desktop
+98-51-31772
253  

در جنوب غربی اروپا، سرزمینی بر جبل‌الطارق سایه انداخته و شانه به شانه اقیانوس آتلانتیک، حکم‌رانی می‌کند. خاکی سرخ، دمی مسیحایی و خونی گرم. خورشید، سایه‌اش را تا 505.990 کیلومتر مربع گسترانده است و باد، عطر مدیترانه را برایش به ارمغان می‌آورد. به چهارمین کشور بزرگ اروپا، به پادشاهی اسپانیا خوش آمدید.

رخش اسپانیا، 35.000 سال است که سواره می‌طلبد و خوی رام نشدنی‌اش را از یاد نمی‌برد. پادشاهان زیادی با ملیت‌های گوناگون پای در لگامش انداخته‌اند و تاخته‌اند، اما او همواره در مرز و بوم خود استوار مانده است.

بر این سرزمین آندلسی، شهر مادرید حکم می‌راند. پایتختی وسیع، و موطن پادشاه این کشور؛ پادشاهی که آغوش خود را به روی 50 استان گشوده است. استان‌هایی با تفاوت‌های چشم‌گیر. استان‌هایی گاه گرم‌خون، گاه سردخو، گاه آرام و گاه توسن. پنجاه فرزند تنی و ناتنی این پادشاهی به نام‌های زیر می‌زی‌اند:

 1. لاکرونیا
 2. آلاوا
 3. آلباسه‌ته
 4. آلیکانته
 5. آلمریا
 6. آستوریاس
 7. آویلا
 8. باداخوز
 9. جزایر بالیریک
 10. بارسلونا
 11. بیسکایا
 12. بورگوس
 13. کاسه‌رس
 14. کادیز
 15. کانتابریا
 16. کاسته‌یون
 17. سیوداد رئال
 18. کوردوبا
 19. کوئنکا
 20. خیپوزکوئا
 21. خیرونا
 22. خرانادا
 23. خوادالایارا
 24. هوئلوا
 25. هوئسکا
 26. خائن
 27. لاریوخا
 28. لاس‌پالماس
 29. لئون
 30. لیدا
 31. لوگو
 32. مادرید
 33. مالاگا
 34. مورسیا
 35. ناواره
 36. اوره‌نسه
 37. پالنسیا
 38. پونته‌ودرا
 39. سالامانکا
 40. سانتاکروز ده ته‌نه‌ریف
 41. سگوویا
 42. سویل
 43. سوریا
 44. تاراگونا
 45. ته‌روئل
 46. توله‌دو
 47. والنسیا
 48. وایادولید
 49. زامورا
 50. زاراگوزا

در کنار مادرید، قلب این سرزمین، و به عنوان دیگر شهرهای مهم، می‌توان به بارسلونا، سویل و والنسیا اشاره کرد.

اسپانیا به تابستان‌های آفتاب‌گیر و گرماگرم حرارت شهره است. آفتابی سوزان که سواحل این کشور را به محلی مناسب برای عاشقان پوست برنزه تبدیل کرده است. و نیز بادهای موسمی‌ای که از دیار موج‌های مدیترانه به خاک اسپانیا می‌تازند، با خود رطوبتی سنگین و عطری دریای به همراه می‌آورند. دمای هوا در این ایام تا 47 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود تا مردمان اسپانیا، اوج تابستان را تجربه کنند.

هر چقدر تابستان‌های اسپانیا رنگ و بوی حرارت و خوی تابستانه دارد، اما زمستانش آرام است و کم‌تر به ذات خود گرویده است. هر چند در بعضی نقاط اسپانیا بخ‌بندان را نیز شاهدیم، اما در اکثر نواحی این کشور، زمستان رنگ و بویی خفیف دارد و ملایم دارد.

 

در هر 93 کیلومتر مربع خاک از این مرز، یک اسپانیایی می‌زید. جمعیتی قریب به 47 میلیون نفر در سرتاسر اسپانیا زندگی می‌کنند که این کشور را به سی‌امین کشور پرجمعیت دنیا بدل کرده است.

نکته شایان توجه اما آنجاست که 80 درصد جمعیت اسپانیا، جامعه شهرنشین هستند که نشان‌گر توسعه شهری در این کشور است. جامعه شهری‌ای که میانگین سن آنان 44.9 است و این نمایان‌گر جامعه‌ای کهن‌سال است. همین سن بالای کشور است که موجب شده تا اسپانیا به طرح‌های متنوع مهاجر پذیری روی بیاورد. درست است که جامعه اسپانیا رو به کهن‌سالی گرفته است اما این خود نکته‌ای دیگر را مطرح می‌کند، و آن سن امید به زندگی است که معادل 83.99 سال است که در زمره برترین کشورها قرار گرفته است.

پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا، پایتخت آن، مادرید است که با در آغوش کشیدن 3.25 میلیون نفر در رتبه نخست بزرگ‌ترین شهرهای اسپانیاست. سپس بارسلونا با 1.62 میلیون نفر، والنسیا 814 هزار نفر و سویل با 703 هزار نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.

تعداد 18.62 میلیون نفر در اسپانیا صاحب‌خانه هستند و باقی مردم اجاره‌نشین‌اند. نکته جالب اما آنجاست که 52 درصد از جوانان بین 25 تا 29 سال، همراه خانواده خود زندگی می‌کنند. عددی که در کشورهای غربی نادر است.

اسپانیا کشوری مسیحی است که حدود 69 درصد جمعیت آن را مسیحیان کاتولیک تشکیل می‌دهند.

 

اسپانیا، کشوری پادشاهی-دموکرات است که به بیان شیواتر می‌توان از آن تحت عنوان پارلمانی-سلطنتی یاد کرد. پارلمان اسپانیا نماینده مردم است و قانون‌گذاری را طبق اصول قانون اساسی سال 1978 طی می‌گیرد. دوشادوش پادشاه که راس حکومت است، نخست وزیر نیز به عنوان رئیس دولت فعالیت می‌کند.

سیستم سیاسی چند حزبی اسپانیا یکی از دلایل ثبات سیاسی این کشور است. احزابی همچون « حزب کارگان سوسیالیست اسپانیایی»، «حزب مردمی»، «حزب ملی باسک» و سایر احزاب منطقه‌ای. اما مهم‌ترین تنش سیاسی در حکومت اسپانیا، از حزب «جمهوری‌خواهان چپ کاتالونیا» نشات می‌گیرد. حزبی که خواهان استقلال منطقه کتالونیا است و سال‌هاست که در تلاش برای احقاق حق و خواسته مردمانش است. سال‌های پرآشوب و تنش و اعتراض و سرکوب.

وزارت‌خانه‌های اسپانیا عبارتند از:

 1. وزارت امور خارجه و همکاری با اتحادیه اروپا
 2. وزارت عدالت
 3. وزارت دفاع
 4. وزارت امور مالی
 5. وزارت داخله
 6. وزارت حمل و نقل و امور شهری
 7. وزارت تحصیلات یا آموزش و پرورش
 8. وزارت اقتصاد اجتماعی و کارگری
 9. وزارت صنعت، تجارت و گردشگری
 10. وزارت کشاورزی، غذا و شیلات
 11. وزارت ریاست، دموکراسی و ارتباط با اقشار
 12. وزارت سیاست‌های منطقه‌ای و خدمات مردمی
 13. وزارت بوم‌شناسی و چالش‌های جمعیتی
 14. وزارت فرهنگ و ورزش
 15. وزارت امور اقتصادی و تغییرات دیجیتالی
 16. وزارت بهداشت
 17. وزارت حقوق مدنی و سند 2030
 18. وزارت علوم و نوآوری
 19. وزارت برابری
 20. وزارت امور مصرف کنندگان
 21. وزارت امنیت اجتماعی و مهاجرت
 22. وزارت دانشگاه‌ها

 

چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا به اسپانیا اختصاص دارد؛ کشوری که پانزدهمین صادرکننده بزرگ دنیا نیز هست. البته که در کنار صادرات، اسپانیا میزان زیادی واردات را نیز در دستور کار دارد. این کشور چهاردهمین واردکننده دنیا نیز هست.

نرخ GDP اسپانیا 1.9 تریلیون دلار است که مبلغی چشم‌گیر به حساب می‌آید. این کشور در سال گذشته 2.5 درصد رشد اقتصادی را نیز شاهد بوده است. البته که در کنار همه این آمار، نقطه ضعف اقتصاد اسپانیا را می‌توان نرخ بیکاری این کشور دانست. نرخ 15.5 درصد بیکاری در این کشور نشان از سیاست ضعیف‌تر اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی در این زمینه دارد.

پردرآمدترین و یا بزرگ‌ترین کمپانی‌های اسپانیا عبارتند از:

 1. بانک سانتاندر – در شهر سانتاندر – با درآمد سالیانه بالغ بر 90.5 میلیارد یورو
 2. شرکت ارتباطات تلفونیکا – در شهر مادرید - با درآمد سالیانه بالغ بر 57.4 میلیارد یورو
 3. شرکت نفت و گاز رپسول – در شهر مادرید – با درآمد سالیانه بالغ بر 53 میلیارد یورو
 4. بانک بیلبائو – در شهر بیلبائو – با درآمد سالیانه بالغ بر 47.6 میلیارد یورو
 5. شرکت ساخت و ساز ACS – در شهر مادرید – با درآمد سالیانه بالغ بر 43 میلیارد یورو
 6. شرکت خدمات الکترونیک ایبردرولا – در شهر بیلبائو – با درآمد سالیانه بالغ بر 41 میلیارد یورو

مجموع کارکنان کمپانی‌ها و بانک نام برده شده، به عددی فراتر از 1 میلیون نفر می‌رسد؛ که خود نشان دهنده قدرت این شرکت‌هاست.

مجموع حجم صادرات و واردات اسپانیا، 66.6 درصد کل حجم GDP این کشور را تشکیل می‌دهد.

درآمد میانگین یک اسپانیایی در سال مبلغی برابر 23.999 دلار در سال است.

به صورت میانگین یک کارمند در اسپانیا، ساعتی 16 یورو است.  

 

خاکی غنی، تاریخی پربار و سرزمینی کهن. اسپانیا فرهنگی چندصد ساله را به دوش می‌کشد و همچنان پایبند به اعتقادات خود، مسیرش را ادامه می‌دهد. اسپانیا فرهنگ خود را آمیزه‌ای از فرهنگ‌های باستانی گوناگون می‌داند، زمان‌هایی که تحت سلطه سلطنت‌های بسیاری قرار می‌گرفت.

اسپانیایی‌ها، زبان خود را فرزند زبان لاتین می‌دانند. حدود 75 درصد این زبان از لاتین برگرفته شده است، در حالی که در زمان سلطه اعراب بر آن‌ها، تا حد زیادی واژگان عربی نیز به زبان آن‌ها یورش برد. در سرتاسر دنیا، قریب به 500 میلیون نفر به زبان اسپانیایی سخن می‌گویند که 20 کشور دنیا زبان رسمی‌شان اسپانیایی است.

تاریخ اسپانیا با انواع رشته‌های هنری و ادبی پیوند خورده است. از ادیبان بزرگ اسپانیا می‌توان به سروانتس، خالق دون کیشوت اشاره کرد که ادبیات جهان معاصر را دستخوش تغییر و تحولی شگرف کرد.

در هنر نقاشی اما مردی تکرارنشدنی از این خاک بردمیده است. سالوادور دالی بزرگ، پیش‌رو و پرچم‌دار سوررئالیسم.

هر زمانی که از اسپانیا سخن به میان می‌آید، در عرصه سینما، نام لوییز بونوئل فقید رخشان می‌شود. مردی که تاریخ سینما را دچار تغییرات بزرگی کرد.

فرهنگ اسپانیا تنها به مرز و بوم و خاک این کشور محدود نمی‌شود، بلکه در کشورهای بسیار دیگری نیز ترویج یافته است. کشورهای آمریکای لاتین، نمونه بارز نفوذ عمیق فرهنگ اسپانیایی هستند. زبان آن‌ها، روابط اجتماعی‌شان و حتی فرهنگ خانوادگی‌شان نیز تحت تاثیر عقاید اسپانیایی هاست.

 

اسپانیا میزبان 4.5 میلیون نفر مهاجر است. به عبارتی 9.8 درصد جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل می‌دهند. کشورهایی که بیش‌ترین مهاجر را به اسپانیا فرستاده‌اند، مراکش و رومانی هستند که طی سال‌های 1998 تا 2008 اوج مهارجت را تجربه کرده‌اند. کشورهایی با بیش‌ترین مهاجر در اسپانیا عبارتند از:

 1. رومانی با 730.340 نفر
 2. مراکش با 714.221 نفر
 3. انگلستان با 311.774 نفر
 4. اکوادور با 212.970 نفر
 5. کلمبیا با 172.368 نفر

از آغاز قرن بیست و یکم تا کنون، تعداد مهاجرین در اسپانیا افزایش چشم‌گیری داشته تا جایی که این رقم از سال 2000 به این سو، بیش از سه برابر شده است؛ این خود نمایان‌گر برنامه مدون اسپانیا برای جذب مهاجر است که البته که به توفیق نشسته است.

انواع ویزا در اسپانیا به موارد زیر دسته بندی شده است:

 1. ویزای ترانزیت فرودگاه
 2. ویزای کوتاه مدت شنگن
 3. ویزای بلند مدت

 

و اما انواع اقامت در اسپانیا عبارت است از:

 1. ویزای تمکن مالی

متقاضی باید هزینه موردنیاز برای زندگی در اسپانیا را از پیش فراهم داشته باشد.

 1. ویزای طلایی

با خرید ملکی به حداقل ارزش 500.000 یورو

 1. ویزای سرمایه گذاری

متقاضی باید سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار به همراه بیزینس پلن متقاعد کننده داشته باشد.

 1. ویزای نیروی متخصص

متقاضی باید از یک کارفرمای اسپانیایی قراداد شغلی دریافت کرده باشد.

 1. ویزای دانش‌جویی

برای دانش‌جویانی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند.

برنامه های مهاجرتی کشور اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق برنامه تمکن مالی (خودحمایتی اسپانیا)

مطالب مرتبط در فیدس مگ

دیدگاه شهروندان کشورهای مهاجرپذیر نسبت به مهاجران

لیست مشاغل MLTSSL استرالیا با امکان استفاده برای ویزاهای 189، 190 و 489

علت های ریجکت شدن ویزای شنگن چیست؟

درمورد نکات مثبت و منفی مهاجرت بیشتر بدانیم