desktop
+98-51-31772
fides
  چهارشنبه 18 تير 1399
219  

PRیا کارت اقامت دائم کانادا چیست و چه مزایایی دارد؟

افراد با وضعیت های مختلفی می توانند در کشور کانادا حضور داشته باشند.

این وضعیت ها عبارتند از : 1. اقامت های موقت شامل اقامت با ویزای توریستی ، اقامت با ویزای تحصیلی ، اقامت با ویزای کاری . 2. اقامت دائم  3. شهروندی

حقوق و مزایا و همچنین مسئولیت های افراد با توجه به وضعیت حضورشان در خاک کانادا ، متفاوت خواهد بود.به طور مثال فردی که با وضعیت اقامت توریستی در خاک کانادا حضور دارد، حق کار کردن نخواهد داشت و یا فردی که از طریق اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور کانادا ، با ویزای تحصیلی به کانادا وارد شده است صرفا اجازه ی کار پاره وقت با مدت زمان محدود (20 ساعت در هفته) را دارد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه کارت اقامت دائم کانادا چیست و چه مزایایی از طریق داشتن کارت اقامت دائم کانادا نصیب افراد می شود ، بپردازیم.

 کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

  PR کارت یا همان کارت اقامت دائم کانادا ، یک سند شناسایی رسمی موقت است که وضعیت حضور فرد در خاک کانادا را به عنوان مقیم دائم اثبات می کند و به مهاجرانی داده می شود که موفق شده اند اجازه ی اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کنند.

این کارت از طرف اداره ی مهاجرت کانادا برای فرد مهاجری که به تازگی به کشور کانادا وارد شده است و مدرک "مهاجر تازه وارد" را دریافت کرده است ، صادر شده و به آدرسی که فرد از محل سکونت خود در بدو ورود به خاک کانادا در فرودگاه ثبت می کند ، ارسال خواهد شد.

زمان تقریبی ارسال کارت اقامت دائم حدود 1 ماه می باشد ، البته اگر در آدرس ثبت شده از محل سکونت و یا عکس هیچ یک از اعضای خانواده مشکلی وجود نداشته باشد.

همان طور که گفته شد ، کارت اقامت دائم ، یک مدرک موقت و دارای تاریخ انقضا است. مدت اعتبار کارت اقامت دائم 5 سال می باشد.یعنی کارت اقامت دائم کانادا هر 5 سال منقضی شده و فرد دارنده ی کارت باید با توجه به تاریخ انقضاء کارت،برای تمدید اقامت دائم خود و صدور کارت جدید ، اقدامات لازم را انجام دهد.

برای اینکه افراد بتوانند اقامت دائم خود را تمدید کنند می بایست در یک بازه ی زمانی 5 ساله ، حداقل 2 سال را در خاک کانادا چه به صورت منقطع ،چه به صورت ممتد ، حضور داشته باشند.

فرد دارنده ی کارت اقامت دائم باید در نظر داشته باشد در صورتی که قصد خروج از خاک کانادا را دارد ، باید حداقل 90 روز قبل از منقضی شدن کارت اقامت دائم خود ، جهت صدور کارت جدید ، اقدام نماید.

 مزایای داشتن کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

 داشتن کارت اقامت دائم کانادا مزایای زیادی را برای دارنده ی اقامت دائم به ارمغان خواهد آورد. افراد پس از دریافت کارت اقامت دائم خود، مانند شهروندان کانادایی از تمامی حقوق اجتماعی شامل :تحصیل رایگان در مدارس (برای افراد زیر 18 سال) ، تحصیل در دانشگاه های کانادا با شهریه های بسیار کم همانند شهروندان کانادایی ، امکانات بهداشتی و سلامتی رایگان (بیمه ی درمانی) برای کل اعضاء خانواده ، حق کار(چه استخدام شدن در بیزنس افراد دیگر، چه ایجاد و راه اندازی کسب و کار شخصی خود) ، حق افتتاح حساب بانکی و استفاده از تسهیلات، وام های بانکی ، بهره مندی از بیمه ی بیکاری و ... برخوردار خواهند شد.

فردی که اقامت دائم کانادا را دارد مجاز است بدون هیچگونه محدودیت و ممنوعیتی  در هر نقطه از کشور که تمایل دارند زندگی ، کار و تحصیل کند.

از دیگر مزیت های داشتن اقامت دائم کانادا میتوان به این موضوع اشاره کرد که فردی که مقیم دائم کاناداست ، می تواند برای پدر و مادر خود نیز درخواست اقامت دائم کند و همچنین همسر و فرزندان مجرد زیر 22 سال فرد نیز،اقامت دائم کانادا را دریافت خواهند کرد.

کسی که اقامت دائم کانادا را دارد ولی شهروند کانادا نیست،از تمامی مزایا و حقوق و البته وظایف یک شهروند کانادایی الاصل ، به جز داشتن پاسپورت و همچنین حقوق سیاسی مانند حق رای دادن و یا مشغول شدن به کار در مشاغلی مانند وکالت ، قضاوت یا نیروی پلیس و به طور کلی مشاغلی که در تامین امنیت یا سیاست کشور کانادا اثر گذار است.

افراد با داشتن اقامت دائم کانادا، بدون نیاز به داشن ویزا می توانند به 183 کشور از جمله انگلیس، فرانسه،ایتالیا، سوئد، سوئیس، فنلاند،هلند،آلمان، اتریش،پرتغال ،برزیل،آرژانتین، مکزیک،چین،کره ی جنوبی و...سفرکنند.

 

فردی که دارای اقامت دائم کاناداست باید این نکته را در نظر داشته باشد که درست است که در داخل خاک کانادا تفاوت چندانی با یک شهروند کانادایی ندارد ، اما بیرون از خاک کانادا ، یک کانادایی محسوب نمی شود.بلکه ملیت فرد با پاسپورت او سنجیده شده و خارج از خاک کانادا ، دوت کانادا هیچگونه مسئولیتی در قبال فرد مقیم دائم ندارد.

برای تبدیل وضعیت از اقامت دائم به شهروندی کانادا و دریافت پاسپورت کانادایی،فردی که مقیم دائم کاناداست باید در یک بازه ی زمانی 5 ساله ، حداقل 3 سال را چه به صورت منقطع چه به صورت ممتد ، در خاک کانادا زندگی کند تا حائز شرایط دریافت پاسپورت کانادایی شود.

 

نویسنده : هیوا خالصی

 

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران