desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 15 ارديبهشت 1399
899  

از گردشگری تولد چه می دانید ؟

همانطور که از عنوان مشخص است گردشگری تولد یعنی فرزندخود را در کشور دیگری به دنیا بیاورید ، کشورهایی که دارای قانون اصل خاک هستند و تولد در سرزمین و یا قلمرو آنها منجر به صدور پاسپورت ، اقامت و شهروندی می شود . اصل خاک که در زبان لاتین به آن JUS SOLI گفته می شود معمولا برای اشاره کردن به تابعیت از طریق تولد استفاده می شود طبق آخرین تحقیقات رسمی امروزه از 194 کشور جهان تنها 30 کشور از این قانون پیروی میکنند که طبق تجربیات سالهای اخیر هرساله این تعداد نیز کاهش می یابد.
این قانون بیشتر در کشورهای مهاجرپذیر مورد قبول است و شامل کلیه متولدین می شود و هیچ ارتباطی با ملیت یا نوع اقامت والدین نداشته و حتی گذشت زمان بر حقوق شهروندی فرد تاثیری ندارد.
از زمره مهم ترین و پیشرفته ترین کشورهایی که هنوز به این قانون پایبند هستند میتوان به ایالت متحده آمریکا ، کانادا ، برزیل ، آرژانتین ، مکزیک و پاراگویه اشاره کرد.
در این مقاله به بررسی قانون اصل خاک در کانادا ، هزینه های تولد فرزند در این کشور و به طور کل شرایط والدین می پردازیم.

قانون اصل خاک در کانادا JUS SOLI

 طبق قانون مصوبه 15 فوریه سال 1977 افرادی که در مرزهای هوایی ، زمینی و یا دریایی کانادا متولد شوند امتیاز اخذ تابعیت کانادا را دریافت میکنند.البته این قانون استثنایی هم دارد که شامل فرزندان دولت مردان خارجی و کارکنان خارجی دولت کانادا می شود .

هزینه تولد فرزندان  در کانادا چقدر می شود؟

سیستم بهداشت در کشور کانادا  یک سیستم با بودجه دولتی ست و اگر شما یک شهروند یا مقیم دایم در کانادا باشید، هزینه تولد فرزند در کانادا با بیمه ممکن است رایگان باشد و یا برای کسانی که از اتاق های خصوصی استفاده می کنند هزینه بسیار اندکی داشته باشد.
میانگین هزینه تولد یک فرزند در کانادا بدون پوشش بیمه ای در سال 2019 حدود 8000 تا 10000 دلار کاناداست . البته این مبلغ با درنظرگرفتن یک روز بستری بیمارستان و زایمان طبیعی می باشد. اگر زایمان منجر به سزارین شود  هزینه تا 20000 دلار کانادا افزایش می یابد  .

روند دریافت اقامت فرزندان متولد شده در کانادا

مرحله اول : صدورکارت بهداشتHealth Card  پس از تولد کودک اولین قدم در راه اخذ پاسپورت است .
مرحله دوم : ثبت تولد Birth Registration  .برای انجام این امر باید فرم های مربوطه تکمیل و با تاییدی بیمارستان محل تولد روند کار آغاز گردد.
مرحله سوم :گرفتن شناسنامه برای فرزندتان است . در کانادا شناسنامه به دوصورت کوتاه مدتShort Form و بلند مدت Long Form صادر می شود . فرم بلند مدت شناسنامه اصلی و فرم کوتاه مدت فرمی کارت مانند می باشد که کپی برابر اصل شده ثبت تولد کودک است که ممکن است در بعضی مواقع به آن احتیاج پیدا کنید .
مرحله چهارم : دریافت شماره بیمه اجتماعی SIN یا همان شماره ملی کانادایی فرزندان است .  
دریافت گذرنامه کانادایی : به محض تولد کودک شما می توانید گذرنامه کانادایی برای فرزندتان دریافت کنید که با این گذرنامه امکان سفر به168کشور دنیا را دارد.

فرزندم متولد کاناداست ، آیا من هم میتوانم در کانادا بمانم ؟

 

آیا با تولد فرزندم درخاک کانادا من هم به طور خودکار می توانم در این کشور اقامت کنم و  به شهروند کانادا تبدیل شوم؟ متاسفانه پاسخ این سوال شما خیر است ! در اکثر موارد اگر شما قبلا اقامت دایم یا تابعیت کانادا را نداشته باشید حتی اگر فرزند خود را در آنجا به دنیا بیاورید باید با فرزند خود به کشورتان بازگردید .
اگر میخواهید تابعیت کانادا را به دست بیاورید راه های قانونی برای کسب  اقامت با تولد فرزند در کانادا وجود دارد ، شما می توانید برای اقامت دایم درخواست دهید و خود را  حامی کودک معرفی نمایید.
تولد کودک در کانادا حقوق و مزایایی را با خود به دنبال دارد که عبارتست از:
•    اقامت در کانادا یا سفر به کانادا در هر زمان بدون نیاز به ویزا.
•     تحصیل رایگان یا مزایای اجتماعی.
هیچ ممنوعیتی برای سفر افراد برای تولد فرزند در خاک کانادا وجود ندارد و افراد می توانند با داشتن اقامت موقت برای تولد فرزندشان به کانادا سفر می‌کنند . در اکثر مواقع کسانی که به طور اتفاقی و یا با برنامه ریزی  قبلی فرزندشان در کانادا به دنیا  آمده،  پس از تولد با نوزادشان به کشور خود برمی‌گردند و وقتی کودک بزرگ شد،  خودش برای زندگی به کانادا برمی‌گردد چون حق کار، تحصیل و اقامت کانادا را دارد.

چگونه می توانم برای اقامت دایم از طریق فرزندم اقدام کنم ؟

اگر دوست دارید به عنوان والدین فرزند شهروند کانادا شوید، راه‌‌های قانونی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانید اقامت بگیرید:
•     برای اقامت دایم درخواست کنید.
•    پس از بلوغ ، فرزندتان اسپانسر شما شود.
اگر حتی مطالعه کوتاهی در خصوص موضوع مهاجرت به کانادا داشته باشید حتما با کلمه اسپانسرشیپ به چشمتان خورده است . اسپانسرشیپ  شدن  فرزندان برای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ پس از 18 سالگی و با حفظ شرایط خاصی امکانپذیر است .برای اقدام در این زمینه علاوه بر سکونت در کانادا شرایط دیگری نیز الزامی است که با هم به مرور آنها می پردازیم :
•    فرد اسپانسر باید شهروند کانادا باشد.
•    به عنوان فرد بومی در قانون بومیان کانادا ثبت شده باشد.
•    و در نهایت اقامت دایم کانادا را داشته باشد.

فردی که اسپانسر است در قبال والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ، که قصددریافت اقامت دایم کانادا را برای آنها دارد ، وظایف از پیش تعیین شده ای از جمله وظایف زیر را بر عهده دارند:
•    ساپورت مالی افراد
•    اطمینان از این موضوع که نیازی به کمک اجتماعی از جانب دولت نیست.
•    تامین نیازهای ضروری والدین و پدرپزرگ و مادربزرگ.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران