desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 06 خرداد 1399
282  

آیا برای انجام امور مهاجرتی به مشاور نیاز داریم ؟

چرا افراد مهاجرت می کنند؟

درگذشته مهاجرت به معنی ترک سرزمین مبدا و زندگی و کار در سرزمین مقصد بود اما به مرور زمان مفهوم مهاجرت و مهاجرپذیری در کشورها تغییر کرد و امروزه در مفهوم مدرن مهاجرت به معنی بهره بردن دو طرفه بین کشورها و اشخاص از یکدیگر است . در گذشته کشورها به دو دسته مهاجرپذیر و مهاجرفرست تقسیم می شدند اما امروزه تقریبا تمامی کشورها مهاجر پذیر هستند زیرا به طور تجربی ثابت شده است که مهاجرین می توانند سرمایه، تخصص، تجربه و مهارت های لازم و مورد نیاز کشور را تامین کنند. به عنوان مثال کشور چین با جمعیت بالغ بر یک میلیارد نفر باز هم روش های مهاجرتی برای اشخاص تعریف کرده است. به این شکل که کشورها از تخصص و تجربه و سرمایه اشخاص برای توسعه و رشد خود استفاده می کنند و اشخاص هم از خدمات دولتی و امکانات اقتصادی و اجتماعی کشور میزبان استفاده می کنند و از این رابطه هر دو طرف سود می برند. اشخاص بنا به دلایل مختلفی از جمله عوامل اقتصادی مانند کاریابی در کشورهای خارجی و افزایش درآمد خود و سرمایه گذاری مطمئن و یا خرید ملک در کشورهای دیگر و همچنین دلایل اجتماعی مانند بهره بردن از بیمه های درمانی و خدمات رفاهی و غیره و دلایل آموزشی و تحصیلی مانند بهره بردن از منابع آموزشی در مدارس و دانشگاه ها و کتابخانه ها و آزمایشگاه های استاندارد کشورهای دیگر اقدام به مهاجرت می کنند. از طرف دیگر هم کشورها براساس معیارها و نیازهای خود روش ها و برنامه هایی را برای جذب این اشخاص تعریف می کنند.

به طور کلی روش هایی که کشورها برای مهاجرت تعریف می کنند شامل نیروهای کاری متخصص (مانند پزشکان و کادر درمان، مهندسان، حسابداران، رشته های فنی و حرفه ای و غیره)  کارآفرینان و مدیران (مانند کشاورزان و تاجران و بازرگانان)، خوداشتغالان (مانند هنرمندان و ورزشکاران) و و سرمایه گذاران (درخصوص خرید ملک و سرمایه گذاری در پروژه های کشور میزبان) و پس از آن دانشجویان و دانش آموزان می باشد. پس اولین دلیلی که ما به یک مشاور مهاجرتی احتیاج داریم این است که شرایط ما را بررسی کرده و بهترین روش را به ما پیشنهاد دهد.

آیا هر متقاضی میتونه در مورد برنامه های مهاجرتی اطلاعات کسب کنه؟

برنامه های مهاجرتی توسط کشور مقصد تعریف می شود. کشورها در وب سایت های رسمی و دولتی خود این قوانین را منتشر می کنند و تمامی شرایط و ملزومات و هزینه های روش های مهاجرتی را در آن جا اعلام می کنند. به این دلیل که روش های مهاجرتی براساس نیازهای کشور تعریف می شود این قوانین مستمرا در حال بروز رسانی و تغییر و تحول است. از زمان و مراحل انجام گرفته تا هزینه ها و شرایط متقاضیان بنا به نیازهای کشور مقصد همواره تغییر می کند و طبق تجربه این شرایط همواره به دلیل افزایش متقاضیان مهاجرت همواره دشوار تر و پیچیده تر می شود. پس دومین دلیلی که ما به یک مشاور مهاجرتی نیاز داریم مطلع شدن از آخرین برنامه های مهاجرتی و شرایط و ضوابط و زمان و هزینه های برنامه های مهاجرتی کشور مقصد است.

روش های مهاجرتی رابطه مستقیمی با حقوق بین الملل خصوصی دارد . مثلا اشخاص در کشورها براساس حقوق بین الملل خصوصی سه وضعیت کلی دارند. شهروندی (تابعیت) ، اقامت دائم و اقامت موقت. برنامه های مهاجرتی براساس این سه وضعیت تعریف می شوند و ممکن است روش هایی باشند که نهایتا منجر به اقامت موقت شوند و دشواری هایی را برای ما در کشور مقصد ایجاد کند. بنابراین سومین دلیلی که ما به یک مشاور مهاجرتی احتیاج داریم این است که وضعیت حقوقی ما در کشور مقصد را روشن و شفاف نماید و به طور کلی ما را از حقوق و تکالیف قانونی در کشور مقصد آگاه سازد.

پس از تحقیق و جستجو و مشاوره و نهایتا انتخاب کشور مقصد و پس از آن روش مهاجرتی مناسب در کشور مقصد نوبت به اقدام و اپلای می رسد. چک لیست به روز مدارک ، نحوه جمع آوری مدارک، تنظیم اپلیکیشن پکیج، تنظیم متون مورد نیاز از جمله : رزومه، انگیزه نامه، بیانیه هدف، توصیه نامه و سایر لوایح و مستنداتی که ضروری است از جمله کارهای اولیه ای است که برای اقدام می بایست انجام دهیم. بنابراین چهارمین دلیلی که ما به یک مشاور مهاجرتی احتیاج داریم انجام امور اولیه برای اقدام و اپلای است.

بیشتر روش های مهاجرتی علاوه بر امور اولیه برای اقدام و اپلای ، به تهیه مدارک و اسناد اضافی هم احتیاج دارد. از جمله نوشتن طرح های توجیهی (بیزینس پلن) مقدماتی و پیشرفته، مکاتبه با دولت مقصد و یا دانشگاه های کشور مقصد، نوشتن لوایح قانونی که ابهامات را شفاف سازی کند و همچنین اموری که در کشور مقصد می بایست انجام شود. بنابراین پنجمین دلیلی که ما به یک مشاور مهاجرتی احتیاج داریم انجام این کارهای تخصصی مازاد است.

پس براساس 5 دلیلی که بالاتر گفته شد، با وجود اینکه هر شخص اصالتا می تواند برای یک روش مهاجرتی اقدام کند و همچنین وجود مشاور و وکیل تضمین کننده ی قطعی نتیجه پرونده نخواهد بود زیرا تصمیم گیرنده ی نهایی آفیسر و مقامات رسمی و دولتی کشور مقصد می باشد، اما باز هم بهتر است تا از یک مشاور یا وکیل متخصص که دانش و مهارت و تجربه کاری کافی در این زمینه دارد استفاده کنیم چون اولا انجام بعضی امور نیاز به تخصص و مهارت دارد که ممکن است ما از حسن انجام آن عاجز باشیم و دوما از تجربه ی مشاور یا وکیل استفاده کرده و از ریسک کردن و آزمون و خطا کردن و بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنیم.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران