desktop
+98-51-31772
fides
  يكشنبه 02 شهريور 1399
1148  

از معادل سازی و ارزیابی مدارک تحصیلی توسط WES چه میدانید؟

برای مهاجرت تحصیلی ارزیابی مدارک تحصیلی در پروسه مهاجرت همواره از اهمیت بالایی برخوردار است و جزء ارکان غیرقابل‌انکار به شمار می‌آید.اشخاص برای ادامهمهاجرت به کانادا یا تحصیل از طریق کاری در ابتدا نیاز به یک پاسپورت استخدامی یا تحصیلی دارند. تهیه این پاسپورت به‌منظور تائید مدارک تحصیلی در کشورهای کانادا و آمریکا توسط مؤسسات مختلف قابل انجام است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به WES یا world education services اشاره کرد. درواقع این موسسه می‌تواند مهر تأییدی از منظر تحصیلات آکادمیک بین‌المللی برای افراد باشد.

تفاوتی ندارد که مدارک تحصیلی متقاضی از کدام کشور یا موسسه علمی دریافت شده باشد؛ WES به‌واسطه اعتباری که در آمریکای شمالی دارد باعث شده افرادی که از طریق این موسسه مبادرت به ارزشیابی مدارک خود می‌کنند، دارای مدارک ارزشیابی شده بااعتبار دوچندان برخوردار می‌شوند به‌گونه‌ای که صاحبان آن مدارک می‌توانند به‌راحتی در کشور کانادا تحصیل‌کرده و یا فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کنند.

نکته جالب‌توجه این است که برای مهاجرت از طریق express entry هم این ارزیابی دارای اعتبار است و می‌توان از آن استفاده کرد.

WES چه سازمانی است؟

سازمان خدمات تحصیلی جهانی WES یک سازمان غیرانتفاعی است که فرآیند ارزیابی مدارک را برای دانشجویان و مهاجران بین‌المللی که قصد تحصیل یا کار در ایالات‌متحده و کانادا رادارند، فراهم می‌کند. این مجموعه در سال 1974 در نیویورک تأسیس و در حال حاضر علاوه بر نیویورک در تورنتو مشغول به فعالیت است و تا امروز به بیش از 2 میلیون نفر در سرتاسر جهان خدمات ارزیابی ارائه نموده است.

WES سالانه بیش از 200.000 مدارک را ارزیابی نموده و بانک اطلاعاتی این مجموعه اطلاعات گواهینامه‌های دانشگاهی بیش از 200 کشور، 45،000 موسسه خارجی و 20،000 اعتبارنامه علمی را جمع‌آوری و ذخیره نموده است. بااین‌حال، WES با دستگاه‌های آموزشی هیچ کشوری توافق‌نامه رسمی ندارد.درخواست تأییدیه مدارک برای مهاجرت به کانادا برای تحصیل از طریق سایت رسمی این سازمان به آدرس www.wes.org انجام خواهد شد.

دلیل این ارزیابی چیست ؟

برای مهاجرت به کانادا واضح است که بسیاری از دانشگاه‌ها و شرکت‌های کانادایی، مدارکی را از متقاضی خود می‌خواهند که مورد تائید دولت کانادا باشد ازاین‌رو تائید مدارک از طریق WES باعث می‌شود فرد بتواند این مدارک را دارا باشد.

 WES  یک سازمان غیرانتفاعی است که بیش از 40 سال درزمینهٔ ارزیابی مدارک تحصیلی افراد فارغ‌التحصیل از مراکز آموزشی مختلف در سراسر دنیا فعالیت دارد و تقریباً ارزیابی و تائید مدارک بیش از یک‌میلیون نفر را در سراسر دنیا انجام داده است. تأییدیه ارزیابی مدارک موسسه WES تقریباً در بیش از 2500 موسسه و دانشگاه آموزشی و دولتی امریکا و کانادا موردقبول است و برای مهاجرت تحصیلی باید از این روش اقدام کنید.

چرا تأییدیه این سازمان مهم است؟

نکته مهم که باید به آن اشاره کرد این است که تأییدیه مدارک پزشکی و داروسازی در WES انجام نمی‌شود و متقاضیان باید به مراکز مربوطه مراجعه نمایند.(MCC, PEBC)همچنین WES به‌صورت دانش‌بنیان مقالاتی را درزمینهٔ تحصیل و کار در کانادا منتشر می‌کند که می‌تواند راه گشای خوبی برای متقاضیان محسوب گردد.

درمجموع اگر شخصی قصد اشتغال یا تحصیل در آمریکا یا کانادا رادار است باید بدون درنگ اقدام به ارزیابی مدارک خود در WES نماید تا بتواند از مزایای ارزیابی در این سازمان بهره‌مند شود. در حقیقت خدمات ارزیابی مدارک تحصیلی WES برای مهاجرت و اخذ شهروندی طراحی‌شده تا بتوانند از طریق آن وارد کار و تحصیل شوند و به‌نوعی دارای یک پاسپورت تحصیلی برای ورود به این پروسه گردند.

نکته بسیار بدیهی که باید به آن اشاره شود این است که این ارزیابی فقط مربوط به مدارک تحصیلی است و توانایی کاری و بازرگانی فرد بررسی نمی‌شود.در انتها اگر بخواهیم از مهم‌ترین مزایای دریافت تابیده WES صحبت کنیم باید از به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی توسط دولت کانادا و آمریکا و همچنین حفظ این مدارک در آینده نام‌برده آن‌هم به این دلیل که اعتبار مدارک ارزیابی‌شده توسط WES 5 سال است.

سخن پایانی

زمینه اعزام دانشجو همان‌طور که می‌دانید درخواست اسناد و مدارک از دانشگاه‌های ایران، چک کردن کامل بودن آن‌ها و از همه مهم‌تر فرستادن آن‌ها از روش‌های مختلف، نیاز به مدت‌زمان طولانی دارد. برای این‌که خیالتان از این روند، راحت باشد و با خیال راحت منتظر نتایج حاصل از ارزیابی مدارک خود توسط WES باشید،در با موسسه خدمات بین‌المللی فیدس یک میانبر به تمام مراحل مهاجرتی خود داشته باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران