desktop
+98-51-31772
fides
  شنبه 31 خرداد 1399
271  

تمکن مالی و گردش حساب در ویزای توریستی چرا مورد نیاز است و چقدر باید باشد؟


یکی از مدارک مورد نیاز برای صدور انواع ویزاهای موقت و دائم ،تمکن مالی است . کشورهای مقصد برای اطمینان از این که شخص متقاضی ویزا توانایی مالی کافی برای حضور در آن کشور و انجام مخارج خود ، و برگشت به کشور خود را دارد از وی درخواست می‌کنند که تمکن مالی خود را اثبات کند.

ارائه تمکن مالی به دو سوال آفیسر اداره مهاجرت پاسخ میدهد :

1.متقاضی از عهده ی هزینه های سفر برمی آید (در خصوص ویزای های توریستی ،باید نشان دهد که هزینه خرید بلیط رفت و برگشت ،هتل ، تفریحات را داشته باشد یا در خصوص ویزای های تحصیلی میبایست تمکن لازم متناسب با شهریه دانشگاه ،هزینه خوابگاه و در کل هزینه های زندگی را نشان دهد پس نوع ویزا نیز تاثیر زیادی در تعیین میزان تمکن مالی مورد نیاز خواهد داشت.)
2.متقاضی از شرایط مالی خوبی در کشور خود برخوردار بوده و همین امر سبب بازگشت وی به کشورش خواهد شد ، و تمکن مالی نوعی تای برای اثبات بازگشت متقاضی خواهد بود.
در ارتباط با گردش حساب میبایست گفت که این موضوع دلیلی برای اثبات ممنوع المعامله نبودن متقاضی بوده و همچنین میبایست با سای مدارک شغلی و درآمدی متقاضی ویزا تناسب داشته باشد.

مراحل اثبات تمکن :

1. صورت حساب بانکی (Bank Account Statement):


 . این گواهی از طریق اداره بین‌الملل بانک ها بر اساس گردش حساب و موجودی روزانه شما به زبان انگلیسی صادر می‌شود و شامل تاریخ افتتاح حساب ،گردش حساب سه ماهه و میزان موجودی نهایی است که بهتر است حداقل 60میلیون تومان باشد.    
میزان موجودی بسته به نوع کشور متفاوت است و باید به ارز کشور مقصد ارائه شود برای مثال در صورت سفر به کشور های اروپایی  تمکن مالی میبایست به یورو ارائه شود،همچنین  میبایست گواهی در سربرگ بانک همراه با مهر برجسته و هولوگرام باشد .
باید توجه داشت که این گواهی یکماه بیشتر اعتبار ندارد و میبایست قبل از اتمام اعتبار، به سفارت ارائه شود .

2. ضمانت نامه تعهد مخارج (Sponsership letter)

درصورتیکه فرد متقاضی از طرف شخصی که در کشور مقصد زندگی میکند ،دعوتنامه داشته باشد ارائه ی این نامه به سفارت برایش الزامیست .این ضمانت نامه اثبات می‌کند که فرد دیگری می‌تواند هزینه‌های مالی وی را در طول اقامت و سفرش  تامین کند. این ضمانت نامه باید همراه با صورت حساب ضامن باشد و در آن گردش حساب سه ماه آخر قید شده باشد.
میزان ارائه تمکن برای هر کشور متفاوت است و آنرا توسط اداره مهاجرت با توجه به ضرب کردن هزینه استاندارد زندگی روزانه کشور مقصد در مدت اقامت به علاوه ی  هزینه رفت و برگشت ، اعلام میکند.
برای مثال در خصوص کشورهای اروپایی میزان هزینه روزانه از حداقل 20 یورو در یونان تا 70 یورو در اسلوونی متفاوت است.
اصولی که در ارائه تمکن نباید فراموش شود :
1.هرگز به حساب شوک وارد نکنید یا به عبارت بهتر مبلغ قابل توجهی به حساب وارد یا از آن برداشت نکنیم و درصورت برداشت مبالغ بالا یا واریز حتما باید منبع یا علت آن ذکر شود مثلا خرید یا فروش خانه
2.افزایش شدید موجودی حساب آن هم درست چند روز قبل از تاریخ ارائه درخواست غیر واقعی و شک برانگیز است و ممکن است سبب ریجکتی ویزا شود .
3.پرینت حساب سه ماهه یا گردش حساب باید متناسب با سطح درآمدی متقاضی باشد و با شغل وی همخوانی داشته باشد .
4.نیازی به افزایش بیش از حد مانده حساب نیست چون در اکثر مواقع مانده حساب بسیار بالا خود باعث شبهه در قصد گردشگری متقاضی میشود .لازم به ذکر است که مانده حساب معرفی شده در هنگام درخواست با مانده حساب در روز صدور ویزا همخوانی داشته باشد و مبلغ قابل توجهی از آن کسر نشده باشد .

نویسنده : انیسه حشمتیامتیاز خود را ثبت کنید
نظرات کاربران