desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 20 مرداد 1399
323  

از پذیرش تا ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی چیست؟

تحصیل یا آموزش بین الملل فرصتی طلایی برای بهره مندی و حضور در فضای آکادمیک و حرفه ای را برایتان به ارمغان می آورد. با گسترش جذب دانشجو توسط دانشگاه های مطرح دنیا بسیاری از افراد با دانش زبان کافی و دیگر مدارک اقدام به مهاجرت از طریق تحصیل مینمایند. هر کشور هزینه ها و شرایط مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که هر دانشجو نسبت به شرایط خود میتواند بهترین گزینه را انتخاب کند.

ویزای تحصیلی به مدت طولانی به شما اجازه حضور و تحصیل را خواهد داد در حالی که فقط حق تحصیل تمام وقت و کار بصورت محدود را خواهید داشت. مهاجرت از طریق تحصیل ، تضمینی برای آینده ای روشن و کاری پردرآمد در کانادا میباشد که از این طریق کسب اقامت دائم کانادا هم امکان پذیر میگردد.

قدم اول: انتخاب کشور کانادا

منطقی بنظر میرسد که برای مهاجرت تحصیلی ابتدا مشخص کنیم هدف ما از تحصیل چیست یعنی به صورت دقیق بدانیم از لحاظ سبک زندگی، نوع رشته، اهداف کاری، اخذ اقامت، شرایط مالی و خانوادگی بدنبال چه هستیم و سپس شروع به مقایسه شرایط و تسهیلات کشورهای منتخب بپردازیم تا انتخابی درست و مطمئن داشته باشیم و با شرایط نامطلوب و ناخوشایند مواجه نشویم. توجه داشته باشید که بعضی از کشور ها تحصیلات رایگان و تسهیلات ویژه دانشجویی ارائه میدهند.تحصیل در کانادا رایگان نبوده و با پرداخت شهریه هم راه می باشد.برای دانشجویان بین المللی این شهریه مبلغ قابل توجهی میباشد.با انتخاب کانادا برای تحصیل می بایست در مورد این کشور و مقایسه با سایر کشورها تحقیقات زیادی انجام داده باشید.

قدم دوم: زبان سیستم آموزشی

بعد از انتخاب کشور نوبت به بررسی زبان سیستم آموزشی آن کشور میباشد. در بسیاری دانشگاه ها مخصوصا در مقاطع ارشد و دکتری، زبان ارائه درس ها انگلیسی میباشد ولی زبان بومی کشور مقصد فرصت ها و انتخاب های بیشتری در اختیار دانشجو ها قرار میدهد. دقت کنید که شما برای ارتباط با جامعه و کار در آن قطعا به زبان بومی احتیاج خواهید داشت.در کانادا تنها در کبک زبان رایج فرانسوی می باشد که باید به این موضوع توجه شود.

قدم سوم: انتخاب دانشگاه

با این فرض که در هنگام انتخاب کانادا رشته مورد علاقه خود را بررسی کرده اید و بازار کار و درآمدش را میدانید، حال باید تمامی دانشگاه های رشته ارائه دهنده را ارزیابی نمایید. شرایط دانشگاه از لحاظ هزینه های تحصیل، حداقل مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و همچنین سطح زبان مورد نیاز آن رشته مواردی است که در مراحل بعدی حائز اهمیت میباشد.

  • نکته مهم: اگر قصد برگشت به ایران یا مهاجرت به کشور دیگری را دارید مطمئن شوید که مدرک دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران یا کشور سوم باشد.

قدم چهارم: گرداوری مدارک

قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه، می بایست مدارک خود را ارسال کنید تا دانشگاه بررسی و تایید کند. در این مرحله یا قبل از آن شاید دانشگاه از شما بخواهد که مدارک خود را برای تایید به مراجع ذی صلاح کشوری ارسال نمایید که برای اطلاعات بیشتر مقاله تایید مدارک CES  و WES را مطالعه نمایید. هر کشور سازمان مجزا برای تاییدیه مدارک تعریف کرده است.

