desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 18 خرداد 1400
624  

تحصیل در رشته های تاپ دانشگاه آلمان

دانشگاه‌های معروف آلمان در شهرهای بزرگ مانند برلین و مونیخ, آخن, هایدلبرگ, و کارلسروهه قرار دارند.بهترین دانشگاه آلمان دانشگاه مونیخ  (Technical University of Munich)  است که در رتبه‌بندی جهانی رتبه‌ی 50 را به خود اختصاص داده و در حال حاضر دارای 15 دانشکده و 41000 دانشجو است.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig-Maximilians Universität München)  دومین دانشگاه برتر آلمان است که در رتبه‌ی 63 ام جهان قرار دارد و از سال تا سیس تاکنون توانسته 42 جایزه نوبل را از آن خود کند.

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) در مقام 64 رتبه‌بندی QS قرار دارد.

تعداد دانشجویان بین‌المللی با توجه به جذابیت بالای دانشگاه‌های آلمان و تنوع رشته برای تحصیل در سال 2020 به 350000 نفر رسیده که این تعداد به‌واسطه‌ی تحصیل رایگان، حضور اساتید در سطح جهانی و فراهم بودن فرصت شغلی پس از اتمام تحصیل تعداد دانشجویان خارجی در کشور آلمان سالیانه رو به افزایش است.

اکثر دانشجویان بین‌المللی از چین، هند و روسیه می‌آیند که این تعداد افزایش 41 درصدی نسبت به سال 2006 داشته و همین امر باعث شده تعداد دوره‌های زبان خارجی و بین‌المللی در مؤسسات آموزش عالی آلمان به‌طور قابل‌توجهی  افزایش پیدا کند.

برای مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشورهزینه دانشگاه در مقطع لیسانس به زبان آلمانی عموماً رایگان است درصورتی‌که تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی هزینه‌ای در حدود 1500 الی 5000 یورو در هر ترم را به همراه خواهد داشت البته تعداد انگشت‌شماری از رشته‌ها وجود دارند که با زبان انگلیسی و بدون پرداخت شهریه ارائه می‌شوند.

شهریه‌ی دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان آلمانی بدون هزینه و به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه‌ها رایگان و در برخی دیگر به‌طور میانگین 1500 یورو در هر ترم است. همراه فیدس باشید.

رشته‌های پزشکی در آلمان

از گذشته تا امروز آلمان یکی از کشورهای پیشرو درزمینهٔ سلامت جهان بوده و اعتبار جهانی مدارک پزشکی اخذشده از دانشگاه‌های آلمان و هزینه‌ی پایین تحصیل، باعث شده این کشور هزاران دانشجو در رشته‌های پزشکی را در خود جای دهد.

دانش‌آموزانی که دارای مدرک دیپلم و بدون مدرک دانشگاهی هستند برای شروع باید در کالج‌های مخصوص پزشکی و پیراپزشکی (M-CURSE) آلمان شرکت کنند. شرط ثبت‌نام در این دوره‌ها داشتن مدرک زبان B2 است و پس از گذراندن این دوره با شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی، تحصیلات دانشگاهی خود را شروع کنند.

دانشجویان رشته‌ی پزشکی که در ایران تحصیل می‌کنند با گذراندن 40 واحد در دانشگاه ایران می‌توانند بدون گذراندن کالج M-CURSE با داشتن مدرک C1 و یا DSH2 مستقیم وارد دانشگاه شوند شایان‌ذکر است که معدل متقاضی نقش پررنگی در ورود به این دوره‌ها دارد.

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی بسته به نوع ایالت بین 300 تا 1500 یورو است دوره‌ی پزشکی در این کشور غالباً شش سال به طول می‌انجامد (5 سال تحصیل در دانشگاه و 1 سال کارآموزی) و متقاضی درصورتی‌که آزمون نهایی ایالتی را با موفقیت پشت سر بگذارد. مجوز طبابت را دریافت می‌کند لازم به ذکر است تسلط کامل به زبان آلمانی نقش به سزایی در ورود به این مسیر دارد هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی رایگان بوده و در دانشگاه‌های خصوصی بین 3 الی 20 هزار یورو در سال است.

رشته‌های مهندسی

آلمان، بهشت مهندسان

چندین سال است که دانشگاه‌های آلمان در رشته مهندسی مدام در رتبه‌های برتر رتبه‌بندی جهانی قرار می‌گیرند و به لحاظ ساختار، هدف و چشم‌انداز آموزش عالی یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید .آمار 40 درصدی دانشجویان بین‌المللی رشته‌های مهندسی در کشور آلمان کاملاً بیانگر این موضوع است.

مهندسی طیف وسیعی از رشته‌ها را شامل می‌شود و سیاست آموزشی کشور آلمان بر این اساس است که علاوه بر تمرکز ویژه‌بر روی دروس تئوری، اتکایی خاص نیز روی واحدهای عملی داشته باشد و همین امر باعث شده تا آلمان در پرورش مهندسان زبده شهرت ویژه‌ای داشته باشد.

دانشگاه فنی مهندسی مونیخ، دراشتاد، آخن و برلین از دانشگاه‌های برجسته در رشته مهندسی هستند که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو و مهندسی الکترونیک اشاره کرد.

بر اساس آمار اعلام‌شده از دولت آلمان، 60 هزار موقعیت شغلی برای مهندسان وجود دارد، این در حالی است که سالیانه 40 هزار مهندس بازنشسته می‌شوند . همین امر ورود فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی به بازار کار آلمان را تسهیل می‌کند. لازم به ذکر است که حقوق متوسط افرادی که به‌تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند ماهیانه بین 3300 یورو تا 3500 یورو است.

رشته انسانی

این رشته‌ها نیز در رتبه‌بندی QS و THE.in دارای جایگاه خوبی هستند و خواستگاه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی به‌حساب می‌آید که در رأس پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به جامعه‌شناسی، حسابداری، علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، مدیریت و روانشناسی اشاره کرد . در این میان 5 دانشگاه آلمان در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.با توجه به اجلاس rectors آلمان (HRK), در سال 2017, دانش آموزان در آلمان می‌توانند بین 399 موسسه آموزش عالی 120  دانشگاه, 221 دانشگاه علوم کاربردی, و 58 دانشگاه هنر و موسیقی یک کدام را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه کمک‌هزینه‌ای است که بر اساس عملکرد دانشجو در مقاطع قبلی به وی اعطا می‌شود که این کمک‌هزینه می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل وزندگی دانشجو را پوشش دهد.

بورسیه انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

DAAD Scholarships این سازمان بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد

این نوع بورسیه بیشتر به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد (ماهیانه 750 یورو) و دکترا (ماهیانه 1000 یورو) اعطا می‌گردد و بورس شوندگان را معاف از پرداخت هزینه‌ی تحصیل می‌کند. شرایط دریافت این بورسیه داشتن معدل بالا در مقطع قبلی، دانش سطح بالای زبان انگلیسی یا آلمانی، نداشتن گپ تحصیلی بیشتر از یک سال و انگیزه‌ی قانع‌کننده برای ادامه‌ی تحصیل و شرکت در پروژه است.

بورسیه تحصیلی اراسموس

بورسیه اراسموس درواقع بورسیه اتحادیه اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است و کمیسیون اروپا شرایطی را فراهم کرده تا دانشجو فارغ از پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی در کشورهای اروپایی به تحصیل بپردازد که این بورسیه برای دانشجویان اروپایی تا سقف 23000 یورو و اتباع غیراروپایی 48000 در نظر گرفته‌شده.

بورس تحصیلی گوته

سازمان گوته برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را از کشوری به‌جز آلمان اخذ کردند شرایطی را فراهم کرده تا در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل خود ادامه دهند. متقاضیان پس از اثبات شایستگی کافی موفق به دریافت 1000 یورو برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد می‌شوند.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا چشم‌انداز روشنی از تحصیل و زندگی در آلمان به علاقه‌مندان مهاجرت به این کشور ارائه شود

 عوامل مختلفی مانند آب‌وهوا، فاصله تا کشور مبدأ، زبان رسمی، هزینه‌های زندگی، شرایط اقتصادی و فرهنگی، نرخ بیکاری و در کل استانداردهای اولیه برای زندگی در انتخاب کشور برای ادامه تحصیل و درنهایت مهاجرت، تأثیرگذار است.

گاهی اوقات عدم دقت در انتخاب کشور، متقاضی را از اهداف اصلی خود دور ساخته و باعث اتلاف وقت و سرمایه‌ی وی می‌شود، اینجاست که یک مشاور مهاجرتی باتجربه می‌تواند مسیر مناسب‌تری را برای مهاجرت برگزیند.

اگر قصد مهاجرت به آلمان دارید حتماً با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی فیدس تماس بگیرید تا اطلاعات کافی در اختیار شما قرار بدهند.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/03/18

nice

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/18

آلمان حرف نداره

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/19

اصلا دانشگاه های المان همچیش تاپ......

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/20

بی شک از بهترین کشورهاست برای تحصیل و شغل

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/22

شرایط بورسیه شدن تو این کشور به چه صورته

پاسخ
    • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
    سلام مشاورین ما با شماره ثبت شده شما تماس خواهند گرفت
    • 08:43:42
    • 1400/03/22
    • پاسخ