desktop
+98-51-31772
1318  

کانادا کشور بسیار پهناوری است که قسمت عمده ای از قاره آمریکای شمالی را تشکیل می دهد. مساحت کانادا 9.984.670 کیلومتر مربع است. کانادا از اقیانوس اطلس در شرق تا اقیانوس آرام در غرب امتداد دارد. مسافرت از شرقی ترین نقطه کانادا به غربی ترین نقطه کانادا که حدود 7000 کیلومتر است از طریق زمینی 7 روز و از طریق هوایی 7 ساعت طول می کشد.

 

از نظر مساحت کل (شامل آبهای آن) ، کانادا پس از روسیه دومین کشور بزرگ در جهان است. درصورتی که اگر سرزمین را ملاک قرار دهیم کانادا در رده چهارم قرار می گیرد. از سیزده استان و سرزمین کانادا ، فقط دو استان محصور در خشکی هستند (آلبرتا و ساسکاچوان) در حالی که یازده استان دیگر همه به طور مستقیم با یکی از سه اقیانوس مرز هستند. بسیاری از مناطق قطب شمال کانادا پوشیده از یخ شده می باشد.

 

کانادا از 5 منطقه اصلی تشکیل شده است:

منطقه آتلانتیک : از مجوعه استان‌های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل شده است. صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و توریسم از مهم‌ترین فعالیت‌های این منطقه به‌شمار می‌روند.

کانادای مرکزی: از مجموعه استان‌های انتاریو و کبک تشکیل شده است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استان‌های انتاریو و کبک مجموعاً بیشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را تولید می‌کنند.

منطقه پریری: از مجموعه استان‌های مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل گشته‌است. بیشتر زمین‌های این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی ایده‌آل هستند. همچنین این زمین‌ها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قله های آمریکای شمالی می‌باشند.

سواحل غربی: استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های بسیار زیبایش مشهور می‌باشد. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می‌باشد. میوه‌کاری و صنعت توریسم از دیگر فعالیت‌های مهم این استان می‌باشد.

منطقه شمال: این منطقه از مجموعه سه قلمرو کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورث وست تریتوریز، یوکان و نوناویت ۳/۱ زمین‌های کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.

 

کانادا دارای 10 استان و 3 قلمرو است.

نام استان های کانادا و مراکز آن ها به این ترتیب است:

 • آلبرتا (ادمونتون)
 • بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)
 • مانیتوبا (وینیپگ)
 • نیوبرانزویک (فردریکتون)
 • نیوفاندلند و لابرادور(سنت جانز)
 • نوا اسکوشیا (هلیفاکس)
 • انتاریو (تورنتو)
 • جزیره ی پرنس ادوارد(شارلوت تاون)
 • کبک (شهر کبک)
 • ساسکاچوان (رجاینا)
 • نام قلمروهای کانادا و مراکز آن ها به این ترتیب است:
 • نورث وثت (یلونایف)
 • نوناووت (ایکالوئیت)
 • یوکان (وایت هورس)

 

کانادا آب و هوای متنوعی دارد. آب و هوا از معتدل در ساحل غربی بریتیش کلمبیا  تا آب و هوای نیمه قطبی در شمال متغیر و مختلف است. در بیشتر ایام سال در شمال کانادا آب و هوای قطبی همراه با برف می باشد. مناطق محصور در خشکی دارای یک منطقه گرم و آب و هوایی قاره ای تابستانی هستند به استثنای جنوب غربی انتاریو که دارای آب و هوای گرم و قاره ای مرطوب در تابستان است. مناطقی از غرب کانادا دارای آب و هوای نیمه خشک است و مناطقی از جزیره ونکوور را می توان حتی به عنوان آب و هوای گرم و تابستانی مدیترانه ای طبقه بندی کرد.

کانادا با داشتن 243 هزار کیلومتر طولانی ترین خط ساحلی جهان را داراست.

 

مرز کانادا با آمریکا 8891 کیلومتر است که این میزان طولانی ترین مرز میان کشورهاست.

 

سه جزیره کانادا ، جزیره بافین ، جزیره ویکتوریا و جزیره الزمر ، جزو ده جزیره بزرگ جهان هستند.

 

42 درصد از اراضی کانادا را جنگل ها پوشانده است که این میزان تشکیل دهنده 8 درصد جنگل های زمین است. جنگل های کانادا بیشتر از درخت های صنوبر، سپیدار و کاج تشکیل شده اند.

 

کانادا دارای 2 میلیون دریاچه است که 563 تای آن بیشتر از 100 کیلومتر مربع هستند و این دریاچه ها بیشترین آب شیرین در زمین را در خود جای داده اند.

 

وفور منابع طبیعی کانادا در اقتصاد این کشور منعکس شده است. صنایع عمده متشکل از منابع طبیعی ، شیلات ، جنگلداری ، کشاورزی ، فرآورده های نفتی و معدن هستند.

 

تراکم جمعیت کانادا 3.5 نفر در کیلومتر مربع است که کمترین میزان در جهان است. با وجود این ، 79.7 درصد از جمعیت کانادا در مناطق شهری ، جایی که تراکم جمعیت در حال افزایش است ، زندگی می کنند.

 

شدت دما در کانادا از مثبت 45 درجه سانتیگراد در Midale و Yellow Grass واقع در ساسکاچوان ، در 5 ژوئیه 1937 ، تا منفی 63 درجه سانتیگراد در Snag واقع در یوکان ، در 3 فوریه 1947 بوده است.

جمعیت کانادا براساس آخرین برآوردها در سال 2020 حدود ۳8 میلیون نفر است. کانادا تراکم جمعیتی بسیار کمی دارد. این کشور از نظر جمعیت سی و هشتمین کشور دنیاست. حدود 90 درصد مردم کانادا در مرز جنوبی کشور یعنی شهرهایی که کمتر از 200 کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند. 81 درصد جمعیت کانادا شهرنشین هستند.

 

از جمعیت 38 میلیون نفری کانادا 38 درصد در انتاریو، 23درصد در کبک، 13 درصد در بریتیش کلمبیا، 11 درصد در آلبرتا، 3درصد در منیتوبا، 3درصد در ساسکاچوان، 2درصد در نوااسکوشیا، 2 درصد در نیوبرانزویک، 1 درصد در نیوفاندلند و در سایر مناطق کمتر از 1 درصد سکونت دارند.

 

از جمعیت 38 میلیون نفری کانادا، 16.8 درصد از 65 سال به بالا هستند، 21.6 درصد از 50 سال تا 64 سال هستند، 26.2 درصد از 30 سال تا 49 سال هستند، 18.7 درصد از 15 تا 29 سال هستند، و 16.6 درصد نیز از 0 تا 14 سال می باشند.

 

زبان رسمی

زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است. 58 درصد جمعیت کانادا انگلیسی زبان و 22 درصد فرانسوی زبان هستند. 20 درصد باقی مانده نیز به سایر زبان ها مانند پنجابی، ایتالیایی، اسپانیایی، آلمانی و ... صحبت می کنند.

 مذهب

براساس برآوردهای سال 2011، 67 درصد کانادایی ها مسیحی، 24 درصد بدون وابستگی مذهبی، 3 درصد مسلمان، 1 درصد نیز یهودی هستند.

 جمعیت

پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو(2.700.000 نفر)، مونترآل(1.700.000 نفر)، کلگری (1.200.0۰۰ نفر)، اتاوا (934.000 نفر)، ادمونتون (932.000 نفر)، میسیساگا (721.000 نفر)، وینیپگ (705.000 نفر)، ونکوور (631.000 نفر) هستند.

 

کانادا مانند استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای غربی در زمره کشورهایی با بالاترین نرخ امید به زندگی می باشد. نرخ امید به زندگی در کانادا 81.8 سال است.

 

قومیت در کانادا دارای تنوع است. 32 درصد خود را در گروه قومیتی کانادایی، 18 درصد انگلیسی، 14 درصد اسکاتیش، 13 درصد فرانسوی، 13 درصد ایرلندی، 10 درصد آلمانی، 5 درصد چینی، 4 درصد ایتالیایی می دانند.

 

کانادا بالاترین نرخ سرانه مهاجر‌پذیری در دنیا را دارد. یعنی نسبت تعداد افرادی که هر سال به کانادا مهاجرت می‌کنند به جمعیت کانادا بیشتر از هر کشور دیگری است. فقط در سال 2019 ، در مجموع 341.180 مهاجر ، عمدتاً از آسیا ، به کانادا مهاجرت کردند. کانادا از نظر تعداد پذیرش پناهندگان نیز در زمره بیشترین کشورهاست.

 

بیش از ۳۴ گروه قومی با جمعیت بیشتر از صد هزار نفر در این کشور زندگی می‌کنند که یکی از این گروه‌ها ایرانیان هستند. جمعیت ایرانیان کانادا نیز به سرعت در حال رشد است و پراکندگی آنها به ترتیب دراستان های  اونتاریو ،بریتیش کلمبیا ، کبک و آلبرتا است. در سال های اخیر به دلیل تغییر سیاسی های مهاجر پذیری استان ساسکاچوان و فراهم کردن شرایط مناسب جهت مهاجرت و زندگی برای مهاجران، تعداد ایرانیانی که در این استان زندگی می کنند رو به افزایش بوده است.

کانادا تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود و پس از آن انگلستان کنترل این کشور را به دست گرفت و نهایتا یکم جولای ۱۸۶۷ کانادا استقلال یافت لیکن قانون اساسی کانادا در سال 1931 تصویب شد. اول جولای هر سال روز ملی کانادا است. نظام سیاسی کانادا فدرالی پارلمانی مبتنی بر دموکراسی تحت یک پادشاهی مشروطه است. کانادا یک دموکراسی پایدار شناخته می شود و از نظر شاخص مردم سالاری در ردیف کشورهای نخست دنیاست. کانادا عضو سازمان ملل، آژانس انرژی اتمی، و پیمان نظامی ناتو می باشد.

 

کانادا دارای یک پادشاه است که رئیس دولت است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم دارای این مقام است. پس از مقام سلطنت یک نایب السلطنه یا همان فرماندار کل وجود دارد. فرماندار کل کانادا نمایندهٔ پادشاهی کانادا در سطح فدرال یا ملی در کانادا است. فرماندار کل توسط پادشاه به پیشنهاد نخست‌وزیر منصوب می‌شود. از۲ اکتبر سال ۲۰۱۷ تا کنون ژولی پایِت به عنوان فرماندار کل کانادا منصوب شد.

 

در قوه مجریه رئیس دولت یا همان نخست وزیر وجود دارد که از سال 2015 جاستین ترودو نخست وزیر کانادا است. به دنبال انتخابات پارلمانی، معمولاً رهبر حزب اکثریت در مجلس عوام، توسط فرماندار کل به مقام نخست وزیری منصوب می‌شود. دولت های استانی نیز در حاکمیت شریک هستند و در کنار دولت فدرال دارای اختیار می باشند. هر استان ، دولت و سیاست های مخصوص به خود را دارد. دولت های استانی آنقدر قدرت و اختیار دارند که بر اساس نیاز ها و توانمندی های استان خود از لحاظ منابع ، اقتصاد ، صنعت و ... قوانین خاص خود را تعیین کنند. این دولت ها تکالیف و تعهداتی نیز به دولت فدرال دارند.

 

در قوه مقننه کانادا مجلس کانادا وجود دارد که از 3 قسمت تشکیل می شود. پادشاهی کانادا ، مجلس سنا و مجلس عوام.

پادشاهی کانادا که توسط فرماندار کل نمایندگی می‌شود.

نمایندگان مجلس سنا توسط فرماندار کل و به توصیه نخست وزیر به نمایندگی منصوب می شوند. در حال حاضر مجلس سنای کانادا دارای 105 سناتور است.

نمایندگان مجلس عوام کانادا نیز براساس انتخابات در حوزه های انتخابیه خود براساس اکثریت نسبی آرای مردمی منصوب می شوند. انتخاب نماینده مجلس عوام برای هر حوزه، باعث تخصیص یک صندلی به یکی از حزب‌های سیاسی می‌شود. به‌طور معمول حزبی که بیشترین تعداد صندلی را به دست آورد، دولت را تشکیل می‌دهد و رهبر آن حزب، نخست وزیر می‌شود. در کانادا افرادی که به سن 18 سال رسیده باشند می توانند رای بدهند. در حال حاضر مجلس عوام 338 عضو دارد.

 

در قوه قضائیه کانادا دادگاه عالی کانادا بالاترین مقام قضائی کانادا است. این دادگاه متشکل از 9 قاضی است. قضات دادگاه عالی کانادا توسط فرماندار کل کانادا در شورای سلطنت منصوب می‌شود. نظام حقوقی کانادا در دولت فدرال و دولت های استانی به غیر از کبک نظام حقوقی کامن لا (عرفی) است. کبک تحت تاثیر نظام حقوقی فرانسه و مبتنی بر قانون مدنی است.

 

احزاب سیاسی موجود در کانادا نیز به ترتیب زیر است:

حزب لیبرال

حزب محافظه کار

حزب نیو دموکراتیک

حزب سبز

کانادا دارای اقتصاد بازار آزاد است. دولت کانادا نسبت به دولت آمریکا دخالت بیشتری اما نسبت به دولت های اروپایی دخالت کمتری در اقتصاد دارد. سیستم اقتصادی کانادا در خصوص استاندارهای زندگی بسیار شبیه به آمریکا است.

 

واحد پول کانادا "دلار کانادا" است. کانادا براساس برآورد سال 2019 با تولید ناخالص داخلی (با معیار اسمی) حدود ۱٫820 تریلیون دلار دهمین کشور و با تولید ناخالص داخلی (با معیار برابری قدرت خرید) حدود ۱٫930 تریلیون دلار شانزدهمین کشور در زمره بزرگ ‌ترین اقتصادهای جهان قرار دارد.

 

طبق آمار سال 2020 نرخ بیکاری در کانادا حدود 10 درصد است که از نظر استانی ساسکاچوان کمترین نرخ و نیوفاندلند و لابرادور بیشترین نرخ را دارا است.

 

حداقل نرخ دستمزد در ساسکاچوان 11.45 ، در نیوبرانزویک 11.70 ، منیتوبا 11.90، نیوفاندلند و لابرادور 12.15 ، نوااسکوشیا 12.55 ، جزایر پرینس ادوارد 12.85 ، قلمرو نوناووت، 13 ، کبک 13.10 ، قلمرو نورث وست 13.46 ، یوکان 13.71 ، انتاریو 14.25 ، بریتیش کلمبیا 14.60 و آلبرتا 15 دلار کانادا بر ساعت می باشد.

 

با فرض 40 ساعت کار در هفته کاری و 52 هفته حقوق در سال ، درآمد ناخالص اشتغال سالانه فردی که حداقل حقوق و دستمزد خود را در کانادا دریافت می کند بین 23.545 دلار کانادا (در ساسکاچوان) تا 31.200 دلار کانادا (در آلبرتا) می باشد.

 

براساس ارزیابی سال 2019 کانادا سومین کشور در لیست ارزش تخمینی منابع طبیعی بوده  که ارزش آن 33.2 تریلیون دلار آمریکا برآورد شده است. این کشور سومین ذخایر بزرگ کشف شده نفت در جهان را به خود اختصاص داده و چهارمین صادر کننده بزرگ نفت در دنیا است. کانادا چهارمین کشور صادر کننده گازطبیعی در جهان است. کانادا به دلیل داشتن منابع طبیعی فراوان و جمعیت کم 37 میلیون نفری نسبت به مساحت سرزمین خود ، "ابرقدرت انرژی" محسوب می شود. از این روی کانادا برخلاف کشورهای توسعه یافته منابع طبیعی خام مانند نفت و چوب را صادر می کند.

 

صنعت خودرو و هواپیما از صنایع کلیدی کانادا است.

 

با وجود داشتن طولانی ترین خط ساحلی جهان ، کانادا هشتمین صنعت بزرگ ماهیگیری و غذاهای دریایی در جهان را دارد.

 

کانادا یکی از کشورهای پیشرو در صنعت نرم افزار است.

 

بورس اوراق بهادار تورنتو نهمین بورس اوراق بهادار در جهان با سرمایه بازار است که در آن بیش از 1500 شرکت با سرمایه تجاری بیش از 2 تریلیون دلار آمریکا وجود دارد.

 

در سال 2018 ، کانادا بیش از 450 میلیارد دلار صادرات داشته است که 75 درصد آن به آمریکا، 5 درصد به چین، 3 درصد به انگلستان و 2 درصد آن به ژاپن بوده است.

 

طبق آمارهای سال 2017 صنعت املاک و رهن و اجاره 13 درصد، تولید 10 درصد، استخراج معادن و نفت وگاز 8 درصد، سرمایه گذاری و بیمه 7 درصد، ساخت و ساز 7 درصد، مراقبت های بهداشتی و کمک های اجتماعی 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده بودند.

 

 70 درصد اقتصاد کانادا (تولید ناخالص داخلی) را خدمات تشکیل می دهد. بیشترین سهم خدمات متعلق به بخش خرده فروشی می شود که باعث استخدام 12 درصد از کانادایی ها شده است. صنعت خرده فروشی در کانادا بیشتر متمرکز بر فروشگاه های بزرگ زنجیره ای مانند والمارت، بست بای و ... است. جایگاه دوم در حوزه خدمات متعلق به بخش بیزینس و کسب وکار است که شامل خدمات مالی، خدمات املاک و مخابرات است.

 

59٪ از کل تولید برق در کانادا در سال 2016  توسط توربین های آبی تولید شد که این میزان تولید کانادا را پس از چین به دومین تولید کننده برق آبی در جهان تبدیل می کند. دومین منبع بزرگ تولید برق در کانادا (حدود 15٪ از کل) با داشتن چندین نیروگاه در استان انتاریو و یک مولد در استان نیوبرانزویک انرژی هسته ای است. این امر کانادا را در سال 2017 به ششمین تولید کننده بزرگ برق تولید شده توسط انرژی هسته ای تبدیل کرد. سوخت های فسیلی 19 درصد (زغال سنگ 9درصد و گاز طبیعی 10 درصد) برق کانادا را تولید می کنند. دولت فدرال اقداماتی را برای کاهش وابستگی به برق با سوخت دیزل پیش بینی کرده است.

 

کانادا یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات کشاورزی ، به ویژه گندم و سایر غلات است.

 

کانادا عضو سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–پاسفیک، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، جی7، جی20 می باشد.

کانادا کشوری ترقی خواه، متنوع و تکثرگرا و هچنین چندفرهنگی شناخته می شود. فرهنگ کانادا متشکل از عناصر مربوط به هنر، پخت و پز، ادبیات ، طنز، موسیقی، سیاست و جامعه است که این ها معرفی کننده کانادا و کانادایی ها می باشند. فرهنگ کانادا بواسطه اتفاقات تاریخی این کشو،  متاثر از فرهنگ و سنت های اروپایی، عمدتا انگلیسی و فرانسوی، و همچنین آئین های بومی خود بوده است.

 

"موزاییک فرهنگ کانادا" اصطلاحی است که به دلیل مرور زمان و افزایش جمعیت مهاجر و تاثیر این خرده فرهنگ ها بر شکل گیری فرهنگ کانادایی استفاده می شود. بخشی از جمعیت کانادا نیز به واسطه هم زبان بودن و نزدیکی جغرافیایی تحت تاثیر فرهنگ آمریکایی قرار گرفته است. فرهنگ کانادا ترکیبی است از تاریخ هزارساله بومیان ساکن در این سرزمین، دوران استعمار توسط فرانسوی ها و انگلیسی ها ، و ملیت های مختلفی که در طول قرون اخیر به کانادا مهاجرت کرده اند. به طوری که برخی براین باورند که مساله هویت کانادایی کماکان می بایست مورد مداقه و بررسی قرارگیرد.

 

هنرهای نقاشی، مجسمه سازی، ادبیات، تئاتر، موسیقی، تلویزیون و سینما هنرهایی است که در فرهنگ کانادایی مورد توجه می باشد. فرهنگ عامیانه (فولکلور) در کانادا نیز تحت تاثیر مردمان بومی بوجود آمده است و شامل افسانه ها، ضرب المثل ها، شعرها و داستان های عامه پسند است. ورود مهاجران به کانادا باعث تنوع فرهنگ عامه پسند شده است.

 

نمادهای برجسته کانادایی شامل موارد ذیل است:

اجتماعی: ورزش های هاکی و چوگان، بلم (کانو) سواری، پلیس سلطنتی سواره نظام

طبیعت: برگ قرمز افرا، کوه های راکی کانادا، غاز کانادایی، سگ آبی، اسب کانادایی

خوراکی: شربت افرا، دسر نانایمو بار، تارت کره، پوتین کبکی

پوشش : کلاه بافتنی پشمی زمستانی (tuques)

 

کانادایی ها از سبک زندگی بسیار فعالی برخوردارند و در طول سال اهل تفریح هستند. برخی از فعالیت های تفریحی کانادایی ها شامل فوتبال ، هاکی ، بیس بال ، بسکتبال ، والیبال ، شنا ، سنگ نوردی ، رقص ، پیاده روی ، اردو زدن ، دوچرخه سواری ، اسکی، اسنوبورد است. ورزش های آبی مانند ماهیگیری ، اسکی روی آب ، قایقرانی و ... به دلیل تعداد رودخانه ها و دریاچه های بسیار زیاد در تمامی مناطق کشور ، در کانادا بسیار رایج است. کانادا همچنین محل اقامتگاههای کوهستانی مانند کوههای ویستلر و بلک کمب در بریتیش کلمبیا و بنف و دریاچه لوئیز در آلبرتا است.

 

دولت فدرال کانادا را موتور محرک "فرهنگ تاکید بر تکثرگرایی" با استفاده از ابزار مهاجرپذیری توصیف می کنند. دولت کانادا با برنامه ها، قوانین و نهادهایی که ایجاد کرده است بر فرهنگ کانادا تاثیر گذاشته است. این کشور با تاسیس شرکت های تجاری دولتی سعی دارد تا از طریق رسانه و مدیا از قبیل (Canadian Broadcasting Corporation) و (National Film Board of Canada) فرهنگ جامعه کانادایی را ارتقا دهد و همچنین سنت ها و آئین های کانادایی را نیز ترویج داده است. همچنین دولت کانادا با وضع قوانین نظارتی در خصوص تولید محتوای مورد استفاده در رسانه ها سعی در حفظ فرهنگ کانادا نموده است. کانادا در چند دوره پرچم خود را اصلاح کرده است تا از نمادهای بریتانیایی فاصله گرفته و به هویت کانادایی نزدیک تر شود.

 

در کانادا ، تعطیلات رسمی سراسری، فدرال و استانی وجود دارد. تعطیلات رسمی سراسری کشور کانادا این روزها است:

روز سال نو (New Year’s Day)، یکم ژانویه

آدینه نیک (Good Friday)، بین 20 الی 23 آپریل، به مناسبت یادآوری درگذشت حضرت مسیح

روز ملی کانادا (Canada Day)، یکم جولای

روز کارگر (Labour Day)، اولین Monday در سپتامبر

روز کریسمی (Christmas Day)، 25 دسامبر به مناسبت ولادت حضرت مسیح

مهاجرت به کانادا فرآیندی است که طی آن اشخاص به کانادا مهاجرت کرده و در آن جا سکونت نموده و سپس تبدیل به شهروند کانادا می شوند. مهاجرت به کانادا ابتدا براساس "قانون مهاجرت مصوب 1947" ، سپس "قانون مهاجرت مصوب "1976 و در نهایت در حال حاضر مطابق "قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان مصوب 2002" انجام می شود.

 

تا قبل از سال 1970 کانادا 4 موج مهاجرپذیری را تجربه کرده بود اما مهاجرت جدید و معاصر کانادا از این سال آغاز شد. برای حائز شرایط شدن در این دوره شخص می بایست در شاخص های تحصیلات، سن، عنوان شغلی، مهارت های شغلی، دانش زبان و داشتن اقوام در کانادا از جدول امتیازبندی آن زمان 50 امتیاز از 100 امتیاز کسب می کرد. در سال 1978 کبک و دولت کانادا تفاهمی مبنی بر حق تصمیم گیری برای جذب مهاجر جدید به این استان را منعقد کردند. اگرچه که تایید نهایی به عهده دولت مرکزی است. با روی کارآمدن دولت ها در کانادا سیاست های مهاجرپذیری کانادا دستخوش تغییرات زیادی شده است اما در حال حاضر با روی کار بودن دولت لیبرال، سیاست مهاجرپذیری شدیدا دنبال می شود. استرالیا و کانادا طبق یک مطالعه جامعه شناختی که در سال 2014 بیشترین استقبال را برای مهاجرت در میان کشورهای غربی دارا هستند.

 

براساس سرشماری رسمی آماری سال 2016 در کانادا از هر 5 کانادایی بیش از یک نفر در خارج از کانادا متولد شده است. همچنین حدود 22 درصد جمعیت کانادا اظهار داشته اند که به کانادا مهاجرت کرده اند. در سال 2019 کانادا 341.180 درخواست اقامت دائم را پذیرفت. در میان پذیرفته شدگان 58 درصد در دسته بندی اقتصادی، 27 درصد خانوادگی، 15 درصد پناهندگان و بشردوستانه بودند.

 

سه دلیل اصلی برای جذب مهاجرین در کانادا به صورت رسمی بیان شده است: یک – کانادا پیوند خانوادگی را تسهیل می کند. دو- مسائل انسان دوستانه. سه – جذب مهاجرانی که از نظر اقتصادی به کانادا کمک کرده و نیازهای بازار کار را تامین خواهند کرد.

 

 در نظام حقوقی کانادا، مهاجرین به 4 دسته بندی کلی تقسیم می شوند:

1. خانوادگی: اشخاصی که دارای رابطه خانوادگی خیلی نزدیک به یک شخص مقیم و ساکن در کانادا هستند.

2. اقتصادی: نیروهای متخصص، کارآفرینان، خوداشتغالان و سایر اشخاص تجاری و اقتصادی

3. اشخاص تحت حمایت وپناهندگان: اشخاصی که از خطر جنگ و ... به کانادا پناهنده شده ند.

4. بشردوستانه: اشخاصی که به دلایل بشردوستانه یا دلسوزانه به عنوان مهاجر پذیرفته می شوند.

 

برنامه های مهاجرتی که در دسته بندی اقتصادی کانادا قرار دارند شامل موارد زیر می باشد:

 

نیروی متخصص فدرال

نیروی های متخصص در برنامه های استانی کبک و سایر استان ها

تجربه کانادایی

کارآفرینی های استانی کبک و سایر استان ها

سرمایه گذاری استان کبک

خوداشتغالی فدرال

خوداشتغالی کبک

استارتاپ ویزا

 

کانادا تقریبا از تمامی کشورهای دنیا مهاجر پذیرفته است. 10 کشور اول این لیست به ترتیب زیر است:

 

1- هند با تعداد 668.565 نفر مهاجر، حدود 1.9 درصد از جمعیت کانادا

2- چین با تعداد 649.260 نفر مهاجر، حدود 1.85 درصد از جمعیت کانادا

3- فیلیپین با تعداد 588.305 نفر مهاجر، حدود 1.67 درصد از جمعیت کانادا

4- انگلستان با تعداد 499.120 نفر مهاجر، حدود 1.42 درصد از جمعیت کانادا

5- امریکا با تعداد 253.715 نفر مهاجر، حدود 0.72 درصد از جمعیت کانادا

6- ایتالیا با تعداد 236.635 نفر مهاجر، حدود 0.67 درصد از جمعیت کانادا

7- هنگ کنگ با تعداد 208.935 نفر مهاجر، حدود 0.59 درصد از جمعیت کانادا

8- پاکستان با تعداد 202.255 نفر مهاجر، حدود 0.58 درصد از جمعیت کانادا

9- ویتنام با تعداد 169.250 نفر مهاجر، حدود 0.48 درصد از جمعیت کانادا

10- ایران با تعداد 154.420 نفر مهاجر، حدود 0.44 درصد از جمعیت کانادا

 

درسال 2019 نیز که مجموعا 341.180 اقامت دائم کانادا برای متقاضیان صادر شد، شامل اشخاص به ترتیب در کشورهای زیر بود:

 

1- هند 85.585 نفر

2- چین 30.260 نفر

3- فیلیپین 27.815 نفر

4- نیجریه 12.595 نفر

5- امریکا 10.800 نفر

6- پاکستان 10.790 نفر

7- سوریه 10.120 نفر

8- اریتره 7.025 نفر

9- کره جنوبی 6.110 نفر

10- ایران 6.055 نفر

11- سایر کشورها 134.025

برنامه های مهاجرتی کشور کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه هنرمندان و فعالان فرهنگی

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان بریتیش کلمبیا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال ویژه ورزشکاران و مربیان و داوران

ویزای توریستی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک

ویدئوهاوپادکست های مربوط به کانادا در فیدس مدیا

مطالب مرتبط در فیدس مگ

هجوم دانشجویان هندی به دانشگاه‌های کانادا و سبقت از چینی‌ها

دیپلماسی جوراب های آقای نخست وزیر

دانشگاه کلگری کانادا

کیفیت نظام آموزش عالی کانادا چگونه است ؟