نحوه اخذ ویزای توریستی آمریکا

ایالت متحده آمریکا، چهارمین کشور پهناور دنیاست که در صنعت گردشگری رتبه سوم را دارد. افراد بسیاری به دلایل مختلفی از جمله کار، تحصیل، ادامه زندگی، دیدار از خویشاوندان و تور مسافرتی وارد این کشور می­شوند. طبق قوانین دولت آمریکا برخی از کشورها برای ورود به آن علاوه بر داشتن پاسپورت باید ویزای آمریکا را هم دریافت کنند که کشور ما، ایران، هم مستثنی از قاعده این نیست. یکی از این ویزاهای دریافتی، ویزای توریستی است. با فیدس همراه باشید تا با هم ویزای توریستی آمریکا را به طور کلی بررسی کنیم. 

اخذ ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا در واقع یک ویزای غیر مهاجرتی است که در آن افراد باید نشان دهند پس از اقامت کوتاه مدت می­خواهند به کشور خود بازگردند. از این ویزا فقط می­توان برای اموراتی مانند دیدن اقوام، تور مسافرتی یا اهداف تجاری در مدت زمانی مشخص استفاده کرد. اخذ ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان اولین اقدامی است که جهت رفتن به آمریکا باید آن را لحاظ کنند. این ویزا انواعی دارد که با هم نگاهی به آنها می‌­اندازیم.

انواع ویزای توریستی آمریکا

به منظور مشخص شدن اهداف افرادی که برای مدت کوتاهی به آمریکا می‌­روند، سازمان مهاجرتی این کشور چندین نوع ویزای توریستی در نظر گرفته است. ویزای توریستی در آمریکا به 3 دسته تقسیم شده و مورد آخر به هر سه مربوط می­شود:

ویزا توریستی آمریکا

فرقی نمی­کند که برای کدامیک از این ویزاها درخواست می­‌دهید، برای اخذ هر سه، دولت آمریکا شرایط نسبتاً سختی برای درخواست دهندگان ایرانی در نظر گرفته است. با این حال، خبر خوب این است که با بیشتر درخواست­‌های ویزای آمریکا، به کمک شرکت‌­های مهاجرتی مانند مؤسسه مهاجرتی فیدس موافقت شده است. در ادامه به معرفی انواع ویزای توریستی می­پردازیم.

 ویزای توریستی B-1 آمریکا

تجارت یکی از مهمترین دلایلی­‌ است که باعث می­شود افراد به آمریکا سفر کنند. به همین جهت سازمان مهاجرتی آمریکا، صدور ویزای توریستی B-1 را برای این امر الزامی کرده است. این ویزای توریستی برای اهداف تجاری نظیر شرکت در همایش‌های تجاری، مشاوره با شرکای تجاری یا همکاران و مذاکره در مورد قراردادها همچنین خرید و فروش ملک صادر می­شود. اما موارد دیگری هم هستند که بابت آنها می­توان ویزای توریستی B-1 را دریافت کرد. در مجموع، تمام فعالیت­‌های واجد اخذ ویزای توریستی B-1 در آمریکا به شرح زیر است:

 • مشاوره با همکاران تجاری
 • شرکت در همایش ها و کنفرانس های علمی، آموزشی، حرفه‌ه­ای یا تجاری
 • مدیریت املاک مانند خرید، فروش و اجاره املاک
 • مذاکرات کاری برای بستن قرارداد: افراد می­‌توانند برای بستن قرارداد با شرکت­‌های آمریکایی وارد مذاکره شوند.
 • شرکت در آموزش کوتاه مدت
 • ورزشکاران: ورزشکارانی که درآمدی از باشگاه­‌های ورزشی ایالات متحده دریافت نمی­‌کنند، می­توانند از ویزای B-1 برای شرکت در فعالیت­‌های ورزشی خود استفاده کنند.
 • هنرمندان: مشروط بر اینکه، در صورت داشتن اجرا برای آن پولی دریافت نکنند و فقط در برنامه­‌های فرهنگی شرکت کنند.
 • سخنرانان: مشروط بر اینکه از طریق سخنرانی هیچ درآمدی در آمریکا کسب نکنند.
 • تحقیق: اگر در حال انجام تحقیقاتی هستید که حاصل آن برای هیچ یک از شرکت‌­های ایالت متحده هیچگونه درآمدی ندارد، ویزای B-1 به شما تعلق می­‌گیرد.

از محدودیت­های ویزای B-1 این است که دارندگان این ویزا نمی­‌توانند به هیچ شکلی کارمند یکی از شرکت­‌های آمریکایی شوند. همچنین آنها نمی‌­توانند برای هر گونه فعالیت یا خدماتی که در طول اقامت خود انجام می­دهند، از شرکت­های آمریکایی پولی دریافت کنند.

ویزای توریستی B-2 آمریکا

یکی از پرطرفدارترین ویزای آمریکا برای ایرانیان، ویزای توریستیB-2  است. این ویزای توریستی ماهیت تفریحی دارد و برای اهدافی  نظیر گردشگری، بازدید از دوستان و اقوام یا شرکت در فعالیت‌­های اجتماعی صادر می­شود. همچنین از ویزای B-2 برای اهداف درمان بیماری­‌ها در ایالات متحده هم می­توان استفاده کرد. به طور کلی، برای انجام هر کدام از فعالیت­‌های زیر دریافت ویزای توریستی B-2 لازم است:

 • گردشگری که شامل سفرهای دریایی، گشت و گذار و بازدید از جاذبه­‌ها و شهرها می­شود.
 • بازدید از دوستان یا اقوام
 • درمان پزشکی
 • مشارکت در فعالیت‌­های اجتماعی نظیر رفتن به یک کنسرت یا سخنرانی همچنین مسابقات ورزشی جهانی مانند المپیک
 • شرکت در برخی از مسابقات مانند استعدادیابی
 • ثبت نام در دوره‌­های کوتاه تفریحی مثل کلاس آشپزی

ویزای B-2 محدودیت‌­هایی هم دارد. به عنوان مثال، افرادی که ویزای B-2 دارند مجاز به کار یا شرکت در فعالیت­‌های تجاری نیستند.


ویزای توریستی ترکیبی B-1/B-2 آمریکا

ویزای ترکیبی B-1/B-2 بهترین ویزای توریستی آمریکاست. گاهی افراد هم برای مقاصد تجاری و هم برای گردشگری یا دیدار از اقوام به آمریکا سفر می­کنند. طبیعتاً درخواست هر دو نوع ویزا به صورت جداگانه و همزمان مشکلاتی را برای فرد متقاضی ایجاد می­کند. به عنوان مثال، ممکن است با درخواست ویزای B-2 موافقت شود، درحالی که درخواست ویزای B-1 پذیرفته نشود و فرد مجبور شود دوباره درخواست دهد. همچنین مدت زمانی که فرد برای دریافت هر دو نوع ویزا به طور همزمان سپری می­کند طولانی‌­تر بوده و هزینه­‌های پرداختی ویزا هم بیشتر می­شود. از این رو، ویزای توریستی ترکیبی B-1/B-2 برای رفع این قیبل مشکلات لحاظ شده است. در این ویزا هم مانند دو ویزای قبلی افراد نمی­توانند به هیچ صورتی و تحت هیچ شرایطی درآمدی از کشور آمریکا کسب کنند.


ویزای توریستی مولتی و سینگل آمریکا

هر کدام از ویزاهای توریستی آمریکا برای ایرانیان به دو صورت مولتی و سینگل صادر می­شود. برخی افراد با داشتن ویزای توریستی می­توانند چندین بار به آمریکا سفر کنند. ممکن است ویزای آنها اعتبار 10 ساله داشته باشد و طی این مدت بیش از 20 بار به آمریکا بروند. قطعاً ویزای آنها از نوع مولتی (چندین بار ورود) است. ویزای توریستی مولتی بیشتر برای اهداف تجاری و افرادی که قصد درمان بیماری دارند، مناسب است. با ویزای سینگل فقط یکبار می­توان به آمریکا سفر کرد. مدت اعتبار این ویزا نسبت به ویزای مولتی بسیار کمتر است و بستگی به اقامت موقت فرد در آمریکا دارد. ویزای توریستی سینگل (یکبار ورود) بیشتر مناسب افرادی است که قصد گردشگری و دیدار اقوام خود را در مدت زمان کوتاه، حداکثر 6 ماه دارند. 

مشاوره ویزا توریستی آمریکا


شرایط اولیه جهت گرفتن ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان

فرآیند درخواست برای ویزای توریستی B-1 و B-2 یا  B-1/B-2 ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده که در آن درخواست می­دهید، تفاوت­‌هایی داشته باشد. با این حال، هر سه شرایط مشترکی دارند که مهمترین آنها، این است که شما ثابت کنید فقط برای مدت کوتاهی قصد ورود به امریکا را دارید. برای اثبات این مورد فرد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • ارائه اسناد کاری و ملکی : اسناد کاری و ملکی نشان می­دهد که شما در کشور خود زندگی هدفمندی دارید و همین مهمترین انگیزه شما برای بازگشت به کشور خودتان است.

   • داشتن پاسپورت معتبر
   • ارائه تمکن مالی : تمکن مالی مدرکی است که نشان می­دهد شما توانایی پرداخت تمام هزینه‌­های خود و خانواده را در مدت زمان اقامت دارید.
   • اثبات برنامه سفر:  برای این کار ارائه کپی رزو هتل مناسب کافی است.
   • ارائه دعوتنامه (در صورت وجود): این دعوتنامه می­تواند از سوی اقوام یا دوستان شما باشد یا توسط سازمان و شرکت های تجاری جهت مقاصد بازرگانی برای شما ارسال شود.  


   مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

   اخذ ویزای توریستی آمریکا شامل چندین مرحله است که به ترتیب زیر می­باشد:

   مرحله اول

   وارد سایت سازمان مهاجرتی ایالت متحده شوید و فرم DS-160 را پر کنید. این فرم شامل اطلاعات هویتی و سؤالات امنیتی است و باید با دقت بسیار تکمیل و ثبت شود.

   مرحله دوم

   پس از تکمیل فرم باید هزینه ویزا را از طریق درگاه اینترنتی همین سایت پرداخت کنید. شما باید از رسید آن پرینت گرفته و به کنسولگری نشان دهید.

   مرحله سوم

   تا زمانی که وقت قبلی از کنسولگری نگرفته باشید، از شما هیچ مصاحبه‌ه­ایی به عمل نمی‌­آید. تعیین تاریخ مصاحبه هم در سایت انجام می­شود و باید اطلاعاتی نظیر شماره پاسپورت، شماره پرداخت رسید هزینه ویزا و شماره بارکد 10 رقمی از صفحه تأیید فرم درخواست DS-160 را به صورت آنلاین و درست وارد کنید همچنین نزدیک‌­ترین تاریخی که با برنامه­‌های شما همخوانی دارد را انتخاب کنید.

   مرحله چهارم

   به یک دارالترجمه مورد تایید مراجعه کنید تا تمام اسناد و مدارک مورد نیاز شما، به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

   مرحله پنجم

   در این مرحله باید به یک کشور همسایه سفر کنید تا به کنسولگری آمریکا بروید. شما باید 15 دقیقه قبل از شروع مصاحبه در آنجا باشید. پس از ارائه تمامی مدارک مورد نیاز، در هنگام مصاحبه، اسکن اثر انگشت دیجیتال و بدون جوهر به سرعت گرفته می­شود.

   ممکن است مراحل اضافی دیگری هم وجود داشته باشد که افسر کنسولی درخواست کند، اما این بستگی به نوع ویزای درخواستی با هدف خاص دارد که ویزا برای آن اعمال می­شود.

   مدارک ویزای توریستی آمریکا

   برای دریافت ویزای توریستی ارائه مدارک جزء ضروریات است و قبل از انجام مصاحبه باید به کنسولگری ارائه شود. این مدارک شامل موار زیر است:

   • پاسپورت معتبر : پاسپورت شما باید بیش از مدت زمان اقامت در آمریکا اعتبار داشته باشد.
   • درخواست ویزای غیر مهاجرتی از صفحه تاییدیه فرم DS-160 پرینت بگیرید.
   • عکس رنگی جدید: از عکس زمانی استفاده می­شود که شما هیچ عکسی در فرم درخواست خود آپلود نکرده باشید.
   • رسید پرداخت هزینه ویزا: این هزینه باید قبل از زمان مصاحبه پرداخت شود.
   • بلیط رفت و برگشت پرواز
   • دعوتنامه (در صورت وجود)
   • تمکن مالی
   • مدارک هویتی و شغلی

   چنانچه تصمیم دارید همراه خانواده از طریق ویزای توریستی به آمریکا سفر کنید، انجام تمام این مراحل برای تک تک اعضای خانواده جهت اخذ ویزا الزامی است. برای تأکید بیشتر، توجه داشته باشید که تمامی این مدارک به صورت ترجمه ارائه شوند.

