desktop
+98-51-31772
3279  

جغرافیای کانادا

 

کانادا کشور بسیار پهناوری است که قسمت عمده‌ای از قاره آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد. مساحت کانادا 9.984.670 کیلومترمربع است. کانادا از اقیانوس اطلس در شرق تا اقیانوس آرام در غرب امتداد دارد. مسافرت از شرقی‌ترین نقطه کانادا به غربی‌ترین نقطه کانادا که حدود 7000 کیلومتر است از طریق زمینی 7 روز و از طریق هوایی 7 ساعت طول می‌کشد.

 

ازنظر مساحت کل (شامل آب‌های آن)، کانادا پس از روسیه دومین کشور بزرگ در جهان است. درصورتی‌که اگر سرزمین را ملاک قرار دهیم کانادا در رده چهارم قرار می‌گیرد. از سیزده استان و سرزمین کانادا، فقط دو استان محصور در خشکی هستند (آلبرتا و ساسکاچوان) درحالی‌که یازده استان دیگر همه به‌طور مستقیم با یکی از سه اقیانوس مرز هستند. بسیاری از مناطق قطب شمال کانادا پوشیده از یخ شده است.

 

کانادا از 5 منطقه اصلی تشکیل‌شده است:

 

منطقه آتلانتیک : از مرجوعه استان‌های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آی لند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل‌شده است. صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و توریسم از مهم‌ترین فعالیت‌های این منطقه به شمار می‌روند.

کانادای مرکزی: از مجموعه استان‌های انتاریو و کبک تشکیل‌شده است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استان‌های انتاریو و کبک مجموعاً بیشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را تولید می‌کنند.

منطقه پریری: از مجموعه استان‌های مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل گشته است. بیشتر زمین‌های این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی ایده آل هستند. همچنین این زمین‌ها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوه‌های راکی آغازشده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.

سواحل غربی: استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های بسیار زیبایش مشهور است. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم است. میوه کاری و صنعت توریسم از دیگر فعالیت‌های مهم این استان است.

منطقه شمال: این منطقه از مجموعه سه قلمرو کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورث وست تریتوریز، یوکان و نوناویت ۳/۱ زمین‌های کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.

 

نام استان‌های کانادا و مراکز آن‌ها:

 • آلبرتا (ادمونتون)
 • بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)
 • مانیتوبا (وینیپگ)
 • نیوبرانزویک (فردریکتون)
 • نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)
 • نوا اسکوشیا (هلیفاکس)
 • انتاریو (تورنتو)
 • جزیره ی پرنس ادوارد (شارلوت تاون)
 • کبک (شهر کبک)
 • ساسکاچوان (رجاینا)
 • نام قلمروهای کانادا و مراکز آن ها به‌این‌ترتیب است:
 • نورث وثت (یلونایف)
 • نوناووت (ایکالوئیت)
 • یوکان (وایت هورس)

 

کانادا آب‌وهوای متنوعی دارد. آب‌وهوا از معتدل در ساحل غربی بریتیش کلمبیا  تا آب‌وهوای نیمه قطبی در شمال متغیر و مختلف است. در بیشتر ایام سال در شمال کانادا آب‌وهوای قطبی همراه با برف است. مناطق محصور در خشکی دارای یک منطقه گرم و آب و هوایی قاره‌ای تابستانی هستند به‌استثنای جنوب غربی انتاریو که دارای آب‌وهوای گرم و قاره‌ای مرطوب در تابستان است. مناطقی از غرب کانادا دارای آب‌وهوای نیمه‌خشک است و مناطقی از جزیره ونکوور را می‌توان حتی به‌عنوان آب‌وهوای گرم و تابستانی مدیترانه‌ای طبقه‌بندی کرد.

کانادا با داشتن 243 هزار کیلومتر طولانی‌ترین خط ساحلی جهان را داراست.

 مرز کانادا با آمریکا 8891 کیلومتر است که این میزان طولانی‌ترین مرز میان کشورهاست.

 سه جزیره کانادا، جزیره بافین، جزیره ویکتوریا و جزیره الزمر، جزو ده جزیره بزرگ جهان هستند.

 42 درصد از اراضی کانادا را جنگل ها پوشانده است که این میزان تشکیل‌دهنده 8 درصد جنگل‌های زمین است. جنگل‌های کانادا بیشتر از درخت‌های صنوبر، سپیدار و کاج تشکیل‌شده‌اند.

 کانادا دارای 2 میلیون دریاچه است که 563 تا آن بیشتر از 100 کیلومترمربع هستند و این دریاچه‌ها بیشترین آب شیرین در زمین را در خود جای‌داده‌اند.

 وفور منابع طبیعی کانادا در اقتصاد این کشور منعکس‌شده است. صنایع عمده متشکل از منابع طبیعی، شیلات، جنگلداری، کشاورزی، فرآورده‌های نفتی و معدن هستند.

 تراکم جمعیت کانادا 3.5 نفر در کیلومترمربع است که کمترین میزان در جهان است. باوجوداین، 79.7 درصد از جمعیت کانادا در مناطق شهری، جایی که تراکم جمعیت در حال افزایش است، زندگی می‌کنند.

 شدت دما در کانادا از مثبت 45 درجه سانتی‌گراد در Midale و Yellow Grass واقع در ساسکاچوان، در 5 ژوئیه 1937 تا منفی 63 درجه سانتی‌گراد در Snag واقع در یوکان، در 3 فوریه 1947 بوده است.

جمعیت کانادا

 

جمعیت کانادا بر اساس آخرین برآوردها در سال 2020 حدود ۳8 میلیون نفر است. کانادا تراکم جمعیتی بسیار کمی دارد. این کشور ازنظر جمعیت سی و هشتمین کشور دنیاست. حدود 90 درصد مردم کانادا در مرز جنوبی کشور یعنی شهرهایی که کمتر از 200 کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله‌دارند زندگی می‌کنند. 81 درصد جمعیت کانادا شهرنشین هستند.

 از جمعیت 38 میلیون نفری کانادا 38 درصد در انتاریو، 23 درصد در کبک، 13 درصد در بریتیش کلمبیا، 11 درصد در آلبرتا، 3 درصد در منیتوبا، 3 درصد در ساسکاچوان، 2 درصد در نوااسکوشیا، 2 درصد در نیوبرانزویک، 1 درصد در نیوفاندلند و در سایر مناطق کمتر از 1 درصد سکونت دارند.

 از جمعیت 38 میلیون نفری کانادا، 16.8 درصد از 65 سال به بالا هستند، 21.6 درصد از 50 سال تا 64 سال هستند، 26.2 درصد از 30 سال تا 49 سال هستند، 18.7 درصد از 15 تا 29 سال هستند و 16.6 درصد نیز از 0 تا 14 سال می‌باشند.

زبان رسمی

زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است. 58 درصد جمعیت کانادا انگلیسی‌زبان و 22 درصد فرانسوی‌زبان هستند. 20 درصد باقی‌مانده نیز به سایر زبان‌ها مانند پنجابی، ایتالیایی، اسپانیایی، آلمانی و ... صحبت می‌کنند.

مذهب

بر اساس برآوردهای سال 2011، 67 درصد کانادایی‌ها مسیحی، 24 درصد بدون وابستگی مذهبی، 3 درصد مسلمان، 1 درصد نیز یهودی هستند.

جمعیت

پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو (2.700.000 نفر)، مونترآل (1.700.000 نفر)، کلگری (1.200.0۰۰ نفر)، اتاوا (934.000 نفر)، ادمونتون (932.000 نفر)، میسیساگا (721.000 نفر)، وینیپگ (705.000 نفر)، ونکوور (631.000 نفر) هستند.

 کانادا مانند استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای غربی در زمره کشورهایی با بالاترین نرخ امید به زندگی است. نرخ امید به زندگی در کانادا 81.8 سال است.

 قومیت در کانادا دارای تنوع است. 32 درصد خود را در گروه قومیتی کانادایی، 18 درصد انگلیسی، 14 درصد اسکاتیش، 13 درصد فرانسوی، 13 درصد ایرلندی، 10 درصد آلمانی، 5 درصد چینی، 4 درصد ایتالیایی می‌دانند.

 کانادا بالاترین نرخ سرانه مهاجر‌پذیری در دنیا را دارد؛ یعنی نسبت تعداد افرادی که هرسال به کانادا مهاجرت می‌کنند به جمعیت کانادا بیشتر از هر کشور دیگری است. فقط در سال 2019، درمجموع 341.180 مهاجر، عمدتاً از آسیا، به کانادا مهاجرت کردند. کانادا ازنظر تعداد پذیرش پناهندگان نیز در زمره بیشترین کشورهاست.

 بیش از ۳۴ گروه قومی با جمعیت بیشتر از صد هزار نفر در این کشور زندگی می‌کنند که یکی از این گروه‌ها ایرانیان هستند. جمعیت ایرانیان کانادا نیز به‌سرعت در حال رشد است و پراکندگی آن‌ها به ترتیب در استان‌های  اونتاریو، بریتیش کلمبیا، کبک و آلبرتا است. در سال‌های اخیر به دلیل تغییر سیاسی‌های مهاجرپذیری استان ساسکاچوان و فراهم کردن شرایط مناسب جهت مهاجرت وزندگی برای مهاجران، تعداد ایرانیانی که در این استان زندگی می‌کنند رو به افزایش بوده است.

سیاست کانادا

 

کانادا تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود و پس‌ازآن انگلستان کنترل این کشور را به دست گرفت و نهایتاً یکم جولای ۱۸۶۷ کانادا استقلال یافت لیکن قانون اساسی کانادا در سال 1931 تصویب شد. اول جولای هرسال روز ملی کانادا است. نظام سیاسی کانادا فدرالی پارلمانی مبتنی بر دموکراسی تحت یک پادشاهی مشروطه است. کانادا یک دموکراسی پایدار شناخته می‌شود و ازنظر شاخص مردم‌سالاری در ردیف کشورهای نخست دنیاست. کانادا عضو سازمان ملل، آژانس انرژی اتمی، و پیمان نظامی ناتو است.

 کانادا دارای یک پادشاه است که رئیس دولت است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم دارای این مقام است. پس از مقام سلطنت یک نایب‌السلطنه یا همان فرماندار کل وجود دارد. فرماندار کل کانادا نمایندهٔ پادشاهی کانادا در سطح فدرال یا ملی در کانادا است. فرماندار کل توسط پادشاه به پیشنهاد نخست‌وزیر منصوب می‌شود. از۲ اکتبر سال ۲۰۱۷ تاکنون ژولی پایِت به‌عنوان فرماندار کل کانادا منصوب شد.

 در قوه مجریه رئیس دولت یا همان نخست‌وزیر وجود دارد که از سال 2015 جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا است. به دنبال انتخابات پارلمانی، معمولاً رهبر حزب اکثریت در مجلس عوام، توسط فرماندار کل به مقام نخست‌وزیری منصوب می‌شود. دولت‌های استانی نیز در حاکمیت شریک هستند و در کنار دولت فدرال دارای اختیار می‌باشند. هر استان ، دولت و سیاست‌های مخصوص به خود را دارد. دولت‌های استانی آن‌قدر قدرت و اختیاردارند که بر اساس نیازها و توانمندی‌های استان خود ازلحاظ منابع ، اقتصاد ، صنعت و ... قوانین خاص خود را تعیین کنند. این دولت‌ها تکالیف و تعهداتی نیز به دولت فدرال دارند.

 در قوه مقننه کانادا مجلس کانادا وجود دارد که از 3 قسمت تشکیل می‌شود. پادشاهی کانادا ، مجلس سنا و مجلس عوام.

پادشاهی کانادا که توسط فرماندار کل نمایندگی می‌شود.

نمایندگان مجلس سنا توسط فرماندار کل و به توصیه نخست‌وزیر به نمایندگی منصوب می‌شوند. در حال حاضر مجلس سنای کانادا دارای 105 سناتور است.

نمایندگان مجلس عوام کانادا نیز بر اساس انتخابات در حوزه‌های انتخابیه خود بر اساس اکثریت نسبی آرای مردمی منصوب می‌شوند. انتخاب نماینده مجلس عوام برای هر حوزه، باعث تخصیص یک صندلی به یکی از حزب‌های سیاسی می‌شود. به‌طورمعمول حزبی که بیشترین تعداد صندلی را به دست آورد، دولت را تشکیل می‌دهد و رهبر آن حزب، نخست‌وزیر می‌شود. در کانادا افرادی که به سن 18 سال رسیده باشند می‌توانند رأی بدهند. در حال حاضر مجلس عوام 338 عضو دارد.

 در قوه قضائیه کانادا دادگاه عالی کانادا بالاترین مقام قضائی کانادا است. این دادگاه متشکل از 9 قاضی است. قضات دادگاه عالی کانادا توسط فرماندار کل کانادا در شورای سلطنت منصوب می‌شود. نظام حقوقی کانادا در دولت فدرال و دولت‌های استانی به‌غیراز کبک نظام حقوقی کامن لا (عرفی) است. کبک تحت تأثیر نظام حقوقی فرانسه و مبتنی بر قانون مدنی است.

 احزاب سیاسی موجود در کانادا نیز به ترتیب زیر است:

حزب لیبرال

حزب محافظه‌کار

حزب نیو دموکراتیک

حزب سبز

اقتصاد کانادا

 

کانادا دارای اقتصاد بازار آزاد است. دولت کانادا نسبت به دولت آمریکا دخالت بیشتری اما نسبت به دولت های اروپایی دخالت کمتری در اقتصاد دارد. سیستم اقتصادی کانادا در خصوص استاندارهای زندگی بسیار شبیه به آمریکا است.

 واحد پول کانادا دلار کانادا» است. کانادا بر اساس برآورد سال 2019 با تولید ناخالص داخلی (با معیار اسمی) حدود ۱٫820 تریلیون دلار دهمین کشور و با تولید ناخالص داخلی (با معیار برابری قدرت خرید) حدود ۱٫930 تریلیون دلار شانزدهمین کشور در زمره بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان قرار دارد.

 طبق آمار سال 2020 نرخ بیکاری در کانادا حدود 10 درصد است که ازنظر استانی ساسکاچوان کمترین نرخ و نیوفاندلند و لابرادور بیشترین نرخ را دارا است.

 حداقل نرخ دستمزد در ساسکاچوان 11.45، در نیوبرانزویک 11.70، منیتوبا 11.90، نیوفاندلند و لابرادور 12.15، نوااسکوشیا 12.55، جزایر پرینس ادوارد 12.85، قلمرو نوناووت، 13، کبک 13.10، قلمرو نورث وست 13.46، یوکان 13.71، انتاریو 14.25، بریتیش کلمبیا 14.60 و آلبرتا 15 دلار کانادا بر ساعت است.

 با فرض 40 ساعت کار در هفته کاری و 52 هفته حقوق در سال، درآمد ناخالص اشتغال سالانه فردی که حداقل حقوق و دستمزد خود را در کانادا دریافت می‌کند بین 23.545 دلار کانادا (در ساسکاچوان) تا 31.200 دلار کانادا (در آلبرتا) است.

 بر اساس ارزیابی سال 2019 کانادا سومین کشور در لیست ارزش تخمینی منابع طبیعی بوده  که ارزش آن 33.2 تریلیون دلار آمریکا برآورد شده است. این کشور سومین ذخایر بزرگ کشف‌شده نفت در جهان را به خود اختصاص داده و چهارمین صادرکننده بزرگ نفت در دنیا است. کانادا چهارمین کشور صادرکننده گاز طبیعی در جهان است. کانادا به دلیل داشتن منابع طبیعی فراوان و جمعیت کم 37 میلیون نفری نسبت به مساحت سرزمین خود، ابرقدرت انرژی» محسوب می‌شود. ازاین‌روی کانادا برخلاف کشورهای توسعه‌یافته منابع طبیعی خام مانند نفت و چوب را صادر می‌کند.

 صنعت خودرو و هواپیما از صنایع کلیدی کانادا است.

 باوجود داشتن طولانی‌ترین خط ساحلی جهان، کانادا هشتمین صنعت بزرگ ماهیگیری و غذاهای دریایی در جهان را دارد.

 کانادا یکی از کشورهای پیشرو در صنعت نرم‌افزار است.

 بورس اوراق بهادار تورنتو نهمین بورس اوراق بهادار در جهان با سرمایه بازار است که در آن بیش از 1500 شرکت با سرمایه تجاری بیش از 2 تریلیون دلار آمریکا وجود دارد.

 در سال 2018، کانادا بیش از 450 میلیارد دلار صادرات داشته است که 75 درصد آن به آمریکا، 5 درصد به چین، 3 درصد به انگلستان و 2 درصد آن به ژاپن بوده است.

 طبق آمارهای سال 2017 صنعت املاک و رهن و اجاره 13 درصد، تولید 10 درصد، استخراج معادن و نفت و گاز 8 درصد، سرمایه‌گذاری و بیمه 7 درصد، ساخت‌وساز 7 درصد، مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های اجتماعی 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده بودند.

