مهاجرت تحصیلی به آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. مهاجرت تحصیلی به آلمان یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیل رایگان را در یک کشور اروپایی پیشرفته با دانشگاه‌های معتبر تجربه کنند. هزینه‌های مناسب مهاجرت تحصیلی به آلمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه‌ها و نرخ بالای اشتغال فارغ‌التحصیلان در آلمان، این کشور را به مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل می‌کند.

در این مقاله، صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به آلمان را مطابق با آخرین تغییرات در سال 2024 بررسی می‌کنیم و هرآنچه لازم است برای فرایند مهاجرت تحصیلی به آلمان بدانید، شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

پیش از اینکه برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام کنید، بهتر است شرایط کلی پذیرش تحصیلی در این کشور را بدانید. در ادامه، با این شرایط بیشتر آشنا می‌شویم.

اثبات مهارت زبان​

دانشجویان در اکثر رشته‌های تحصیلی باید مدرک مهارت زبان ارائه دهند تا بتوانند از دانشگاه پذیرش بگیرند. بنابراین آموزش زبان را در رأس برنامه‌های مهاجرتی خود بگذارید و برای زبان انگلیسی در یک آزمون معتبر مانند آیلتس یا تافل و برای زبان آلمانی در TestDaF یا DSH   شرکت کنید.

اثبات تمکن مالی

مدرک تمکن مالی ثابت می‌کند که شما پول کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی به مدت یک سال را دارید. در حال حاضر،  مقدار تمکن مالی مورد نیاز سفارت آلمان برای دوره‌های کالج 12,324 یورو و سایر دوره‌ها 11,208 یورو است.

اخذ ویزای تحصیلی 

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان نیاز به اخذ ویزای تحصیلی این کشور دارید. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید از طریق کارگزاری ویزامتریک اقدام کنید و مدارک خود را به این کارگزاری تحویل دهید. شرکت ویزامتریک به روند اخذ ویزا سرعت می‌بخشد و نمایندۀ رسمی سفارت آلمان در ایران است.

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

در اولین مرحلۀ اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، ابتدا دانشگاه یا مرکز آموزشی و رشتۀ تحصیلی مدنظر خود را برای اپلای انتخاب کنید. سپس باید به وب‌سایت مرکز آموزشی مراجعه کنید و اطلاعات کاملی در خصوص فرایند و شرایط پذیرش به دست آورید. ممکن است برای پذیرش تحصیلی آلمان نیاز به شرکت در یک دورۀ کالج یا آزمون‌های ورودی داشته باشید که این مورد با توجه به مقطع و رشتۀ تحصیلی شما متفاوت است.

در مرحلۀ بعدی، مدارک درخواستی دانشگاه از جمله مدرک زبان را تهیه و سایر مدارک را ترجمه می‌کنید. سپس در زمان تعیین‌شده، برای آپلود مدارک و ارسال درخواست پذیرش از طریق پلتفرم مد نظر دانشگاه اقدام می‌کنید و هزینۀ اپلای (اپلیکیشن فی) را می‌پردازید.

پس از ارسال مدارک، باید منتظر نتیجۀ بررسی بمانید و در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، برای ثبت‌نام اقدام کنید. در مرحلۀ آخر، برای تعیین وقت سفارت و اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید و هنگامی که موفق به اخذ ویزای دانشجویی شدید، آمادۀ مهاجرت تحصیلی به آلمان شوید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

پس از اینکه موفق شدید از یک دانشگاه آلمانی پذیرش بگیرید، باید برای تعیین وقت سفارت و اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. در زمان مراجعه به سفارت، این مدارک را به همراه داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم ویدکس درخواست ویزا
 • پرداخت هزینۀ ویزا به یورو در ویزامتریک
 • گواهی پذیرش دانشگاه
 • دو قطعه عکس
 • انگیزه‌نامه سفارت
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • اصل و ترجمۀ مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • نامۀ تمکن مالی
 • بیمۀ درمانی دانشجویی با حداقل سه ماه اعتبار
 • سند ازدواج در صورت تأهل

مقاطع اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان

خوشبختانه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در تمامی مقاطع امکان‌پذیر است. در ادامه، با شرایط هر مقطع تحصیلی آشنا می‌شویم.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در مدارس

مدارس آلمان از استانداردهای تحصیلی بالایی برخوردار هستند و انواع مدارس دولتی، خصوصی، بین‌المللی و شبانه‌روزی در این کشور فعالیت می‌کنند. برای ثبت‌نام در مدارس آلمانی نیاز به گواهی پذیرش، ترجمۀ مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات، مدارک پزشکی و توصیه‌نامۀ مدرسۀ قبلی دارید.


اقامت آلمان از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی معمولاً 3 تا 4 سال زمان می‌برد و اکثر دانشگاه‌ها این مقطع را به زبان آلمانی تدریس می‌کنند. اگر مدارک تحصیلی شما معادل مدارک آلمانی نباشد، باید یک دورۀ کالج را بگذرانید. البته برای گذراندن کالج به مدرک زبان آلمانی هم نیاز دارید. شما همچنین می‌توانید پس از گذراندن 2 الی 3 ترم در دانشگاه‌های ایران برای مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی یا آلمانی اپلای کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و صرفاً در ابتدای هر ترم، مبلغی حدود 250 یورو می‌پردازید.


شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی‌ارشد

تحصیل کارشناسی‌ارشد در آلمان معمولاً دو سال زمان می‌برد و به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان‌پذیر است. تحصیل در این مقطع هم رایگان است، اما به شرط اینکه در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل کنید.


پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

تحصیل دکترا در آلمان از 3 تا 5 سال طول می‌کشد و نه‌تنها نیازی به پرداخت شهریه ندارد، بلکه بیش از یک‌چهارم دانشجویان دکترا در آلمان از کمک‌هزینۀ تحصیلی برخوردار می‌شوند. مقطع دکترا در آلمان می‌تواند به صورت فردی (انجام پروژۀ مستقل) یا ساختاریافته (پروژه‌های گروهی دانشگاهی) باشد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی در تمامی مقاطع رایگان است و صرفاً هزینه‌ای جزئی برای ثبت‌نام از دانشجویان اخذ می‌شود. البته در صورتی که شما از یک دانشگاه دولتی آلمانی پذیرش گرفته باشید، می‌توانید رایگان یا با هزینۀ کم به ادامۀ تحصیل بپردازید. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آلمان می‌تواند سالیانه تا 20هزار یورو برای دانشجو هزینه داشته باشد.

هزینۀ ماهیانۀ زندگی در آلمان برای هر نفر بین 700 تا 1000 یورو است که البته تا حد زیادی به سبک زندگی شخص بستگی دارد. شما باید مدرک تمکن مالی خود را به سفارت ارائه دهید تا اثبات کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی در این کشور برآیید.

اخذ بورسیۀ تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان

دانشجویانی که معدل بالایی دارند، مقاله ارائه می‌دهند و در سمینارها شرکت می‌کنند، شانس خوبی برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی آلمان دارند. مشهورترین بورسیه‌های تحصیلی دولتی این کشور عبارتند از:

 • بورسیۀ DAAD: به دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع اعطا می‌شود و امکانات آن براساس رشته و دانشگاه متفاوت است.
 • بورسیۀ اراسموس: برای دانشجویان بین‌الملل در اتحادیۀ اروپا است و شامل کمک‌هزینۀ زندگی و تحصیل در اروپا می‌شود.
 • بورسیۀ پزشکی: در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دانشجویان اعطا می‌شود.

آشنایی با دانشگاه‌های برتر آلمان

جالب است بدانید که از 1200 دانشگاه برتر جهان در سال 2023، 46 دانشگاه در آلمان قرار دارند. اکثر این دانشگاه‌ها دولتی هستند و می‌توانید به صورت رایگان در آن‌ها تحصیل کنید. 10 دانشگاه برتر آلمان به ترتیب عبارتند از:

دانشگاه های آلمان


رشته‌های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

اگر دانشجوی یکی از رشته‌های زیر هستید، شانس بالایی برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به آلمان خواهید داشت:

 • علوم کامپیوتر
 • علوم پزشکی
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • علوم اقتصادی و مدیریت
 • علوم زیستی و بیوتکنولوژی
 • مطالعات کسب‌وکار

شرایط کار حین تحصیل در آلمان

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند حین تحصیل در آلمان، کار دانشجویی انجام دهند و هزینه‌های زندگی را از این طریق تأمین کنند. حداقل دستمزد کار دانشجویی در آلمان ساعت 12 یورو است و ممکن است در برخی شرکت‌ها به ساعتی 20 یورو هم برسد.

دانشجویانی که درآمد ماهانۀ کمتر از 520 یورو دارند، از مالیات معاف هستند. اگرچه در زمان تحصیل، دانشجو فقط می‌تواند هفته‌ای 20 ساعت مشغول به کار باشد، اما در زمان تعطیلات، محدودیت زمانی وجود ندارد. اگر متقاضی کار دانشجویی در آلمان هستید، در اکثر موارد باید از دانش زبان آلمانی خوبی برخوردار باشید.

سخن پایانی

در این مقاله با صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به آلمان آشنا شدیم و شرایط آن را بررسی کردیم. مراحل مهاجرت و مدارک لازم را برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل شرح دادیم و دانشگاه‌های برتر، رشته‌های پرطرفدار و بورسیه‌های تحصیلی را معرفی کردیم.

اگر متقاضی پذیرش تحصیلی آلمان هستید، می‌توانید پروندۀ مهاجرتی خود را به فیدس بسپارید. در کنار شما هستیم تا این مسیر پرفرازونشیب را با موفقیت طی کنید و به هدف نهایی خود یعنی تحصیل در آلمان برسید.

سوالات متداول

بله. شما می‌توانید با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور، به صورت رایگان و به زبان انگلیسی یا آلمانی تحصیل کنید.

بله. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند هفته‌ای 20 ساعت در زمان تحصیل و بدون محدودیت زمانی در حین تعطیلات به کار دانشجویی پاره‌وقت مشغول شوند.

بله. بورسیه‌های DAAD، اراسموس و بورسیۀ پزشکی از جمله بورسیه‌های دولتی آلمان هستند که شامل کمک‌هزینۀ زندگی و تحصیل می‌شود.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، مدرک تمکن مالی لازم است؟

بله. لازم است هنگام مراجعه به سفارت، مدرک تمکن مالی هم داشته باشید تا اثبات کنید که می‌توانید هزینه‌های زندگی در آلمان را تأمین کنید.