desktop
+98-51-31772
fides
  چهارشنبه 25 دي 1398
227  

درمورد نکات مثبت و منفی مهاجرت بیشتر بدانیم

 

افراد مهاجر گروه های متفاوت جامعه را تشکیل می دهند. هر فردی با هر جنسیتی مهاجرت می کند. طبق آمار بیشتر از 3 میلیون ایرانی مهاجرت کرده اند که در بیش از 50 کشور دنیا حضور دارند. از ایرانیان معمولا به عنوان مهاجران ثروتمند یاد می شود. اما همیشه همه چیز آن طور که باید پیش نمی رود. پس بنابر سیاست های خودتان و اهدافی که دنبال می کنید، نکات مثبت و منفی مهاجرت را بررسی کنید.

از نکات مثبت مهاجرت آن است که با توجه به وجود فرهنگ های مختلف و مواجه شدن با مسایل مختلف، شما از لحاظ درونی بسیار غنی می شوید.شما با کار و زندگی در یک کشور پیشرفته به سطح بالایی از استاندارهای مهارتی دست خواهید یافت.در صورت داشتن اراده و پشتکار به درآمدها و موقعیت های شغلی خوبی دست پیدا خواهید نمود.سطح بالاتری از امکانات اجتماعی و رفاهی نیز موضوعی غیر قابل انکار در کشورهای مهاجر پذیر می باشد.برخی از افراد هم به علت کیفیت آموزشی برای تأمین آینده خود یا فرزندانشان مشکلات و سختی های مهاجرت را به جان میخرند.آنها یا به دنبال ادامه تحصیل خود در دانشگاههای معتبر دنیا می باشند و یا برای آینده تحصیلی و کاری فرزندانشان برنامه ریزی نموده اند.در برخی کشورهایی که اقتصادی قدرتمند دارند سطح دستمزد پرداختی به نسبت سایر کشورها بسیار بالا می باشد. اما شاید شما در ابتدا به علت تازه وارد بودن با دستمزد های پایین مواجه شوید و تا حدودی افسرده شوید. این راهی است که اکثر مهاجران آن را طی می کنند. مهاجرت ترکیبی از تجربه ها و چالش های مختلف خواهد بود که هم می تواند برای شما امید و انتظارات مثبت برای آینده بیافریند و هم می تواند سبب شود با احساس غم و اندوه مواجه شوید.

 

پرسش هایی پیش از مهاجرت

 

مهاجرت قدم بزرگی در زندگی است.شخصیت شما باید توان تغییرپذیری داشته باشد.برخی از افراد از مواجهه با چالشهای جدید لذت برده و از آن استقبال می نمایند و برخی نیز در برابر کوچکترین مشکلاتی احساس شکست و پشیمانی می نمایند. پرسیدن سوالات و جواب واقع بینانه به آن ها بسیار می تواند به شما کمک کند. برخی از این پرسش ها را در زیر می بینید:

  • دلیلتان برای مهاجرت چیست؟
  • آیا هدف شما بازگشت به وطنتان است یا انتخابتان همیشگی است؟
  • مزایای کشور خودتان و مزایای کشور هدفتان برای شما و خانواده تان چیست؟
  • تغییراتی که تجربه می کنید چه تاثیراتی می توانید روی شما و افراد خانواده تان بگذارد؟
  • برای این مهاجرت چه چیز هایی را از دست می دهید و در مقابل چه چیز هایی را به دست می آورید؟

برای پاسخ به این سوالات، تنها نظر شما کافی نیست. بلکه لازم است تمامی اعضای خانواده تان که همراه شما در مهاجرت می باشند به آنها پاسخ دهند، چرا که افراد دیدگاه های متفاوتی دارند. تاثیر مثبتی که مهاجرت می تواند بر روی خانواده ها بگذارد این است که بسیار می تواند سبب تحکیم بیشتر خانواده شود؛ چرا که مهاجرت افراد خانواده را به سمت دلبستگی و وابستگی بیشتر می کشاند. سازش با محیط جدید برای افراد خانواده می تواند متفاوت عمل کند اما اگر پایه های فرهنگی خانواده محکم باشد با تغییر محیط، پایه های اخلاقی و خانوادگی مورد لغزش قرار نخواهد گرفت.

بهرحال مهاجرت نیز مانند هر مسأله دیگری دارای نقاط مثبت و منفی می باشد که بسته به افراد مختلف و همینطور مقاصد مهاجرتی مختلف می تواند متفاوت باشد.

 

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران