desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 17 تير 1399
210  

کانادا یا استرالیا کدام برای مهاجرت بهتر است؟

در چند سال گذشته کانادا و استرالیا به مقاصد محبوبی برای مهاجرت و حتی سفرهای کوتاه مدت تبدیل شده اند و همیشه این سوال بین متقاضیان مهاجرت وجود داشته است که از بین کانادا و استرالیا کدام برای مهاجرت بهتر می باشد.مقایسه این دو کشور به این علت است که هر دو کشورهای مستعمره و با قدمت پایین می باشند و رشد و توسعه آنها وابستگی شدیدی به مهاجران دارد.
البته انتخاب بین این دو کشور بیشتر به شرایط و اولویت های فرد مهاجر بستگی دارد.دلایل مختلفی برای انتخاب کشور مورد نظر وجود دارد مانند آب و هوا، شرایط و استاندارد های زندگی، فاصله تا کشور مبدا، هزینه های معیشتی و بازار کار پس میبایست این دو کشور را در هر کدام از این فاکتورها مورد مقایسه قرار دهیم تا قادر باشیم تصمیم درستی در انتخاب کشور مقصد داشته باشیم.

 آب و هوا :

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین این دو کشور دیده میشود تفاوت وضعیت آب و هوایی آنهاست .سیدنی دارای آب و هوایی معتدل است که تابستانهایی نسبتا گرم (کمی خنک تر از تهران )و زمستانهای متعادل و بدون بارش برف و بارندگی در اغلب فصل های سال مشاهده میشود از طرفی تورنتو شهری است که اختلاف دمای شبانه روز زیاد و همینطور دارای زمستان بسیار سرد است و تنها فصل مطلوب آن تابستان است با 25 درجه سانتی گراد . در مجموع کشور کانادا کشور سردسیریست علی الخصوص برخی نواحی شمالی آن که به قطب شمال نزدیک تر از شرایط آب و هوایی بسیار سرد همراه با زمستان های طولانی دارد.

شرایط و استاندارد های زندگی :

رفت و آمد و در کل فعالیت سیستم های حمل و نقل در تورنتو با سرعت بیشتری مواجه است چرا که خطوط مترو در این شهر دارای سامانه بلیط مشترک است و شما با تهیه بلیط یک طرفه به ارزش 3دلار میتوانید به هر نقطه از آن شهر سفر کنید در صورتیکه وسایل حمل و نقل عمومی در سیدنی صرفا به قطار و اتوبوس و کشتی محدود میشود.

اجاره :

اجاره یکی از فاکتور های مهم برای خانواده های مهاجر است. باید گفت هزینه های اجاره ی منزل بسته به شهرهای مختلف و محله های هر شهر و نوع منزل مسکونی متفاوت است اما به صورت کلی در دو شهر معروف و پرطرفدار دو کشور ، در تورنتو میزان اجاره بها اندکی کمتر از سیدنی است .

فرصت های شغلی :

نرخ بیکاری در هر دو کشور پایین و اقتصاد قوی است اما از نظر سطح درآمد ،دستمزد در استرالیا به میزان قابل توجهی بالاتر از کانادا میباشد البته مقایسه سطح درآمد به نسبت هزینه های زندگی میتواند مقایسه منطقی تری باشد که لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در کانادا پایین تر از استرالیاست.

 امکانات رفاهی :

سیستم آموزشی و همینطور خدمات درمانی در هر دو کشور بصورت رایگان است البته تحصیل در مقاطع دانشگاهی رایگان نیست اما دانشجویان واجد شرایط میتوانند از وام های تحصیلی استفاده کنند و زمانی که وارد بازار کار شدند پرداخت آنرا انجام دهند .البته از نظر خدمات درمانی و بیمه میتوان گفت کانادا در سطح بالاتری قرار دارد طوریکه بیمه درمانی کانادا شهرت جهانی دارد اما در کشور استرالیا هزینه ها فقط برای استفاده از خدمات درمانی فوری (اورژانسی )رایگان است.

و اما بحث مهاجرت :

برای مقایسه روش های مهاجرتی میباست گفت که هر کشوری وابسته به نیازی که در بازه های زمانی مشخص به نیروهای انسانی و افزایش جمعیت دارد ممکن است شرایط مهاجرت را سخت یا آسان کند اما بطور کل میتوان گفت صدور ویزا در کانادا با شرایط آسانتری مواجه است .برای مثال: 
در مقایسه ویزای نیروی متخصص، در این نوع از روش مهاجرتی فاکتورهایی مانند سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی و مدرک زبان برای متقاضی امتیاز به همراه دارند .کشور کانادا در خصوص ارزیابی مدارکی همچون سابقه کار و مقطع تحصیلی سختگیری کمتری را اعمال میکند برای مثال متقاضی قبل از ثبت نام اولیه و ورود به برنامه ی نیروی متخصص میتواند تا حدود زیادی این اطمینان را داشته باشد که از سابقه کاری و مقطع تحصیلی خود امتیازات برآورده شده را کسب میکنند و یا در خصوص ارائه مدرک زبان دولت کانادا انعطاف بیشتری برای اعطای امتیاز دارد زیرا برای هر نمره از چهار مهارت آیلتس امتیاز خاصی در نظر گرفته اما در استرالیا دید صفر و یکی برای امتیاز مدرک زبان وجود دارد کما اینکه وضعیت برای ارزیابی مدارک با شرایط متفاوتی روبرو است به این صورت که متقاضی تا قبل از ارزیابی توسط کشور استرالیا متوجه نمیشود که چه امتیازی را برای ورود به برنامه کسب میکند.
کانادا قوانین مهاجرتی آسان تری برای مهاجران و پناهندگان وضع کرده است به این صورت که سازمان های ارائه دهنده خدمات به مهاجران در کانادا با قدرت بیشتری فعالیت خود را دنبال میکند همچنین فرایند دریافت ویزا با سرعت بیشتری انجام میشود. 
سهولت اخذ اقامت با توجه به استاندارد بودن پروسه ی قوانین مهاجرت باید اعتراف کرد اخذ اقامت در کانادا با سهولت بیشتری همراه است.


نویسنده:هیوا خالصی

 

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران