desktop
+98-51-31772
fides
  چهارشنبه 17 ارديبهشت 1399
807  

از بیمه های درمانی در کانادا چه میدانید ؟

بیمه در کانادا شامل بیمه های مختلف مانند بیمه درمانی، بازنشستگی، اتومبیل، زندگی، بیکاری، افراد معلول، سالمندان، از کار افتادگی، خودرو، مسافرت و سایر موارد تحت پوشش می باشد.
ما در این مقاله در رابطه با بیمه های درمانی بیشترصحبت خواهیم نمود.
بیمه‌های درمانی کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند:

بیمه دولتی:

 شامل خدمات اورژانسی و یکسری خدمات عادی، که شخص بیمه شده را تحت پوشش قرار می‌دهد.تمامی شهروندان و مقیمان دایمی کانادا از خدمات پزشکی بدون هیچ هزینه ای استفاده می‌کنند و تحت درمان قرار می‌گیرند، ، هزینه ویزیت پزشک نیز رایگان است. (البته با ارایه کارت بهداشت) همچنین در خصوص دارو 80% یارانه از طرف دولت تعلق گرفته و تنها فرد 20% هزینه دارو را میپردازد.

بیمه خصوصی:

این بیمه شامل حق بیمه بیشتری به دلیل پوشش بیمه ایی بالاتر و خدمات درمانی وسیعتر خود است.در این نوع بیمه شخص ماهیانه هزینه ای را به اداره بیمه پرداخت می‌کند تا خدمات بهداشتی درمانی سریعتر و تخصصی تری را دریافت کند. (ممکن است این نوع بیمه به عنوان یکی از مزایای شغلی در نظر گرفته شود) بهتر است که قبل از ورود به کانادا تحت پوشش یکی از بیمه‌های پزشکی قرار بگیرید، هرچند میتوان بعد از ورود به کانادا توسط شرکت های خصوصی بیمه شد.

کارت بهداشت (HEALTH CARD) چیست؟

افراد دارای بیمه خدمات درمانی عمومی این کارت را دارا میباشند و زمان استفاده از خدمات درمانی میبایست آنرا ارایه دهند .افراد برای دریافت  کارت بهداشت برای خود و سایر اعضای خانواده میبایست به وزارت بهداشت استان محل سکونت خود تقاضا دهند.هفت استان آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور در کشور کانادا وجود دارند که خدمات درمان عمومی را بلافاصله به مقیمان جدید الورود ارایه می دهند. . در ادامه سه استان باقی می مانند (بریتیش کلمبیا، آنتاریو و کبک) و نواحی دیگر (یوکان، نوروست و نوناووت) که در آن ها یک دوره انتظار (حدودا سه ماهه )برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی توسط مقیمان جدید لازم است.می‌توانید دراین مدت خود را تحت پوشش بیمه های خصوصی قرار دهید.

5 اصل در قانون بیمه درمانی در کانادا برای شهروندان و دارندگان کارت PR:

مدیریت عمومی(PUBLIC ADMINISTRATOR):

برطبق این قانون  مقامات دولتی میبایست بیمه و خدمات درمانی را بدون هیچ هدف سود جویانه ارایه دهند.

جامعیت(COMPREHENSIVENESS):

سازمان بیمه میبایست همه هزینه های  خدمات درمانی و پزشکی حتی دندانپزشکی را بر عهده داشته باشد.

جهان شمولی(UNIVERSALITY):

میان مهاجرینی که در کانادا اقامت دایم دارند و شهروندان کانادایی هیچ تفاوتی از لحاظ ارایه خدمات درمانی وجود ندارد و هردو بصورت یکسان خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

 قابلیت انتقال(PORTABILITY):

اگر یکی از ساکنان استانهای  مختلف کانادا که تحت پوشش بیمه است به استان دیگری سفر کند ، میتواند به محض ورود به کانادا از خدمات درمانی در صورت لزوم استفاده کند. (مهاجران نیز از این قانون مستثنی نیستند)

دسترسی(ACCESSIBILITY):

 بر طبق این اصل باید همه خدمات درمانی و بهداشتی برای بیمه شدگان به راحتی فراهم و در دسترس باشد.

 بیمه درمانی برای دانشجویان :

برای مدیریت هزینه خدمات درمانی در هر کشوری میبایست از شرایط استفاده از انواع بیمه خدمات درمانی همچون بیمه دانشجویی کانادا، به طور منطقی آگاه بود تا با هزینه‌های ناخواسته درمان در حین تحصیل با مشکل مواجه نشد.اکثر بیمه های درمانی برای دانشجویان بین المللی 24 ساعت از 7 روز هفته می باشند و کمکی برای دانشجوی بین المللی و هزینه های مقرون به صرفه هستند. پوشش این بیمه شامل بیمارستان و ویزیت دکتر، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، فوریت های دندان، ارجاعات قانونی و دیپلماتی، کمک به گم شدن اسناد، تماس با خویشاوندان، خدمات ترجمه و تفسیر و موارد دیگر می شود.
  بیمه‌ درمانی در زمان تحصیل، خدمات درمانی مختلفی را ارایه میدهند، افراد با توجه به مدت زمانی که در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند از یکی از طرح های بیمه‌ای استفاده کنند.
هر استانی می‌تواند بطور مستقل تصمیم بگیرد که کدام یک از خدمات بیمه‌ای را به دانشجویان بین المللی ارایه دهد.
برخی ایالات کانادا که هیچ گونه خدمات بیمه‌ای ارایه نمی‌دهند عبارتند از‌:

•    نیوبرانزویک
•    نوا اسکوشیا
•    آنتاریو
•    کبک
•    جزیره پرنس ادوارد
•    یوکان
دانشجویان ساکن در این استانها میبایست از بیمه های خصوصی استفاده کنند همچنین میتوانند برای استفاده از خدمات بیمه‌ای از بیمه تکمیلی نیز استفاده کنند، گرچه دارای حق بیمه بیشتری نسبت به بیمه‌های دیگر است، اما بسیاری از خدمات را تحت پوشش قرار می‌‍دهد.
حق پرداخت بیمه سالیانه برای دانشجویان از استانی به استان دیگر متفاوت است و این مبلغ بین  450دلار تا 800 دلار متغیر است.

بیمه درمانی برای کارمندان :

شماره بیمه اجتماعی(Social Insurance Number) یک شماره نه رقمی محرمانه است که برای کانادایی ها، ساکنین دایم و ساکنین موقت کانادا جهت کار در آن کشور و استفاده از برنامه ها و مزایای دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. این شماره برای هر شخص بصورت جداگانه صادر شده و به صورت قانونی توسط اشخاص دیگر قابل استفاده نمی باشد.
کارفرمایان مدارک کارمندان مهاجر را که اجازه کار به آنها میدهد- مثل مجوز تحصیلی و مجوز کاری- مداوم بررسی می کنند تا منقضی نشده باشند. SIN تا تاریخ انقضای نوشته شده روی مدرک مهاجرت و شهروندی کانادا که به شخص اجاره کار در کانادا را می دهد، دارای اعتبار است.
افراد  در موارد زیر ملزم به استفاده از بیمه اجتماعی می باشند :

•    شروع کار در یک شغل جدید
•    پر کردن فرم مالیات بر درآمد
•    تقاضا برای مزایای دولتی (مانند بیمه اشتغال یا مزایای مالیاتی برای فرزندان)
•    درخواست برای وام دانشجویی در کانادا

 

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران