desktop
+98-51-31772
fides
  يكشنبه 02 شهريور 1399
676  

از معادل سازی و ارزیابی مدارک تحصیلی توسط WES چه میدانید؟

ارزیابی مدارک تحصیلی در پروسه مهاجرت همواره از اهمیت بالایی برخوردار است و جزء ارکان غیر قابل انکار به شمار می آید.
اشخاص برای ادامه تحصیل یا مهاجرت از طریق کاری در ابتدا نیاز به یک پاسپورت استخدامی یا تحصیلی دارند.تهیه این پاسپورت به منظور تایید مدارک تحصیلی در کشور های کانادا و آمریکا توسط موسسات مختلف قابل انجام است که از مهمترین آنها می توان به WES یا world education services اشاره کرد . درواقع این موسسه می تواند مهر تاییدی از منظر تحصیلات آکادمیک بین المللی برای افراد باشد.
تفاوتی ندارد که مدارک تحصیلی متقاضی از کدام کشور یا موسسه علمی دریافت شده باشد؛ WES به واسطه اعتباری که در آمریکای شمالی دارد باعث شده افرادی که از از طریق این موسسه مبادرت به ارزشیابی مدارک خود می کنند، دارای مدارک ارزشیابی شده با اعتبار دوچندان برخوردار می شوند به گونه ای که صاحبان آن مدارک می توانند به راحتی در کشور کانادا تحصیل کرده و یا فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنند.
نکته جالب توجه اینست که برای مهاجرت از طریق express entry هم این ارزیابی دارای اعتبار است و می توان از آن استفاده کرد.

WES چه سازمانی است؟

سازمان خدمات تحصیلی جهانی WES یک سازمان غیرانتفاعی است که فرآیند ارزیابی مدارک را برای دانشجویان و مهاجران بین المللی که قصد تحصیل یا کار در ایالات متحده و کانادا را دارند، فراهم می کند. این مجموعه در سال 1974 در نیویورک تأسیس و درحال حاضر علاوه بر نیویورک در تورنتو مشغول به فعالیت است و تا امروز به بیش از 2 میلیون نفر در سرتاسر جهان خدمات ارزیابی ارائه نموده است.
WES سالانه بیش از 200.000 مدارک را ارزیابی نموده و بانک اطلاعاتی این مجموعه اطلاعات گواهینامه های دانشگاهی بیش از 200 کشور ، 45،000 موسسه خارجی و 20،000 اعتبارنامه علمی را جمع آوری و ذخیره نموده است. با این حال ، WES با سیستم های آموزشی هیچ کشوری توافق نامه رسمی ندارد.
درخواست تاییدیه مدارک از طریق سایت رسمی این سازمان به آدرس www.wes.org انجام خواهد شد.

دلیل این ارزیابی چیست و چرا تاییدیه این سازمان مهم است؟

پر واضح است که بسیاری از دانشگاه ها و شرکت های کانادایی، مدارکی را از متقاضی خود می خواهند که مورد تایید دولت کانادا باشد از این رو تایید مدارک از طریق WES باعث می شود فرد بتواند این الزام را دارا باشد.
WES یک سازمان غیرانتفاعی است که بیش از 40 سال در زمینه ارزیابی مدارک تحصیلی افراد فارغ التحصیل از مراکز آموزشی مختلف در سراسر دنیا فعالیت دارد و تقریبا ارزیابی و تایید مدارک بیش از یک میلیون نفر را در سراسر دنیا انجام داده است.تأییدیه ارزیابی مدارک موسسه WES تقریباً در بیش از 2500 موسسه و دانشگاه آموزشی و دولتی امریکا و کانادا مورد قبول می باشد.
نکته مهم که باید به آن بدان اشاره کرد این است که تاییدیه مدارک پزشکی و دارو سازی در WES انجام نمی شود و متقاضیان باید به مراکز مربوطه مراجعه نمایند.( MCC, PEBC )
همچنین WES به صورت دانش بنیان مقالاتی را در زمینه تحصیل و کار در کانادا منتشر می کند که می تواند راه گشای خوبی برای متقاضیان محصوب گردد.
در مجموع اگر شخصی قصد اشتغال یا تحصیل در آمریکا یا کانادا را داراست باید بدون درنگ اقدام به ارزیابی مدارک خود در WES نماید تا بتواند از مزایای ارزیابی در این سازمان بهره مند شود. در حقیقت خدمات ارزیابی مدارک تحصیلی WES برای مهاجرت و اخذ شهروندی طراحی شده تا بتوانند از طریق آن وارد کار و تحصیل شوند و به نوعی دارای یک پاسپورت تحصیلی برای ورود به این پروسه گردند.
نکته بسیار بدیهی که باید به آن اشاره شود این است که این ارزیابی فقط مربوط به مدارک تحصیلی است و توانایی کاری و بازرگانی فرد بررسی نمی شود.
در انتها اگر بخواهیم از مهمترین مزایای دریافت تاییده WES صحبت کنیم باید از به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی توسط دولت کانادا و آمریکا و همچنین حفظ این مدارک در آینده نامبرد آن هم به این دلیل که اعتبار مدارک ارزیابی شده توسط WES 5 سال می باشد.
نویسنده : سعید آزادیون

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران