desktop
+98-51-31772
fides
  دوشنبه 10 خرداد 1400
518  

مهاجرت از طریق خود حمایتی و تمکن مالی در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق خود حمایتی یا نشان دادن تمکن مالی کافی روش مناسبی است تا اشخاصی که می‌توانند هزینه‌های زندگی خود در کشور مقصد بدون کار کردن تأمین کنند از این طریق اقدام کنند و اقامت موقت و دائم را اخذ کنند. خود حمایتی (تمکن مالی) فرصت بسیار خوبی به اشخاصی می‌دهد که دارای درآمد و دارایی موردنیاز برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در کشور مقصد هستند. از ویژگی‌های مهم این برنامه‌های مهاجرتی عدم وجود محدودیت سنی و عدم نیاز متقاضی به تحصیلات و مدرک زبان است. اشخاصی که از طریق نشان دادن تمکن مالی قصد مهاجرت دارند می‌توانند با نشان دادن درآمد و دارایی اثبات کنند که پول کافی برای زندگی در کشور مقصد رادارند.

در این برنامه مهاجرتی هزینه زندگی متقاضی و خانواده ایشان بر اساس قوانین کشور مقصد محاسبه می‌شود که عمدتاً به‌صورت یورو محاسبه می‌شود. مدارک شغلی شامل پروانه فعالیت، جواز کسب، حکم بازنشستگی و ... برای نشان دادن درآمد ماهیانه و مدارک مالی و دارایی شامل اسناد رسمی مالکیت اموال غیرمنقول از قبیل زمین و املاک مسکونی و تجاری و ... برای نشان دادن سرمایه می‌بایست ترجمه‌شده و نشان داده شود.

شرایط عمومی خود حمایتی

اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی به افرادی تعلق می‌گیرد که در یک بازه زمانی مشخص درخواست می‌دهند و معمولاً در بعضی از کشورها محدودیت‌هایی برای آن تعیین‌شده است. به‌عنوان‌مثال در اتریش هر شخصی که زودتر موفق به ثبت‌نام شود و مدارک را به‌صورت کامل ارائه دهد می‌تواند این اقامت را کسب نماید. برای مهاجرت به اسپانیا با توجه به اینکه شروع ثبت‌نام آن 2 ژانویه است، بنابراین معمولاً اشخاصی شانس بیشتری دارند که سریع‌تر مدارک را آماده کرده و اقدام می‌کنند. در ارائه مدارک اشخاص باید اثبات نمایند که از تمکن مالی برخوردارند.

اگر شما می‌توانید ثابت کنید که منابع مالی کافی دارید و نیازی به کار کردن ندارید می‌توانید اقامت برای مهاجرت به اسپانیا را دریافت کنید. از طریق برنامه خود حمایتی اسپانیا تمکن مالی به شما این امکان را می‌دهد که در اسپانیا زندگی کنید ولی مجوز اشتغال به کار نخواهید داشت. شما باید اثبات نماید که از منابع مالی کافی را برای مخارج زندگی خود و اعضای خانواده در اسپانیا هستید. برای درخواست این نوع ویزا باید شخصاً به سفارت اسپانیا مراجعه نمایید. به این مدل ویزا بدون درآمد یا بازنشستگی می‌گویند.

قوانین خود حمایتی (تمکن مالی)

یکی از راه‌های مهاجرت به اسپانیا از روش خود حمایتی است پس از اثبات تمکن مالی در ابتدا به شما اقامت یک‌ساله داده می‌شود و بعد از پایان یک سال می‌توانید اقامت خود را به دو سال و در پایان این دو سال می‌توانید به دو سال دیگر تمدید کنید که مجموعاً پنج سال اقامت خواهید داشت که در آخر این پنج سال می‌توانید اقامت دائم دریافت نمایید. این اقامت شامل همسر و فرزندان زیر هجده سال است.

برای دریافت این اقامت باید اثبات کنید که از درامد ماهیانه 2.130 یورو برای شخص اصلی و 532.52 یورو برای همراهان برخوردار هستید. این درامد می‌تواند از حقوق بازنشستگی یا سرمایه‌گذاری باشد و امثال آن اثبات شود یا اینکه نشان دهید تقریباً 30.000 یورو فرد اصلی،8.000 یورو برای همسر و 7.000 یورو برای هر فرزند پس‌انداز دارید. می‌توانید این اثبات از طریق حساب بانکی خود در ایران اثبات کنید.

مزایا و معایب در تمکن مالی

 

 • امکان استفاده از بیمه رایگان برای افراد فراهم است.
 • تحصیل فرزندان رایگان است.
 • پروسه اقامت بین 6 تا 9 ماه قابل انجام است.
 • محدودیتی برای تعداد پذیرش درخواست‌ها وجود ندارد.
 • تاریخ شگفت‌انگیز و فرهنگ غنی اسپانیا.
 • سفر بدون ویزا برای متقاضیان و اعضای خانواده فرد منطقه اتحادیه اروپا
 • امکان دریافت مجوز اقامت دائم در طول 5 سال.
 • اقامت شهروندی را می‌توان بعد از 10 سال دریافت کرد.

معایب:

برای مثال اگر شما برای خود حمایتی اتریش در زمان درست اقدام کنید و شامل سهمیه باشید، درصورتی‌که مدارکتان صحیح و کامل باشد، نمی‌توانند درخواست شمارا رد کنند. درواقع به بیانی دیگر نظر افسر پرونده در بررسی درخواست شما تأثیرگذار نیست اما سیستم خود حمایتی اسپانیا متفاوت عمل می‌کند، درصورتی‌که برای مهاجرت به اسپانیا شما درخواست خود را ارائه دهید و همه مدارک را به‌صورت صحیح ضمیمه کنید اما افسر پرونده نظر مثبتی نداشته باشد، می‌تواند درخواست شمارا رد کند و هیچ منع قانونی برای آن وجود ندارد؛ اما از سویی دیگر در تعداد پذیرش درخواست‌ها محدودیتی وجود ندارد.

سخن آخر

از نکات مهمی که در رابطه با مهاجرت به اسپانیا باید به آن توجه داشت، این است که اقامت خود حمایتی با مجوز کار همراه نیست؛ بنابراین این روش برای متقاضیانی مناسب است که دارای تمکن مالی لازم هستند. البته امکان سرمایه‌گذاری و خرید ملک برای اشخاص وجود دارد و با توجه به افزایش رشد اقتصادی مثبت در اسپانیا، سرمایه‌گذاری در این کشور می‌تواند سودآور باشد. قیمت ملک نیز در اسپانیا رو به رشد است و اقراضی که سرمایه خود را در خرید ملک و املاک قرار می‌دهند علاوه بر دریافت اجاره‌بها، به دلیل افزایش قیمت ملک نیز به کسب سود دست می‌یابند. نظرات و سؤالات خود را در خصوص مهاجرت به اسپانیا با ما درمیان بگذارید اگر قصد مهاجرت دارید با موسسه خدمات بین‌المللی فیدس تماس بگیرید تا در تمام امور لازمه همراه شما باشیم.

امتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران
کاربر مهمان 1400/03/10

لایک

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/11

awli va karbordi

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/11

جالب بود

پاسخ

کاربر مهمان 1400/03/12

من برای آینده قصد مهاجرت به اسپانیا دارم و مقاله های مربوط به اسپانیا واقعا کاربردی وعالی است

پاسخ
  • فیدس در پاسخ بهکاربر مهمان
  بسیار عالی ممنون از محبت شما
  • 10:21:08
  • 1400/03/13
  • پاسخ

 • کاربر مهمان 1400/03/13

  perfect 👌

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/17

  خوبه

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/18

  عالی

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/19

  چقدر سرمایه لازمه

  پاسخ

  کاربر مهمان 1400/03/20

  عالی

  پاسخ