desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 27 ارديبهشت 1400
423  

مقاطع تحصیلی در کانادا

در این مقاله در مورد رشته و مقاطع تحصیلی در کانادا توضیح خواهیم داد، از گذشته تابه‌حال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در کشورهای بزرگ دنیا یک برنامه پرطرفدار برای جوانان جویای علم بوده. کشور کانادا دومین کشور بزرگ دنیا ازلحاظ وسعت است ولی به نسبت وسعتش دارای جمعیت بسیار کمی است و دائماً در پی افزایش جمعیت خود است. ازاین‌رو تلاش بسیاری برای بالا بردن سطح رفاه شهروندان خود انجام داده، که نتیجه آن تبدیل‌شدن به مقصد بسیاری برای مهاجرت به کانادا در سراسر دنیا است.

مهم‌تر این است که با داشتن دانشگاه‌های برتر توانسته، بسیاری از جوانان برای تحصیل از سراسر دنیا را به خود جذب کند. از بین 300 دانشگاه برتر دنیا بیش از 10 دانشگاه طبق رتبه‌بندی‌های جهانی در دامن این کشور جای گرفته. تحصیل در کانادا می‌تواند به 2 زبان رسمی این کشور صورت گیرد، در بسیاری از ایالت‌ها به زبان انگلیسی و در ایالت کبک و نیو برانزویک به زبان فرانسوی است که شخص بسته به سکونت در استان و یا شهر زندگی زبان اول خود را برای تحصیل انتخاب می‌کند.

 بالا بودن استاندارهای زندگی، اقتصاد رو به رشد، شرایط فرهنگی مناسب و شرایط مناسب کار برای دانشجویان فارغ‌التحصیل شده ازجمله ویژگی‌هایی هستند که مهاجران را به این کشور جذب می‌کند.فیدس با مشاورین و کارشناسان مجرب در مهاجرت به کانادا یا مهاجرت تحصیلی راهنمایی و همراهی خواهند کرد.

تحصیل در رشته‌های مهندسی در مقطع لیسانس:

برای مهاجرت تحصیلی در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی در رشته‌هایی نظیر مکانیک، کامپیوتر، مهندسی پزشکی، هوا و فضا، معدن، عمران و صنایع قابل انجام و مدتی که یک دانشجو باید برای تمام کردن این مقطع باید بگذراند حدود بین 4-5 سال است. متقاضی برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی نیازمند به آیلتس حداقل 6.5 و همچنین ارائه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی (12 سال تحصیل) است. قابل‌ذکر است که برای گذراندن دوره لیسانس در رشته‌های مهندسی پاس کردن دروسی مانند جبر و حسابان، فیزیک و شیمی الزامی است. هزینه تحصیل در رشته ‌نای مهندسی بین 7000 تا 20000 متغیر است.

تحصیل در رشته‌های مهندسی در مقطع ارشد:

تحصیل در رشته‌های مهندسی نیازمند ارائه مدرک لیسانس از رشته‌های مهندسی و ارائه مدرک زبان حداقل 6.5 است. در دوره کارشناسی ارشد محدودیت سنی وجود ندارد ولی با توجه به دارای اهمیت بودن صدور ویزا گپ تحصیلی نباید بیش‌تر از 5 سال باشد. فارغ‌التحصیلان ارشد در رشته مهندسی شانس زیادی برای وارد شدن به بازار کار و قرارداد با کارفرما رادارند. دانشگاه‌های بزرگ مانند مک گیل، بریتیش کلمبیا و مونترال جز بهترین‌ها برای گذراندن این دوره هستند. برای مهاجرت به کانادا هزینه تحصیل در این دوره حدود بین 15000 تا 30000 تا در سال است.

تحصیل در رشته مهندسی در مقطع دکتری:

تحصیل در این مقطع نیازمند داشتن یک استاد راهنما، ایلتیس حداقل 7، گذراندن دوره ارشد (البته در برخی موارد از کارشناسی می‌توان مستقیم وارد مقطع دکتری شد که در بالا با آن اشاره کردیم)، داشتن حداقل 2 مقاله ISI است. طول دوره در این مقطع بین 3 تا 5 یا حتی 6 سال است و متقاضی باید شهریه‌ای معادل 10000 تا 30000 دلار در سال پرداخت کند قابل‌ذکر است که همین‌طور که در بخش مقطع دکتری در بالاگرفته شد امکان فاند گرفتن نیز برای متقاضی وجود دارد.

تحصیل در رشته پزشکی:

رشته پزشکی همیشه جز پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در بین متقاضیان بوده. کانادا با داشتن 17 دانشکده پزشکی که در رتبه‌بندی جهانی قراردادند همیشه جز کشورهای انتخابی برای دانشجویان بین‌المللی بوده و خواهد بود بااین‌حال تعداد محدودی از دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی پذیرش می‌دهند و نبودن ظرفیت کافی باعث شده تا بهترین‌ها انتخاب شوند و یک فضای رقابتی بین متقاضیان ایجاد شود.

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی رادارند باید دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی با معدل بالای 15 و مدرک زبان ایلتس 6.5 به بالا و همچنین باید دریکی از رشته‌های (زیست‌شناسی، علوم تجربی و ...) دوره 2 تا 4 سال را در دانشگاه‌های کانادا گذرانده باشند و مدرک لیسانس خود را دریافت کرده باشند و از همه مهتر باید در آزمون سراسر پزشکی (MCAT) شرکت کرده و رتبه قبولی را کسب کنند. قابل‌ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها نیاز به شرکت در این آزمون را ندارند ازجمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه پزشکی کبک، دانشگاه اتاوا و دانشگاه نورثرن آنتاریو نام برد طول دور تحصیل در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی حدود بین 7 تا 9 سال زمان‌بر است و در طی تحصیل دانشجو باید یک دوره عملی 48 ساعته دریکی از بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها بگذراند.

از بهترین دانشگاه برای مهاجرت به کانادا می‌توان به پزشکی مک گیل، مک مستر، مونترال، بریتیش کلمبیا، تورنتو، اتاوا، ویکتوریا و ... اشاره نمود.

تحصیل در رشته‌های انسانی در مقطع لیسانس:

رشته علوم انسانی و اجتماعی به‌طورکلی درباره موضوعاتی هستند که در رابطه با رفتارهای انسانی از جنبه‌های مختلف در اجتماع است که زیرشاخه‌های متنوعی دارد ازجمله آن می‌توان به اقتصاد، روان‌شناسی، مردم‌شناسی، روابط بین‌الملل، روزنامه‌نگاری، نویسندگی، علوم اجتماعی و ...اشاره کرد. دوره کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا 4 سال است و شرایطی که متقاضی نیازمند است که برای اقدام در این مقطع داشته باشد مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات آن و داشتن مدرک زبان انگلیسی (ایلتس 6.5) و یا فرانسه است.

هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های کانادا بین 28000 تا 40000 تا در سال می‌رسد که متقابلاً با رشته انتخابی و دانشگاه این هزینه متغیر است.از دانشگاه‌های برتر مقاطع تحصیلی در کانادا می‌توان دانشگاه رشته علوم انسانی را گذراند: دانشگاه مک گیل، تورنتو، بریتیش کلمبیا، یورک و کنکوردیا است.

تحصیل در رشته‌های علوم انسانی در مقطع ارشد:

فارغ‌التحصیل شدن از این مقطع مجوز ورود دانشجو به بازار کار نه‌تنها کانادا بلکه در سطح بین‌المللی است و این موضوع به‌واسطه داشتن اعتبار بالای این مدرک است. مدت‌زمان تحصیل در این دوره 2 سال است و به‌صورت تمام‌وقت است. لازم به ذکر است که برای گرفتن مدرک ارشد در این رشته ابتدا باید بعد از امتحان آزمون‌های پایانی باید از پلیان نامه خود دفاع کنند و نمره قبولی الف را دریافت کنند.

تحصیل در رشته‌های انسانی در مقطع دکتری:

دانشجویانی که تمایل دارند در دوره دکتری در رشته انسانی در دانشگاه‌های کانادا اقدام کنند ابتدا باید استاد راهنما را برای موضوع تحقیقاتی خود را انتخاب کنند و بعدازآن باید در دو سال اول تحصیل خود آزمون‌های کتبی و شفاهی با نمره قبولی بگذرانند. مدت‌زمان تحصیل در این دوره معمولاً 4 ساله است.

هزینه‌های زندگی در کشور کانادا:

موضوعی که همیشه قبل از اقدام و مهاجرت شخص باید در نظر داشته باشد شناخت هزینه‌های زندگی خود در کشور مقصد است. هزینه‌ها ممکن است در هر استان و شهرهای کانادا متفاوت باشد.

از گران‌ترین شهرهای کشور کانادا می‌توان به ونکوور در بریتیش کلمبیا، تورنتو در انتاریو، مونترال در کبک، کلگری در آلبرتا، اتاوا در انتاریو نام برد.

از ارزان‌ترین شهرها نیز می‌توان به شربروک، لاوال، ستگنای، تربون، لونگوئل در کبک و مونتکتون در نیو برانزویک و ابوتسفورد در بریتیش کلمبیا نام برد.

هزینه اجاره یک کاشانه برای مهاجرت به کانادا در مرکز شهر 850 تا 2200 دلار کانادا متغیر است و در حومه شهر 650 تا 1800 دلار کانادا متفاوت و بستگی به شهر و استان زندگی دارد این هزینه جدا از هزینه‌های است که شخص برای مصرف انرژی پرداخت می‌کند. برای خرید هر مترمربع ملک مسکونی در مرکز شهر شخص باید 57000 دلار وبری حومه شهر 40000 دلار کانادا پرداخت کند.

هزینه خوردوخوراک برای یک خانواده سه نفرِ حدود 5000 تا 5500 دلار هزینه پوشاک ماهانه بین 100 تا 150 دلار در ماه در نظر گرفته‌شده که اگر از حراجی‌های هفتگی خریداری بشه امکان صرفه‌جویی در مبلغ قابل‌توجهی خواهد بود.

هزینه زندگی یک دانشجو در 6 ماه در استانی مانند تورنتو به شرح زیر است:

خانه‌های دانشجویی و یا خوابگاه بین 400 تا 500 دلار

غذا 1500 تا 3200 دلار

لباس 800 تا 1000 دلار

حمل‌ونقل عمومی 950 دلار

کتاب و وسایل برای تحصیل 1000 تا 1800 دلار

هزینه جانبی 1000 تا 1800 دلار

این هزینه‌های می‌تواند در استان‌های مختلف تغییر کند، کاسته یا افزایش پیدا کند و یا حتی یک دانشجو می‌تواند

سخن پایانی

همین‌طور که در ابتدا مقاله قبلی راجر تحصیل در برترین دانشگاه‌های کانادا گفتیم در ارتباط با سطح علمی و پژوهشی و سطح رفاه زندگی شهروندان و آینده شغلی دانشجویان صحبت شد یک مشخصه پررنگ از مزایای مهاجرت تحصیلی و مهاجرت به  کانادا به خواننده این مقاله نشان می‌دهد و به‌طورکلی می‌توان گفت که تحصیل در کشور کانادا ممکن است معایبی داشته باشد که بسته به شرایط و نوع نگاه متقاضی به آینده خود متفاوت است.و در پایان چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا رادارید کارشناسان مجرب فیدس شمارا همراهی خواهند کرد

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/02/28

جامع و کامل بود لطفا درمورد برنامه نویسی برای مهاجرت مقاله بزارید

پاسخ
  • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
  سلام دوست عزیز حتما
  • 10:28:27
  • 1400/02/28
  • پاسخ

 • کاربر مهمان 1400/02/28

  راجب ویزای تحصیلی کانادا مقاله های بیشتری بگذارید

  پاسخ
  • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
  بله حتما
  • 10:28:53
  • 1400/02/28
  • پاسخ

 • کاربر مهمان 1400/02/28

  راجب ویزای تحصیلی کانادا مقاله های بیشتری بگذارید

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/02/30

  Awliiii

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/04

  اطلاعات خوبی در اختیار قرار داد/ممنون

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/11

  بهترین کشور برای تحصیل کاناداست

  پاسخ