صفر تا صد تحصیل در مجارستان 2024

مجارستان کشوری در شرق قاره اروپا با تاریخ و فرهنگی غنی است که از آن به‌عنوان پل ورود به حوزه شینگن نیز یاد می‌شود. تحصیل در مجارستان مناسب همه افرادی است که به‌دنبال مقصدی برای تحصیل به زبان انگلیسی هستند. در مجارستان شرایط برای تحصیل در تمامی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی فراهم شده و دانشجوهای بین‌المللی این فرصت را دارند که از دانشگاه‌های معتبر مجارستان مانند دانشگاه بوداپست پذیرش دریافت کنند.

البته تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک معتبر آیلتس نیز برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور الزامی است. اگر برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف قصد مهاجرت به مجارستان را دارید، مطالعه این مقاله از گروه مهاجرتی فیدس به شما کمک می‌کند تا بتوانید صفر تا صد این مسیر را به‌راحتی سپری کنید.


شرایط تحصیل در مجارستان

سالانه بیش از 10 هزار دانشجوی بین‌المللی برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان اقدام و به این کشور اروپایی مهاجرت تحصیلی می‌کنند. مجارستان یکی از کشورهای حوزه شینگن است که به‌دلیل فرصت‌های متنوع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی و هزینه مقرون به‌صرفه زندگی جزو مقاصد محبوب مهاجرت تحصیلی در اروپا محسوب می‌شود. دانشجوهای بین‌المللی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی مجارستان شوند، این فرصت را دارند که آزادانه به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنند.

امکان اخذ ویزای تحصیلی مجارستان برای شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و ایجاد شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در مجارستان از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور محسوب می‌شود. برای تحصیل در مجارستان در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داشتن شرایط سنی و تمکن مالی الزامی است، همچنین از دیگر شرایط تحصیل در این کشور نیز می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند آیلتس با نمره 6 به بالا یا سایر مدارک هم سطح؛
 • تمکن مالی برای پرداخت شهریه تحصیل؛
 • معدل بالا در مقطع تحصیلی قبلی؛
 • تناسب بین مقطع تحصیلی با شرایط سنی؛
 • اثبات استعداد و مهارت‌ در زمینه رشته تحصیلی با شرکت در مصاحبه یا آزمون ورودی.

مقاطع تحصیلی در مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای قاره اروپا است که از پیمان و معاهده بولونیا پیروی می‌کند و مدرک تحصیلی دانشگاه‌های این کشور در دنیا معتبر است. بنابراین دانشجوهای بین‌المللی با آسودگی خاطر می‌توانند برای ادامه تحصیل به مجارستان مهاجرت کنند و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور، از مدرک خود برای کار در کشورهای مختلف جهان استفاده نمایند. تحصیل در مدارس مجارستان همچون بسیاری از کشورهای جهان از سن 6 سالگی اجباری است و دانش آموزان بعد از پایان دوره تحصیل در مدارس می‌توانند برای کار یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند.

مقاطع تحصیلی در مجارستان


تحصیل در مدارس مجارستان

دانش آموزان در مجارستان از سن 3 تا 6 سالگی در دوره پیش دبستانی و پس از آن از سن 6 تا 14 سالگی در مقطع دبستان مشغول به تحصیل می‌شوند. دوره ابتدایی در مدارس این کشور 8 سال و دوره متوسطه یا هنرستان 4 سال طول می‌کشد. تحصیل در مدارس مجارستان از سن 6 تا 16 سالگی اجباری است. ریاضیات، هنر، موسیقی، ادبیات، زیست‌شناسی، جغرافیا، تاریخ، شیمی و فیزیک جزو دروس مقطع دبستان در این کشور است.

دوره متوسطه در مجارستان با نام "Gimnazium" شناخته می‌شود و برای ورود به دانشگاه‌های این کشور طراحی شده است. تسلط به زبان انگلیسی نیز در مدارس مجارستان اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل در سیستم آموزشی مجارستان هفته‌ای ۲۰ ساعت کلاس‌های زبان برای دانش آموزان در نظر گرفته‌اند. دروس اصلی در مدارس این کشور به زبان مجاری تدریس می‌شود و در اغلب مدارس یک یا دو زبان خارجی مانند زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی نیز آموزش داده می‌شود. معروف‌ترین مدارس مجارستان عبارتند از: 

 • مدرسه اروپایی اتریش-مجارستان (The Austrian-Hungarian European School)
 • مدرسه فرانسوی بوداپست گوستاو ایفل (Gustave Eiffel French School of Budapest)
 • مدرسه بین‌المللی سک بوداپست (Sek Budapest International School)

 

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی حدود 3 الی 4 سال زمان می‌برد و تسلط به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان الزامی است. افراد متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، باید حتما در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و مدیریت جز رشته‌های پرتقاضا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان است و اغلب دانشجوهای بین‌المللی در این رشته‌ها مشغول به تحصیل هستند.


تحصیل در مجارستان کارشناسی ارشد

تعداد دوره‌های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی در مجارستان برگزار می‌شود، بسیار زیاد است و دانشجوهای بین‌المللی این فرصت را دارند که در مقطع ارشد را به زبان انگلیسی تحصیل کنند. طول دوره کارشناسی ارشد در مجارستان حدود 3 سال است و با داشتن رزومه تحصیلی قوی شانس شما برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان در این مقطع افزایش می‌یابد.

البته افرادی که معدل دوره کارشناسی آن‌ها بالا نیست یا رزومه قوی ندارند هم با شرکت در دوره‌های پری مستر (آمادگی برای مقطع ارشد) می‌توانند خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان در این مقطع کارشناسی ارشد آماده کنند. در مجارستان این دوره‌های آمادگی برای مقطع دکترا نیز برگزار می‌شود.


تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

برای ورود به مقطع دکترا در مجارستان داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر ضروری است. اغلب دوره‌های دکترا در این کشور به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و بدون مدرک زبان شانسی برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان نخواهید داشت. هنر، اقتصاد، کشاورزی و رشته‌های مهندسی از جمله دوره‌های پرمتقاضی برای تحصیل دکترا در این کشور است. در مجارستان به دانشجوهای مقطع دکترا کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی نیز ارائه می‌گردد تا بتوانند بدون دغدغه مالی این دوره تحصیلی را سپری کنند.

طول دوره دکترا در مجارستان حدود 3 الی 6 است و دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه استاد راهنمای خود را تعیین کنند. دانشجویان پس از دو سال تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری به‌صورت شفاهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و اعطای مدرک دکتری به آنها تنها پس از بررسی و تصویب نهایی پایان‌نامه و دفاع از آن توسط استاد راهنما و شورای ارزیابی دانشگاه انجام می‌شود.

ویزا تحصیلی مجارستان


تحصیل پزشکی در مجارستان

مجارستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیل رشته پزشکی در اروپا است و بسیاری از دانشجوهای بین‌المللی این کشور برای تحصیل در رشته‌های مختلف پزشکی به مجارستان مهاجرت می‌کنند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز مدرک اغلب دانشگاه‌های مجارستان در رشته پزشکی را تایید می‌کنند و دانشجوهای ایرانی پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه‌های مجارستان در رشته پزشکی می‌توانند برای کار به ایران باز گردند. طول دوره رشته پزشکی در مجارستان معمولا بیشتر از 4 سال است و دانشجوها در این دوره اجازه کار پاره وقت را نیز دارند.


تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

متقاضیان دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان در رشته دندانپزشکی باید در آزمون‌ ورودی دانشگاه‌‌ حدنصاب لازم را کسب کنند و همچنین در دوره یک ساله پیش ‌پزشکی نیز شرکت نمایند، این دوره‌ها در کالج‌ها و موسسات مختلف در کشور مجارستان برگزار می‌شوند. طول دوره تحصیل در این رشته حدود 5 سال است و دانشجوهای دندانپزشکی در این کشور باید دروس خود را در دو بخش علوم پایه و علوم بالینی با موفقیت سپری کنند تا بتوانند مدرک خود را در این رشته دریافت نمایند.


تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

تحصیل در مجارستان بدون داشتن مدرک زبان نیز امکان پذیر است و افراد متقاضی می‌توانند دوره‌های زبان دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان را شرکت ‌کنند تا زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود را یاد بگیرید. در واقع اخذ پذیرش از کالج‌های زبان مجارستان یا دریافت پذیرش از دوره‌های آماده‌سازی پیش از شروع رشته تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور، جز شرایطی است که افراد می‌توانند بدون مدرک زبان در مجارستان تحصیل کنند.

همچنین دوره‌های زبان آلمانی و انگلیسی نیز در مجارستان از جمله محبوب‌ترین دوره‌ها هستند که به شما این امکان را می‌دهند که پیشرفت چشمگیری در هریک از این زبان‌ها داشته باشید و سپس برای ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر در مجارستان اقدام نمایید.


شرایط سنی تحصیل در مجارستان

سن یکی از پارامترهای مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی مجارستان است، در واقع برای ورود به مقاطع تحصیلی مختلف در این کشور شرط سنی وجود دارد. در حال حاضر شرایط سنی تحصیل در مجارستان برای مقطع کارشناسی حداقل 18 سال و حداکثر 26 سال سنن است، یعنی شانس افرادی که در این بازه سنی قرار دارند برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان و تحصیل در مقطع کارشناسی بیشتر از سایر متقاضیان است. این بازه سنی برای مقطع ارشد حداکثر تا سن 33 سال و برای دوره دکترا حداکثر تا سن 38 سال است.


مراحل مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان به‌صورت کلی شامل مراحل زیر است:

 1. انتخاب مقطع، رشته تحصیلی و دانشگاه: ابتدا باید دوره مورد نظر خود برای ادامه تحصیل در مجارستان را انتخاب کنید، سپس دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر را پیدا کرده و برای دریافت پذیرش تحصیلی در مجارستان درخواست ارسال نمایید.
 2. ثبت‌نام و ارسال مدارک: پس از انتخاب دوره و دانشگاه، باید برای ثبت‌نام در دانشگاه مورد نظر به‌صورت آنلاین اقدام نمایید و مدارک مورد نیاز را در ددلاین مشخص شده ارسال کنید.
 3. درخواست ویزا: پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، دانشجو باید برای دریافت ویزا آماده شود. ثبت درخواست برای ویزا تحصیلی مجارستان معمولا از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور انجام می‌شود.
 4. ارائه گواهی تمکن مالی: برای تحصیل در مجارستان داشتن گواهی تمکن مالی الزامی است و دانشجوهایی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی هستند باید توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را اثبات کنند.


بهترین دانشگاه های مجارستان

 • تنوع و تعداد دانشگاه‌های کشور مجارستان زیاد است و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در حال حاضر در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. دانشگاه «سگد» در حال حاضر در بین بهترین دانشگاه های مجارستان رتبه اول را دارد و یکی از معتبرترین مراکز آموزشی این کشور محسوب می‌شود. 
  بهترین دانشگاه های مجارستان

ددلاین‌ های دانشگاه‌های مجارستان

اگر قصد تحصیل در مجارستان را دارید، برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باید به ددلاین‌ها توجه کنید. سال تحصیلی در مجارستان همچون بسیاری از کشورهای جهان از ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد. مراکز آموزشی مجارستان در ماه‌های جولای و آگوست تعصیل هستند و بعد از این تعطیلات مجددا فعالیت خود را آغاز می‌کنند و بر این اساس ددلاین دانشگاه‌‌های مجارستان به دو بخش تقسیم می‌شود. ددلاین اغلب دانشگاه‌های معروف در این کشور مانند دانشگاه سگد از 15 ماه می تا 15 ماه جولای است.

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان براساس رشته، مقطع و دانشگاه محل تحصیل در این کشور تعیین می‌شود و شهریه همه دانشگاه‌ یکسان نیست. در این کشور دانشگاه‌ها به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در اغلب موارد بیشتر از دانشگاه‌های دولتی مجارستان است.

از نظر بسیار از دانشجوها تحصیل در رشته‌های پرطرفداری مانند پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در مقایسه با سایر کشورها مقرون‌ به‌صرفه‌تر است. در حال حاضر شهریه سالانه رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های مجارستان مبلغی در حدود 12 الی 16 هزار یورو است. دانشجوهایی هم که تمایل به تحصیل در رشته‌های دیگر دارند باید سالانه مبلغی در حدود 1200 الی 7500 یورو بابت شهریه پرداخت کنند.

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه‌ زندگی در مجارستان برای دانشجوها براساس شهر محل تحصیل متغیر است و دانشجوهایی که در شهرهای بزرگ مانند بوداپست تحصیل می‌کنند، باید بودجه بیشتری برای زندگی در این کشور در نظر بگیرند. متوسط هزینه زندگی در کشور مجارستان بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره مسکن در حال حاضر برای هر نفر ماهانه حدود 681 یورو است که این مبلغ در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به‌صرفه است. متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان خصوصی نیز در مجارستان ماهانه مبلغی در حدود 325 تا 749 یورو است که دانشجویان در صورت عدم اقامت در خوابگاه باید این مبلغ را نیز به هزینه زندگی در مجارستان اضافه کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی مجارستان

تحصیل رایگان در مجارستان امکان پذیر نیست. اما دانشجوهایی که توانایی تامین هزینه تحصیل در مجارستان را ندارند نیز با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند و از فرصت‌های آموزشی در مجارستان بهره‌مند شوند. در سال‌های اخیر تقاضا برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان در بین دانشجوهای خارجی افزایش یافته و این کشور برای کمک به دانشجوها بورسیه‌های خود را تحت عنوان "Stipendium Hungaricum" ارائه می‌کند.

این بورسیه‌ها برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، بدون شهریه ارائه می‌شود و دانشجوها ماهیانه مبلغی را به‌عنوان کمک هزینه دریافت می‌کنند. مهلت درخواست بورسیه تحصیلی در مجارستان تا 15 ماه ژانویه است و نتایج آن در ماه جولای اعلام می‌شود. دانشجوها پس از قبولی تا 30 سپتامبر فرصت حضور در مجارستان را دارند. مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست بورسیه نیز عبارتند از:

 • مدارک هویتی همچون گذرنامه معتبر؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • مدارک و زیرنمرات تحصیلی دوره‌های قبل؛
 • رزومه تحصیلی؛
 • ارائه طرح تحقیقاتی (برای مقطع دکترا).

مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان

افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به مجارستان برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و براساس مراجعه ذکر شده در سایت درخواست پذیرش خود را ثبت نمایند. به‌صورت کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی دوره‌های قبلی؛
 • ریز نمرات دوره‌های تحصیلی قبلی؛
 • گذرنامه معتبر؛
 • عکس پاسپورتی با زمینه سفید؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • رزومه تحصیلی و کاری؛
 • ارائه مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل؛
 • 2 الی 3 توصیه‌نامه از اساتید دوره‌های قبلی؛

مزایای تحصیل در مجارستان

نظام آموزشی مجارستان از پیمان و معاهده بولونیا پیروی می‌کند، بنابراین مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های مجارستان با استانداردهای بین‌المللی سازگار و قابل اعتماد است. این موضوع یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های تحصیل در مجارستان محسوب می‌شود، از دیگر مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به مجارستان نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ا عتبار بین‌المللی مدرک تحصیلی؛
 • کیفیت بالای نظام آموزشی؛
 • امکان زندگی در یک کشور اروپایی با استانداردهای بالا؛
 • تنوع رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی؛
 • هزینه مقرون‌ به‌صرفه زندگی و تحصیل؛
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اغلب مقاطع؛
 • قرار گرفتن در بین کشورهای حوزه شینگن؛
 • فرهنگ و تاریخ غنی.

کار دانشجویی در مجارستان

هر دانشجوی بین‌المللی که با ویزای تحصیلی در مجارستان حضور دارد، مجاز به 24 ساعت کار در هفته است و می‌تواند از این طریق بخشی از هزینه‌های زندگی در مجارستان را بپردازد. مجوز کار دانشجویان از طرف وزارت کار این کشور همزمان با ویزای تحصیلی برای آن‌ها صادر می‌شود.

اخذ اقامت دائم مجارستان پس از تحصیل

دانشجوهایی بین‌المللی که پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه‌های مجارستان قصد ادامه زندگی در این کشور را دارند، می‌توانند از گزینه‌های مختلفی از جمله اخذ مجوز کار یا درخواست اجازه اقامت به منظور اشتغال در این کشور استفاده کنند. دولت مجارستان شرایط آسانی برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری دارد و فارغ التحصیلان تا 6 ماه پس از تحصیل فرصت دارند با پیدا کردن یک شغل مناسب در این کشور ویزای کاری خود را برای اقامت دائم در مجارستان دریافت کنند.

سخن پایانی

مجارستان یکی از برترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی است، زیرا هزینه تحصیل در این کشور کاملا مقرون به‌صرفه بوده و کیفیت آموزش در این کشور بسیار بالا است. دولت این کشورهای فرصت‌های تحصیلی و شغلی متعددی را برای افراد با استعداد فراهم کرده تا بتوانند با مهاجرت به مجارستان زندگی خود را متحول کنند. در این مقاله مهم‌ترین مراحل و شرایط تحصیل در مجارستان را بیان کردیم تا بتوانید با اطلاعات کامل برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام کنید. همچنین برای تسریع در روند مهاجرت به مجارستان و انتخاب بهترین دانشگاه در این کشور می‌توانید با وکلای گروه مهاجرتی فیدس ارتباط بگیرد.


سؤالات متداول


خیر، برای تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان باید شهریه بپردازید و فقط افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند از پرداخت این شهریه معاف هستند.  

بله، دانشجوها در حین تحصیل در مجارستان اجازه کار پاره وقت به مدت 24 ساعت در هفته را دارند. 

بله، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های مجارستان اجازه دارند به‌مدت 6 ماه پس از دریافت مدرک تحصیلی در این کشور به‌دنبال کار باشند. این افراد در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر شوند، اجازه کار در مجارستان را خواهند داشت.