    

   هزینه‌های دریافت ویزای توریستی آمریکا

   قیمت ویزای توریستی آمریکا مبلغ  185 دلار می‌­باشد. پرداخت این هزینه ربطی به پذیرفته شدن یا رد شدن درخواست شما ندارند. علاوه بر این، باید هزینه­‌های جانبی اخذ ویزای آمریکا را هم در نظر داشته باشید. همانطور که می­دانید در ایران سفارت آمریکا وجود ندارد. بنابراین، برای مراجعه به سفارت به ناچار باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید. هزینه این سفر بسته به کشور همسایه­ایی که می‌­روید، متفاوت است.

    

   مدت زمان صدور ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان

   براساس نوع ویزای درخواستی (مولتی یا سینگل) مدت زمان بررسی آن با هم فرق می­کند. این بررسی پس از مصاحبه انجام می­شود. مدت زمانی که طول می‌­کشد تا نتیجه درخواست ویزای سینگل اعلام شود معمولاً 3 ماه یا زودتر است. اعلام نتیجه درخواست ویزای مولتی به دلیلی سختگیرهای کنسولی کمی طولانی­‌تر می‌­باشد. مدت زمان اعلام اخذ ویزای آمریکا با دعوتنامه کوتاه‌­تر است. پس از قبول شدن درخواست شما، ویزای توریستی صادر می­شود.

    

   سفارت‌­های نزدیک آمریکا برای دریافت ویزای توریستی

   در کشورهای همسایه ایران نظیر ترکیه، کویت، امارت متحده عربی، ارمنستان و آذربایجان همچنین ترکمنستان می­توان سفارت آمریکا را یافت. البته ایرانیان می­توانند به هر سفارت یا کنسولگری ایالات متحده که به ویزای غیر مهاجرتی رسیدگی می­کند، سفر کرده و درخواست دهند. با این حال، لازم است بدانید که سفارت آمریکا در آنکارا (ترکیه)، ایروان (ارمنستان) و سرکنسولگری ایالات متحده در دبی (امارات) دارای افسران کنسولی فارسی زبان هستند و بیشتر با متقاضیان ایرانی و شرایط کشور آشنا می‌­باشند همچنین مصاحبه را به زبان فارسی انجام می­‌دهند.

    

   کلام آخر

   ایالت متحده آمریکا، کشوری وسیع برای مقاصد گردشگری و تجاری است. با این حال، دولت آمریکا سختگیرانه به برخی کشورها مانند ایران ویزای توریستی می­‌دهد. تبدیل ویزای توریستی آمریکا به اقامت دائم تحت شرایطی امکان پذیر است که نیاز به مشاوره و بررسی دقیق همچنین یک وکیل مهاجرتی دارد. مؤسسه مهاجرتی فیدس با داشتن وکلای مهاجرتی مجرب و مشاورین فوق‌­العاده، خدمات کارآمد و ارزنده‌ای جهت اخذ ویزای آمریکا به صورت موقت یا دائم عرضه می­کند. شما می‌­توانید در مدت زمان کوتاه­تر و با هزینه کمتر از طریق خدمات مهاجرتی فیدس هر نوع ویزای توریستی آمریکا را دریافت کنید.    

   سوالات متداول

   اگر درخواست شما را رد کردند، شما این حق را دارید که بپرسید چرا درخواست ویزای شما رد شده است و به دادگاه شکایت کنید. در غیر این صورت باید دوباره تمام مراحل را با پرداخت تمام هزینه­‌ها انجام دهید.

   پس از رد اولیه شما در هر زمانی می­توانید درخواست مجدد دهید. در صورت جعل اسناد ممنوعیت مادام العمر خواهد بود.

   بسته به طول سفر و بدون در نظر گرفتن هزینه‌های بلیط هواپیما و بیمه مسافرتی این مقدار متغیر است، در مجموع داشتن موجودی بین 6000 تا 10000 دلار در حساب شما می­‌تواند مفید باشد و با یک نامه تمکن بانکی می‌­توانید آن را به کنسولگری نشان دهید.

   دو حالت برای این مورد وجود دارد. اگر برای تمدید ویزای اقدام کردید و در این حین اعتبار ویزای شما تمام شد، سازمان مهاجرتی آمریکا تصمیم می­گیرد که شما بمانید یا بروید. چنانچه برای تمدید درخواست نداده باشید، آن وقت از ایالات متحده اخراج می­شوید.

   فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل کنید، تا با شما تماس بگیریم.