سرمایه گذاری در قبرس

قبرس یکی از جدیدترین مقاصد سرمایه‌گذاری در بین ایرانیان است و سالانه هزاران نفر از هموطنان این جزیره توریستی را برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. جزیره قبرس از دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی شکل گرفته و افراد براساس شرایط خود می‌توانند یکی از این دو منطقه را برای مهاجرت انتخاب کنند. شرایط سرمایه گذاری در قبرس شمالی و جنوبی متنوع است و خرید ملک جز پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به این جزیره محسوب می‌شود.

در صورتی‌که ملک خریداری شده در قبرس براساس تعداد اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان شما ویژگی‌هایی مانند تعداد اتاق و فضای تعیین شده در قوانین مهاجرتی قبرس را داشته باشد و ارزش آن به تایید مقامات اداره مهاجرت این کشور برسد، با 6 سال زندگی مستمر در قبرس می‌توانید اقامت دائم را به‌دست آورید. با مطالعه این مقاله از گروه مهاجرتی فیدس می‌توانید علاوه‌بر آشنایی با بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در قبرس از جدیدترین شرایط مهاجرت به این جزیره نیز با خبر شوید. 

درباره قبرس شمالی و جنوبی

جزیره بزرگ قبرس در شرق دریای مدیترانه قرار دارد و از سال 1974 میلادی این جزیره به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شده است. هر دو منطقه دارای فرهنگ، تاریخ و جاذبه‌های منحصر به‌فردی هستند و صنعت گردشگری در هر دو کشور رونق زیادی دارد.

اگر به‌دنبال کشوری برای زندگی با هزینه کم، آرامش و امنیت بالا و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات هستید، قبرس شمالی گزینه ایدئالی برای شما است. اما اگر عضویت در اتحادیه اروپا، روابط اقتصادی بین‌المللی و زیرساخت‌های توسعه یافته برای شما اهمیت بیشتری دارد، شرایط سرمایه گذاری در قبرس جنوبی را شما بهتر است.

قبرس جنوبی یا جمهوری قبرس عضو اتحادیه اروپا است، واحد پول در این کشور یورو است و بیشتر مردم به زبان یونانی صحبت می‌کنند.

قبرس شمالی تحت نفوذ دولت ترکیه قرار دارد، واحد پول این کشور پوند انگلیس است و اغلب مردم به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

مهاجران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در قبرس جنوبی، وام‌های 20 ساله با نرخ سود ۳ تا ۴ درصدی دریافت کنند.

با سرمایه‌گذاری در قبرس و خرید ملک در این کشور می‌توانید برای خودتان، همسر و فرزندان مجرد خود نیز اقامت دریافت کنید.

مراحل سرمایه گذاری در قبرس

نرخ بیکاری در قبرس در ژانویه 2024 حدود 6.4 درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود این عدد در پایان فصل بهار به‌رقمی در حدود 6.2 درصد برسد که نشان از شرایط مطلوب بازار برای کار و سرمایه‌گذاری در این کشور دارد. برای ورود به کشور قبرس به‌عنوان سرمایه‌گذار داشتن برنامه‌ریزی قبلی و رعایت کلیه مراحل سرمایه‌گذاری در قبرس می‌تواند مسیر افراد برای رسیدن به اقامت دائم این کشور را هموارتر کند. البته بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در این کشور با یک مشاور مالی یا تیم مهاجرتی آشنا با قوانین سرمایه‌گذاری در قبرس مشورت کنید. اما به‌صورت کلی مراحل و شرایط سرمایه گذاری در قبرس شمالی و جنوبی عبارتند از:

مراحل سرمایه گذاری در قبرس

انتخاب نوع سرمایه‌گذاری

پس از تحلیل شرایط بازار، اولین قدم انتخاب نوع سرمایه‌گذاری است. شما می‌توانید با خرید ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه، کارآفرینی یا خرید ملک تجاری برای سرمایه‌ گذاری در قبرس اقدام کنید.

تحقیق و بررسی در مورد بهترین مسیر سرمایه‌گذاری

پس از انتخاب نوع سرمایه‌گذاری باید در مورد گزینه‌های مختلف موجود تحقیق کنید. این شامل بررسی پروژه‌های املاک و مستغلات، شرکت‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌های مختلف است. حتما قبل از معامله با هر فرد یا شرکتی در مورد اعتبار و سابقه وی تحقیقات لازم را انجام دهید تا گرفتار افراد کلاهبردار نشوید.

دریافت مجوزهای لازم

در اغلب مسیرهای سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی و جنوبی باید مجوزهای خاصی را به‌عنوان یک فرد خارجی دریافت کنید.

افتتاح حساب در بانک‌های قبرس

پس از تکمیل تحقیقات و با اخذ مجوزهای لازم می‌توانید نسبت به انجام سرمایه‌گذاری خود اقدام کنید. این مرحله شامل انتقال پول به حساب بانکی در قبرس وخرید ملک یا سرمایه‌گذاری روی اوراق قرضه در این کشور است.

پیگیری و مدیریت سرمایه‌گذاری

پس از انجام سرمایه‌گذاری مهم است که وضعیت سرمایه‌ خود را به‌طور مرتب پیگیری و مدیریت کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به قبرس

به‌صورت کلی شرایط سرمایه گذاری در قبرس براساس روش انتخابی شما برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به این کشور تعیین می‌شود. اما ارائه برخی مدارک مالی و هویتی برای همه روش‌ها الزامی است، این مدارک عبارتند از:

گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار؛

مدارک هویتی همچون شناسنامه؛

گواهی نداشتن سوء پیشینه کیفری؛

ارائه گواهی مالیاتی یا تاییدیه حسابرسی از کشوری که فرد در آن اقامت دارد (برای اثبات تمکن میزان درآمد)

بیزینس پلن و رزومه شغلی برای روش ثبت شرکت؛

عکس پاسپورتی؛

ارائه مدرک ازدواج متقاضی در صورت متاهل بودن؛

مدارک مربوط به تمکن مالی همچون گواهی گردش حساب بانکی؛

مدارک بیمه درمانی در قبرس؛

قرارداد رسمی یا سند خرید ملک در قبرس؛

قرارداد رسمی برای خرید اوراق قرضه؛

رونوشت تمام صفحات گذرنامه متقاضی و همسر (در صورت متاهل بودن) شامل صفحاتی دارای عکس و همچنین صفحه تاریخ ورود و خروج از قبرس است؛

نقشه تفکیکی آپارتمان یا نقشه کامل ساختمانی که قصد سرمایه‌گذاری روی آن را دارید؛

رونوشت قباله (بنچاق) ملکیت؛

ارائه متراژ زمین درخواستی به متر مربع؛

رونوشت برگ اقامت یا اجازه کار برای افراد مقیم قبرس؛

رونوشت اجازه ساخت خانه یا واحدهای آپارتمانی به‌منظور توسعه مناطق مسکونی در قبرس؛

مدارک مالکیت شرکت (برای سرمایه‌گذاری ثبت شرکت در قبرس)؛

تاییدیه حساب سپرده در بانک قبرس.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در قبرس

برای مهاجرت سرمایه گذاری به قبرس شمالی فرد متقاضی باید متناسب با تعداد همراهان خود یعنی همسر و فرزندان، ملک در این کشور خریداری کند و افرادی که از این طریق قصد دریافت اقامت دائم قبرس را داشته باشند، باید حداقل 6 سال در این کشور زندگی کنند. البته شرایط سرمایه گذاری در قبرس با خرید ملک تا قبل از سال 2020 متقاوت با شرایط فعلی بود و فرد می‌توانست به‌صورت مستقیم بعد از خرید ملک برای دریافت اقامت دائم اقدام کند، اما در حال حاضر استفاده از این قانون امکان پذیر نیست. 

مشاوره سرمایه گذاری در قبرس

روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به قبرس

روش‌های مختلفی برای مهاجرت سرمایه گذاری به قبرس وجود دارد و افراد باید براساس هدف و بودجه خود روش مناسب را انتخاب کنند. به‌صورت کلی بهترین روش‌ها و شرایط سرمایه گذاری در قبرس به شرح زیر است:

خريد ملک در قبرس

خرید ملک در قبرس راهی برای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت دائم است و اغلب ایرانی‌ها برای دریافت اقامت قبرس از این طریق اقدام می‌کنند. امکان دریافت اقامت سریع و مالیات پایین در مقایسه با سایر روش‌های سرمایه گذاری در قبرس از جمله مزایا خرید ملک در این کشور است. به‌صورت کلی مراحل و نکات مهم برای خرید ملک در قبرس عبارتند از:

انتخاب ملک: ابتدا باید ملکی مطابق قوانین اداره مهاجرت قبرس برای دریافت اقامت انتخاب کنید.

اثبات تمکن مالی: داشتن حداقل 50 هزار یورو درآمد سالیانه برای دریافت اقامت دائم قبرس ضروری است. اگر متاهل هستید، باید نشان دهید که برای همسر خود 15 هزار یورو و برای هر فرزند زیر 18 سال خود نیز حداقل سالانه 10 هزار یورو درآمد دارید. همچنین مجموع درآمد شما و همسرتان نیز در این روش در نظر گرفته می‌شود. براساس قوانین مهاجرتی قبرس افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این کشور برای فرزندان بالای 18 سال مجرد خود نیز درخواست اقامت دائم کنند.

درخواست اقامت دائم: پس از انجام مراحل فوق می‌توانید درخواست اقامت دائم را ثبت کنید. این مراحل شامل ارائه اسناد و پرداخت هزینه‌های مربوطه است. اگر پس از خرید ملک در قبرس 6 سال به‌طور مستمر در این کشور زندگی کنید، اقامت دائم قبرس به شما اعطا می‌شود.

قیمت خرید ملک قبرس

خرید ملک راهی سریع و آسان برای مهاجرت سرمایه گذاری قبرس است، صاحبان املاک در این کشور می‌توانند بلافاصله پس از خرید ملک در قبرس برای دریافت اقامت موقت اقدام کنند. همچنین در صورت 6 سال سکونت دائم در قبرس شرایط برای ثبت درخواست اقامت دائم نیز فراهم می‌شود. قیمت خرید ملک قبرس براساس متراژ، موقعیت مکانی، امکانات و موارد دیگر تعیین می‌شود. در سال 2023 متوسط قیمت خانه در قبرس شمالی مبلغی در حدود 80 هزار پوند بوده است. 

خرید ملک تجاری در قبرس

با خرید املاک تجاری همچون مغازه یا دفاتر اداری نیز می‌توان برای مهاجرت سرمایه گذاری به قبرس اقدام کرد. با خرید ملک تجاری در قبرس می‌توانید در مسیر دریافت اقامت دائم این کشور قرار بگیرید و از مزایای زندگی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا بهره‌مند شوید. 

ثبت شرکت در قبرس

ثبت شرکت یکی از مسیرهای آسان برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به قبرس است و از این طریق می‌توان سالانه سود بسیار خوبی به‌دست آورد. نرخ پایین مالیات و حذف برخی از بروکراسی‌های اداری غیر ضروری از جمله مزایای ثبت شرکت در قبرس برای اتباع خارجی محسوب می‌شود. دولت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تلاش‌ کرده‌اند تا همه شرایط را برای راه اندازی یک کسب و کار در این کشور تسهیل کنند و شرایط سرمایه ‌گذاری در قبرس از این طریق بسیار آسان است.

داشتن یک بیزینس پلن قوی و نوآورانه از جمله شرایط اصلی برای ثبت شرکت در قبرس است، اغلب افراد به‌دلیل رونق صنعت گردشگری و تجارت در جزیره قبرس شرکت خود را در این دو حوزه ثبت می‌کنند. شرکت‌های با مسئولیت محدود معمولا طرفدار بیشتری برای سرمایه‌گذاری در قبرس دارند. در صورتی‌که شما در ایران یا سایر کشورها شرکت داشته باشید، دولت قبرس اجازه ثبت شعبه‌ای جدید در این کشور را به شما می‌دهد.

انواع شرکت در قبرس

انواع شرکت در قبرس 

مراحل ثبت شرکت در قبرس

برای اینکه بتوانید از شرایط سرمایه گذاری در قبرس برای دریافت اقامت این کشور استفاده کنید، یکی از مسیرها ثبت شرکت در قبرس است. مراحل ثبت شرکت در این کشور با طی کردن مراحل زیر انجام می‌شود:

انتخاب نوع شرکت: نوع شرکتی که می‌خواهید ثبت نمایید را از بین شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی عام انتخاب کنید.

تایید نام شرکت: نامی که برای شرکت انتخاب می‌کنید باید مورد تایید قرار بگیرد، وکیل شما در قبرس موظف به دریافت تاییدیه نام شرکت است.

تهیه اسناد و فرم‌ها: مشخصات مالک یا مالکین و سایر اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید.

پرداخت هزینه‌ها: هزینه‌های مرتبط با ثبت شرکت همچون هزینه‌های ارسال فرم، گواهی ثبت شرکت، تایید آدرس شرکت، گواهی مدیران و هزینه ثبت مدارک را پرداخت نمایید.

ثبت نام در وزارت مالیات: پس از ثبت اطلاعات در سایت وزارت مالیات قبرس، شماره مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده به مالک شرکت اعطا می‌شود.

ثبت نام در وزارت کار: مرحله آخر، ثبت نام شرکت در وزارت کار قبرس برای شروع کار در این کشور است.

کارآفرینی در قبرس

دولت قبرس با ارائه تسهیلات مالیاتی، وام‌های کم بهره و حمایت از کارآفرینان بستری جذاب برای مهاجرت این افراد فراهم کرده است. شرایط کارآفرینی و ثبت شرکت جز بهترین مسیرها برای سرمایه گذاری در خارج از مرزهای ایران و کشورهایی همچون قبرس است. کارآفرینان موفق از این طریق می‌توانند علاوه‌بر امکان ورود به بازارهای بین‌المللی از مزایای ثبت شرکت در قبرس برای دریافت اقامت دائم نیز بهره‌مند شوند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که شرایط دریافت اقامت برای کافرآینان در قبرس تفاوت خاصی با شرایط سرمایه‌ گذاری در قبرس با ثبت شرکت ندارد.

سرمایه گذاری در قبرس از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

شرایط سرمایه گذاری در قبرس از طریق خرید اوراق قرضه دولتی از سال 2019 تغییر کرده و سرمایه‌گذاران خارجی دیگر با خرید اوراق قرضه دولتی در قبرس نمی‌توانند اقامت دائم این کشور را به‌دست آوزند. افرادی که از این طریق قصد دریافت اقامت را داشته‌اند نیز باید سایر مسیرهای سرمایه‌گذاری در قبرس مانند خرید ملک یا ثبت شرکت در این کشور را امتحان کنند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در قبرس

پس از اینکه با شرایط سرمایه گذاری در قبرس و مزایای آن آشنا شدید، بهتر است معایب سرمایه گذاری در این کشور را نیز بدانید. البته معایب سرمایه‌گذاری در قبرس زیاد نیست، اما باید قبل از هر اقدامی نسبت به این معایب و شرایط مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به قبرس اطلاعات کافی داشته باشید تا در نهایت به هدف مورد نظر خود از مهاجرت برسید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در قبرس 

سخن پایانی

قبرس مقصدی جذاب برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است که می‌تواند در نهایت شما را به دریافت تابعیت این کشور برساند، حداقل بودجه مورد نیاز برای دریافت تابعیت قبرس در سال 2024 حدود 300 هزار یورو است. اگر مسیر سرمایه‌گذاری در قبرس را برای مهاجرت به این کشور انتخاب کرده‌اید، حتما قبل از هر اقدامی با افراد آگاه از جدیدترین قوانین مهاجرتی در این کشور مشورت کنید. همکاران ما در گروه مهاجرتی فیدس با سال‌ها تجربه در این زمینه آماده‌اند تا علاوه‌بر پاسخگویی به سوالات احتمالی شما در مورد شرایط مهاجرت سرمایه‌گذاری به قبرس، در این مسیر شما را همراهی کنند.

سوالات متداول

خیر، دولت قبرس به مهاجرانی که ملک در این کشور خریداری کرده‌اند، فقط در صورتی‌که حداقل 6 سال در قبرس به‌طور مستمر زندگی کنند، اقامت دائم می‌دهد.

آیا با خرید ملک در قبرس می‌توان برای خانواده نیز اقامت قبرس دریافت کرد؟ 

بله، در صورتی‌که ملک خریداری شده در قبرس براساس تعداد اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان شما ویژگی‌هایی مانند تعداد اتاق و فضای تعیین شده در قوانین مهاجرتی قبرس را داشته باشد، می‌توانید برای همسر و فرزندان مجرد خود اقامت دائم قبرس را دریافت کنید.

متراژ، موقعیت مکانی و امکانات جز عوامل موثر بر قیمت خانه در قبرس است، اما به‌طور متوسط برای خرید خانه در این کشور باید مبلغی در حدود 80 هزار تا 120 هزار پوند هزینه کنید.