desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 03 تير 1399
196  

کدام متخصصین در آلمان فرصت های شغلی بیشتری دارند؟


کشور آلمان از جمله کشورهایی است که جمعیت رو به کاهش سال‌افزون دارد و این مساله موجب آن شده تا به فکر پذیرفتن مهاجرین متخصص و کاربلد از کشورهای دیگر بیفتد. حاصل این امر چیزی نیست جز توسعه صنعت آلمان و پویایی اقتصاد این کشور. آلمان با این ایدئولوژی، هدف آن دارد که موقعیت‌های شغلی خالی خود را به خارجی‌هایی اعطا کند که در هر صورت برای کشور آلمان بهره‌آوری دارند؛ چه با تجربه خود، چه با تخصص. همه این‌ها البته نشان از شرایط کاری ویژه آلمان نیز دارد، شرایطی مانند حقوق بالا، امتیازهای گوناگون و مزایای کم‌نظیر. مشاغلی که امروزه در آلمان در بهرتین شرایط خود قرار دارند، آن دسته کارهایی‌اند که یا مرتبط با جامعه این کشورند و یا با صنعت در هم تنیده‌اند. مشاغلی چون پزشکی، مهندسی و یا فناوری اطلاعات.

پزشکان در آلمان

هنگامی که از شرایط شغلی ویژه کلام به میان می‌آید، همه توجهات معطوف حیطه پزشکی می‌شود. در آلمان نیز شرایط مستثنی از قاعده نیست و پزشکان بهترین شرایط زندگی در این کشور را دارند. آن‌ها با میانگین حقوق سالیانه معادل 52 هزار یورو در سال، در اوایل دوره خدمت خود، می‌توانند سرانه حقوق خود را صرف زندگی‌ای آرام و باآسایش کنند. این در حالی است که در صورت گذشت سالیان تجربه و کارآموختگی، این حقوق می‌تواند تا حدود 100 هزار یورو در سال نیز برسد که رقمی چشم‌گیر برای یک زندگی مرفه و رویایی است. همه این امتیازات ارائه شده برای این فرصت کاری در آلمان، پیش‌نیازهای دشواری را نیز می‌طلبد که متقاضیان می‌بایست آن‌ها را پیش‌تر تامین کرده باشند. پیش‌نیازهایی چون سطح زبان آلمانی C1. پزشکان مهاجر می‌باید این مدرک را در همان ابتدا ارائه دهند چرا که آن‌ها بناست با قشر توده جامعه در ارتباط باشند و این نیازمند ارتباط در عالی‌ترین سطح ممکن با مردم است. همچنین نباید از یاد برد که مدرک معتبر دانشگاهی و فارغ‌التحصیلی با نمره بالا، و همچنین سابقه شغلی بلند مدت نیز موجب افزایش چشم‌گیر شانس کسب این موقعیت شغلی هستند.

فناوری اطلاعات، نیازمندی روز دنیا

امروزه در هر صنعتی که نگاه می‌اندازیم، صحبت از فناوری اطلاعات نیز به میان می‌آید. مهم نیست چه شغلی یا چه حیطه‌ای، نکته آن است که مهندسین فناوری اطلاعات، نقش پررنگی در راستای توسعه کسب و کار آن حوزه دارند. همه این‌ها ما را به این نقطه سوق می‌دهد که IT یا فناوری اطلاعات، امروزه جزو بیشترین نیازمندی کشورها در میان موقعیت‌های شغلی است. آلمان نیز با عطف به این موضوع که بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری دنیا در این کشور شعبه دارند، سرزمینی رویایی برای مهندسین IT ساخته است. متخصصان این حوزه می‌توانند در سال‌های ابتدایی کار خود، 40 هزار یورو در سال درآمد داشته باشند تا بنیان‌های یک زندگی بلندمدت آرام را برای خود بن‌ریزی کنند. همچنین پس از گذشت سالیانی از تجربه و کارآموختگی، حقوق آنان تا میانگین 75 هزار یورو در سال نیز می‌تواند افزایش داشته باشد. این تنها یک معنی دارد؛ IT بی‌نظیر است!

صنعت، تولید، مهندس!

چرخ کارخانه‌های عظیم تولیدی در هر جای دنیا، به لطف مهندسین متخصص آن‌ها می‌چرخد. کتمان نقش موثر یک مهندس در روند تولید یک کارخانه یا در جریان یک صنعت، امری است ناممکن. لذا حضور مهندسین کارکشته و مجرب در دنیای یک صنعت عظیم، به قطع مهم‌ترین نکته‌ای است که کشور آلمان به آن توجه داشته است. آلمان راه را برای حضور مهندسین مستعد پیش‌رفت در خاک خود هموار کرده تا با کمک آنان کشور خود را بیش از پیش رونق بخشد. برای این هدف، سرانه حقوقی را برای یک مهندس تازه‌کار مشخص کرده که معادل 45 هزار یورو در سال است. البته که شرایط برای یک مهندس مجرب و کاربلد متفاوت است و حقوقی معادل 65 هزار یورو در سال را به خود اختصاص داده است. همه این‌ها حتی می‌تواند برای یک دانش‌آموخته از دانشگاه معتبر آلمانی بهتر نیز بشود، می‌تواند مبلغ حقوق سالیانه تا 74 هزار یورو افزایش یابد! این یعنی آلمان، سرزمین موعود مهندسان است!

نویسنده:سجاد غلامی

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران