه Immigration می باشد. برای مهاجرت تحصیلی با فیدس این امکان وجود دارد که از نوشتن رزومه و سایر کاور لترها گرفته تا کلیه مکاتبات و نهایتا اخذ پذیرش قطعی توسط این مجموعه انجام شود. برای مهاجرت کاری با فیدس نیز این امکان وجود دارد که از نوشتن انگیزه نامه تا معادلسازی مدارک گرفته تا مکاتبه با کارفرماهای خارجی و نهایتا اخذ جاب آفر به این تیم سپرده شود. کشورهای آمریکای شمالی از جمله کانادا و ایالات متحده، کشورهای اروپایی از جمله آلمان و اسپانیا و کشورهای آسیایی از جمله امارات، ترکیه، قبرس و کره جنوبی کشورهایی هستند که با کمک فیدس می توان به آن جا مهاجرت کرد.

 
 

همین حالا مشاوره بگیرید!