desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 03 شهريور 1399
1841  

ارزیابی مدارک تحصیلی یا ECA چیست؟

یکی از سؤالاتی که همیشه افرادی که قصد کار و یا مهاجرت به کانادا یا سایر کشورها را دارند این است که آیا برای تحصیل و یا کار، دانشگاه‌ها، کارفرمایان و یا دولت‌های کشورهای خارجی مدارک تحصیلی آن‌ها در ایران را تائید می‌نمایند. آیا می‌توانند از این مدارک برای اثبات توانایی خود در رشته موردنظر استفاده کنند؟
با ما در این مقاله فیدس همراه باشید تا قبل از اقدام برای مهاجرت به کانادا یا سایر کشورها از هر روشی در مورد ارزیابی مدارک تحصیلی اطلاعات بیشتری به دست آورید.
قبل از ورود به برنامه‌های امتیاز محور مهاجرت به کانادا که در آن‌ها داشتن مدرک تحصیلی حائز اهمیت است مانند اکسپرس انتری،اسکیل ورکر های استانی و کارآفرینی و حتی ویزای تحصیلی و کاری می‌بایست بدانیم که مدارک تحصیلی اخذشده در خارج از کانادا از چه اعتباری دارد و در چه سطحی قرار دارند؟
به پروسه‌ی انجام ارزیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی منطبق با استانداردهای آموزشی کانادا Educational credential assessment و یا به‌صورت مخفف ECA گفته می‌شود.

ما در فیدس خدمات بین‌المللی و وکالتی درزمینهٔ های مهاجرت، اخذ تابعیت، اقامت دائم و اقامت موقت، کاریابی بین‌المللی و همچنین اعزام دانشجو را انجام می‌دهیم. این برنامه‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم تا شما با انتخاب دسته‌بندی موردنظر خود بهترین روش را انتخاب کنید. برای مهاجرت به کانادا با فیدس همراه شوید.

گزارش و ارزیابی مدرک تحصیلی

در بحث مهاجرت خصوصاً مهاجرت به کانادا همیشه گزارش و ارزیابی مدرک تحصیلی بسیار مهم است. ECA درواقع یک نوع گزارش است که توسط سازمان‌های ارزیابی مدارک تحصیلی ارائه می‌شود و درمجموع بیانگر دو موضوع است:

1- شخص تحصیلات خود را در خارج از کانادا به پایان رسانده است
2- این دوره معادل یکی از دوره‌های متوسطه (Secondary) یا بعد از متوسطه (Post Secondary) در کانادا است.
لازم به ذکر است برای ارزیابی هر یک از مقاطع تحصیلی می‌بایست درخواست ECA جداگانه‌ای‌ در سازمان‌های ارزیاب مدارک تحصیلی ثبت شود.
برای ارزیابی مدارک تحصیلی سازمان‌های مختلفی بر اساس نوع رشته متقاضی در دنیا وجود دارند. وظیفه این سازمان‌ها ارزیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی متقاضیان صدور تأییدیه معادل‌سازی برای دانشگاه و یا مرکز آموزشی موردنظر متقاضی است. از معروف‌ترین و معتبرترین سازمان‌های ارزیابی مدارک تحصیلی می‌توان به سازمان WES که متقاضیان بیشتر برای معادل‌سازی مدارک غیرپزشکی از آن استفاده می‌نمایند اشاره کرد.

همچنین سازمان‌های CES, ICAS, IQAS, ICES, MCC, PEBC نیز از سازمان‌های معتبر ارزیابی مدارک در امریکای شمالی هستند. توجه داشته باشید که تمامی این سازمان‌های ارزیابی‌کننده باید به‌صورت رسمی در کشور موردنظر متقاضی مورد تائید اداره مهاجرت این کشور باشند.

مدت‌زمان پروسه ارزیابی چقدر هزینه خواهد داشت؟

از زمانی که مدارک توسط سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی دریافت شده و مشکلی برای بررسی نداشته باشد حدوداً 35 روز کاری طول خواهد کشید تا امور بررسی و تأییدیه مدارک به‌طور کامل انجام شود. پس از انجام پروسه بررسی، گزارش ارزیابی صادر و برای متقاضی ارسال خواهد شد. همچنین هزینه ارزیابی در سازمان‌های مختلف متفاوت بوده و حدود 200 دلار خواهد بود. اعتبار گزارش ECA صادرشده توسط مؤسسات ارزیاب، از زمان صدور 5 ماه بوده و پس از گذشت این مدت متقاضی می‌بایست مجدد درخواست خود را ارائه دهد.

چگونه می‌توانم مدارک تحصیلی خود را ارزیابی کنم؟

برای افرادی که خارج از خاک کانادا سکونت دارند امکان ارتباط تلفنی وجود ندارد و متقاضی می‌بایست از طریق درگاه‌های ارتباطی الکترونیکی و پر کردن برگه‌های آنلاین در سایت سازمان ارزیابی کنند. درخواست خود را به همراه مدارک لازم و رسمی ثبت کند؛ و از طریق همان وب‌سایت پیگیر صدور گزارش ارزیابی و معادل‌سازی مدارک خود باشد.

در این مقاله برای افرادی که برای مهاجرت به کانادا در مورد ارزیابی مدارک تحصیلی سؤالاتی داشتند به‌صورت کلی توضیحاتی ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید حتماً با مشاورین ما در فیدس تماس بگیرید تا بروزترین اطلاعات را در مورد این مهاجرت به کانادا در اختیار شما قرار دهند.

فیدس، دپارتمان خدمات بین‌المللی موسسه حقوقی دادیار سفیر مانا (شماره ثبت 5307) با تیمی متخصص و مجرب از وکلای دادگستری و اساتید دانشگاه و کارشناسان خبره خدمات حقوقی و مهاجرتی و کاریابی بین‌المللی و اعزام دانشجو را به وکالت از موکلین خود در کشورهای معتبر دنیا انجام می‌دهد.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/02/26

احسنت

پاسخ