desktop
+98-51-31772
1997  

جغرافیای آلمان

 

جمهوری فدرال آلمان، کشوری که در قلب قاره سبز آرمیده و به غرب چشم دوخته است. وسعت وجودش حدوداً 357.000 هزار کیلومترمربع است و محصور در آغوش دریای بالتیک از شمال و رشته‌کوه آلپ از جنوب است. در میان مرزهای این کشور، حدود 2.3 درصد پهنای آن را آب تشکیل داده است.

آلمان در قلب خود، سه شاهرگ مهم را نهادینه کرده است. سه رودخانه بزرگ و طویل. رودهای راین، الب و دانوب، با گذر از دل مرزهای این کشور، خون را در وجود آلمان جاری کرده‌اند. درازای رود راین در آلمان به 865 کیلومتر، الب به 727 و دانوب نیز به 687 کیلومتر می‌رسد. دوشادوش این شاهرگ‌ها، آلمان معادن بسیاری را نیز در اندام‌های خود جای‌داده است. زغال‌سنگ، آهن، مس و البته اورانیوم، شاخص‌ترین آن‌ها هستند. همچنین باوجود جنگل‌های انبوه در این کشور، آلمان هماره از صنعت چوبی غنی بهره‌مند بوده است.

آلمان کشوری فدرال است. این مرز و بوم به 16 استان تقسیم‌شده است که هر یک از آن‌ها دارای قدرت‌های فدرال هستند. شرقی‌ترین استان این دولت فدرال، براندنبرگ نام دارد که در آغوش خود از شهر پوتسدام مراقبت می‌کند. برلین، پایتخت این کشور نیز در قلب استانی همنام خود آرمیده است. جنوبی‌ترین استان آن نیز باواریا نام دارد که بهنام‌ترین شهر آن، مونیخ است.

 

استان‌های شانزده‌گانه آلمان عبارت‌اند از:

 1. بادن وورتمبرگ
 2. باواریا
 3. برلین
 4. براندنبرگ
 5. برمن
 6. هامبورگ
 7. هسن
 8. لوور ساکسونی
 9. مکلنبرگ
 10. نورث راین وست فالیا
 11. راین لند پالاتینیت
 12. سارلند
 13. ساکسونی
 14. ساکسونی آنهالت
 15. اشلسویک هولشتاین
 16. تورینگیا

 

از شهرهای مهم آلمان، می‌توان به هامبورگ، فرانکفورت و دوسلدورف اشاره کرد. از میان شهرهای آلمان، 20 شهر آن جزیره هستند.آلمان کشوری است با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد. در ماه ژانویه، این کشور به‌ صورت میانگین شاهد دمای 3 درجه سانتی‌گراد است و در جولای، به‌ صورت میانگین 23 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. اما در سردترین روزهای سال، آلمان تا منفی 10 درجه سانتی‌گراد را به چشم می‌بیند و در گرم‌ترین روزها، تا 35 درجه را تحمل می‌کند.

در سال 2019، طی تمامی روزهای سال، گرم‌ترین استان این کشور، برلین بود که میانگین دمای 11.7 درجه را به ثبت رساند. پس‌ازآن نیز براندنبرگ، استان همسایه برلین بود که 11.1 درجه را به‌عنوان دمای میانگین سالیانه ثبت کرد.

جمعیت آلمان

 

آلمان هجدهمین کشور پرجمعیت دنیاست که طبق آمار سال 2021، حدود 84,171,180 نفر جمعیت را در دل خود گنجانده است. ده شهر پرجمعیت‌ آلمان به ترتیب، برلین با 3,426,354 نفر، هامبورگ با 1,739,117 نفر، مونیخ با 1,260,391 نفر، کلن با 963,395 نفر، فرانکفورت با 650,000 نفر، هسن با 593,085 نفر، اشتوتگارت با 589,793 نفر، دورتموند با 588,462 نفر، دوسلدورف با 573,057 نفر و لایپزیگ با 504,971 نفر هستند.

از میان حدود 83 میلیون نفر جمعیت آلمان، 42 میلیون آن را بانوان و 41 میلیون آن را مردان تشکیل می‌دهند. از میان تمامی مردمان آلمان، حدود 26 درصد آنان را مردمی با اصلیت مهاجر تشکیل می‌دهند که رقمی معادل 21 میلیون نفر است. در این کشور، به ازای هر زن، 1.54 نوزاد وجود دارد. نکته شایان توجه اما میانگین سن مادرانی است که برای اولین بار مادر می‌شوند، این عدد 30.1 است. در سال 2020، تعداد نوزادان متولدشده به 580.342 مولود رسید. نرخ امید به زندگی در میان مردان، 78.6 سال است و در میان بانوان این عدد به 83.4 می‌رسد.   

نرخ میانگین ازدواج‌های ثبت‌شده در هرسال، عددی معادل 416.600 است. این در حالی است که نرخ میانگین طلاق، سالیانه 149.010 است. نکته جذاب درباره جمعیت آلمان اما تعداد ورود مهاجرین به این کشور در هرسال است. سالیانه حدود 1.6 میلیون نفر مهاجر به آلمان وارد می‌شود؛ اما همه‌چیز اینجا تمام نمی‌شود؛ تعادل جمعیتی در آلمان با خروج مهاجرین از این کشور به وجود می‌آید. سالیانه 1.2 میلیون نفر نیز از آلمان به دیگر کشورها مهاجرت می‌کنند.

در میان جمعیت این کشور، 42 میلیون نفر صاحب‌خانه هستند که رقمی شایان توجه است. به‌صورت میانگین به ازای هر ساکن، 47 مترمربع خانه وجود دارد که البته عددی کم‌تر از میانگین است. در آلمان، 55 درصد مردم را مسیحیان تشکیل می‌دهند که دین اکثریت مردم است. دومین دین غالب بر مردم، اسلام است با 5.7 درصد از جمعیت این کشور. بودیسم، یهودیت، ایزدی و هندوییسم نیز دیگر ادیان اقلیت این کشورند.

سیاست آلمان

 

آلمان کشوری دموکرات، فدرال، جمهوری و پارلمانی است. از سال 1949 سیستم چندحزبی بر آلمان حاکم شد و دو حزب «جمعیت دموکراتیک مسیحیان» و «حزب سوسیال‌ دموکرات آلمان» بر این کشور سلطه یافتند. از سال 2005 که صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل، از جمعیت دموکراتیک مسیحیان بر کشور سیطره دارد و ریاست جمهوری نیز از سال 2017 به عهده فرانک - والتر اشتاینمایر از حزب سوسیال‌ دموکرات آلمان است؛ البته که تمامی قدرت در اختیار صدراعظم است و رئیس‌جمهور سمتی تشریفاتی است و با توجه به بند 69 قانون این کشور، رئیس‌جمهور نماینده حقوق بین‌المللی آلمان است. صدراعظم در دولت آلمان، بقایی 4 ساله دارد و تنها به قدرت پارلمان است که می‌تواند عزل شود؛ اما پارلمان آلمان در دوره‌های 4 ساله و با 598 نفر نماینده تشکیل می‌شود.

 

وزارتخانه‌های آلمان عبارت‌اند از:

 1. وزارت خارجه
 2. وزارت کار و امور اجتماعی
 3. وزارت تحصیلات و تحقیقات
 4. وزارت غذا و کشاورزی
 5. وزارت امور خانواده، شهروندان، زنان و جوانان
 6. وزارت امور مالی
 7. وزارت بهداشت
 8. وزارت داخله
 9. وزارت عدالت و محافظت
 10. وزارت محیط‌زیست، طبیعت، ساخت‌وساز و ایمنی هسته‌ای
 11. وزارت حمل‌ونقل و زیرساخت دیجیتال
 12. وزارت دفاع
 13. وزارت اقتصاد و انرژی
 14. وزارت توسعه و همکاری اقتصادی

 

اقتصاد آلمان

 

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ دنیاست. طبق آمار اتحادیه اروپا، آلمان حدود 28 درصد اقتصاد این اتحادیه را تشکیل داده است. در سال 2019، آلمان با نرخ صادرات معادل 1810.93 میلیارد دلار، در کنار امریکا، یکی از بزرگ‌ترین رکوردهای صادرات دنیا را به ثبت رساند. همان‌طور که در ذهن همگان آلمان به عنوان کشوری صنعتی ثبت شده است، حدود 29 درصد از حجم صادرات این کشور را نیز صنعت آن تشکیل داده که نشان‌دهنده نقش عمده این بخش است.

طبق آخرین آمار ثبت شده، نرخ بیکاری این کشور حول 5.5 درصد جمعیت آن است که موجب شده آلمان از بهترین مقاصد برای مهارجین کاری محسوب شود. این نرخ بیکاری پایین به دلیل وجود کمپانی‌های عظیم در خاک این کشور به وجود آمده است. کمپانی‌هایی که هر کدام می‌توانند به تنهایی یک کشور را از دل بحران اقتصادی نجات دهند.

 

اساس نرخ درآمد سالیانه کمپانی‌های آلمان:

 1. فولکس‌واگن در شهر وولفسبورگ – با درآمد سالیانه بالغ بر 159 میلیارد یورو
 2. ON در شهر اسن - با درآمد سالیانه بالغ بر 113 میلیارد یورو
 3. دایملر در شهر اشتوتگارت – با درآمد سالیانه بالغ بر 107 میلیارد یورو
 4. زیمنس در شهر برلین – با درآمد سالیانه بالغ بر 74 میلیارد یورو
 5. BASF در شهر لودویگسهافن – با درآمد سالیانه بالغ بر 73 میلیارد یورو

 

البته نهایتا باید نامی از بانک «دوئه‌چه بانک» به میان آورد که در دسته بندی کمپانی‌ها جای نمی‌گیرد اما با درآمد سالیانه 2.160 میلیارد یورو، با اختلافی چشم‌گیر در صدر پردرآمدترین مووسسات آلمان قرار گرفته است.مجموع کارکنان کمپانی‌ها و بانک نام برده شده، به عددی فراتر از 1.400.000 نفر می‌رسد؛ که خود نشان دهنده قدرت این شرکت‌هاست.نکته جالب توجه درباره آلمان و استان‌هایش این است که نرخ GRP استان نورث راین وستفالیا، برابر با نرخ GRP کشور هلند است! استان باواریا نیز در نرخ GRP با کشور سوئیس برابری می‌کند! و بادن وورتمبرگ نیز در کنار لهستان قرار می‌گیرد!

درآمد میانگین یک آلمانی در هر سال، چیزی حدود 34.300 دلار است که قریب به 700 دلار فراتر از نرخ اعلامی OECD یا سازمان جهانی توسعه و همکاری اقتصادی است؛ این سازمان برای هر شخص حقیق در دنیا، میانگین حقوق سالیانه 33.600 یورو را در نظر گرفته است. البته که این رقم درآمدی در آلمان، رقم میانگین بوده و مشاغلی همچون پزشکان، کادر درمان و مهندسین کامپیوتر بسیار فراتر از این رقم و چیزی در نزدیکی 60.000 دلار در سال درآمد دارند.به صورت میانگین یک کارمند در آلمان، ساعتی 22 یورو درآمد دارد و ساعت کار در آلمان هشت ساعت است.  

 

فرهنگ آلمان

 

بنیان فرهنگی این کشور، بر پایه‌های گوناگونی استوارشده است. دلیل آن نیز این بوده که هر شخصی، با هر قومیتی، با هر اعتقادی و مذهبی و با هر گرایشی، از یک زندگی مطلوب و سطح بالا لذت ببرد. آلمان را می‌شود فرهنگی متشکل از سکولاریسم و مذهب دانست. ترکیبی که باعث بقای فرهنگی آنان شده است. آلمان از آن دسته کشورهایی است که همچنین به سنت‌ها پایبند مانده و باجان خود از آن‌ها حفاظت می‌کند. آنان مرزوبوم خود را «سرزمین شاعران و متفکران» می‌نامند.

در سالیان اخیر، آلمان‌ها در راستای توسعه زبان خود در دنیا بسیار کوشیده‌اند؛ تا جایی که اکنون در سراسر دنیا در حدود 180 میلیون نفر آلمانی را با تسلط کافی صحبت می‌کنند. اگر بخواهیم از متفکرین و ادیبان متأخر آلمان نام ببریم، ضیق زمان همیشه با ما خواهد بود؛ اما شاید نام‌هایی چون گوته، کانت و هسه خود کفایت امر باشند؛ و اما نمی‌شود نام از بزرگان برد و از بتهوون و باخ مغفول ماند.

آلمان کشور فستیوال‌های متعددی است. جشنواره‌هایی که هر یک در حوزه خود جزو معتبرترین‌های دنیا محسوب می‌شوند. در موسیقی، جشنواره «راک آم رینگ» سالانه مخاطبان زیادی را جذب خود می‌کند. در سینما اما جشنواره فیلم برلین آن‌قدر شهره جهان است که هرساله رؤیای شرکت در آن برای تمامی فیلم‌سازان در ذهن منقش است.

از فوتبال می‌شود به‌عنوان عضو جدانشدنی از فرهنگ آلمان یادکرد. ورزشی که اوج خود را در سال 2006 و با میزبانی در جام‌جهانی برای آلمانی‌ها به ارمغان آورد. از سال‌های دور فوتبال، آلمان تحت لوای آلمان غربی تاکنون، 4 بار قهرمان جام جهانی شده و افتخاری همیشگی برای مردم به دست آورده است. بطن جامعه آلمان سال‌هاست که فرهنگ خود را به‌روز نگاه می‌دارد. می‌توان صحه موضوع را در برابری جنسیتی در این کشور یافت. موضوعی که مردمان آلمان خود را مفتخر به اعلام آن می‌دانند.

و اما «اکتبرفست»! بزرگ‌ترین جشنواره و کارناوال آلمان که هرساله مردم این کشور انتظار رسیدن آن را می‌کشند تا غرق در شادی و شور، زندگی خود را رنگین کنند. این فستیوال از اواخر سپتامبر آغاز می‌شود و تا اولین یکشنبه اکتبر ادامه دارد. جشنی که میهمان استان باواریا و شهر مونیخ است.

 

مهاجرت به آلمان

 

مهاجرت به آلمان به علت اقتصاد قوی این کشور همیشه جز گزینه های اول مهاجرین است. کشوری که قصد دارد تا با پذیرایی از مهاجرین جوان متخصص، کهن‌سالی جامعه خود را جبران کند. اکنون، سن میانگین جامعه آلمان 44.5 سال است که با توجه به محاسبات متخصصین، افراد جوان این کشور نمی‌توانند نسل پدران خود را جبران کنند، لذا برآیند تا نسل جوان مهاجرین این عهده را پذیرا باشند. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، سالیانه 1.6 میلیون نفر مهاجر به آلمان وارد می‌شود وزندگی خود را در این کشور از سر می‌گیرند. رقمی که شایان توجه است.

سال 2017، تعداد 1,550,721 مهاجر به آلمان رفته‌اند.

سال 2016، این رقم معادل 1,865,122 نفر بوده است.

سال 2015 با ثبت رکورد 2,136,954 نفر همراه بوده.

سال 2014 اما 1,464,724 نفر به ثبت رسیده است.

و در سال 2013 تعداد 1,226,493 نفر وارد خاک آلمان شده‌اند.

در آلمان 21.3 میلیون نفر با اصلیت مهاجر زندگی می‌کنند و 11.2 میلیون نفر خارجی در خاک این کشور گذران عمر دارند.

در میان مناطق آلمان، نورد راین وست فالن با بیش‌ترین تعداد مهاجر در صدر مهاجرپذیرترین مناطق قرارگرفته است. این رقم معادل 2,710,795 نفر است.

رده دوم به منطقه بایرن می‌رسد که 1,921,955 نفر خارجی را در آغوش خود گرفته است.

در رده سوم نیز بادن وورتمبرگ قرار دارد که 1,821,815 نفر خارجی در خود دارد.

چهارمین منطقه آلمان نیز هسن است که 1,121,230 نفر خارجی در آن زندگی می‌کنند.

پنجمین منطقه آلمان با بیش‌ترین تعداد خارجی در خود، نیدرزاکسن با 841,165 نفر است.

در آلمان حدود 7 میلیون مهاجر اروپایی زندگی می‌کنند و 2.5 میلیون آسیایی. ترک‌تبارها با رقم 1.4 میلیون نفر مهاجر بیش‌ترین تعداد را در میان ملیت‌ها دارند. سپس، اتباع لهستانی با 862.000 نفر بیش‌ترین ملیت را در آلمان تشکیل داده‌اند؛ و در رده سوم نیز رومانیایی‌ها با 748.000 نفر هستند.

 

انواع روش‌های مهاجرتی در آلمان:

 1. ویزای موقعیت شغلی
 2. ویزای جستجوی شغلی
 3. ویزای تحصیلی
 4. ویزای تحقیقاتی یا فرصت مطالعاتی
 5. ویزای کارآموزی یا کارورزی
 6. ویزای یادگیری زبان
 7. ویزای خوداشتغالی
 8. راه‌اندازی کسب کار
 9. فریلنسری

برنامه های مهاجرتی کشور آلمان

اخذ پذیرش دوره کارآموزی از کشور آلمان

اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی از دانشگاه های کشور آلمان

اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های کشور آلمان

اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکتری از دانشگاه های کشور آلمان

اخذ پذیرش موقعیت شغلی (کاریابی) از کشور آلمان

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

مطالب مرتبط در فیدس مگ

علت ریجکت شدن ویزای شینگن چیست؟

تراول هیستوری در ویزای توریستی چیست و چه شرایطی دارد؟

تای (Tie) در ویزای توریستی چیست؟

هدف از سفر یا POT) Purpose of Travel) چیست؟