desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 13 اسفند 1398
1344  

آزمون MCAT چیست؟

یکی از آزمون های آنلاین مختص به دانشجویان رشته های پزشکی، پرستاری و دندان پزشکی، آزمون  Medical College Admission Test است. این آزمون نه‌ تنها در مهاجرت به کانادا بلکه در کشورهای دیگری مانند آمریکا و استرالیا هم برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید که به‌عنوان دانشجوی پزشکی وارد کانادا شوید و به این کشور مهاجرت بکنید، بهتر است تا انتهای این مقاله همراه فیدس باشید تا در مورد این آزمون مهم اطلاعات بیشتری به دست آورید.

آزمون پذیرش دانشکده پزشکی

این آزمون چند اصل و موضوع را در اولویت قرار داده است و با سؤال‌های خود میزان مهارت‌هایی مانند حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، دانش مفاهیم اجتماعی، دانش مفاهیم رفتاری، میزان آشنایی با اصول اولیه و پیش‌پاافتاده پزشکی و ... را بررسی می‌کند. البته ممکن است دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید، این آزمون را برگزار نکند چراکه برگزاری این آزمون برای همه‌ی دانشگاه‌های پزشکی کانادا اجباری نیست.

همچنین در برخی از دانشگاه‌ها میزان نمره‌ی شما در این آزمون اولویت خیلی بالایی ندارد و مورد اهمیت نیست اما در برخی از دانشگاه‌ها هم برای تحصیل در رشته موردنظر خود باید حد قابل قبولی از نمره را در آن به دست آورید.

زمان ثبت‌نام برای آزمون

این آزمون حدوداً 25 الی 30 بار در سال برگزار می‌شود. اشخاص متقاضی شرکت در این آزمون باید به سایت AAMC مراجعه کرده و در صفحه اصلی جدول آزمون MCAT را مشاهده کنند. سپس در سایت ثبت‌نام کرده و بعد از ثبت‌نام در سایت اقدام به ثبت‌نام در آزمون MCAT کنند. لازم به ذکر است هزینه این آزمون 310 دلار است.

شرایط آزمون MCAT

اگر می‌خواهید که در رشته‌های پزشکی کانادا تحصیل کنید، باید نمره‌های قابل‌قبول در این آزمون را بشناسید تا بدانید که باید چه نمره‌ای را به دست آورید. همچنین باید بدانید که اگر بیش از 3 سال است که این آزمون را نداده‌اید، بسیاری از دانشگاه‌ها برای قبول کردن شما می‌خواهند که دوباره این آزمون را بدهید.

مکان آزمون

این آزمون در اختصار امریکا و کاناداست و در تمام مراکز مورد تائید این دو کشور برگزار می‌شود. علاوه بر این آزمون MCAT در کشورهای چین، استرالیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، آفریقای جنوبی و انگلستان نیز برگزار خواهد شد. اشخاص برای آزمون حتماً باید پاسپورت با تاریخ انقضای زمان‌دار به همراه داشته باشند. برای شرکت در آزمون هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

اگر بخواهیم نمرات این آزمون را به چهار دسته تقسیم‌ بندی کنیم، دسته‌بندی‌های زیر می‌توانند معقول و قابل‌قبول باشند:

نمرات بالا در آزمون پزشکی کانادا:
نمره‌ای که در حدود 515 تا 530 باشد، یک نمره‌ی بالا محسوب می‌شود که کار شما را در قبولی برخی از دانشگاه‌های خاص آسان می‌کند.


نمرات خوب در آزمون پزشکی کانادا:
بعد از نمره‌های بالا در این آزمون، نمرات خوب در اولویت و جایگاه بالایی برای قبولی در دانشگاه و رشته مورد نظرتان قرار دارند. نمره‌ای که در حدود 500 تا 510 باشد، نمره رقابتی و خوبی محسوب می‌شود.


نمرات متوسط در آزمون پزشکی کانادا:
نمره‌ای که در حدود 495 تا 500 باشد، یک نمره متوسط است و ممکن است که کار شما را برای قبولی در دانشگاه و رشته موردنظرتان کمی سخت کند.


نمرات ضعیف در آزمون پزشکی کانادا:
نمراتی که زیر 495 باشند، ضعیف محسوب می‌شوند و شانس قبولی را در دانشگاه‌هایی که این آزمون را در اولویت قراردادند، به‌ شدت پایین می‌آورند.

هزینه ثبت‌نام در آزمون پزشکی کانادا

برای شرکت در آزمون پزشکی کانادا و ثبت‌نام در آن باید مبلغی حدود 130 دلار را بپردازید. اگر در این زمینه سؤالی دارید می‌توانید از کارشناسان فیدس کمک بگیرید.

سخن آخر

امروزه تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی گسترش‌یافته است. با توجه به ظرفیت محدود بودن پذیرش دانشگاه‌های داخل، این خواسته به حقیقت پیوسته است. کانادا کشوری است که درزمینهٔ علوم پزشکی دارای دانشگاه‌های معتبر با رتبه جهانی بالا است. مهاجرت به کانادا یکی از گزینه‌های تحصیل پزشکی در دنیا به شمار می‌آید. هر متقاضی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در کانادا، ملزم به ارائه مدرک آزمون MCAT است.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/03/24

بسیار عالی میشه در مورد آزمون پزشکی ترکیه هم مطلب بزارید

پاسخ
    • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
    سپاس حتما
    • 14:06:53
    • 1400/03/24
    • پاسخ