مدارک مورد نیاز در ویزای تحصیلی باید به دقت جمع آوری شود و نسبت به دانشگاه و کشور توضیح آن بسیار مفصل است اما به اختصار و بصورت کلی، شامل مدارک هویتی، مدارک مالی طبق قوانین کشور مقصد، سوابق شغلی، ریز نمرات و سوابق تحصیلی، انگیزه نامه، SOP، رزومه، توصیه نامه و فعالیت های آکادمیک و ....

قدم پنجم: ترجمه مدارک

بعد از جمع آوری کامل مدارک نوبت به ارسال داراترجمه میباشد. مدارک ترجمه شده باید به تایید دادگستری برسند.

قدم مهم: ارسال درخواست

در این مرحله باید فرم پذیرش دانشگاه را تکمیل نمایید که ممکن است برای شما اندک هزینه ای به همراه داشته باشد. ولیکن میتوانید به تمام دانشگاه های هدف درخواست را ارسال نمایید و بهترین آن ها را نهایتا برگزینید. در اینجا نوع مکاتبات و کیفیت مدارک شما مورد ارزیابی دانشگاه قرار میگیرد.

  • توجه: تمامی مراحل ذکر شده جزییات متفاوتی نسبت به دانشگاه و مقطع شما دارند که باید در حین اقدام به این جزییات و قوانین آموزشی کانادا و همچنین زمانبندی ارسال درخواست ها آگاهی کامل داشته باشید.

قدم نهایی: ویزا تحصیلی

داشتن پذیرش از دانشگاهی در کانادا به این معنی میباشد که مرکز آموزشی معتبر شما را پذیرفته و به شما اجازه تحصیل در رشته مورد تقاضا را داده است. حال وقت آن است که تایید نهایی را از سفارت و افسر اداره مهاجرت کانادا دریافت نمایید.

  • اخذ وقت سفارت
  • جمع آوری مدارک و ترجمه و تاییدیه دادگستری
  • پرداخت هزینه سفارت
  • مصاحبه در صورت نیاز
  • نتیجه ویزا

اعتبار ویزای تحصیلی

دوره های تحصیلی بیش از 6 ماه نیاز به ویزای بلند مدت تحصیلی یا Student Visa دارند. با این ویزا شما اجازه ورود به کشور را خواهید داشت و برای تحصیل میباسیت Study Permit برایتان صادر گردد. این ویزا به مدت طول تحصیل و پذیرش برایتان صادر میگردد. برای اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط در این حوزه را مطالعه فرمایید.

 

هزینه های مهاجرت تحصیلی

صحبت در خصوص هزینه ها بسیار گسترده و متغیر است. با این حال عوامل تعیین کننده مانند شهر محل تحصیل ، مقطع تحصیلی، رشته مورد نظر، شهر محل سکونت و سبک زندگی میتواند هزینه های مهاجرت شما را تعیین نماید.

برای تحصیل شما دو دسته هزینه در کانادا ، خواهید داشت:

  1. هزینه های تحصیل که میتواند با شهریه مشخصی اخذ گردد.
  2. هزینه های زندگی که فاکتوری متغیر برای هر فرد میباشد. ولی دقت داشته باشید کشور های پیشرفته همیشه خدماتی ویژه برای دانشجویان تعریف میکنند که میتواند هزینه های شما را کاهش دهد. برای مثال حمل و نقل رایگان و تخفیفات فروشگاهی برای دانشجویان بعلاوه استفاده از خوابگاه.

اجازه کار

در هر جای دنیا شما با ویزای تحصیلی اجازه 10 تا 30 ساعت کار در هفته را خواهید داشت که میتواند همه یا بخشی از هزینه های شما را تامین نماید.

کلام آخر

اکثر ما به دنبال اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل می باشیم. در وهله اول شما باید اشراف کامل به قوانین مهاجرتی کانادا داشته باشید. برخی کشور ها به شما زمانی معین میدهند تا بتوانید کارفرمایی پیدا کنید و جاب آفر دریافت نمایید تا بتوانید ویزای خود را به اجازه کار تبدیل کنید. بعد از گذشت 2 تا 3 سال از ویزای کار، قادر به اقدام بر ای اقامت دائم خواهید بود. پیشنهاد میکنیم برای اخذ اطلاعات دقیق تر و جزییات بیشتر در خصوص اقامت دائم کانادا با مشاورین ما در تماس باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران