مهاجرت تحصیلی به ایتالیا | شرایط تحصیل در ایتالیا 2024


کشور ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود و به ویژه این محبوبیت در سال‌های اخیر افزایش یافته است. ایتالیا دارای تعداد قابل‌ توجهی دانشگاه برتر دولتی و خصوصی است که از اعتبار جهانی برخوردارند و رتبۀ بالایی در بین سایر دانشگاه‌های معتبر دارند. ارائۀ انواع بورسیه تحصیلی و شرایط مناسب تحصیل در ایتالیا، توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانیان را به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جلب کرده است.

در این مقاله قصد داریم شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در این کشور را بررسی کنیم. همچنین به معرفی مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا می‌پردازیم و روش اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را شرح می‌دهیم.


شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، انگلیسی و ایتالیایی است. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را در دانشگاه‌های ایتالیا دارید، باید مدرک آزمون زبان آیلتس (حداقل 6) و تافل (حداقل 80) داشته باشید. اگر هم متقاضی تحصیل به زبان ایتالیایی هستید، باید مدرک زبان ایتالیایی معادل سطح B2 را ارائه دهید.

متوسط هزینۀ سالانۀ تحصیل در ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو است. البته می‌توانید با دریافت فاند و یا بورسیه تحصیلی ایتالیا تحصیل خود را رایگان کنید. خوشبختانه ایتالیا محدودیت سنی برای تحصیل ندارد. بنابراین این مورد جزو شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا محسوب نمی‌شود.

ترجمۀ آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات، اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا و همچنین تکمیل فرم درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه، از سایر شرایطی هستند که باید برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مهیا کنید.


محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا

علی‌رغم تنوع بالای رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا، تعدادی از این رشته‌ها محبوبیت بیشتری دارند و گزینۀ مناسب‌تری برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا محسوب می‌شوند. محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ایتالیا به شرح زیر هستند:

محبوب ترین رشته های ایتالیا

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل

تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا جزو قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند و سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی را جذب می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها امکان ورود به بازار کار جهانی و مشاغل پردرآمد را دارند و می‌توانند پس از چند سال برای اقامت دائم و سپس شهروندی ایتالیا اقدام کنند. اسامی بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای مهاجرت تحصیلی عبارتند از:

 • دانشگاه بولونیا

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان

 • دانشگاه ساپینزا رم

 • دانشگاه میلان

 • دانشگاه پادوا

 • دانشگاه پیزا

 • دانشگاه ترنتو

آشنایی با انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا با هدف تشویق دانشجویان بین‌المللی با شرایط مناسب و رزومه تحصیلی قوی به تحصیل در این کشور در نظر گرفته شده‌اند و ویژۀ دانشجویان ممتاز و برتر در رشته‌های مختلف هستند.این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند و امکان دارد تمام یا بخشی از هزینه‌های اسکان، زندگی و تحصیل در ایتالیا را پوشش دهند. در ادامه، با انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا آشنا می‌شویم.

بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا

وزارت آموزش و پرورش ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند، بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا هزینه‌های شهریۀ دانشگاه و بیمۀ درمانی را تا سقف 900 یورو پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که این بورسیه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود و ددلاین ثبت‌نام برای آن تا 9 ژوئن است.


بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا که با نام بورسیه DSU هم شناخته می‌شود، توسط ادارۀ بورسیۀ هرکدام از استان‌های ایتالیا به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند، دیگر نیازی به پرداخت شهریۀ دانشگاه ندارند و از مزایای دیگر مثل هزینۀ خوابگاه و غذا هم بهره‌مند خواهند شد.

میزان پوشش بورسیه استانی ایتالیا بین 5200 تا 6000 یورو در سال است که با توجه به قوانین هر استان می‌تواند متفاوت باشد. ددلاین ثبت‌نام بورسیه استانی ایتالیا از اواخر ماه جولای (ابتدای مردادماه) تا اواخر ماه سپتامبر (آخر شهریورماه) است. شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا به شرح زیر است:

 • اثبات اینکه درآمد خانوادۀ شما و 20 درصد مستغلات آن، ارزشی کمتر از 23هزار یورو داردبورسیه دانشگاهی ایتالیا

بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور ارائه می‌شوند و معمولاً مختص مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا هستند. رزومۀ علمی، نمرۀ زبان، معدل مقاطع قبلی و مقاله‌های چاپ‌شده از مدارکی هستند که برای دریافت این بورسیه لازم است.

کسانی که قصد دارند برای مقطع دکترا به ایتالیا مهاجرت کنند، شانس بیشتری برای دریافت این بورسیه دارند. مبلغ بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا می‌تواند با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت باشد.مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌ها، برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزای تحصیلی

 • اصل و ترجمۀ مدارک هویتی

 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی

 • پاسپورت معتبر

 • رسید پرداخت هزینۀ ویزای تحصیلی ایتالیا

 • نامۀ پذیرش دانشگاه

 • مدرک اثبات تمکن مالی

 • بیمۀ سلامت بین‌المللی معتبر

 • اثبات میزان تسلط بر زبان ایتالیایی یا انگلیسی (با توجه به زبان برنامۀ تحصیلی)

 • مدرک اثبات عدم سوءپیشینه


ویزا تحصیلی ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا برای کسانی که به دنبال تحصیل با هزینۀ اقتصادی و مناسب در اروپا هستند، یک انتخاب عالی است. دانشگاه‌های ایتالیا امکان تحصیل با کیفیت بالا و شهریۀ پایین را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند که این امر، تحصیل در ایتالیا را به گزینه‌ای بسیار محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند.  

هزینۀ تحصیل در ایتالیا بسته به نوع برنامه، مقطع تحصیلی و دانشگاه مدنظر، متغیر است. برخی از دانشگاه‌ها شهریه‌های نسبتاً پایینی دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هزینه‌های بالاتری را درخواست کنند. شهریۀ تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً بین 900 تا 4000 یورو در سال است، اما این مقدار می‌تواند برای مقاطع یا برنامه‌های تحصیلی خاص، بیشتر شود.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به شهریۀ دانشگاه محدود نمی‌شود و باید سایر هزینه‌ها را نیز مانند محل اقامت، حمل‌ونقل، غذا و تهیۀ کتاب‌های درسی در نظر بگیرید. هزینه‌های زندگی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد و برای همه یکسان نیست، اما به طور میانگین، دانشجویان باید انتظار داشته باشند که هر ماه حدود 600 تا 800 یورو برای زندگی در ایتالیا هزینه کنند.


شرایط کار دانشجویی حین تحصیل در ایتالیا

خوشبختانه امکان کار کردن هم‌زمان با تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی به مدت 20 ساعت در هفته برای تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا فراهم است. در صورتی که به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار دانشجویی در ایتالیا خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید که حقوق کار دانشجویی و پاره‌وقت در ایتالیا به اندازه‌ای نیست که بتواند تمام هزینه‌های زندگی را پوشش دهید. بنابراین شما به بورسیۀ تحصیلی یا پشتوانۀ مالی نیاز خواهید داشت. مهم‌ترین فرصت‌های شغلی کار دانشجویی در ایتالیا عبارتند از:

 • کار در هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها

 • تدریس زبان انگلیسی

 • مراقبت از کودکان و سالمندان

 • مترجمی

 • کار در بخش‌های مختلف دانشگاه مثل کتابخانه

 • کار در مؤسسات تحقیقاتی


اقامت پس از تحصیل در ایتالیا 

پس از اتمام دورۀ تحصیل در ایتالیا، دانشجویان می‌توانند برای تغییر وضعیت ویزا و اقامت پس از تحصیل در این کشور به مدت 6 ماه تلاش کنند. این امر می‌تواند با یافتن کار در ایتالیا یا دریافت ویزای تحصیلی دیگر و ادامۀ تحصیل در ایتالیا میسر شود.

دانشجویان بین‌المللی که پس از تحصیل تمایل دارند در ایتالیا بمانند و کار کنند، باید ویزای کاری بگیرند. ویزا کاری ایتالیا به کسانی تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند یک شغل قانونی با درآمد مشخص پیدا کنند و به دولت مالیات خواهند پرداخت. در صورت موفقیت در پیدا کردن شغل، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری یک ساله تبدیل می‌شود.

پس از سپری کردن 5 سال زندگی و کار در ایتالیا، می‌توانید برای اخذ تابعیت ایتالیا اقدام کنید و به طور رسمی، شهروند ایتالیا شوید. در این صورت شما امکان دریافت پاسپورت ایتالیا را خواهید داشت و از تمامی حقوق شهروندی در این کشور برخوردار می‌شوید.


استفاده از خدمات مشاوره مهاجرتی برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

استفاده از خدمات مشاوره مهاجرتی و وکیل مهاجرت می‌تواند در تسهیل روند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسیار مفید باشد. شرکت در جلسات مشاوره مهاجرتی به شما در فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کمک می‌کند.

حضور یک وکیل مهاجرت باتجربه و حرفه‌ای می‌تواند فرایند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را ساده‌تر و واضح‌تر کند و ابهامات این مسیر پرپیچ‌وخم را کاهش دهد. شما می‌توانید در صورت تمایل، از خدمات مشاوره ما در گروه خدمات بین‌المللی فیدس استفاده کنید و با آگاهی و اطمینان خاطر بیشتر وارد مسیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شوید.


سخن پایانی

در این مقاله با صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا آشنا شدیم و شرایط تحصیل در ایتالیا را در سال 2024 بررسی کردیم. از محبوب‌ترین رشته‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا تا انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا  و هزینه‌های تحصیل در این کشور، جزئیات مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را گفتیم و به زیر ذره‌بین بردیم.

امیدواریم محتوای این مقاله برایتان مفید و کاربردی باشد. اگر سؤالی در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارید، در بخش نظرات همین مقاله پاسخ‌گوی سؤالات شما خواهیم بود.


سوالات متداول

متوسط هزینۀ سالانۀ تحصیل در ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو است.

خیر، اگرچه در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا هزینۀ تحصیل بسیار پایین است، اما کاملاً رایگان نیست. مگر اینکه موفق به دریافت فاند و بورسیه شوید که شهریۀ دانشگاه را پوشش دهد.

بله، می‌توانید به مدت 20 ساعت در هفته، کار پاره‌وقت دانشجویی انجام دهید.

بعد از 5 سال زندگی و کار در ایتالیا، می‌توانید برای دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا اقدام کنید.