مهاجرت تحصیلی به هلند 2024

مهاجرت تحصیلی به هلند یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به این کشور و برای کسانی است که به دنبال ویزای کار و اقامت دائم هلند هستند. دانش‌آموزان و دانشجویان متقاضی می‌توانند برای تحصیل در هلند از مقطع دبیرستان تا دکترا اقدام کرده و با اخذ ویزای تحصیلی هلند، به این کشور اروپایی سفر کنند. برای کاهش هزینه‌های تحصیل در هلند امکان دریافت فاند و بورسیۀ تحصیلی از مؤسسات آموزشی این کشور وجود دارد.

چگونه می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی هلند اقدام کرد و شرایط مهاجرت تحصیلی به هلند چیست؟ در این مقاله از فیدس قصد داریم پاسخ جامع و کاملی به این سؤالات ارائه دهیم و مهاجرت تحصیلی به هلند را از تمام جنبه‌ها بررسی کنیم.

چرا باید در هلند تحصیل کنیم؟

تحصیل در هلند به معنای تحصیل در یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان و دسترسی به امکانات باکیفیت آموزشی است. در این بخش، به بررسی مهم‌ترین دلایل تحصیل در هلند می‌پردازیم.

شیوه‌های نوین آموزش

هلند از جدیدترین شیوه‌ها و تکنیک‌ها در سیستم آموزشی خود استفاده می‌کند که بازدهی بالایی دارند. دانشگاه‌های هلندی مشهور به ارائۀ برنامه‌های آموزشی بین‌المللی با کیفیت بالا و محیط آموزشی پویا هستند.

برنامه‌های تحصیلی متنوع

در هلند، برنامه‌های تحصیلی زیادی از کارشناسی تا دکترا ارائه می‌شوند و بسیاری از آن‌ها به زبان انگلیسی هستند. بنابراین دست شما برای انتخاب بین برنامه‌های آموزشی باز است.

هزینه‌های مناسب برای تحصیل

هزینه‌های تحصیل در هلند نسبت به کشورهایی مثل کانادا و آمریکا پایین‌تر است. همچنین امکان دریافت فاند و بورسیه و تسهیلات مالی برای دانشجویان در هلند فراهم است.

محیط جذاب برای زندگی

هلند یک کشور چندفرهنگی و پویا است و به عنوان یک کشور مهاجرپذیر شناخته می‌شود. جالب است بدانید که بیش از 90 درصد مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند، بنابراین تقریباً مشکل زبان نخواهید داشت.

زندگی در یک کشور اروپایی توسعه‌یافته

هلند یکی از کشورهای توسعه‌یافتۀ اروپایی و پیشرو در زمینه‌های نوآوری و توسعۀ فناوری است. با تحصیل در این کشور، شانس ادامۀ زندگی در یک کشور پیشرفته و استفاده از فرصت‌های شغلی آن را خواهید داشت.

مهاجرت تحصیلی به هلند در تمام مقاطع

دانش‌آموزان و دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا دکترا می‌توانند برای تحصیل در هلند اقدام کنند. در ادامه، هرکدام از این مقاطع را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

دبیرستان

سالانه دانش‌آموزان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در مدارس هلند اقدام می‌کنند. برای تحصیل در مقطع دبیرستان، باید حداکثر 18 - 19 سال سن داشته باشید و از تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی برخوردار باشید. معمولاً مدارس دولتی به زبان هلندی و مدارس بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

کارشناسی

دولت هلند به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا 5 مرتبه در سال برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. طول دورۀ تحصیل در مقطع کارشناسی بین 4 تا 5 سال است. شما برای اپلای نیاز به مدارک زیر دارید:

 • مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ 6
 • حداقل معدل 13
 • ترجمۀ آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • مدرک تمکن مالی

کارشناسی‌ارشد

کارشناسی ارشد محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در هلند محسوب می‌شود. شرایط اخذ پذیرش در این مقطع آسان‌تر از سایر مقاطع تحصیلی است و طول دورۀ تحصیل بین 1 تا 2 سال زمان می‌برد. برای مهاجرت تحصیلی به هلند در این مقطع، لازم است مدارک زیر را جمع‌آوری کنید:

 • مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ 6.5
 • حداقل معدل 13
 • ترجمۀ مدارک دیپلم و کارشناسی به همراه ریزنمرات
 • مدرک تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه

دکتری

برای مهاجرت تحصیلی به هلند در مقطع دکتری، شما باید ابتدا با اساتید راهنما در دانشگاه مدنظر مکاتبه کنید و در صورتی که موفق به اخذ نامۀ استاد راهنما شدید؛ برای مهاجرت اقدام کنید.

طول دورۀ تحصیل در مقطع دکتری حداقل 4 سال است. مدارک زیر برای تحصیل در این مقطع ضروری هستند:

 • مدرک آیلتس با حداقل نمرۀ 6.5
 • حداقل معدل 14
 • ترجمۀ مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • نامه از استاد راهنما
 • مقالات چاپ‌شده
 • مدرک تمکن مالی
 • رزومه و انگیزه‌نامه
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • توصیه‌نامه

مشاوره مهاجرت تحصیلی هلند


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هلند

برای اخذ ویزای تحصیلی هلند، باید مدارک زیر را جمع‌آوری کنید و به دانشگاه تحویل دهید. دانشگاه‌های هلند به عنوان اسپانسر شما برای ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند.

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • اصل و ترجمۀ مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • نامۀ پذیرش دانشگاه
 • بیمۀ سلامت
 • بیمۀ مسافرتی
 • ارائۀ مدرک تمکن مالی و نامۀ گردش حساب بانک همراه با مهر

هزینه‌های تحصیل در کشور هلند

زمانی که صحبت از مهاجرت تحصیلی می‌شود، هزینه‌های تحصیل و زندگی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان به حساب می‌آید. به طور میانگین در کشور هلند، هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان مقطع لیسانس بین 8هزار تا 10هزار یورو در سال است.

هزینۀ تحصیل در رشته‌های کارشناسی‌ارشد بین 12هزار تا 13هزار یورو است و در رشته‌هایی مثل MBA می‌تواند به 16هزار یورو هم برسد. امکان تحصیل در دوره‌های فنی یک‌ساله هم وجود دارد که حدود 12هزار تا 13هزار یورو هزینه در بر خواهد داشت.

تحصیل رایگان در هلند؛ آیا ممکن است؟

از هزینه‌های تحصیل در هلند گفتیم، اما جالب است بدانید که امکان تحصیل رایگان هم در این کشور وجود دارد. هزینه‌های تحصیل در هلند ارزان‌تر از تحصیل در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است و دانشجوها می‌توانند بورسیه‌ها و کمک‌های مالی هم برای تحصیل رایگان در این کشور دریافت کنند.

امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در هلند وجود دارد تا بتوانند با درآمد خود، هزینه‌های زندگی و شهریۀ دانشگاه را تأمین کنند. یک راه دیگر برای تحصیل رایگان در هلند این است که ابتدا در کالج‌ها یا دانشگاه‌هایی با هزینۀ کمتر شروع به تحصیل کنید. سپس بورسیه بگیرید و در کنار تحصیل مشغول به کار شوید. 

اگر دانشجوی دکتری هستید، از بابت هزینه‌های تحصیل در هلند نگران نباشید. شما به عنوان محقق یا به نحوی کارمند در دانشگاه استخدام می‌شوید و ماهانه از طریق کار روی پروژه‌های تحقیقاتی درآمد خواهید داشت.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در هلند

شما می‌توانید برای تحصیل در اکثر رشته‌های تحصیلی اقدام کنید و در بهترین دانشگاه‌های هلند مشغول به تحصیل شوید. به طور کلی، بهترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی به هلند عبارتند از:

رشته های تحصیلی هلند

در کدام شهرهای هلند تحصیل کنیم؟

آمستردام: بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی هلند در پایتخت این کشور واقع شده‌اند و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های آمستردام نسبتاً مناسب است.

روتردام: دانشجویان زیادی متقاضی تحصیل و اقامت در روتردام هستند، چرا که دانشگاه روتردام امکان دریافت فاند و بورسیۀ تحصیلی را برای دانشجویان زیادی فراهم کرده است.

آیندهوون: وجود دانشگاه صنعتی آیندهوون و هزینه‌های مناسب زندگی در این شهر باعث شده است که دانشجویان زیادی متقاضی تحصیل در این شهر باشند.

دلفت: صاحب یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی هلند است که سالانه دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

آشنایی با بهترین دانشگاه‌های هلند

 • تعدادی از دانشگاه‌های برتر جهان در کشور هلند قرار دارند که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

  بهترین دانشگاه های هلند

کار حین تحصیل در هلند

در هلند برای دانشجویان بین‌المللی امکان کار حین تحصیل وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند به صورت پاره‌وقت تا 16 ساعت در هفته کار کنند. همچنین در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست امکان کار به صورت تمام‌وقت برای دانشجویان وجود دارد.

دانشجویانی که به کار پاره‌وقت مشغولند، می‌توانند از ساعتی 6 تا 25 یورو درآمد داشته باشند. مشاغل دانشجویی پرطرفدار در هلند عبارتند از:

 • کار در کتابخانه
 • تدریس خصوصی
 • صندوق‌داری در فروشگاه‌ها
 • پذیرش هتل

سخن پایانی

در این مقاله، تمام آنچه را که باید برای تحصیل در هلند بدانید، شرح دادیم و از شرایط، هزینه‌ها و مزایای تحصیل در هلند گفتیم. مهاجرت تحصیلی به هلند برای دانشجویان بین‌المللی با وجود دانشگاه‌های برتر جهانی و امکانات آموزشی باکیفیت، یک فرصت بی‌نظیر است.

در کشور هلند، دانشجویان امکان دریافت فاند و بورسیه‌های تحصیلی را دارند که برای کاهش هزینه‌های تحصیلی بسیار کمک‌کننده‌ است. همچنین کار حین تحصیل به دانشجویان این اجازه را می‌دهد که سابقۀ شغلی کسب کنند و مخارج زندگی را پوشش دهند. برای دانشجویانی که به دنبال یک تجربۀ تحصیلی عالی در اروپا هستند، مهاجرت تحصیلی به هلند یک گزینۀ جذاب محسوب می‌شود.

سؤالات متداول


بله، شما می‌توانید با دریافت فاند و بورسیه به صورت رایگان در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. همچنین اگر به عنوان دانشجوی دکتری مهاجرت کنید، ماهانه از دانشگاه حقوق دریافت می‌کنید.

دانشگاه واگنینگن، دانشگاه آمستردام و دانشگاه لیدن از بهترین دانشگاه‌های هلند در سطح جهانی هستند.

شما می‌توانید از مقطع دبیرستان تا دکتری برای مهاجرت تحصیلی به هلند اقدام کنید.

بله، دانشجویان می‌توانند تا 16 ساعت در هفته به صورت پاره‌وقت و در تعطیلات به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند.

کدام شهرهای هلند برای تحصیل مناسب هستند؟

آمستردام، روتردام، آیندهوون و دلفت بهترین شهرهای هلند برای تحصیل محسوب می‌شوند.