desktop
+98-51-31772

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا (BC PNP Entrepreneur Immigration) است. این‌یک برنامه مهاجرتی امتیاز محور است و متقاضی ابتدا ثبت‌نام کرده و سپس تعیین امتیاز می‌شود و درصورتی‌که امتیاز مناسب را نسبت به سایر متقاضیان کسب کند می‌تواند نسبت به ارسال مدارک و دریافت ویزا اقدام کند. در این برنامه مهاجرتی در صورت قبولی ابتدا برای متقاضی ویزای کاری (Work Permit) دوساله صادر می‌شود که می‌تواند به همراه همسر و فرزندان زیر 22 سال وارد کانادا شده و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند و پس از راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار خود اقامت دائم کانادا را اخذ نماید. این‌یک برنامه مهاجرتی استانی و متعلق به استان بریتیش کلمبیا در کانادا است.

 

توضیحات بیشتر را در زیر مطالعه کنید و درصورت تمایل فرم اختصاصی ارزیابی این برنامه را در انتها پرکنید.

برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا دارای یک سیستم امتیاز بندی است. از مجموع 200 امتیازی که در نظر گرفته شده است 120 امتیاز آن براساس خوداظهاری متقاضی داده می شود که 120 امتیاز اولیه شامل موارد زیر است:

 

 24 امتیاز مربوط به سابقه مدیریت و مالکیت بیزینس

 12 امتیاز مربوط به دارایی متقاضی

 20 امتیاز مربوط به میزان سرمایه گذاری در استان

 20 امتیاز مربوط به ایجاد اشتغال در استان

 12 امتیاز مربوط به منطقه ی جغرافیایی انتخابی در استان

32 امتیاز مربوط به تطبیق پذیری

 

و 80 امتیاز دیگر آن براساس کسب و کار مورد درخواست در استان بریتیش کلمبیا توسط اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا و پس از بررسی شرایط متقاضی داده می شود. 80 امتیاز تکمیلی شامل موارد زیر است:

 

30 امتیاز مربوط به دوام تجاری کسب و کار

20 امتیاز مربوط به انتقال مهارت ها به استان

30 امتیاز مربوط به نفع اقتصادی کسب و کار به استان

در این برنامه مهاجرتی محدودیت سنی برای اقدام وجود ندارد و اشخاص بین سنین 25 تا 65 سال دارای امتیاز هستند. بالاترین امتیاز مربوط به سن، به متقاضیان بین 35 تا 44 سال داده می شود.

 

در این برنامه مهاجرتی داشتن مدرک تحصیلی آکادمیک نیازی نیست و متقاضی در صورتی که مالک 100 درصد کسب و کار خود باشد و حداقل 3 سال سابقه مدیریت آن در 5 سال گذشته را دارا باشد نیازی به ارائه مدرک تحصیلی ندارد.

 

اما درصورتی که متقاضی، مالک 100 درصد کسب و کار خود نباشد می بایست حداقل مدرک دیپلم به همراه یک دوره 2 ساله پس از دیپلم (مانند مقطع کاردانی یا دوره های آموزشی دوساله) را به همراه ریز نمرات آن ارائه نماید.

 

در خصوص مدرک زبان هم اگرچه متقاضی می تواند به صورت اختیاری و برای کسب امتیاز بیشتر و شانس قبولی بالاتر مدرک زبان انگلیسی آیلتس جنرال با حداقل نمره 4 و حداکثر نمره 5 را در ابتدا و هنگام ثبت نام ارائه کند اما پس از راه اندازی کسب و کار در کانادا و در پایان مدت ویزای کاری 24 ماهه ، می بایست به انضمام گزارش نهایی به استان جهت تاییدیه نهایی و شروع فرآیند اخذ اقامت دائم، مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس 4.5 ارائه نماید.

در این برنامه مهاجرتی متقاضی باید سابقه مدیریت یک کسب و کار در کشور خود را داشته باشد. منظور از مدیریت ، مدیریت روز به روز یک کسب و کار ثبت شده و رسمی و سود ده در 10 سال اخیر است که تصمیم گیری های کلان و اصلی در آن کسب و کار توسط متقاضی گرفته شده باشد. اشخاصی که فقط سهامدار یک کسب و کار هستند از این شرط برخودار نیستند.

 مدت این سابقه مدیریت کسب و کار باید یکی از اشکال زیر باشد:

 

 به عنوان مدیر مالک 3 سال سابقه کار : در صورتی که متقاضی مدیر یک کسب و کاری باشد که حداقل 10 درصد سهام آن را نیز دارا باشد.

 

یا

 

مدیر ارشد 4 سال سابقه کار :  درصورتی که متقاضی به عنوان مدیر ارشد برای یک کسب وکار، کار کرده باشد (بدون سهام مالکیت و یا مالکیت کمتر از 10 درصد) و مسئولیت حداقل 3 کارمند تمام وقت را داشته باشد.

 

یا

 

ترکیبی از دو حالت مذکور به این ترتیب که متقاضی حداقل یک سال سابقه مدیر مالکی و دو سال سابقه مدیر ارشدی را توامان داشته باشد.

 

لازم نیست موضوع شغلی متقاضی در گذشته با کسب و کار آتی ایشان در استان بریتیش کلمبیا یکی باشد اما اگر یکی باشد دارای امتیاز بیشتر است زیرا تجربه مدیریت در آن شغل را قبلا کسب کرده است.

 

مدیر شخصی است که فعالیت های زیر را انجام می دهد و یا بر آن نظارت دارد:

مدیریت کسب و کار، یا سازمان، یا دپارتمان یا سایر زیر مجموعه های کسب و کار

نظارت بر دیگر مدیران و سرپرست ها و سایر پرسنل

اختیار داشتن نسبت به استخدام و یا اخراج و یا تشویق و یا تنبیه و یا ارتقای شغلی دادن پرسنل

نظارت و مدیریت بر امور جاری و روزانه کسب و کار

متقاضی بايد حداقل 600 هزار دلار کانادا سرمايه در کشور خود داشته باشد.

 

این دارایی می تواند به اشکال زیر باشد:

 

وجه نقد

سپرده پس انداز بانکی (ریالی یا ارزی)

سپرده های ثابت بانکی (حداکثر یک ساله)

اموال غیرمنقول (املاک مسکونی یا تجاری)

سهام بورس یا اوراق بهادار

سهام شرکت

ودیعه رهن

اموال بهادار مانند طلا

 

نحوه به دست آوردن این دارایی باید قانونی و شفاف و قابل اثبات باشد. اموال و دارایی های همسر و فرزندان نیز جزء اموال متقاضی محسوب می شود. قابل ذکر است که نقل و انتقالات 6ماه قبل از اقدام در این برنامه مهاجرتی قابل پذیرش نمی باشد.

 

ارزیابی و قیمت گذاری دارایی ها توسط کارشناسان رسمی و دارای صلاحیت انجام می شود که طی 2 مرحله تایید می شود. مرحله اول توسط کارشناسان مورد تایید در ایران و مرحله دوم توسط کارشناسان مورد تایید در استان بریتیش کلمبیا انجام می شود.

 

درگزارش های مالی از طرف بانک یا گزارش های ارزیابی کارشناسان از دارایی ها ، دلار کانادا بر مبنای نرخ بانک مرکزی ایران محاسبه می شود و با نرخ آزاد محاسبه نمی شود.

پس از قبولی درخواست متقاضی در اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا و صدور ویزای کاری 2 ساله وقت آن است که متقاضی به تعهدات خود مطابق طرح توجیهی (Business Plan) تاییدشده عمل کند:

 

اولین تعهد متقاضی برای راه اندازی کسب و کار خود در استان بریتیش کلمبیا سرمایه گذاری است. منظور از سرمایه گذاری هزینه هایی است که برای راه اندازی یک کسب و کار مورد نیاز است. این هزینه ها شامل اجاره محل کسب و کار، بازسازی و دکوراسیون در صورت نیاز، خرید تجهیزات مورد نیاز، تبلیغات، هزینه مجوزها، هزینه های جاری و حقوق پرسنل حداکثر تا 6 ماه و ... می باشد. میزان این سرمایه گذاری حداقل 200 هزار دلار کانادا و حداکثر 800 هزار دلار کانادا است که هر چقدر بیشتر باشد امتیاز متقاضی بیشتر خواهد بود.

 

دومین تعهد متقاضی برای راه اندازی کسب و کار خود در استان بریتیش کلمبیا کارآفرینی است. متقاضی می بایست حداقل 1 نفر و حداکثر 20 نفر شهروند یا دارای اقامت دائم کانادا را به صورت تمام وقت (FTE) و برای مدت حداقل 14 ماه (420 روز) استخدام کند. منظور از شغل تمام وقت (FTE) موقعیت شغلی میانگین 30 ساعت در هفته و 1560 روز در سال طبق یک قرارداد مستمر استخدامی است. هر چه تعداد استخدامی بیشتر باشد امتیاز متقاضی بیشتر خواهد بود.

کسب و کار مورد نظر متقاضی می تواند در زمینه های مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی، کشاورزی و غیره باشد.

 

کسب و کار مورد نظر متقاضی می تواند در هر شهر و ناحیه ای از استان بریتیش کلمبیا باشد. شهرها و مناطق استان براساس جمعیت امتیازبندی شده اند یعنی هر چقدر جمعیت آن شهر یا منطقه کمتر باشد امتیاز بیشتری دارد.

 

کسب و کار مورد نظر متقاضی نمی تواند فصلی باشد و حداقل باید 8 ماه در هر سال فعال باشد.

 

متقاضی می تواند مالک 100 درصد کسب و کار خود در کانادا باشد. همچنین می تواند شریک کانادایی هم داشته باشد. اگر شریک کانادایی داشته باشد میزان سهم و مالکیت متقاضی از کسب و کار نباید از 33 درصد کمتر باشد.

 

متقاضی می بایست محل سکونت خود را تا شعاع 100 کیلومتری محل کسب و کار خود در استان بریتیش کلمبیا قرار دهد اما خانواده ایشان می توانند در هر شهر و استانی از کانادا تحصیل، کار و زندگی کنند.

 

متقاضی در مدت 2 سال ویزای کاری که متعهد به راه اندازی و مدیریت کسب و کار خود در استان بریتیش کلمبیا است می بایست 75 درصد زمان (حدود 9 ماه در هر سال) خود را در استان بریتیش کلمبیا حضور داشته باشد.

 

کسب و کار مورد نظر متقاضی اگر در زمینه های شغلی نظام مند (Regulated) باشد باید مجوزهای مستقل خود را اخذ کند. بعضی از مشاغل نظام مند شامل موارد زیر است:

کشاورزی و محصولات زراعی، تولید و پخش ماریجوانا و تنباکو و الکل، موسسات آموزشی و مدارس و نگهداری کودکان، خدمات مالی و تجاری، جنگلداری و معادن، خدمات درمانی وپزشکی، نفت و گاز، حمل و نقل مسافرین، داروسازی، خدمات اقامتی، ارتباطات رادیویی.

 

کسب و کار مورد نظر متقاضی نمی تواند در زمینه های شغلی زیر باشد:

تخت و صبحانه (میزبانی های موقت خانگی) ، مشاغل خانگی ، خدمات مالی (نقدکردن چک، صرافی ، وام های خصوصی)، کارگزاری رهن، سالن برنزه کردن، فروشگاه اجاره DVD، لباسشویی سکه ای، کارواش های اتوماتیک، بازیافت فلزات، فروش کالاهای دست دوم، کارگزاری املاک و مستغلات ، کارگزاری بیمه یا کارگزاری تجاری، فعالیت های توسعه املاک و مستغلات، مشاغل تجارت کالا (به عنوان مثال واردات / صادرات) ، مگر اینکه ارزش افزوده ثابت شود

یکی از اسناد مهمی که متقاضی برای قبولی در برنامه مهاجرتی کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا کانادا نیاز دارد طرح توجیهی (Business Plan) است. تمام اطلاعاتی که مبنای پرونده مهاجرتی متقاضی خواهند بود و براساس آن ها ایشان انتخاب خواهند شد و ویزای کاری دریافت خواهند کرد در بیزینس پلن کارآفرینی می بایست با دقت و جزئیات کامل نوشته شود.

 

اطلاعاتی که در بیزینس پلن مربوط به برنامه مهاجرتی کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا نوشته می شود شامل موارد زیر است:

 

موضوع کسب وکار

میزان سرمایه گذاری

تعداد موقعیت های شغلی جهت استخدام

شهر و منطقه مورد نظر

اطلاعات کلی از بازار هدف در شهر مورد نظر

مکان دقیق راه اندازی کسب و کار

هزینه های پیش بینی شده

مفهوم و مدل کسب و کار

مزایای اقتصادی کسب و کار به استان

نحوه انتقال تجربه و مهارت به استان

تحلیل رقبا

نحوه ماندگاری در بازار

جدول های مالی پیش بینی هزینه و پیش بینی فروش در بازه های زمانی یک ، سه و پنج ساله

و سایر اطلاعات مهم و مرتبط دیگر

متقاضی در صورت درخواست اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا می بایست برای انجام مصاحبه حضوری در شهر ونکوور اقدام کند. موضوع مصاحبه توصیف کسب و کار و نحوه راه اندازی آن و سوالاتی از این قبیل می باشد. مصاحبه فقط به زبان انگلیسی برگزار می شود. درصورتی که متقاضی توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را نداشته باشد می تواند از مترجمین رسمی مورد تایید در کانادا استفاده کند. همسر متقاضی می تواند به عنوان ناظر در مصاحبه حضور داشته باشد.

برای حضور در استان و انجام مصاحبه متقاضی نیاز به ویزای توریستی کانادا (TRV) دارد. برای اخذ ویزای توریستی کانادا  استان دعوت نامه رسمی صادر می کند تا دولت فدرال برای متقاضی ویزا صادر کند.

با بررسی مراحل برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا مدت زمان مورد نیاز برای انجام این برنامه حدود 12 ماه است که شامل جمع آوری و بررسی و ترجمه مدارک، پرکردن فرم های ثبت نام، نگارش طرح توجیهی، ارسال مدارک ،مصاحبه و نهایتا دریافت ویزای کاری 2 ساله است.

 

مراحل این برنامه شامل موارد زیر است :

 

مرحله اول – تشکیل پرونده در استان و ثبت نام اولیهRegistration

 

مرحله دوم – اخذ امتیاز لازم و ورود به استخر متقاضیان Pool of Applicants

 

مرحله سوم – دریافت نامه تاییدیه ارسال مدارک ITA

 

مرحله چهارم – ارزیابی و تایید دارایی ها در ایران

 

مرحله پنجم – ارسال مدارک

 

مرحله ششم – انجام مصاحبه در شهر ونکوور

 

مرحله هفتم – انعقاد تفاهم نامه با اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا

 

مرحله هشتم – دریافت ویزای کاری 2 ساله و ورود به کانادا

 هزینه های قانونی برنامه مهاجرتی کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا کانادا شامل موارد زیر است:

 

1) هزینه ورود به استخر متقاضیان (Pool of Applicants):

هزینه ورود به استخر متقاضیان هزینه ای است که متقاضی هنگام ثبت نام اولیه و پس از کسب امتیاز لازم جهت ورود به Pool پرداخت می کند. کلیه متقاضیانی که در این برنامه ثبت نام می کنند ابتدا وارد استخر مجازی متقاضیان می شوند و اشخاصی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند به مرحله بعد می روند. این هزینه برای هر پرونده 300 دلار کانادا است. این هزینه برای ماندن پرونده متقاضی به مدت 6 ماه در استخر متقاضیان است.

 

2) هزینه بررسی پرونده استانی (Application Fee):

پس از خروج از استخر متقاضیان و دریافت ITA ، متقاضی می بایست هزینه بررسی پرونده را پرداخت کند. هزینه بررسی پرونده یا اپلیکیشن فی هزینه ای است که بابت بررسی پرونده به اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا می بایست پرداخت شود. این هزینه برای هر پرونده به طور کلی  3500 دلار کانادا است و شامل تمام اعضای خانواده می شود.

مزایای برنامه مهاجرتی کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا کانادا شامل موارد زیر است:

 

به متقاضی و خانواده ایشان از بدو ورود اقامت موقت Work Permit کانادا اعطا می شود تا از امتیازات آن مانند بیمه درمانی رایگان ، حق تحصیل، حق کار، حق خرید خانه و افتتاح حساب بانکی، تحصیل رایگان فرزندان تا دانشگاه و سایر حقوق اعطا می شود برخوردار باشند.

 

برای مصاحبه در شهر ونکوور نیاز به ویزای توریستی وجود دارد که استان بریتیش کلمبیا دعوت نامه رسمی صادر می کند و این دعوت نامه صدور ویزای کانادا را قطعی می کند.

 

اداره مهاجرت استان بریتیش کلمبیا هیچ گونه ودیعه ای از متقاضی دریافت نمی کند.

 

تا زمانی که متقاضی وارد کانادا نشده باشد و از بابت سودآوری اطمینان کسب نکرده باشد هیچ هزینه ای برای راه اندازی کسب و کار پرداخت نمی کند.

 

با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم امکان اقدام وجود دارد.

 

برای اقدام الزامی به داشتن مدرک زبان وجود ندارد گرچه که در تمامی برنامه های مهاجرتی داشتن زبان بسیار مثبت خواهد بود.

 

از نظر زمانی برنامه سریعی محسوب می شود.

 

استان بریتیش کلمبیا از نظر آب و هوا بهترین استان کانادا است.

 

فرصت های سرمایه گذاری و کارآفرینی بسیار زیادی در استان وجود دارد.

 

همسر متقاضی حق تحصیل یا کار در هر شهر و استانی از کانادا را مستقلا دارا است.

 

پس از راه اندازی کسب و کار متقاضی و خانواده ایشان می توانند اقامت دائم کانادا را اخذ کنند.

در حال حاضر این سرویس فاقد فرم ارزیابی است.

سایر خدمات فیدس مرتبط با کشور کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه هنرمندان و فعالان فرهنگی

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه ورزشکاران و مربیان و داوران

ویزای توریستی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک

تست مراحل پنل کاربری

تست مراحل پنل کاربری 2

مطالب مرتبط در فیدس مگ

مهاجرت به کانادا با برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا

از سیر تا پیاز ترجمه مدارک

PR یا کارت اقامت دائم کانادا چیست و چه مزایایی دارد؟

مهاجرت به کانادا یا مهاجرت به استرالیا کدام بهتر است؟