desktop
+98-51-31772
fides
  سه شنبه 09 آذر 1400
522  

فاند چقدر از هزینه های مهاجرت را پوشش میدهد؟

آیا قصد مهاجرت تحصیلی دارید اما نگران هزینه های خود هستید؟ آیا میخواهید فاند دریافت کنید، اما نمیدانید تا چه مقدار از هزینه های زندگی و شهریه تان توسط فاند پوشش داده خواهد شد؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوالها بهتر است نیم نگاهی به انواع کمک هزینه های تحصیلی داشته باشیم:


بورسیه (scholarship)

کمک هزینه ای است که بر اساس لیاقت آکادمیک دانشجویان به آنها، چه از طریق خود دانشگاه چه سازمانهای دیگر، تعلق میگیرد. عوامل دیگری که در گرفتن بورسیه نقش دارند، شامل ملیت دانشجو، و وضعیت اقتصادی اش (need-based) میباشد. بورسیه ها میتوانند تمام هزینه تحصیل (fully-funded) و یا مقداری از آن را (partially-funded) پوشش دهند. علاوه بر این، بورسیه ها میتوانند هزینه های مسکن، خوراک، و غیره را پوشش دهند.

 

فلوشیپ (fellowship)

کمک هزینه ای است که عمدتاً به دانشجویان مقطع دکتری برای تحقیق در یک حیطه خاص داده میشود. معمولاً فلوشیپ، برعکس بورسیه، بر اساس لیاقت آکادمیک دانشجو و نه بر اساس نیاز مالی دانشجو به وی اهداء میگردد. دانشجویانی که فلوشیپ گرفته اند معمولاً کمک مالی به شکل هزینه مسکن و خوراک و غیره دریافت نمیکنند، بلکه از مزایای دیگری مانند دسترسی رایگان به کتابخانه، یا مراکز تحقیقاتی برخوردار میشوند.

 

وامهای خصوصی (private loans)

هر چند که دانشجویان خارجی واجد شرایط برای دریافت وامهای دانشجویی فدرال نمیباشند، اما تعدادی وام خصوصی برای دانشجویان بین المللی موجود است، که برای دریافت این وامها معیارهای خاصی، من جمله تحصیل در یک مؤسسه خاص و یک ضامن نیاز است. ضامن (دوست، همسر، و یا هر فرد قابل اطمینانی) به کسی گفته می شود که در صورتی که به هر دلیلی دانشجو قادر به بازپرداخت وام نباشد، مسئول پرداخت وام به موسسه وام دهنده است. سازمان ها و مؤسسات مختلفی وجود دارند که به دانشجویان بین المللی وام خصوصی می دهند.

 

نتیجه:

برای تحصیل در خارج از کشور راههای گوناگونی برای دریافت کمک مالی وجود دارد، با این حال مقدار کمک هزینه تحصیلی و اینکه آیا هزینه مسکن، خوراک، و غیره را پوشش میدهند به نوع فاند، سیاست تصمیم گیری سازمان اراِئه دهنده کمک هزینه و سبک زندگی فرد بستگی دارد.

 

نکته:

بسته به نوع قوانین تحصیلی و دانشگاهی کشور مقصد و نوع فاند دریافتی دانشجویان اجازه کار در خارج از دانشگاه با ساعات مشخصی از هفته رو دارند. مثلا در کشور کانادا دانشجویان مجرد و متاهل چه با فاند و چه بدون فاند با شروع تحصیل اجازه کار تا 20 ساعت در هفته با درآمد حداقل ساعتی 12 دلار رو دارند.

 

زندگی متاهلی و مجردی!

مجردی! در صورتی که شما موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی بشین یک فرد به تنهایی با کار دانشجویی میتونه هزینه های زندگیش رو تا حد زیادی تامین کنه و احتمالا به کمک مالی خارجی نیازی پیدا نمیکنه.  

 

متاهلی! اما در صورتی که شما متاهل باشید و همسرتون هم اجازه کار داشته باشه با پیدا کردن پوزیشن های تمام وقت کاری (40 ساعت در هفته) به همراه درآمد دانشجویی میشه گفت بخش زیای از هزینه های زندگی رو میشه پوشش داد و از پس مخارج و هزینه های زندگی براومد. با این حال ذکر این نکته ضروری که هزینه های زندگی دو نفر حداقل 15000 دلار بالاتر هست.

 

دو واقعیت

اما آیا به محض ورود به کانادا افراد می تونن کار پیدا کنن؟

  • جواب منطقی به این سوال خیر هست البته این موضوع تا حد زیادی به دانش زبانی و مهارت های شخصی و شغلی شما بستگی داره.

آیا میشه فول تایم کار کنیم؟

  • این موضوع هم تا حد زیادی به توان و نظم زندگی شما بستگی داره اما باید گفت که شدنیه.

 

درصورت هرگونه ابهام و نیاز به راهنمایی برای همراهی در این مسیر با ما در ارتباط باشید.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران