سرمایه گذاری در امارات

امارات یکی از غول‌های اقتصادی خاورمیانه است. سرمایه گذاری در امارات یکی از بهترین مسیرهای مهاجرتی برای زندگی در این کشور محسوب می‌شود. وجود معافیت‌های مالیاتی و امکانات متنوع برای سرمایه‌گذاران از مزیت‌های حضور در بازار پر رونق امارات است. اقتصاد پایدار و روابط قوی بین‌المللی نیز از جمله دلایل اغلب فعالان اقتصادی برای حضور در این کشور به‌عنوان سرمایه‌گذار است.

برخی از افراد نیز علاوه‌بر سرمایه‌گذاری، با هدف دریافت اقامت امارات بخشی از اموال و دارایی‌های خود را به این کشور منتقل می‌کنند تا علاوه‌بر کسب سود از سرمایه خود بتوانند از استانداردهای زندگی در این کشور نیز بهره‌مند شوند. اگر قصد سرمایه‌ گذاری در دبی یا سایر شهرهای امارات را دارید، مطالعه این مقاله از گروه مهاجرتی فیدس به شما کمک می‌کند تا قواعد مهاجرت سرمایه گذاری را به این کشور بهتر بشناسید.

شرایط سرمایه گذاری در دبی

دبی با توجه به عوامل و شرایط مختلفی همچون ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری با مالکیت 100 درصدی، عدم دریافت مالیات از اغلب سرمایه‌گذاران و زیرساخت‌های توسعه‌یافته به یک مرکز بین‌المللی سرمایه‌گذاری تبدیل شده است که سرمایه‌گذاران از سراسر جهان به‌دنبال فرصت‌های جذاب در این شهر هستند.

اتباع خارجی فقط اجازه سرمایه‌گذاری در برخی از مناطق کشور امارات مانند دبی را دارند و مقامات این منطقه فرصت‌های متنوعی را برای سرمایه‌گذاران خارجی مهیا کرده‌اند. خرید ملک، اوراق قرضه، ثبت شرکت و کارآفرینی از جمله روش‌های سرمایه گذاری در دبی برای اتباع خارجی است که می‌توانند براساس آن برای دریافت اقامت دبی و آغاز فعالیت اقتصادی در این شهر اقدام کنند.

دلایل سرمایه گذاری در دبی

براساس گزارشی که در سال ۲۰۲۳ از کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (UNCTAD) منتشر شده است، امارات متحده عربی (UAE) شاهد افزایش ۱۰ درصدی جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) از ۲۰.۶ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۲۱ به ۲۲.۷ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۲۲ بوده است. این افزایش ورود سرمایه‌گذاری، جایگاه امارات را به‌عنوان شانزدهمین مقصد جذاب برای سرمایه‌گذاری در سطح جهان تثبیت کرده است.

دبی نیز همچون سایر شهرهای کشور امارات، به‌دلیل ثبات سیاسی و شرایط اقتصادی قوی که در این کشور حاکم است، مقصد جذابی برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل سرمایه گذاری در دبی ابتکار عمل‌های زیادی است که دولت امارات برای ایجاد شرایط آسان سرمایه‌گذاری به‌‌خرج داده و با ارائه مشوق‌های مالی، ساده‌سازی قوانین و مقررات و ایجاد مناطق آزاد تجاری سعی کرده تا سرعت ورود سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد این کشور را افزایش دهد. از دیگر دلایل سرمایه گذاری در دبی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرخ رشد اقتصادی بالا و ثبات آن برای سرمایه‌گذاری؛
 • هزینه‌های پایین انرژی نسبت به درآمد؛
 • عدم وجود مالیات در بیشتر موارد؛
 • تنوع اقتصادی بالا و ایجاد فرصت‌های متنوع برای سرمایه‌گذاری؛
 • امکان دریافت اقامت امارات برای سرمایه‌گذار و اعضای خانواده وی؛
 • هزینه‌های گمرکی مناسب و عدم نیاز به پرداخت مالیات در گمرک در اغلب مناطق آزاد دبی؛

مشاوره مهاجرت سرمایه گذاری

روشهای مهاجرت به امارات از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به کشور امارات به‌عنوان سرمایه‌گذار روش‌های مختلفی وجود دارد و افراد پس از مشخص کردن بودجه خود برای سرمایه‌گذاری و اهداف مهاجرتی، باید برای انتخاب روش مناسب برنامه‌ریزی کنند. اگر هدف شما از سرمایه‌گذاری در امارات و مهاجرت به این کشور فقط دریافت اقامت امارات باشد، باید از طریق خرید ملک در این کشور برای سرمایه‌گذاری اقدام کنید؛ اما کسانی‌که علاوه بر دریافت اقامت، به‌دنبال کسب سود و راه‌اندازی یک بیزینس در این کشور هستند، معمولا از مسیرهای دیگری برای مهاجرت به امارات از طریق سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند. به‌صورت کلی این مسیرها عبارتند از:

روش های سرمایه گذاری در امارات

سرمایه گذاری در دبی از طریق خرید ملک

خرید ملک در دبی یکی از راه‌های سریع و آسان جهت مهاجرت به امارات است. بازار املاک و مستغلات در دبی همواره رشد چشمگیری داشته و کیفیت بالای ساختمان‌ها و سیستم مالیاتی منصفانه امارات، جذابیت زیادی برای خریداران اروپایی و آمریکایی دارد. بانک‌های محلی نیز برای خرید ملک، وام‌های خاصی را ارائه می‌دهند که اگر شرایط لازم را داشته باشید، شما نیز می‌توانید برای خرید ملک و سرمایه ‌گذاری در دبی از این وام‌ها استفاده کنید. با خرید ملک در دبی نمی‌توانید اقامت دائم یا تابعیت امارات را به‌ دست آورید و فقط اقامت موقت 2 تا 10 ساله امارات به شما داده می‌شود. حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در دبی مبلغی در حدود 1 میلیون درهم امارات است.

سرمایه گذاری در امارات در صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در امارات می‌تواند راهی مناسب برای ورود به بازارهای متنوع این کشور و کسب سود از این طریق باشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در امارات برای مهاجرت به این کشور است که طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها از جمله سهام شرکت‌ها، اوراق قرضه، املاک و مستغلات و کالاها را در برمی‌گیرند. این تنوع می تواند به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شما کمک زیادی کند. همچنین اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در امارات به شما این امکان را می‌دهند تا هر زمان که بخواهید بتوانید سهام خود را بازخرید کنید. برای استفاده از این فرصت سرمایه‌گذاری در دبی، باید حداقل 21 سال سن داشته باشید، از دیگر شرایط سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باز کردن حساب معاملاتی: فرد باید یک حساب معاملاتی با یک کارگزار ثبت‌شده در یکی از صرافی‌های دبی باز کند. داشتن این حساب برای انجام معاملات سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها ضروری است.
 • دریافت شماره سرمایه‌گذاری: پس از باز کردن حساب معاملاتی، به‌ فرد یک شماره سرمایه‌گذاری اختصاص داده می‌شود تا بتواند از آن در معاملات استفاده کند.

سرمایه گذاری در دبی با ثبت شرکت

ثبت شرکت در دبی دروازه‌ای برای ورود به بازارهای پر رونق جهانی و کسب سود از مزایای متعددی است که دولت برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است. دبی دارای زیرساخت‌های مدرن و پیشرفته‌ای در زمینه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل، ارتباطات و انرژی است و این موضوع یکی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در دبی با ثبت شرکت است. فردی که شرکت خود را در امارات ثبت کند و شرکت دارای اعتبار باشد، می‌تواند برای خود و اعضای خانواده‌اش اقامت 2 ساله در امارات را اخذ کند.

 • مجوز تاسیس شرکت: برای ثبت شرکت در امارات نیاز به مجوز تجاری، صنعتی یا حرفه‌ای است که بسته به نوع کار و فعالیت شرکت این مجوز باید از نهادی مربوط دریافت شود.
 • مالکیت در مناطق آزاد: در صورت ثبت شرکت در منطقه آزاد دبی سرمایه‌گذار می‌تواند مالکیت 100 درصدی شرکت را داشته باشد.
 • مبلغ مورد نیاز: مبلغ لازم برای ثبت شرکت در امارات 15 تا 50 هزار درهم اعلام شده است که این مبلغ براساس نوع شرکت تعیین می‌شود.
 • ارائه بیزینس پلن: ارائه بیزینس پلن برای ثبت شرکت از الزامات ضروری برای ثبت شرکت در امارات برای سرمایه‌گذاری است.

سرمایه گذاری در دبی از طریق کارآفرینی

کارآفرینی یکی از مسیرهای پرطرفدار برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به امارات است.

 • این کشور برنامه‌های ویژه‌ای از جمله ارائه جوایز و حمایت‌های مختلف مادی و معنوی از کارآفرینان دارد.
 • برای کارآفرینی در امارات فرد باید یک بیزینس پلن قوی ارائه دهد که ایده و کار وی برای این کشور دارای منفعت باشد.
 • در صورت تایید فرد می‌تواند مکان کار خود را انتخاب کند و در صورت کار در منطقه آزاد امارات مالکیت کامل را به دست آورد.
 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای کارآفرینی در این کشور ۵ میلیون درهم است که کارآفرین می‌تواند این مبلغ را از طریق اسپانسر نیز تامین کند.
 • کارآفرینان موفق می‌توانند برای خود و اعضای خانواده‌شان اقامت ۵ ساله امارات را دریافت کنند.

سرمایه گذاری از طریق سهام

خرید سهام از طریق بورس یا سایر روش‌ها نیز می‌تواند یکی از روش‌های پربازده برای سرمایه‌‌گذاری در امارات باشد. این مسیر سرمایه‌گذاری برای کسانی مناسب است که بودجه کمی دارند.

 • سرمایه‌گذاران باید یک حساب معاملاتی با یک کارگزار ثبت شده در یکی از صرافی‌های دبی مانند بازار مالی دبی (DFM) یا NASDAQ دبی باز کنند.
 • سرمایه‌گذاران باید یک شماره سرمایه‌گذار دریافت کنند که مستقیما از میز خدمات سرمایه‌گذاری در صرافی‌ها قابل دسترسی است و برای معامله در DFM و ADX مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدارک لازم برای سرمایه گذاری در دبی

مدارک موردنیاز برای سرمایه‌‌گذاری در دبی به روشی که برای سرمایه‌‌گذاری انتخاب کرده‌اید وابسته است. در واقع شما باید در ابتدا روش خود برای انتقال سرمایه به امارات را مشخص کنید و سپس براساس قوانین امارات برای جمع‌آوری مدارک اقدام نمایید؛ اما به‌صورت کلی برخی از مدارک برای سرمایه‌گذاری در امارات الزامی است، این مدارک عبارتند از:

 • اصل گذرنامه معتبر؛
 • اصل و کپی کلیه مدارک هویتی؛
 • اخذ ویزای امارات یا ارائه گواهی؛
 • صورت حساب بانکی که نشان دهنده موجودی کافی برای سرمایه‌گذاری شما باشد.
 • گواهی تمکن مالی؛
 • سایر اسناد مربوط به وضعیت مالی شما (در صورت نیاز)
 • برنامه سرمایه‌گذاری شما به‌صورت مشخص؛
 • هرگونه قرارداد یا توافق‌نامه مرتبط به سرمایه‌گذاری شما در بانک یا سایر موارد؛
 • مدارک مربوط به منبع سرمایه‌گذاری؛
 • گواهی عدم سوء پیشینه؛
 • گواهی سلامت.

ویزای خود حمایتی امارات

ویزای حمایتی امارات فقط برای افراد بالای 55 سال که درآمد ماهانه آن‌ها از 20 هزار درهم بیشتر باشد، به‌صورت 5 ساله صادر می‌شود. این ویزا قابل تمدید است و فرد می‌تواند برای خانواده خود نیز درخواست اقامت 5 ساله داشته باشد.

شرایط سرمایه گذاری ایرانیان در دبی

امارات یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران است. دولت این کشور توانسته فرصت‌های بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری ایرانیان مهیا کند تا هموطنان بتوانند از مزایای نزدیکی ایران به امارات برای کسب درآمد بیشتر با حداقل سرمایه بهره‌مند شوند‌. اغلب ایرانی‌ها از طریق خرید ملک یا ثبت شرکت در این کشور برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به امارات اقدام می‌کنند.

حداقل سرمایه گذاری در دبی

برای دریافت ویزای طلایی امارات دو گزینه برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، شما باید حداقل ۲ میلیون درهم را در یک صندوق سرمایه‌گذاری یا بانک اماراتی قرار دهید یا یک شرکت با سرمایه حداقل ۲ میلیون درهم در دبی داشته باشید. البته روش‌های دیگری نیز همچون خرید ملک برای سرمایه‌گذاری در دبی وجود دارد که با بودجه کمتر نیز می‌توان برای آن‌ها اقدام کرد. حداقل سرمایه‌گذاری در دبی باید بیشتر از یک میلیون درهم ارزش داشته باشد تا دولت این کشور به شما اقامت دبی را بدهد.

محدودیت های سرمایه گذاری در امارات

اتباع خارجی که با هدف کسب درآمد یا دریافت اقامت امارات قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که دولت این کشور اجازه خرید ملک در همه شهرهای این کشور را به آن‌ها نمی‌دهد و فقط در برخی مناطق دبی خرید ملک برای سرمایه‌گذاری اتباع خارجی مجاز است. همچنین خرید اوراق و ثبت شرکت در برخی حوزه‌های تجاری نیز برای اتباع غیر اماراتی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

نرخ بیکاری در امارات

با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته نرخ بیکاری در امارات متحده عربی در سال 2024 به 3.10 درصد می‌رسد که نشان از پایداری بازار کار در این کشور است. تعداد افراد بیکار در امارات متحده عربی نیز طبق پیش‌بینی‌ها در سال 2024 به عددی در حدود 215 هزار نفر می‌رسد. از سوی دیگر احتمالا نرخ اشتغال در این کشور در سال 2024 تا 76.42 درصد رشد کند که نشان از فرصت‌های شغلی مناسب و وجود بازار کار فعال و پویا در امارات متحده عربی دارد.

نرخ تولید ناخالص داخلی در امارات

بانک جهانی در ژانویه 2024 نرخ تولید ناخالص داخلی در امارات(GDP) را 3.7 درصد پیش‌بینی کرده بود که این عدد در ماه آوریل 2024 به 3.9 درصد افزایش یافته است.

نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در امارات

اگر سود شرکتی در امارات از مبلغ 375 هزار درهم در سال عبور کند، این شرکت موظف است براساس نرخ پایه مالیات بردرآمد در سال 2023 مبلغی در حدود 9 درصد از مازاد سود خود را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازد.

نرخ کنترل فساد در امارات

امارات متحده عربی در سال 2023 با ۶۸ امتیاز از ۱۰۰ در نمودار شفافیت جهانی که توسط سازمان شفافیت بین‌المللی منتشر شده یکی از بهترین اقتصادهای جهان در زمینه نرخ کنترل فساد محسوب می‌شود. این رتبه‌بندی میانگین امتیازات شاخص فساد در امارات متحده عربی را از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۳ به ۶۵.۶۷ امتیاز نشان می‌دهد، که بیشترین آن به ۷۱ امتیاز در سال ۲۰۱۷ و کمترین آن با ۵۲ امتیاز به سال ۲۰۰۳ باز می‌گردد.

مزایا سرمایه گذاری در امارات

امارات به‌عنوان یکی از پویاترین و جذاب‌ترین کشورهای جهان، فرصت‌های استثنایی برای سرمایه‌گذاری را به سرمایه‌گذاران سراسر دنیا ارائه می‌دهد. دلایل متعددی برای سرمایه‌گذاری در امارات به‌خصوص در شهر دبی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت استراتژیک؛
 • سیاست های حمایتی از کسب و کارها؛
 • معافیت‌ از پرداخت مالیات بردرآمد ؛
 • بازده بالای اجاره املاک و مستغلات؛
 • تنوع ویزا برای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و متخصصان؛
 • امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی؛
 • زیرساخت‌های پیشرفته؛
 • کیفیت بالای زندگی و امکان استفاده از تکنولوژی‌های برتر برای توسعه کسب و کار؛
 • صنعت گردشگری پررونق؛
 • چشم انداز مثبت به آینده و توسعه مستمر.

معایب سرمایه گذاری در دبی

برای سرمایه‌گذاری در دبی باید بودجه زیادی داشته باشید، حتی خرید ملک در دبی به‌دلیل استانداردهای بالای ساختمانی هزینه زیادی دارد که همه سرمایه‌گذاران خارجی قادر به تامین آن نیستند. همچنین یکی دیگر از معایب سرمایه‌گذاری در دبی عدم امکان دریافت اقامت دائم یا تابعیت امارات در کوتاه مدت است.

اقامت ۵ ساله امارات

افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری قصد دریافت اقامت ۵ ساله امارات را دارند، باید شرایط زیرا برای دریافت این اقامت موقت رعایت کنند:

 • سرمایه‌گذاری با ارزش حداقل ۵ میلیون درهم از طریق خرید ملک و مستغلات یا کارآفرینی؛
 • حفظ ملک به مدت حداقل ۳ سال؛
 • عدم دریافت وام برای سرمایه‌گذاری در روش خرید ملک و مستغلات؛
 • اخذ تایید مرکز راه اندازی کسب و کار و ارائه مدارک بیمه برای کارآفرین و خانواده آن در صورت سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی؛

اقامت ۱۰ ساله امارات

شرایط دریافت اقامت 10 ساله امارات از شرایط اقامت 5 ساله اندکی دشوارتر است و فرد متقاضی باید بودجه کافی برای سرمایه گذاری در امارات داشته باشند. ویزای طلایی یا گلدن ویزای امارات معروف به ویزای ۱۰ ساله، برای سرمایه‌گذاران تحت شرایط خاصی قابل دریافت است.

 • حداقل سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون درهم برای اخذ اقامت ۱۰ ساله در امارات؛
 • متقاضیان می‌توانند از طریق روش‌های صندوق سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت جدید و یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های موجود در کشور سرمایه‌گذاری نمایند.
 • شرایط موردنیاز شامل داشتن سرمایه کافی و موردنیاز، اثبات عدم نیاز به وام، پرداخت بدهی مالی و حفظ سرمایه خود به مدت حداقل ۳ سال است.
 • عدم وجود اختلاف مالی، مالکیت اصلی تمام دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری ۶۰ درصد از مجموع دارایی‌های در اموال غیرمنقول؛
 • افراد با استعدادهای خاص مانند پزشکان و نخبه‌های رشته‌های مختلف نیز می‌توانند از این ویزای 10 ساله استفاده کنند.

شهروندی با سرمایه گذاری در امارات

اگر هدف شما از سرمایه گذاری در امارات و مهاجرت به این کشور، دریافت تابعیت و پاسپورت امارات است، باید بدانید که این مسیر مهاجرتی فقط به دریافت اقامت 2 تا 10 ساله امارات منتهی می‌شود. این کشور فقط در شرایط خاصی به افراد تابعیت می‌دهد. بنابراین اگر برای داشتن تابعیت دوم قصد مهاجرت دارید، باید کشورهای دیگری همچون ترکیه یا اسپانیا را به‌عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب نمایید.

مشاوره سرمایه گذاری امارات

سخن پایانی

امارات با رشد اقتصادی بالایی که در سال‌های اخیر تجربه کرده، جایگاه برتری را در جذب سرمایه‌گذاران خارجی به‌‌دست آورده و افراد موفق در حوزه اقتصاد هرروز بیشتر از قبل تمایل دارند که در این کشور در حال توسعه کسب و کاری راه‌اندازی کنند. اگر شما هم بودجه کافی برای ورود به بازار پر رونق امارات دارید، حتما برای طی کردن سریع و آسان مسیر مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در امارات با همکاران ما در گروه مهاجرتی فیدس ارتباط بگیرید. کارشناس ما آماده‌اند در کلیه مراحل اخذ ویزا سرمایه گذاری دبی همراه شما باشند.

سوالات متداول

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در امارات چقدر است؟

برای اخذ اقامت امارات حداقل باید 1 میلیون درهم امارات برای خرید ملک هزینه کنید.

خیر، به‌صورت کلی دریافت تابعیت امارات در کوتاه مدت از طریق روش‌های سرمایه‌گذاری امکان پذیر نیست.

افرادی که از طریق سرمایه‌گذاری قصد مهاجرت به امارات را دارند، با خرید ملک در این کشور می‌توانند حداقل اقامت 2 ساله را دریافت کنند.