desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 03 شهريور 1399
641  

ارزیابی مدارک تحصیلی یا ECA چیست؟

یکی از سوالاتی که همیشه افرادی که قصد کار و یا زندگی در خارج از کشور را دارند این است که آیا برای تحصیل و یا کار ، دانشگاهها ، کارفرمایان و یا دولتهای کشورهای خارجی مدارک تحصیلی آنها در ایران را تایید می نمایند و می توان از این مدارک برای اثبات توانایی خود در رشته مورد نظر استفاده نمود؟
با ما در این مقاله فیدس همراه باشید تا قبل از اقدام برای مهاجرت از هر روشی به کشور های پیشرفته علی الخصوص کانادا در مورد ارزیابی مدارک تحصیلی اطلاعات بیشتری بدست آورید.
قبل از ورود به برنامه های امتیاز محور مهاجرتی کانادا که در آنها داشتن مدرک تحصیلی حائز اهمیت می باشد (مانند اکسپرس انتری،اسکیل ورکر های استانی و کارآفرینی )و حتی ویزای تحصیلی و کاری میبایست بدانیم که مدارک تحصیلی اخذ شده در خارج از کانادا از چه اعتباری در خود کانادا برخوردار هستن و در چه سطحی قرار دارند ؟
به پروسه ی انجام ارزیابی و معادلسازی مدارک تحصیلی منطبق با استانداردهای آموزشی کانادا Educational credential assessment و یا به صورت مخفف ECAگفته میشود.
ECA در واقع یک نوع گزارش است که توسط سازمان های ارزیابی مدارک تحصیلی ارائه میشود و در مجموع بیانگر دو موضوع است :
1) شخص تحصیلات خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده است و
2) این دوره معادل یکی از دوره‌های متوسطه (Secondary) یا بعد از متوسطه (Post Secondary) در کاناداست.
لازم به ذکر است برای ارزیابی هر یک از مقاطع تحصیلی میبایست درخواست ECA جداگانه ایی در سازمان های ارزیاب مدارک تحصیلی ثبت شود .
برای ارزیابی مدارک تحصیلی سازمان های مختلفی بر اساس نوع رشته متقاضی در دنیا وجود دارند.وظیفه این سازمانها ارزیابی و معادلسازی مدارک تحصیلی متقاضیان و صدور تاییدیه معادلسازی برای دانشگاه و یا مرکز آموزشی مورد نظر متقاضی می باشد.از معروفترین و معتبر ترین سازمانهای ارزیابی مدارک تحصیلی میتوان به سازمان WES که متقاضیان بیشتر برای معادلسازی مدارک غیر پزشکی از آن استفاده می نمایند اشاره کرد. همچنین سازمان های CES, ICAS, IQAS, ICES, MCC, PEBC نیز از سازمانهای معتبر ارزیابی مدارک در امریکای شمالی هستند. توجه داشته باشید که تمامی این سازمان های ارزیابی کننده باید به صورت رسمی در کشور مورد نظر متقاضی مورد تایید اداره مهاجرت این کشور باشند.

چگونه می توانم مدارک تحصیلی خود را ارزیابی کنم؟

برای افرادی که خارج از خاک کانادا سکونت دارند امکان ارتباط تلفنی وجود ندارد و متقاضی میبایست از طریق درگاه های ارتباطی الکترونیکی و پرکردن فرم های آنلاین در سایت سازمان ارزیابی کننده ، درخواست خود را به همراه مدارک لازم و رسمی ثبت کند . و از طریق همان وبسایت پیگیر صدور گزارش ارزیابی و معادلسازی مدارک خود باشد.

مدت زمان پروسه ارزیابی چقدر هزینه خواهد داشت؟

از زمانی که مدارک توسط سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی دریافت شده و چانچه مشکلی برای بررسی نداشته باشد حدودا 35 روزکاری طول خواهد کشید تا امور بررسی و تاییدیه مدارک بطور کامل انجام شود.پس از انجام پروسه بررسی ، گزارش ارزیابی صادر و برای متقاضی ارسال خواهد شد.

همچنین هزینه ارزیابی در سازمانهای مختلف متفاوت بوده و حدود 200 دلار خواهد بود.
اعتبار گزارش ECA صادر شده توسط موسسات ارزیاب ، از زمان صدور 5 ماه بوده و پس از گذشت این مدت متقاضی میبایست مجدد درخواست خود را ارائه دهد.

نویسنده : انیسه حشمتی

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران