desktop
+98-51-31772
fides
  شنبه 04 ارديبهشت 1400
438  

مهاجرت به آلمان از طریق ویزا تحصیلی

می‌خواهیم در این مقاله به‌صورت کلی با شرایط مهاجرت به آلمان آشنا شویم. آلمان از شمال به کشور دانمارک و از جنوب با اتریش و از سمت شرق با کشور لهستان و از سمت غرب با کشور فرانسه همسایه است. مهاجران زیادی در سال‌های اخیر به کشور آلمان وارد می‌شوند؛ که بخش زیاد آن‌ها از طریق ویزای تحصیلی و کاری مهاجرت به آلمان را در دستور کار خود قرار داده اند.

پایتخت: برلین

جمعیت این کشور:82 میلیون نفر

واحد پول: یورو

آب‌وهوا: زمستان بسیار سرد و تابستان گرمی دارد

شرایط تحصیلی مهاجرت به آلمان چگونه است؟

مهاجرت به آلمان به خاطر کیفیت بالای تحصیل و درعین‌حال هزینه های کم دانشگاه موردتوجه بسیاری از دانشجویان بین اللملی قرارگرفته است. حقیقت این است که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگانِ، ولی حداقل مقدار ثابتی را به ازای هر ترم باید بپردازیم که در مقابل شهریه‌های چند هزار یورویی سایر کشورهای اروپایی ناچیز است.

مهاجرت در آلمان با توجه به اختلاف سیستم آموزشی ایران و آلمان لازم که متقاضیان تحصیل تو این کشور درترم دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند و یا بسته به رشته تحصیلی شوت وارد کالج‌های کشور آلمان بشوند. با توجه به هزینه‌های زندگی در کشور آلمان معمولاً راه بهتر این است که قبولی در کنکور و یا دو ترم تحصیل در دانشگاه مورد تائید آلمان داخل ایران باشد.

حتی اگر تحصیلتان را شروع نکرده باشید، قبولی در کنکور ایران برای شما امتیازِ است و اگر معدل دیپلم کم باشد جبرانش می‌کند.در مهاجرت تحصیلی آلمان هر مقطعی قصد ادامه تحصیل اگر داشته باشید، اول باید اپلای کنید؛ چه در مدارس، چه در کالج و یا دانشگاه پیش‌نیازها معمولاً شامل شرایط، معدل، شرایط درسی و شرط زبان‌های انگلیسی و یا آلمانی هستند.

اپلای یا در خواست پذیرش چیست؟

اپلای یا درخواست پذیرش، به فرایندی می‌گویند که متقاضیان تحصیلی در دانشگاه فرآیند خاصی طی می‌کنند تا در آن دانشگاه پذیرش بگیرند. به‌طور عمومی حتی از مرحله نگارش انگیزه نامه، مکاتبه تا دریافت فرم‌های ویزا و تهیه بلیت هواپیما نیز اپلای گفته می‌شود.

 

آیا اپلای برای دانشجویان ایرانی در دانشگاه آلمان انتخاب مناسبی است؟

بله دانشگاه‌های آلمان و در کادر علمی حرفه‌ای آن‌ها آموزش باکیفیت و به‌روزی را در رشته‌های مهندسی، پزشکی، علوم و اقتصاد برای مهاجرت به آلمان ارائه می‌دهند.

 

هر مقطع تحصیلی در آلمان چندترم طول می‌کشد؟

  • کارشناسی بین 6 تا 8 نرم
  • کارشناسی ارشد بین 3 تا 4 ترم
  • دکترا بین 3 الی 6 سال

نکات مهم در مورد ویزای تحصیلی در آلمان

متقاضیان که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید حداقل 10236 یورو به همراه داشته باشند، زیرا ویزایی که سفارت صادر می‌کند 3 الی 6 ماه اعتبار دارد و بعد از 3 الی 6 ماه باید به 1 سال تمدید شود برای مهاجرت به آلمان؛ تمدید ویزا این مبلغ باید در حساب بانکی بنام دانشجو در آلمان افتتاح شود.

در طول دوره‌ی تحصیل کلیه‌ی دانشجویان به مدت هفته‌ای 20 ساعت اجازه‌ی کاردارند. به ازای هر ساعت کار دانشجویی می‌تواند ساعتی حدوداً 9.5 (مینیمم) درآمد داشته باشد حدوداً مینیمم دانشجویان می‌توانند ماهانه 500 الی 800 یورو درآمد داشته باشند.

دانشجویان اجازه کار در داخل و یا خارج از دانشگاه را دارند. کار دانشجویی می‌تواند هم مرتبط و هم غیر مرتبط به رشته تحصیلی خود باشد. پس از اتمام تحصیلات خود 18 ماه دانشجو وقت دارد که در این کشور برای خودکار پیدا کند.

اگر حدود 3 الی 5 سال با ویزای کاری زندگی کنند و به مدت 60 ماه مالیات پرداخت کرده باشند. (از شروع تحصیل) اقامت دائم دریافت خواهد کرد؛ و مالیاتی که در دوران دانشجویی پرداخت می‌شود برای دریافت اقامت دائم به‌صورت نصف قابل‌محاسبه است.

مهاجرت تحصیلی در کشور آلمان در مقطع مدارس چگونه است؟

برای مهاجرت تحصیلی در آلمان در مقطع مدارس نکاتی را باید بدانیم. کودکان زیر 18 سال درصورتی‌که بخواهند در مدارس آلمان تحصیل کنند نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارند و در مدارس زبان آلمانی را آموزش می‌دهند.

 کودکان از سن 3 تا 6 سالگی می‌توانند به مهدکودک بروند و پس‌ازآن باید چهار سال تحصیل در ابتدایی بروند و برای همه کودکان اجباری و یکسان است. پس از اتمام چهار سال ابتدایی دانش آموزان با توجه به توانایی‌ها و استعدادهایشان به مدارس موردنیاز خود می‌روند.

شرایط کالج در آلمان:

کالج مرکزی است که وابسته به دانشگاه‌های دولتی آلمان است و مخصوص دانشجویانی غیر آلمانی که برای مهاجرت به آلمان می‌روند است. این مقطع تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان از 2 ترم تشکیل می‌شود و حکم پیش‌دانشگاهی در ایران را دارد.

هدف کالج در آلمان آموزش زبان آلمانی و دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و یا برنامه‌نویسی کامپیوتر برای مهاجرت تحصیلی است.تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن است.

مزایای تحصیل در آلمان

کیفیت آموزش: دانشگاه‌های آلمان طیف متنوعی از رشته‌ها و دوره‌های آموزشی را ارائه می‌دهند و در دنیا جزو بهترین‌ها هستند.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/03/18

عالی

پاسخ