desktop
+98-51-31772
1432  

 

پهنه‌ای از یک‌سو به رنگ آسیایی و از سوی دگر سبز اروپایی. جمهوری ترکیه، شاهزاده‌ای با نگین انگشتری مدیترانه و قلم رویی به وسعت 783,562 کیلومترمربع، بر تخت آناتولیا تکیه زده است. تاج پادشاهی‌اش به بلندای 5137 متر است و قله آرارات نام دارد و شنل شهنشاهی‌اش به رنگ آبی، به نام دریاچه وان و 3755 مترمربع است.

ترکیه از دیدگاه منطقه جغرافیایی، به 7 بخش تقسیم می‌شود:

 1. منطقه دریای سیاه:

دوشادوش ساحل دریای سیاه، کوهستان است که ترسیم‌شده است. منطقه‌ای سبز و رویان. شاهرگ خروجی از قلب این منطقه‌، روز قزل‌ایرماق است که طولانی‌ترین رود ترکیه است. درازای این رود 1355 کیلومتر است.

 1. منطقه مرمره:

به منطقه اروپایی ترکیه خوش‌آمدید. سرسبزترین، زراعی‌ترین و پرباران‌ترین خاک ترکیه. در میان این سبز آغشته به باران، تنگه داردانل قرار دارد که دریای مرمره را به دریای اژه متصل کرده است.

 1. منطقه اژه:

در خاور سوی آناتولیا، در دل باغ‌های زیتون، در قلمرو دلربایی ازمیر، منطقه اژه قرار دارد.

 1. منطقه مدیترانه:

ملک پادشاهی رشته‌کوه توروس.

 1. منطقه آناتولیای مرکزی:

بلندی‌های ترکیه، فرازهای آناتولیا، با 2000 متر بلندی از سطح دریا.

 1. منطقه آناتولیای شرقی:

منطقه‌ای که سرفرازترین نقطه ترکیه را در مشت خود گرفته است؛ قله آرارات با 5137 متر ارتفاع.

ترکیه مجموعاً 81 استان دارد که با توجه به وسعت این کشور عدد بسیار بزرگی است. پرجمعیت‌ترین این استان‌ها عبارت‌اند از استانبول، آنکارا و ازمیر.

و اما شهرهای مهم ترکیه عبارت‌اند از استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا و غازیان تپه.

 

جمعیت ترکیه

 

ترکیه جمعیتی نزدیک به ایران دارد. این کشور با حدود 84 میلیون نفر، از کشورهای پرجمعیت منطقه محسوب می‌شود. ترکیه تقریباً یک درصد جمعیت کل جهان را تشکیل داده است که در رتبه هفدهمین کشور پرجمعیت دنیاست.

75 درصد جمعیت ترکیه را مردم شهرنشین تشکیل می‌دهند که عددی متناسب با میانگین جهانی است؛ اما نکته این جمعیت، میانگین سنی آن است که 31.5 سال است و از این بابت ترکیه کشوری میان‌سال است. البته که سالانه حدود 1.5 درصد به جمعیت این کشور افزون می‌شود.  

استان‌های پرجمعیت این کشور عبارت‌اند از:

 1. استانبول

 با 15,519,267 نفر جمعیت

 1. آنکارا

با 5,639,076 نفر جمعیت

 1. ازمیر

با 4,367,251 نفر جمعیت

 1. بورسا

با 3,056,120 نفر جمعیت

 1. آنتالیا

با 2,511,700 نفر جمعیت

در میان این کثرت جمعیت، سن امید به زندگی در حوالی 78 سال است که رقمی قابل‌قبول محسوب می‌شود.

در این کشور، به ازای هر زن، 1.54 نوزاد وجود دارد. نکته شایان توجه اما میانگین سن مادرانی است که برای اولین بار مادر می‌شوند، این عدد 30.1 است. در سال 2020، تعداد نوزادان متولدشده به 580.342 مولود رسید.

در 20 سال گذشته، نرخ تولد در ترکیه، سالیانه 1.1 میلیون نوزاد بوده است. این در حالی است که به‌صورت میانگین هرسال 400 هزار ترک نیز جان می‌بازند.

اکثریت نژادی در ترکیه همان‌طور که انتظار می‌رود به ترک‌تبارها تعلق دارد و در جایگاه بعدی، کردها بخش عظیمی از  این کشور را تشکیل داده‌اند. هم‌چنین زازاها نیز در رده سوم نژادی این کشور قرار دارند.

در ترکیه غالب مردم به کیش اسلام گرایش دارند که حدود 72 میلیون نفر را تشکیل داده‌اند؛ اما تعداد ارمنی‌های مسیحی نیز قابل‌توجه است.

 

سیاست ترکیه

 

بنیان سیاست ترکیه بر اساس جمهوریتی بناشده که خود بر ریاست جمهوری استوار است؛ بدان معنا که رئیس‌جمهور در ترکیه در رأس هرم قدرت قرار دارد. شخصی که پس از انتخاب توسط مردم، 5 سال بر مسند قدرت می‌نشیند و هر بار، انتخاب کابینه وزرا را به عهده دارد.

نهادینه سیاست ترکیه، بر پایه سه ایدئولوژی چیده شده است. کمال‌گرایی، سکولاریسم و مدرنیزاسیون. اکثریت احزاب ترکیه نیز ملی‌گرا، اسلام‌گرا و کمال‌گرا هستند و کم‌تر به سمت‌وسوی سوسیالیسم و لیبرالیسم سوق دارند.

نظام حزبی ترکیه، غالباً تحت سیطره حزب عدالت و توسعه است که اردوغان شخصاً رهبری آن را به عهده دارد. پس‌ازآن، حزب مردم جمهوری‌خواه بیش‌ترین کرسی را در اختیار دارد و سپس حزب دموکراتیک مردم در اکثریت است.

حزب عدالت و توسعه نه‌تنها بیش‌ترین کرسی را داراست بلکه با تعداد اعضایی 11 برابر حزب مردم جمهوری‌خواه بافاصله‌ای بسیار بزرگ‌ترین حزب این ترکیه است.

وزارتخانه‌های ترکیه عبارت‌اند از:

 1. وزارت کشاورزی
 2. وزارت فرهنگ و گردشگری
 3. وزارت انرژی و منابع طبیعی
 4. وزارت محیط‌زیست و برنامه‌ریزی شهری
 5. وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی
 6. وزارت امور خارجه
 7. وزارت بهداشت
 8. وزارت صنعت و فناوری
 9. وزارت داخلی
 10. وزارت عدالت
 11. وزارت دفاع ملی
 12. وزارت تحصیلات ملی
 13. وزارت تجارت
 14. وزارت حمل‌ونقل و زیرساخت
 15. وزارت خزانه‌داری و مالی
 16. وزارت ورزش و جوانان

اقتصاد ترکیه

 

یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان زراعی دنیا، ترکیه. کشوری که به‌سرعت در حال پیشبرد استانداردهای خود است تا جایی که به بازار بزرگ اقتصادی منطقه بدل شده است. اقتصاد بزرگ این کشور موجب شده تا ترکیه تحت عنوان کشوری توسعه‌یافته شناخته شود.

نرخ GDP ترکیه در سال 2020 تا عدد 650 میلیارد دلار نیز بالا رفت تا رکورد به‌یادماندنی برای این کشور به ثبت برسد. عددی که پیش‌بینی می‌شود 150 میلیارد دلار نیز طی 2 سال آینده افزایش یابد.

کشاورزی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است تا جایی که 21 درصد از بازار اشتغال ترکیه را مشاغل کشاورزی آن در برگرفته‌اند. هم‌چنین 10 درصد کل صادرات ترکیه نیز به کشاورزی‌اش تعلق دارد و حدود 8 درصد GDP آن نیز به زراعت اختصاص دارد.

فندق، انار، انجیر و گیلاس؛ تولیداتی که ترکیه در صدر جدول تولید آن در دنیا قرار دارد.

نرخ بیکاری در ترکیه امسال با حدود یک درصد کاهش، به رقم 12.94 درصد رسید. البته که بین سال‌های 2018 و 2019 شاهد جهش 3 درصدی نرخ بیکاری بودیم اما از آغاز امسال، مجدداً سمت‌وسوی نزولی به خود گرفت.

بزرگ‌ترین کمپانی‌های ترکیه عبارت‌اند از:

 1. Turkey Petroleum Refineries Corporation با درآمد سالیانه 89.6 میلیارد لیر
 2. Energy Markets Management Inc. با درآمد سالیانه 87.9 میلیارد لیر
 3. Turkish Airlines AO با درآمد سالیانه 75.1 میلیارد لیر
 4. Petrol Ofisi A.Ş. با درآمد سالیانه 53.6 میلیارد لیر
 5. Opet Petrolcülük A.Ş. با درآمد سالیانه 46.3 میلیارد لیر
 6. BİM United Store Inc. با درآمد سالیانه 40.2 میلیارد لیر
 7. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. با درآمد سالیانه 39.2 میلیارد لیر
 8. Ahlatcı Kuyumculuk San. Ve Tic. Inc. با درآمد سالیانه 34.7 میلیارد لیر
 9. Arçelik A.Ş با درآمد سالیانه 31.9 میلیارد لیر
 10. Rönesans Construction با درآمد سالیانه 28.7 میلیارد لیر

مجموع درآمد سالیانه این شرکت‌ها به عددی بالغ‌بر 527 میلیارد لیر می‌رسد که عددی چشم‌گیر است.

میانگین درآمد یک شخص در ترکیه ماهیانه 7830 لیر است که با حداقل قانون کار این کشور به دست می‌آید.

 

فرهنگ ترکیه

 

ترکیه در سال‌های اخیر بر آن شده تا فرهنگ و تاریخ کشور خود را در دنیا سر زبان‌ها بیندازد. ریسمان‌هایی را نیز چنگ زده تا این مهم به ثمر بنشیند. حتی گهگاه نیز سعی بر آن داشته تا از فرهنگ‌های دیگر کشورها نیز قرض بگیرد!

ترکیه سرمایه‌گذاری کلانی در حوزه سینما و تلویزیون خود داشته و این سال‌ها توفیقات بزرگی را نیز به دست آورده است. بازار تماشاگران خود را از کشورهای منطقه تأمین کرده و در لابه‌لای این تولیدات، تزریق تاریخ و فرهنگ خود را در اولویت قرار داده است.

در میان همه این‌ها اما شکوفایی دوره عثمانی‌ها در هر جای دنیا شهره است. دوره‌ای که شکوفایی معماری و هنر بود. دوره‌ای که مساجد بزرگی چون سلطان احمد را به خود دید.

کاخ دلمه باغچه، کاخ توپ قاپی و سرای اسحاق پاشا همه و همه از اماکن بنام فرهنگی تاریخی ترکیه هستند که تماشای شکوه آن‌ها برای گردشگران لذت‌بخش است.

ادبیات متأخر ترکیه نیز دارای صاب‌نامانی است بزرگ. نامیک کمال را شاید بتوان بزرگ‌ترین شاعر و نویسنده دوران عثمانی دانست؛ و یا توفیق فکرت که در اواخر دوره عثمانی می‌زیست.

و اما در عرصه سینما نیز در سال‌های اخیر، ستاره‌ای در ترکیه درخشیده است. نوری بیگله جیلان، برنده جوایز متعدد بین‌المللی ازجمله جشنواره کن، برلین و ونیز. او را می‌توان یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان غیر انگلیسی‌زبان دانست.

ترک‌ها حتی ورزش رسمی و ملی باستانی نیز دارند که رشته‌ای جالب‌توجه است. کشتی روغنی، ورزشی است که طی آن مردان بدن خود را به روغن‌زیتون آغشته می‌کنند و سپس با یکدیگر کشتی می‌گیرند.

مهاجرت به ترکیه

 

بیش‌ترین نرخ مهاجرت به ترکیه، به عراقی‌ها تعلق دارد که 23.6 درصد کل مهاجرین را تشکیل می‌دهند. سپس افغان‌ها و بعد سوری‌ها به ترتیب با 9.6 و 8.4 درصد مردمانی هستند که به ترکیه مهاجرت می‌کنند. اکثریت این مهاجرین نیز در رده سنی 25 تا 29 سال بوده‌اند.

در میان حجم مهاجرین به ترکیه، بیش از 2 درصد آنان را مردان تشکیل می‌دهند.

طی سه سال اخیر، درصد ورود مهاجرین به ترکیه به شرح ذیل است:

 1. عراق با 23.6 درصد
 2. افغانستان با 9.6 درصد
 3. سوریه با 8.4 درصد
 4. آذربایجان با 7.4 درصد
 5. ازبکستان با 7 درصد
 6. ترکمنستان با 5.4 درصد
 7. ایران با 4.9 درصد

نرخ مهاجرت به ترکیه در سال 2019 با افزایش 17 درصدی نسبت به سال گذشته خود، رقمی چشم‌گیر را رقم زد. البته 98.500 نفر از این تعداد، ترک‌تبارهایی بودند که پس از سال‌ها مهاجرت از ترکیه، دگربار به کشور خود بازگشته بودند.

در میان استان‌های ترکیه، استانبول شاهد بیش‌ترین مهاجر بوده است و این در حالی است که حتی بیش‌تر از استان‌های دیگر مهاجر صادر کرده است!

از انواع روش‌های مهاجرتی به ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تمکن مالی
 2. خرید ملک
 3. کارآفرینی
 4. کاریابی
 5. تحصیلی

برنامه های مهاجرتی کشور ترکیه

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت و اخذ نمایندگی برند معتبر فست فود

مطالب مرتبط در فیدس مگ

تراول هیستوری در ویزای توریستی چیست و چه شرایطی دارد؟

تای (Tie) در ویزای توریستی چیست؟

هدف از سفر یا POT) Purpose of Travel) چیست؟

اپلیکیشن فی چیست؟