desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 20 مرداد 1399
921  

از پذیرش تا ویزای تحصیلی کانادا

برای مهاجرت تحصیلی  یا آموزش بین‌الملل فرصتی طلایی برای بهره‌مندی و حضور در فضای آکادمیک و حرفه‌ای را برایتان به ارمغان می‌آورد. با گسترش جذب دانشجو توسط دانشگاه‌های مطرح دنیا بسیاری از افراد بادانش زبان کافی و دیگر مدارک اقدام به مهاجرت از طریق تحصیل یا اعزام دانشجو می‌نمایند. هر کشور هزینه‌ها و شرایط مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که هر دانشجو نسبت به شرایط خود می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب کند.

ویزای تحصیلی به مدت طولانی به شما اجازه حضور و تحصیل را خواهد داد درحالی‌که فقط حق تحصیل تمام‌وقت و کار به‌صورت محدود را خواهید داشت. مهاجرت از طریق تحصیل، تضمینی برای آینده‌ای روشن و کاری پردرآمد در کانادا است که از این طریق کسب اقامت دائم کانادا هم امکان‌پذیر می‌گردد.

قدم اول: انتخاب کشور کانادا

منطقی به نظر می‌رسد که برای مهاجرت تحصیلی ابتدا مشخص کنیم هدف ما از تحصیل چیست یعنی به‌صورت دقیق بدانیم ازلحاظ سبک زندگی، نوع رشته، اهداف کاری، اخذ اقامت، شرایط مالی و خانوادگی به دنبال چه هستیم و سپس شروع به مقایسه شرایط و تسهیلات کشورهای منتخب بپردازیم تا انتخابی درست و مطمئن داشته باشیم و با شرایط نامطلوب و ناخوشایند مواجه نشویم.

 توجه داشته باشید که بعضی از کشورها تحصیلات رایگان و تسهیلات ویژه دانشجویی ارائه می‌دهند. تحصیل در کانادا رایگان نبوده و با پرداخت شهریه هم راه است. برای دانشجویان بین‌المللی این شهریه مبلغ قابل‌توجهی است. مهاجرت به کانادا برای تحصیل می‌بایست در مورد این کشور و مقایسه با سایر کشورها تحقیقات زیادی انجام داده باشید.

قدم دوم: زبان سیستم آموزشی

بعد از انتخاب کشور نوبت به بررسی زبان سیستم آموزشی آن کشور است. در بسیاری دانشگاه‌ها مخصوصاً در مقاطع ارشد و دکتری، زبان ارائه درس‌ها انگلیسی است ولی زبان بومی کشور مقصد فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری در اختیار دانشجوها قرار می‌دهد. دقت کنید که شما برای ارتباط با جامعه و کار در آن قطعاً به زبان بومی احتیاج خواهید داشت. در کانادا تنها در کبک زبان رایج فرانسوی است که باید به این موضوع توجه شود.

قدم سوم: انتخاب دانشگاه

با این فرض که در هنگام انتخاب کانادا رشته موردعلاقه خود را بررسی کرده‌اید و بازار کار و درآمدش را میدانید، حال باید تمامی دانشگاه‌های رشته ارائه‌دهنده را ارزیابی نمایید. شرایط دانشگاه ازلحاظ هزینه‌های تحصیل، حداقل مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش و همچنین سطح زبان موردنیاز آن رشته مواردی است که در مراحل بعدی حائز اهمیت است.

  • نکته مهم: اگر قصد برگشت به ایران یا مهاجرت به کشور دیگری رادارید مطمئن شوید که مدرک دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران یا کشور سوم باشد.

قدم چهارم: گرداوری مدارک

قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه، می‌بایست مدارک خود را ارسال کنید تا دانشگاه بررسی و تائید کند. در این مرحله یا قبل از آن شاید دانشگاه از شما بخواهد که مدارک خود را برای تائید به مراجع ذی‌صلاح کشوری ارسال نمایید که برای اطلاعات بیشتر مقاله تائید مدارک CES و WES را مطالعه نمایید. هر کشور سازمان مجزا برای تأییدیه مدارک تعریف کرده است.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی باید به‌دقت جمع‌آوری شود و نسبت به دانشگاه و کشور توضیح آن بسیار مفصل است اما به‌اختصار و به‌صورت کلی، شامل مدارک هویتی، مدارک مالی طبق قوانین کشور مقصد، سوابق شغلی، ریزنمرات و سوابق تحصیلی، انگیزه نامه، SOP، رزومه، توصیه‌نامه و فعالیت‌های آکادمیک و ...

قدم پنجم: ترجمه مدارک

بعد از جمع‌آوری کامل مدارک نوبت به ارسال دارا ترجمه است. مدارک ترجمه‌شده باید به تائید دادگستری برسند.

قدم مهم: ارسال درخواست

در این مرحله باید فرم پذیرش دانشگاه را تکمیل نمایید که ممکن است برای شما اندک هزینه‌ای به همراه داشته باشد. ولیکن می‌توانید به تمام دانشگاه‌های هدف درخواست را ارسال نمایید و بهترین آن‌ها را نهایتاً برگزینید. در اینجا نوع مکاتبات و کیفیت مدارک شما مورد ارزیابی دانشگاه قرار می‌گیرد.

  • توجه: تمامی مراحل ذکرشده جزییات متفاوتی نسبت به دانشگاه و مقطع شما دارند که باید در حین اقدام به این جزییات و قوانین آموزشی کانادا و همچنین زمان‌بندی ارسال درخواست‌ها آگاهی کامل داشته باشید.

قدم نهایی: ویزا تحصیلی

داشتن پذیرش از دانشگاهی در کانادا به این معنی است که مرکز آموزشی معتبر شمارا پذیرفته و به شما اجازه تحصیل در رشته موردتقاضا را داده است. حال وقت آن است که تائید نهایی را از سفارت و افسر اداره مهاجرت کانادا دریافت نمایید.

  • اخذ وقت سفارت
  • جمع‌آوری مدارک و ترجمه و تأییدیه دادگستری
  • پرداخت هزینه سفارت
  • مصاحبه در صورت نیاز
  • نتیجه ویزا
  • اعتبار ویزای تحصیلی

دوره‌های تحصیلی بیش از 6 ماه نیاز به ویزای بلندمدت تحصیلی یا Student Visa دارند. با این ویزا شما اجازه ورود به کشور را خواهید داشت و برای تحصیل می‌بایست Study Permit برایتان صادر گردد. این ویزا به مدت طول تحصیل و پذیرش برایتان صادر می‌گردد. برای اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط در این حوزه را مطالعه فرمایید.

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی

صحبت در خصوص هزینه‌ها بسیار گسترده و متغیر است. بااین‌حال عوامل تعیین‌کننده مانند شهر محل تحصیل، مقطع تحصیلی، رشته موردنظر، شهر محل سکونت و سبک زندگی می‌تواند هزینه‌های مهاجرت شمارا تعیین نماید.

برای تحصیل شما دودسته هزینه در کانادا، خواهید داشت:

هزینه‌های تحصیل که می‌تواند با شهریه مشخصی اخذ گردد. هزینه‌های زندگی که فاکتوری متغیر برای هر فرد است. ولی دقت داشته باشید کشورهای پیشرفته همیشه خدماتی ویژه برای دانشجویان تعریف می‌کنند که می‌تواند هزینه‌های شمارا کاهش دهد. برای مثال حمل‌ونقل رایگان و تخفیفت فروشگاهی برای دانشجویان بعلاوه استفاده از خوابگاه.

اجازه کار

در هر جای دنیا شما با ویزای تحصیلی اجازه 10 تا 30 ساعت کار در هفته را خواهید داشت که می‌تواند همه یا بخشی از هزینه‌های شمارا تأمین نماید.

کلام آخر

اکثر ما به دنبال اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل هستیم. در وهله اول شما باید اشراف کامل با قوانین مهاجرت به کانادا داشته باشید. برخی کشورها به شما زمانی معین می‌دهند تا بتوانید کارفرمایی پیدا کنید و جاب آفر دریافت نمایید تا بتوانید ویزای خود را به اجازه کار تبدیل کنید. بعد از گذشت 2 تا 3 سال از ویزای کار، قادر به اقدام بر ای اقامت دائم خواهید بود. پیشنهاد می‌کنیم برای اخذ اطلاعات دقیق‌تر و جزییات بیشتر در خصوص اقامت دائم کانادا با مشاورین فیدس در تماس باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران