desktop
+98-51-31772
fides
  يكشنبه 01 دي 1398
175  

PGWP یا ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیلی چیست؟

PGWP مخفف واژه post-graduation work permit یا "اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی" در واقع یک ویژگی خاص برای فارغ التحصیلان دانشگاهها و موسسات مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا است.این افراد می توانند بعد از اتمام تحصیل و ویزای تحصیلی خود ویزایی تحت عنوان ، ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل ، دریافت نمایند.

ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل در کانادا ، مجوزی حداکثر 3 ساله برای کار تمام وقت در کانادا می باشد. این ویزا به فارغ التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه میدهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دایم از طریق Canadian Experience Class CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند. فارغ التحصیلان بین المللی موسسات مذکور (participating Canadian post-secondary institution) ، می توانند یک مجوز کار باز open work permit سه ساله اخذ نمایند.این مجوز به آنها اجازه می دهد تا برای هر یک از کارفرمایان کانادا در هر حوزه ای کار کنند. (این نوع مجوزها متقاضی را محدود به یک کارفرمای خاص نمی کنند)

همچنین داشتن پیشنهاد شغلی (Job offer) برای فارغ التحصیلان بین المللی در زمان درخواست مجوز کار الزامی نیست .

 

شرایط اخذ ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل یا PGWP:

 

شما واجد شرایط درخواست ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل یا PGWP می باشید اگر:

 

1- دوره تحصیلی تمام وقت بیش از 8 ماه را به اتمام رسانده باشید .
2-از یکی از موسسات و دانشگاهی زیر فارغ التحصیل شده باشید:

  • مدارس دولتی پس از دبیرستان، مانند کالج، دانشکده / دانشگاه فنی و مهندسی / CEGEP در کبک
  • مدارس دولتی خصوصی که تحت قوانین مشابه با مدارس دولتی فعالیت می نمایند. (در حال حاضر فقط برای برخی از موسسات خصوصی پس از دوره متوسطه در کبک)
  • مدارس دولتی خصوصی یا متوسطه (در کبک) که برنامه های واجد شرایط 900 ساعت و یا بیشتر را ارایه می دهد و منجر به تحصیل در رشته های تحصیلی (DEP) یا ادارۀ رسمی حرفه ای (ASP)
  • مدرسه خصوصی کانادایی که می تواند طبق قوانین استانی (به عنوان مثال، لیسانس، مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی) را به طور قانونی اعطا کند، اما فقط اگر شمادر یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده اید که به درجه ای که توسط استان تایید شده باشد.

 

3- باید برای ورک پرمیت در فاصله90 روز پس از تایید کتبی فارغ التحصیلی اقدام کنید. (ریز نمرات یا نامه کتبی رسمی از دانشگاه مبنی بر پایان دوره)

4- باید دوره خود را به پایان رسانده باشید و نامه ای از دانشگاه یا کالج ارایه کنید که طول دوره و کد دوره ، و این موضوع را که واجد شرایط برای دریافت مدرک پایان دوره هستید بیان نموده باشد .

5- باید در هنگام اقدام برای دریافت ورک پرمیت ویزای معتبر داشته باشید.

 

شما واجد شرایط درخواست ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل یا PGWP نمی باشید اگر:

 

1-مجوز تحصیلی کمتر از هشت ماه داشته باشید.

2-تحصیل بیشتراز هشت ماه ولی بصورت غیر منسجم داشته باشید.

3-در یکی از دوره های بورسیه Canadian Commonwealth Scholarship که توسط وزارت امورخارجه کانادا Department of Foreign Affairs, Trade and Development Canada (DFATD ساپورت میشود شرکت کرده باشید.

4-از بورسیه Government of Canada Awards Program funded by DFATD استفاده کرده باشید.

5-از بورسیه (Canadian International Development Agency (CIDA استفاده کرده باشید.

6-در برنامه Equal Opportunity Scholarship, Canada-Chile شرکت کرده باشید.

7-در برنامه Canada-China Scholars Exchanges Program شرکت کرده باشید.

8-در برنامه Organization of American States Fellowships Program شرکت کرده باشید.

9-دوره شما به صورت آنلاین باشد.

10-قبلا ویزای اجازه کار پس از تحصیل را گرفته باشید.

 

پروسه اخذ ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل در کانادا PGWP

 

اول : درخواست ویزای کار قبل از فارغ التحصیلی

متقاضی 90 روز پس از فارغ التحصیلی مهلت دارد تا برای اخذ PGWPP اقدام نماید. این زمان از اولین روز فارغ التحصیلی شروع میشود. نکته بسیار مهم این است که فرد باید در زمانی درخواست دهد که Study-permitt او هنوز فعال است. معمولا دانشگاه ها و کالج ها در پایان دوره به فارغ التحصیلان نامه ای میدهند که در آن ذکر میشود که در صورت تمایل میتوانید در کانادا شروع به کار کنید . زمان دریافت این نامه بهترین زمان برای شروع ورک پرمیت است.

این نکته از این نظر حایز اهمیت است که پس از فارغ التحصیلی دانشجو دیگر امکان کار کردن را نخواهد داشت مگر این که برای PGWP درخواست داده باشد.

 

دوم : فارغ التحصیلی و انتظار برای صدور ویزا

هنگامی که هنوز نتیجه درخواست متقاضی برای ورک پرمیت نیامده و استادی پرمیت فرد هم منقضی شده ، شرایط فرد در کانادا Implied Status است. در این فاصله امکان کار برای فرد وجود داشته و کاری که انجام میدهید هم در برنامه تجربه کانادایی مورد قبول خواهد بود.

 

طول مدت ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل در کانادا

 

طول مدت ویزای کار حداکثر سه سال بوده و حداقل به اندازه طول دورهای که در کانادا درس خوانده اید. ویزای کار نمیتواند از ویزای تحصیل طولانی تر باشد. مثلا اگر دوره فوق لیسانس شما دو سال بوده ویزای کار شما حداکثر دو ساله خواهد بود. برای دوره هایی که کمتر از 8 ماه هستند ویزای کار صادر نمیشود. اگر بخشی از دوره در خارج از کانادا بوده و سپس به کانادا منتقل شده باشد در صورتی که مدرک از کانادا صادر شود و مدت زمان حضور در کانادا بیش از 8 ماه باشد واجد شرایط برای ورک پرمیت خواهد بود.

 

به طور خلاصه طول ویزای اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل به شکل زیر است:
دوره کمتر از 8 ماه: غیر قابل قبول
دوره 8 ماه تا دو سال: ورک پرمیت دو ساله
دوره بالای دو سال: ورک پرمیت سه ساله

 

نکته: اگر از استان کبک مدرک خود را دریافت کرده اید هم ممکن است واجد شرایط برای دریافت ورک پرمیت باشید. البته استان کبک شرایط مخصوص به خود را برای ویزای اقامت پس از تحصیل دارد که بسیاری از دانشجویان ترجیح میدهند از آن روش استفاده کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران