desktop
+98-51-31772
fides
  چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
521  

آشنایی با سیستم نظام آموزشی کانادا

آشنایی با نظام آموزشی برای مهاجرت به کانادا بسیار ضروری است.کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا ازلحاظ وسعت است ولی به نسبت وسعتش دارای جمعیت بسیار کمی است و دائماً در پی افزایش جمعیت خود هست ازاین‌ رو تلاش بسیاری برای بالا بردن سطح رفاه شهروندان خود انجام داده، که نتیجه آن تبدیل‌شدن به مقصد بسیاری از مهاجران در سراسر دنیا است.

تحصیل در کانادا می‌تواند به 2 زبان رسمی این کشور صورت گیرد، در بسیاری از ایالت‌ها به زبان انگلیسی و در ایالت کبک و نیو برانزویک به زبان فرانسوی است که شخص بسته به سکونت در استان و یا شهر زندگی زبان اول خود را برای تحصیل انتخاب می‌کند. بالا بودن استاندارهای زندگی، اقتصاد رو به رشد، شرایط فرهنگی مناسب و شرایط مناسب کار برای دانشجویان فارغ‌التحصیل شده ازجمله ویژگی‌هایی هستند که مهاجران را به این کشور جذب می‌کند. در ادامه مقاله آشنایی با سیستم آموزشی کانادا همراه سایت فیدس باشید.

نظام آموزشی:

در کشور کانادا نظام آموزشی بسیار منظم و دقیق برنامه‌ریزی‌شده و استانداردهای آموزشی به‌صورت یکپارچه در سراسر کشور تحت نظارت دولت فدرال قرارداد، معمولاً هر ایالت به‌صورت مجزا این سیستم را مدیریت می‌کنند. در سیستم آموزشی کشور کانادا دو نوع سیستم آموزش دولتی و سیستم آموزش خصوصی دیده می‌شود. دولت کانادا توجه ویژه‌ای به بحث آموزش به‌خصوص در پایه دبستان به کودکان و نوجوانان دارد به‌واسطه این موضع حدود 7% از تولید ناخالص داخلی خود را صرف سیستم آموزشی کرده و از ابتدا تحصیل تا زمان دانشگاه محصلان را تحت حمایت خود قرارداد.

در کانادا مقطع ابتدایی و دبستان تشکیل‌شده از پیش‌دبستانی و کلاس اول تا پنجم و بعدازآن مقطع متوسطه که 6 سال طول دوره آن است.(حدود 12 سال طول دوره تا دیپلم) ناگفته نماند که این دوره فقط در استان کبک مدت آن 11 سال است. به‌طورکلی می‌توان فرزندان از سن 4-5 سالگی مهد کودک ثبت‌نام کنند و مقطع اول ابتدایی نیز 6 سالگی شروع می‌شود. اگر قصد مهاجرت به کانادا دارید شروع دوره از شهریور (September) هرسال و تا خرداد (June) ادامه دارد در برخی موارد در دی‌ماه نیز می‌توان برای ثبت‌نام اقدام کرد. دانش آموزان پس از گذراندن دوره متوسطه می‌توانند وارد دانشگاه و یا کالج شوند.

مدرسه در کانادا:

در کانادا دانش‌آموز در چهار مقطع تحصیل می‌کند:

مقطع اول ابتدایی کانادا که از پیش‌دبستانی و یا سطح 1 شروع می‌شود و تا 5 ادامه دارد.

مقطع دوم راهنمایی کانادا که از سطح 5 و تا 8 ادامه دارد.

در دو مقطع بالا سیستم نمره دهی بسیار ساده انجام می‌شود. معدل یا همان GPA بر اساس نمرات به دست آمده تقسیم‌ بر تعداد کلاس‌ها محاسبه می‌شود. بالاترین نمره GPA نمره 4.0  است و با استفاده از حروف انگلیسی سطح علم و دانش دانش‌آموز مشخص می‌شود.

مثلاً حرف A نمره 4.0 و B نمره 3.0 و ...و F مردودی است. در سیستم آموزشی کانادا هرسال دارای سه ترم است که معدل دانش‌آموز در انتهای سال تحصیلی از جمع معدل این 3 ترم به دست می‌آید. در سیستم آموزشی کانادا، ساعات مدارس در مقاطع ابتدایی و راهنمایی از 8:30 صبح تا 3 یا 3:30 بعدازظهر همراه با زمان نهار به مدت یک ساعت و دو زمان 15 دقیقه‌ای اختصاص به استراحت دانش آموزان داده‌ شده.

مقطع سوم دبیرستان مقدمانی کانادا که از 7،8 و تا 9 ادامه دارد که دانش آموزان آماده می‌شوند برای رفتن به مقطع دبیرستان.

مقطع چهارم دبیرستان کانادا که از سطح 8 یا 9 تا 11،12 ادامه دارد که این بستگی دارد در کدام استان باشد که در کبک این موضوع همین‌طور که قبلاً توضیح دادیم متفاوت است.

برای مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا اگر معدل دیپلم شما پایین باشد باید برای مورد تائید قرار گرفتن مدرک دیپلم ابتدا یک دیپلم از دبیرستان کانادایی بگیرید و بعد برای دانشگاه و یا کالج اقدام کنید.

هزینه تحصیل در مدارس:

این هزینه برای مدارس دولتی سالانه بین 11000 تا 15000 دلار کاناداست که در مدارس خصوصی این مبلغ مقداری افزایش پیدا می‌کند و تا 20000 دلار کانادا هم می‌رسد.

تحصیلات تکمیلی

تحصیل در کالج  :

این دوره‌ها بیشتر برای آماده‌سازی متقاضی برای ورود به بازار کار است که درواقع برخلاف دانشگاه‌ها که به‌صورت آکادمیک برگزار می شود دوره بیشتر بر پایه مباحث فنی و کاربردی ارائه می شود. اگر بخواهیم با یکی از سیستم‌های تحصیلی ایران مقایسه کنیم، می‌توان گفت که به دوره‌های فنی و حرفه‌ای شباهت دارد. متقاضیان تحصیلی برای گذراندن دوره‌های فنی، هنری و حتی مهندسی می‌توانند برای گرفتن پذیرش از کالج‌های کانادا اقدام کنند که طول این دوره معمولاً بین 2 تا 4 سال متفاوت است.

شخص می‌تواند برای دوره‌های DEC (که در کبک ارائه می‌شود)، دیپلما، سرتیفیکیت، پست بچلر و بچلر اقدام کند و پذیرش خود را دریافت کند که برای اقدام در هر دوره باید شرایط خاص آن را دارا بود. برای مهاجرت به کانادا متقاضیانی که مدرک زبان ندارند نیز می‌توانند برای گذراندن دوره زبان از کالج پذیرش بگیرند. برای اقدام در این دوره‌ها برخلاف دانشگاه نیازمند به داشتن مدرک زبان خیلی بالایی نیست و با داشتن ایلتس 6 می‌توان برای گرفتن پذیرش اقدام کرد.

هزینه تحصیل در کالج:

معمولاً هزینه تحصیل بین 10000 تا 20000 دلار در سال است که هر رشته و دوره متفاوت از یکدیگر هستند و همچنین تحصیل در هر استان و یا شهر به نسبت متغیر بودن هزینه‌ها تأثیرگذار است.

سخن پایانی

کانادا کشوری با سطح رفاه بالا زندگی است و دانشگاه‌های آن دارای سطح علمی بالایی هستند. با توجه به این‌ که ممکن است ابتدا هزینه بالایی برای زندگی و شهریه پرداخت کند ولی این هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری برای آینده است. فیدس با کارشناسان و مشاورین حرفه‌ای در مقطع ویزا تحصیلی، کاریابی، مهاجرت و خدمات بین‌المللی همراه شما خواهد بود.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/02/22

بسیاااااار متن پر محتوا و کاربردی بود و اطلاعات خوبی در اختیارمون قرار داد.ممنون

پاسخ
  • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
  خواهش میکنم لطف شماست
  • 09:24:26
  • 1400/02/22
  • پاسخ

 • کاربر مهمان 1400/02/22

  مقاله مفید و جامعی بود

  پاسخ
  • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
  سپاس از شما دوست عزیز
  • 10:05:01
  • 1400/02/27
  • پاسخ

 • عطیه سعیدی 1400/02/26

  مطالب مفید

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/02/28

  سیستم اموزشی کانادا فوق العادست

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/20

  نظام اموزشی دقیق و منظم که میگن همینه

  پاسخ