 70 درصد اقتصاد کانادا (تولید ناخالص داخلی) را خدمات تشکیل می‌دهد. بیشترین سهم خدمات متعلق به بخش خرده‌فروشی می‌شود که باعث استخدام 12 درصد از کانادایی‌ها شده است. صنعت خرده‌فروشی در کانادا بیشتر متمرکز بر فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای مانند وال مارت، بست بای و ... است. جایگاه دوم در حوزه خدمات متعلق به بخش بیزینس و کسب‌وکار‌است که شامل خدمات مالی، خدمات املاک و مخابرات است.

 59 درصد از کل تولید برق در کانادا در سال 2016  توسط توربین‌های آبی تولید شد که این میزان تولید کانادا را پس از چین به دومین تولیدکننده برق‌آبی در جهان تبدیل می‌کند. دومین منبع بزرگ تولید برق در کانادا (حدود 15٪ از کل) با داشتن چندین نیروگاه در استان انتاریو و یک مولد در استان نیوبرانزویک انرژی هسته‌ای است. این امر کانادا را در سال 2017 به ششمین تولیدکننده بزرگ برق تولیدشده توسط انرژی هسته‌ای تبدیل کرد. سوخت‌های فسیلی 19 درصد (زغال‌سنگ 9 درصد و گاز طبیعی 10 درصد) برق کانادا را تولید می‌کنند. دولت فدرال اقداماتی را برای کاهش وابستگی به برق با سوخت دیزل پیش‌بینی کرده است.

 کانادا یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان محصولات کشاورزی، به‌ویژه گندم و سایر غلات است.

 کانادا عضو سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–پاسفیک، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، جی 7، جی 20 است.

فرهنگ کانادا

 

کانادا کشوری ترقی‌خواه متنوع و تکثرگرا و همچنین چند فرهنگی شناخته می‌شود. فرهنگ کانادا متشکل از عناصر مربوط به هنر، پخت‌وپز، ادبیات، طنز، موسیقی، سیاست و جامعه است که این‌ها معرفی کننده کانادا و کانادایی‌ها می‌باشند. فرهنگ کانادا به‌واسطه اتفاقات تاریخی این کشو،  متأثر از فرهنگ و سنت‌های اروپایی، عمدتاً انگلیسی و فرانسوی و همچنین آئین‌های بومی خود بوده است.

 موزاییک فرهنگ کانادا  اصطلاحی است که به دلیل مرور زمان و افزایش جمعیت مهاجر و تأثیر این خرده‌فرهنگ‌ها بر شکل‌گیری فرهنگ کانادایی استفاده می‌شود. بخشی از جمعیت کانادا نیز به‌واسطه هم‌زبان بودن و نزدیکی جغرافیایی تحت تأثیر فرهنگ آمریکایی قرارگرفته است. فرهنگ کانادا ترکیبی است از تاریخ هزارساله بومیان ساکن در این سرزمین، دوران استعمار توسط فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها و ملیت‌های مختلفی که در طول قرون اخیر به کانادا مهاجرت کرده‌اند. به‌طوری‌که برخی به راین باورند که مسئله هویت کانادایی کماکان می‌بایست مورد ملاقه و بررسی قرارگیری.

 هنرهای نقاشی، مجسمه‌سازی، ادبیات، تئاتر، موسیقی، تلویزیون و سینما هنرهایی است که در فرهنگ کانادایی موردتوجه است. فرهنگ عامیانه (فولکلور) در کانادا نیز تحت تأثیر مردمان بومی به وجود آمده است و شامل افسانه‌ها، ضرب‌المثل‌ها، شعرها و داستان‌های عامه‌پسند است. ورود مهاجران به کانادا باعث تنوع فرهنگ‌عامه پسند شده است.

 نمادهای برجسته کانادایی شامل موارد ذیل است:

اجتماعی: ورزش‌های هاکی و چوگان، بلم (کانو) سواری، پلیس سلطنتی سواره‌نظام

طبیعت: برگ قرمز افرا، کوه‌های راکی کانادا، غاز کانادایی، سگ آبی، اسب کانادایی

خوراکی: شربت افرا، دسر نانایمو بار، تارت کره، پوتین کبکی

پوشش: کلاه بافتنی پشمی زمستانی (tuques)

 کانادایی‌ها از سبک زندگی بسیار فعالی برخوردارند و در طول سال اهل تفریح هستند. برخی از فعالیت‌های تفریحی کانادایی‌ها شامل فوتبال، هاکی، به یس بال، بسکتبال، والیبال، شنا، سنگ‌نوردی، رقص، پیاده‌روی، اردو زدن، دوچرخه‌سواری، اسکی، اسنوبرد است. ورزش‌های آبی مانند ماهیگیری، اسکی روی آب، قایقرانی و ... به دلیل تعداد رودخانه‌ها و دریاچه‌های بسیار زیاد در تمامی مناطق کشور، در کانادا بسیار رایج است. کانادا همچنین محل اقامتگاه‌های کوهستانی مانند کوه‌های ویست لر و بلک کمب در بریتیش کلمبیا و بنف و دریاچه لوئیز در آلبرتا است.

 دولت فدرال کانادا را موتور محرک فرهنگ تأکید بر تکثرگرایی» با استفاده از ابزار مهاجرپذیری توصیف می‌کنند. دولت کانادا با برنامه‌ها، قوانین و نهادهایی که ایجاد کرده است بر فرهنگ کانادا تأثیر گذاشته است. این کشور با تأسیس شرکت‌های تجاری دولتی سعی دارد تا از طریق رسانه و مدیا از قبیل (Canadian Broadcasting Corporation) و (National Film Board of Canada) فرهنگ جامعه کانادایی را ارتقا دهد و همچنین سنت‌ها و آئین‌های کانادایی را نیز ترویج داده است. همچنین دولت کانادا با وضع قوانین نظارتی در خصوص تولید محتوای مورداستفاده در رسانه‌ها سعی در حفظ فرهنگ کانادا نموده است. کانادا در چند دوره پرچم خود را اصلاح‌کرده است تا از نمادهای بریتانیایی فاصله گرفته و به هویت کانادایی نزدیک‌تر شود.

 در کانادا، تعطیلات رسمی سراسری، فدرال و استانی وجود دارد. تعطیلات رسمی سراسر کشور کانادا:

روز سال نو (New Year’s Day)، یکم ژانویه

آدینه نیک (Good Friday)، بین 20 الی 23 آوریل، به مناسبت یادآوری درگذشت حضرت مسیح

روز ملی کانادا (Canada Day)، یکم جولای

روز کارگر (Labour Day)، اولین Monday در سپتامبر

روز کریسمی (Christmas Day)، 25 دسامبر به مناسبت ولادت حضرت مسیح

مهاجرت به کانادا

 

مهاجرت به کانادا فرآیندی است که طی آن اشخاص به کانادا مهاجرت کرده و در آنجا سکونت نموده و سپس تبدیل به شهروند کانادا می‌شوند. مهاجرت به کانادا ابتدا بر اساس قانون مهاجرت مصوب 1947"، سپس قانون مهاجرت مصوب "1976 و درنهایت در حال حاضر مطابق «قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان مصوب 2002" انجام می‌شود.

تا قبل از سال 1970 کانادا 4 موج مهاجرپذیری را تجربه کرده بود اما مهاجرت جدید و معاصر کانادا از این سال آغاز شد. برای حائز شرایط شدن در این دوره شخص می‌بایست در شاخص‌های تحصیلات، سن، عنوان شغلی، مهارت‌های شغلی، دانش زبان و داشتن اقوام در کانادا از جدول امتیازبندی آن زمان 50 امتیاز از 100 امتیاز کسب می‌کرد. در سال 1978 کبک و دولت کانادا تفاهمی مبنی بر حق تصمیم‌گیری برای جذب مهاجر جدید به این استان را منعقد کردند. اگرچه که تائید نهایی به عهده دولت مرکزی است. باروی کار آمدن دولت‌ها در کانادا سیاست‌های مهاجرپذیری کانادا دستخوش تغییرات زیادی شده است اما در حال حاضر باروی کار بودن دولت لیبرال، سیاست مهاجرپذیری شدیداً دنبال می‌شود. استرالیا و کانادا طبق یک مطالعه جامعه‌شناختی که در سال 2014 بیشترین استقبال را برای مهاجرت در میان کشورهای غربی دارا هستند.

بر اساس سرشماری رسمی آماری سال 2016 در کانادا از هر 5 کانادایی بیش از یک نفر در خارج از کانادا متولدشده است. همچنین حدود 22 درصد جمعیت کانادا اظهار داشته‌اند که به کانادا مهاجرت کرده‌اند. در سال 2019 کانادا 341.180 درخواست اقامت دائم را پذیرفت. در میان پذیرفته‌شدگان 58 درصد در دسته‌بندی اقتصادی، 27 درصد خانوادگی، 15 درصد پناهندگان و بشردوستانه بودند.

سه دلیل اصلی برای جذب مهاجرین در کانادا به‌صورت رسمی بیان‌شده است: یک – کانادا پیوند خانوادگی را تسهیل می‌کند. دو- مسائل انسان دوستانه. سه – جذب مهاجرانی که ازنظر اقتصادی به کانادا کمک کرده و نیازهای بازار کار را تأمین خواهند کرد.

 

در نظام حقوقی کانادا، مهاجرین به 4 دسته‌بندی کلی تقسیم می‌شوند:

 1. خانوادگی: اشخاصی که دارای رابطه خانوادگی خیلی نزدیک به یک شخص مقیم و ساکن در کانادا هستند.
 2. اقتصادی: نیروهای متخصص، کارآفرینان، خود اشتغالان و سایر اشخاص تجاری و اقتصادی
 3. اشخاص تحت حمایت و پناهندگان: اشخاصی که از خطر جنگ و ... به کانادا پناهنده شده‌اند.
 4. بشردوستانه: اشخاصی که به دلایل بشردوستانه یا دلسوزانه به‌عنوان مهاجر پذیرفته می‌شوند.

 

برنامه‌های مهاجرتی که در دسته‌بندی اقتصادی کانادا قرار دارند:

نیروی متخصص فدرال

نیروی‌های متخصص در برنامه‌های استانی کبک و سایر استان‌ها

تجربه کانادایی

کارآفرینی‌های استانی کبک و سایر استان‌ها

سرمایه‌گذاری استان کبک

خوداشتغالی فدرال

خوداشتغالی کبک

استارتاپ ویزا

10 کشور اول در مهاجرت به کانادا ترتیب زیر است:

1- هند با تعداد 668.565 نفر مهاجر، حدود 1.9 درصد از جمعیت کانادا

2- چین با تعداد 649.260 نفر مهاجر، حدود 1.85 درصد از جمعیت کانادا

3- فیلیپین با تعداد 588.305 نفر مهاجر، حدود 1.67 درصد از جمعیت کانادا

4- انگلستان با تعداد 499.120 نفر مهاجر، حدود 1.42 درصد از جمعیت کانادا

5- امریکا با تعداد 253.715 نفر مهاجر، حدود 0.72 درصد از جمعیت کانادا

6- ایتالیا با تعداد 236.635 نفر مهاجر، حدود 0.67 درصد از جمعیت کانادا

7- هنگ‌کنگ با تعداد 208.935 نفر مهاجر، حدود 0.59 درصد از جمعیت کانادا

8- پاکستان با تعداد 202.255 نفر مهاجر، حدود 0.58 درصد از جمعیت کانادا

9- ویتنام با تعداد 169.250 نفر مهاجر، حدود 0.48 درصد از جمعیت کانادا

10- ایران با تعداد 154.420 نفر مهاجر، حدود 0.44 درصد از جمعیت کانادا

 

درسال 2019 نیز که مجموعاً 341.180 اقامت دائم کانادا برای متقاضیان صادر شد.

 شامل اشخاص به ترتیب در کشورهای زیر بود:

1- هند 85.585 نفر

2- چین 30.260 نفر

3- فیلیپین 27.815 نفر

4- نیجریه 12.595 نفر

5- امریکا 10.800 نفر

6- پاکستان 10.790 نفر

7- سوریه 10.120 نفر

8- اریتره 7.025 نفر

9- کره جنوبی 6.110 نفر

10- ایران 6.055 نفر

11- سایر کشورها 134.025

برنامه های مهاجرتی کشور کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه هنرمندان و فعالان فرهنگی

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه ورزشکاران و مربیان و داوران

ویزای توریستی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک

تست مراحل پنل کاربری

تست مراحل پنل کاربری 2

مطالب مرتبط در فیدس مگ

کیفیت نظام آموزش عالی برای مهاجرت به کانادا چگونه است؟

لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان

لیست رشته های خوداشتغالی فدرال کانادا

ولکام سنتر welcomecenter چیست؟